ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
18 липня 2014 року м. Київ № 826/10179/14
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Катющенко В.П., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами ОСОБА_1 до Державного управління справами, Керівника Державного управління справами Березенка Сергія Івановича про визнання незаконним та скасування розпорядження № 247-к від 03.07.2014, -
ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державного управління справами, Керівника Державного управління справами Березенка Сергія Івановича, в якому просить суд:
- «розпорядження керівника Державного управління справами від 03 липня 2014 року № 247-к «Про покладання обов'язків» визнати таким, що винесене з порушенням чинного законодавства, незаконним та скасувати».
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи немає підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно пункту 2 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Пунктом 15 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Так, позивач просить суд визнати незаконним та розпорядження керівника Державного управління справами від 03 липня 2014 року № 247-к «Про покладання обов'язків».
Відповідно до розпорядження Керівника Державного управління справами № 237-к від 03 липня 2014 року відсторонено від виконання обов'язків за посадою генерального директора - художнього керівника Державного підприємства «Національний палац мистецтв «Україна» ОСОБА_1 з 03 липня 2014 року на час перевірки фінансово-господарської діяльності цього підприємства.
Як вбачається з долученого до позовної заяви контракту № 07.3-2-15 з генеральним директором - художнім керівником Державного підприємства «Національний палац мистецтв «Україна», зокрема пункту 2, трудові відносини між керівником підприємства та органом управління майном виникає на підставі контракту.
Крім того, пунктом 17 Контракту встановлено, що за виконання обов'язків, передбачених цим контрактом, керівнику нараховується заробітна плата за рахунок частки доходу, одержаного підприємством у результаті його господарської діяльності.
Також згідно пункту 5.3. Статуту Державного підприємства «Національний палац мистецтв «Україна» оперативне (поточне) керівництво діяльністю Палацу здійснює генеральний директор - художній керівник, що призначається на посаду та звільняється з посади керівником Державного управління справами, який укладає (розриває) з ним контракт.
Таким чином, суд приходить до висновку, що робота позивача за контрактом у державному підприємстві, не зважаючи на спеціальну процедуру призначення та звільнення, не є проходженням публічної служби в розумінні КАС України, оскільки, відповідно до частини 3 статті 21 Кодексу законів про працю України, контракт є лише особливою формою трудового договору, в якому строк його дії, права, обов'язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін.
Крім того, статтею 1 до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII встановлено, що державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів. А відповідно до статті 25 вказаного Закону до класифікації посад державного службовця не відноситься посада директора державного підприємства.
Позивач у позовній заяві посилається на порушення відповідачем норм Кодексу законів про працю України та трудового законодавства при винесенні оскаржуваного розпорядження.
Частиною першою статті 15 Цивільного кодексу України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до частини першої статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб (ч. 2 ст. 16 ЦК України).
Згідно статті 1 Цивільного процесуального кодексу України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Частиною першою статті 15 Цивільного процесуального кодексу України встановлено компетенцію судів щодо розгляду цивільних справ. Так, згаданою статтею передбачено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, сімейних, трудових відносин.
Таким чином, оскарження розпорядження керівника Державного управління справами від 03 липня 2014 року № 247-к «Про покладання обов'язків» не стосується проходження публічної служби, а захист порушених трудових прав працівників здійснюється в порядку цивільного, а не адміністративного судочинства.
З огляду на викладене, суд не вбачає підстав для відкриття провадження в адміністративній справі, оскільки заявлені вимоги не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Згідно частини 5 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Відповідно до частини шостої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суд роз'яснює позивачеві, що даний спір відноситься до юрисдикції місцевого суду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 109, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Попередити позивача, що позовні матеріали будуть повернуті йому після закінчення строку для апеляційного оскарження.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.П. Катющенко