Постанова від 23.07.2014 по справі 826/3507/14

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

23 липня 2014 року № 826/3507/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Катющенка В.П., суддів: Дегтярьової О.В., Добрівської Н.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомПриватного акціонерного товариства «Патріот»

доМіністерства фінансів України

проскасування постанови № 20 від 14 лютого 2014 року

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство «Патріот» (далі по тексту - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Міністерства фінансів України (далі по тексту - відповідач), в якому просить суд скасувати постанову № 20 від 14 лютого 2014 року про накладення штрафу за порушення вимог Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму» та /або нормативно - правових актів, що регулюють діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він не є суб'єктом первинного фінансового моніторингу за спірною фінансовою операцією, кошти громадянину за виграшем виплачувалися Товариством з обмеженою відповідальністю «Зірка Лото», а тому позивач не може нести відповідальність, накладену на нього постановою № 20 від 14 лютого 2014 року.

В судовому засіданні 10 липня 2014 року представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, а 14 липня 2014 року подав до суду додаткові пояснення по справі на обґрунтування позиції про неправомірність притягнення позивача до відповідальності.

Відповідач проти задоволення позову в судовому засіданні 10 липня 2014 року заперечував з підстав, викладених в письмових запереченнях, долучених до матеріалів справи, зазначивши, що саме позивач є суб'єктом первинного фінансового моніторингу, на якого покладені обов'язки, визначені законом.

Відповідно до частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, враховуючи, що сторони не заперечували проти розгляду справи у письмовому провадженні, в судовому засіданні 10 липня 2014 року суд ухвалив про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступних висновків.

Приватне акціонерне товариство «Патріот» на підставі ліцензії Міністерства фінансів України Серія АВ № 446757 від 02.09.2013 року є оператором державної грошової миттєвої лотереї «ФУРОР».

На підставі наказу Міністерства фінансів України від 12.12.2013 року №1076 проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму Приватного акціонерного товариства «Патріот», про що було складено акт №36 від 23.12.2013 року (далі - Акт перевірки).

Під час перевірки перевірялись повнота і своєчасність виявлення та дотримання порядку реєстрації фінансової операції, що відповідно до законодавства підлягає фінансовому моніторингу, за № 16 у реєстрі фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу суб'єкта первинного фінансового моніторингу Приватного акціонерного товариства «Патріот».

Так, під час перевірки перевіряючими встановлено, що ПрАТ «Патріот» у реєстрі фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу (форма 2-ФМ) направленій Держфінмоніторингу України 30.10.2013, зазначив, що фінансова операція за № 16 здійснена 05.10.2013 на суму 295 780,00 гривень. Фінансова операція (виплата виграшу в лотерею «ФУРОР» Приватного акціонерного товариства «Патріот» громадянину ОСОБА_1) фактично була здійснена 30.10.2013 на суму 120 000,00 грн., 31.10.2013 на суму 120 000,00 грн., 01.11.2013 на суму 55780,00 грн. (пояснення голови правління ПрАТ «Патріот» Змаженка В.П. від 19.12.2013 № 369/01).

Разом з тим, в направлених Держфінмоніторингу України 12.11.2013 та 15.11.2013 корегуючих формах 2-ФМ із зазначенням порядкового номеру реєстрації фінансової операції відповідно 17 та 18 ПрАТ «Патріот» продовжив зазначати суму фінансової операції - 295 780,00 грн. та дату її здійснення 05.10.2013.

В направленій Держфінмоніторингу України 30.10.2013 формі 2-ФМ ПрАТ «Патріот» вказало порядковий номер реєстрації фінансової операції в реєстрі під № 16, фактично в журналі реєстрації (реєстрі) фінансових операцій ПрАТ «Патріот» виплату виграшу громадянину ОСОБА_1 зареєстровано за № 4.

Водночас, 23.12.2013 голова правління ПрАТ «Патріот» Змаженко В.П. надав додаткові пояснення від 20.12.2013 №371/01 стосовно дотримання вимог порядку реєстрації фінансових операцій, в яких повідомив, що надані ним довідки про виплату виграшу в лотерею «ФУРОР» Приватного акціонерного товариства «Патріот» від 17.12.2013 є помилковими, а сума виплати виграшу складає 255 246,90 гривень. Разом з тим повідомив, що ПрАТ «Патріот» 20.12.2013 направив Держфінмоніторингу України форму 2-ФМ із зазначенням порядкового номеру реєстрації фінансової операції в реєстрі під номером 24 про анулювання фінансової операції в реєстрі №16 від 30.12.2013 року.

Крім того, голова правління ПрАТ «Патріот» Змаженко В.П. повідомляв відповідача, що Товариством була отримана із запізненням інформація від його агента - Товариства з обмеженою відповідальністю «Зірка Лото», яке є розповсюджувачем лотерейних білетів та яке і виплатило 05.10.2013 року виграш гравцю.

З огляду на виявлені порушення відповідачем запропоновано позивачу відобразити виплату виграшу громадянину ОСОБА_1 лотерею «ФУРОР» Приватного акціонерного товариства «Патріот» (лотерейний білет 2250299 із зазначеним виграшем 295 780,00 грн.) у реєстрі фінансових операцій відповідно до законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.

Постановою Міністерства фінансів України №20 від 14.02.2014 року «Про накладення штрафу за порушення вимог Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму» та/або нормативно-правових актів, що регулюють діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом» вирішено накласти на Приватне акціонерне товариство «Патріот» штраф у сумі 13 600 (тринадцять тисяч шістсот) грн. 00 коп. за порушення вимог пункту 5 частини 2 статті 6 наведеного Закону та пункту 14 Порядку взяття на облік суб'єктів первинного фінансового моніторингу, реєстрації ними фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, і подання Державній службі фінансового моніторингу інформації про зазначені та інші фінансові операції, що можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 року №747 «Деякі питання організації фінансового моніторингу» (далі - Порядок №747).

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Відповідно до преамбули Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму» №249-IV від 28.11.2002 року (далі - Закон №249-IV) цей Закон спрямований на захист прав та законних інтересів громадян, суспільства і держави шляхом визначення правового механізму протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та забезпечення формування загальнодержавної багатоджерельної аналітичної інформації, що дає змогу правоохоронним органам України та іноземних держав виявляти, перевіряти і розслідувати злочини, пов'язані з відмиванням коштів та іншими незаконними фінансовими операціями.

Під фінансовою операцією вищевказаний Закон розуміє будь-які дії щодо активів, здійснені за допомогою суб'єкта первинного фінансового моніторингу (п. 4 ч. 1 ст. 13 Закону №249-IV).

Фінансовим моніторингом є сукупність заходів, які здійснюються суб'єктами фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, що включають проведення державного фінансового моніторингу та первинного фінансового моніторингу (п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону №249-IV).

Первинний фінансовий моніторинг - сукупність заходів, які здійснюються суб'єктами первинного фінансового моніторингу, спрямованих на виконання вимог цього Закону, що включають проведення обов'язкового та внутрішнього фінансового моніторингу (п. 8 ч. 1 ст. 1 Закону №249-IV).

Обов'язковим фінансовим моніторингом є сукупність заходів, які здійснюються суб'єктами первинного фінансового моніторингу, з виявлення фінансових операцій, що підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу відповідно до статті 15 цього Закону, ідентифікації учасників таких операцій та вивчення їх діяльності, ведення обліку цих операцій та відомостей про їх учасників, обов'язкового звітування про них Спеціально уповноваженому органу, а також подання додаткової інформації про фінансові операції та їх учасників, що стали об'єктом фінансового моніторингу з боку Спеціально уповноваженого органу (п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону №249-IV).

До учасників фінансової операції Закон №249-IV відносить клієнта, контрагента, а також осіб, які діють від їх імені або в їхніх інтересах (п. 18 ч. 1 ст. 1 Закону №249-IV).

Згідно статті 5 Закону №249-IV система фінансового моніторингу складається з двох рівнів - первинного та державного. Так, суб'єктами первинного фінансового моніторингу є, зокрема, спеціально визначені суб'єкти первинного фінансового моніторингу, до яких належать суб'єкти господарювання, які проводять лотереї та азартні ігри, у тому числі казино, електронне (віртуальне) казино (пп. «в» п. 8 ч. 2 ст. 5 Закону №249-IV).

Згідно п. 15 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державні лотереї в Україні» проведення державних лотерей - господарська діяльність оператора державних лотерей, яка включає випуск державної лотереї, прийняття ставок у державну лотерею, проведення розіграшів призового (виграшного) фонду державної лотереї, виплату призів та інші операції, що прямо або опосередковано забезпечують проведення державних лотерей.

Пунктами 5-6 ч. 2 ст. 6 Закону №249-IV встановлено, що суб'єкт первинного фінансового моніторингу зобов'язаний забезпечувати реєстрацію фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, не пізніше наступного робочого дня з дати їх виявлення; повідомляти Спеціально уповноважений орган, зокрема, про фінансові операції, що підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу, - протягом трьох робочих днів з дня їх реєстрації або спроби їх проведення.

Згідно ч. 9 ст. 6 Закону №249-IV відповідальність за організацію дотримання вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму несе керівник суб'єкта первинного фінансового моніторингу.

Відповідно до ч. 4 ст. 8 Закону №249-IV виконання обов'язків суб'єкта первинного фінансового моніторингу забезпечується суб'єктами господарювання, які проводять лотереї та азартні ігри, у тому числі казино, електронним (віртуальним) казино, при здійсненні фінансових операцій, пов'язаних з прийняттям чи поверненням ставок або виплатою виграшів.

Частиною 1 статті 12 Закону №249-IV встановлено, що подання суб'єктом первинного фінансового моніторингу інформації про фінансову операцію, що відповідно до статті 15 цього Закону підлягає обов'язковому фінансовому моніторингу, здійснюється протягом трьох робочих днів з дня її реєстрації.

Згідно ч. 1 статті 15 Закону №249-IV фінансова операція підлягає обов'язковому фінансовому моніторингу у разі, якщо сума, на яку вона проводиться, дорівнює чи перевищує 150 000 гривень (для суб'єктів господарювання, які проводять азартні ігри, - 13 000 гривень) або дорівнює чи перевищує суму в іноземній валюті, еквівалентній 150 000 гривень (для суб'єктів господарювання, які проводять азартні ігри, - 13 000 гривень), та має ознаку, зокрема, виплати (передачі) особі виграшу в лотерею, придбання фішок, жетонів, внесення в інший спосіб плати за право участі в азартній грі, виплата (передача) виграшу суб'єктом господарювання, який проводить азартні ігри.

Відповідно до пункту 12 Порядку взяття на облік суб'єктів первинного фінансового моніторингу, реєстрації ними фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, і подання Державній службі фінансового моніторингу інформації про зазначені та інші фінансові операції, що можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 року №747 «Деякі питання організації фінансового моніторингу» (далі - Порядок №747) реєстрація суб'єктом фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, інших фінансових операцій, що можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму, проводиться шляхом внесення відповідної інформації до реєстру.

Реєстр - форма реєстрації суб'єктом інформації про фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу, інші фінансові операції, що можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму, та їх учасників, яка визначається Мінфіном (абзац другий пункту 12 Порядку №747).

Пунктом 13 Порядку №747 встановлено, що до реєстру вноситься інформація про проведення або спробу проведення фінансових операцій, зокрема, що підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу відповідно до статті 15 Закону.

Згідно пункту 14 Порядку №747 до реєстру вносяться: порядковий номер і дата реєстрації фінансової операції; відомості, встановлені в результаті ідентифікації особи, яка проводить фінансову операцію, особи, від імені або за дорученням чи в інтересах якої проводиться фінансова операція, або вигодоодержувача; відомості про інших осіб - учасників фінансової операції; вид фінансової операції; сума, на яку проводиться фінансова операція або здійснюється спроба її проведення; валюта, в якій проводиться фінансова операція; підстави для проведення фінансової операції; відомості про фінансові операції, пов'язані із зареєстрованою раніше фінансовою операцією (у разі наявності); ознаки, за якими фінансова операція підлягає фінансовому моніторингу; інформація про зупинення фінансової операції; дата та час проведення, спроби проведення або відмови від проведення фінансової операції; додаткова інформація, необхідна для проведення Держфінмоніторингом аналізу фінансових операцій; прізвище, ім'я, по батькові та посада працівника, який вніс інформацію до реєстру.

Відповідно до пункту 15 Порядку №747 суб'єкт забезпечує виявлення фінансових операцій, зазначених у пункті 13 цього Порядку, до початку, в процесі, але не пізніше наступного робочого дня після їх проведення, або в день виникнення підозри, або під час спроби їх проведення чи після відмови клієнта від їх проведення.

Згідно пункту 16 Порядку №747 реєстрацію фінансових операцій проводить суб'єкт. За рішенням суб'єкта його відокремлені підрозділи можуть самостійно проводити реєстрацію фінансових операції та подавати інформацію про них Держфінмоніторингу.

Пунктом 19 Порядку №747 встановлено, що кожній фінансовій операції, яка внесена до реєстру, присвоюється порядковий номер. Виправлення відомостей, внесених до реєстру, не допускається. У разі допущення помилки у реєстрі помилковий запис анулюється, а виправлений запис вноситься до реєстру під новим номером і новою датою реєстрації.

Відповідно до п. 21 Порядку №747 суб'єкт у визначених Законом №249-IV випадках надсилає Держфінмоніторингу повідомлення про фінансову операцію, що внесена до реєстру, за формою та в порядку його заповнення, встановлених Мінфіном.

Згідно абзацу третього частини 3 ст. 23 Закону №249-IV у разі невиконання (неналежного виконання) суб'єктом первинного фінансового моніторингу вимог цього Закону та/або нормативно-правових актів, що регулюють діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, на нього в установленому законом порядку може бути накладено штраф за невиявлення, несвоєчасне виявлення та порушення порядку реєстрації фінансових операцій, що відповідно до законодавства підлягають фінансовому моніторингу, - у розмірі до 800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як встановлено судом, 29.08.2013 року між ПрАТ «Патріот» (ОРГАНІЗАТОР) та ТОВ «Зірка Лото» (АГЕНТ) укладено Агентський договір № 70/2013/Ф про надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, відповідно до якого ОРГАНІЗАТОР надає право, а АГЕНТ приймає на себе зобов'язання здійснювати від імені, в інтересах, під контролем і за рахунок ОРГАНІЗАТОРА розповсюдження білетів лотерей та виплату гравцям виграшів за ними.

Згідно п. 1.5.- 1.6. Договору передача ОРГАНІЗАТОРОМ білетів лотерей АГЕНТУ для їх розповсюдження не є передачею прав власності на них АГЕНТУ та їх продажем. Виручка, отримана АГЕНТОМ від учасників лотереї в процесі розповсюдження білетів лотерей є власністю ОРГАНІЗАТОРА.

Відповідно до п. 3.1.11 Договору АГЕНТ зобов'язаний додержуватись вимог Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму» у якості суб'єкта первинного фінансового моніторингу. Повідомляти ОРГАНІЗАТОРА про кожний випадок виплати виграшу у розмірі при якому фінансова операція підлягає обов'язковому фінансовому моніторингу (станом на день укладення цього Договору сума виграшу повинна дорівнювати 150 000,00 грн. і більше), здійснювати вивчення та ідентифікацію особи, що отримала виграш, та протягом 1 (одного) робочого дня повідомляти ОРГАНІЗАТОРА про виплату такого виграшу та отриману ним інформацію при вивченні та ідентифікації особи у письмовому вигляді.

АГЕНТ зобов'язаний відшкодувати ОРГАНІЗАТОРУ збитки, спричиненні йому порушенням АГЕНТОМ вимог п. 3.1.11 цього Договору (п. 5.7. Договору).

Виходячи із системного аналізу зазначених вище норм Закону №249-IV та з огляду на наведені положення Агентського договору, суд приходить до висновку, що саме позивач у спірних правовідносинах є суб'єктом первинного фінансового моніторингу і несе обов'язки, встановлені Законом №249-IV.

Крім того, з наданих позивачем реєстрів фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу (форма 2-ФМ) вбачається, що позивач несвоєчасно повідомив Держфінмоніторинг України про здійснену фінансову операцію щодо виплати гр. ОСОБА_1 виграшу в лотерею «Фурор», а також повідомив недостовірну інформацію (реєстри від 30.10.2013 року, 12.11.2013 року, 15.11.2013 року), а згодом, 20.12.2013 року направив Держфінмоніторингу України форму 2-ФМ про анулювання фінансової операції з виплати вказаного вище виграшу.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, суд приходить до висновку, що під час розгляду справи знайшло своє підтвердження допущення Приватним акціонерним товариством «Патріот» порушень вимог пункту 5 частини 2 статті 6 Закону №249-IV та пункту 14 Порядку №747, з огляду на що позовні вимоги визнаються судом такими, що задоволенню не підлягають.

Згідно частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Оскільки відповідачем свідки не залучалися й судова експертиза не проводилася, судові витрати з позивача стягненню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства «Патріот» до Міністерства фінансів України відмовити.

Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Головуючий суддя В.П. Катющенко

Судді О.В. Дегтярьова

Н.А. Добрівська