Постанова від 16.06.2014 по справі 822/1813/14

Копія

Справа № 822/1813/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2014 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіБлонського В.К.

при секретаріДехтярук В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Хмельницького обласного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до товариства з обмеженою відповідальністю Завод "Атонмаш" м. Красилів Хмельницької області про стягнення штрафу, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до відповідача в якому просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Завод "Атонмаш" штраф за порушення пункту 5 статті 20 Закону України "Про зайнятість населення" у сумі 41 160,98 грн., на користь Хмельницького обласного центру зайнятості (ЄДРПОУ 03491381, банк одержувача ГУДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, р/р 37173300901001, призначення платежу: штраф за порушення пункту 5 статті 20 Закону України "Про зайнятість населення".

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що товариство з обмеженою відповідальністю Завод "Атонмаш" зареєстроване як платник внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у Красилівському районному центрі зайнятості.

04.11.2008 року ТОВ Завод "Атонмаш" надало до Красилівського районного центру зайнятості звіт за формою №4-ПН (план) «Звіт про заплановане вивільнення працівників» (форму звіту затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005 року № 420, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 21.12.2005 року за № 1534/11814), про заплановане вивільнення працівника: ОСОБА_3 - з 04.01.2009 року; 11.11.2008 року звіт за формою №4-ПН (план) про заплановане вивільнення працівника: ОСОБА_4 - з 11.01.2009 року; 25.11.2008 року звіт за формою №4-ПН (план) про заплановане вивільнення працівника: ОСОБА_5 - з 25.01.2009 року.

Фактичне вивільнення даних працівників відбулось: ОСОБА_3 -17.11.2008 року, згідно наказу № 166к; ОСОБА_4 - 26.11.2008 року, згідно наказу № 170к; ОСОБА_5 - 28.11.2008 року, згідно наказу № 172к.

Звіт за формою № 4-ПН (факт) «Звіт про фактичне вивільнення працівників» (форму звіту затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005 року № 420, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.12.2005 року за № 1534/11814) даних працівників до Красилівського районного центру зайнятості подано не було, чим порушено норми пункту 5 статті 20 Закону України "Про зайнятість населення".

Відповідно до статті 49-2 Кодексу законів про працю України та пункту 5 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 року № 803-ХІІ, при вивільненні працівників (у тому числі працюючих пенсіонерів та інвалідів) у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці в письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення - направляють списки фактично вивільнених працівників.

У разі неподання або порушення строків подання цих даних стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Ці кошти зараховуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і використовуються для фінансування заходів по працевлаштуванню та соціального захисту вивільнюваних працівників.

Відповідно до підпункту «л» пункту 8 «Положення про державну службу зайнятості», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 1991 року № 47, державній службі зайнятості надано право стягувати з підприємств, установ, організацій, незалежно від форм власності штрафи у разі неподання або порушення строків подання державній службі зайнятості письмового повідомлення про наступне вивільнення та фактичне вивільнення працівників, як це передбачено пунктом 5 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення».

19.03.2010 року інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Хмельницького обласного центру зайнятості складено акт № 1-р про порушення товариством з обмеженою відповідальністю Завод "Атонмаш" вимог пункту 5 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення», а саме неподання звіту за формою № 4-ПН (факт) «Звіт про фактичне вивільнення працівника» та застосовано штрафну санкцію в сумі 41 160, 98 грн., тобто в розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника: ОСОБА_3, в сумі 14025, 26 грн., що підтверджується довідкою про доходи від 19.03.2010 року № 192; ОСОБА_4, в сумі 16620, 33 грн., що підтверджується довідкою про доходи від 19.03.2010 року № 191;ОСОБА_5 в сумі 10515, 39 грн., що підтверджується довідкою про доходи від 19.03.2010 року № 190.

З актом про порушення законодавства України про зайнятість населення від 19.03.2010 року № 1-р керівник товариства з обмеженою відповідальністю "Завод "Атонмаш" Сизько Анатолій Борисович ознайомився, та один примірник для виконання отримав, про що свідчить його підпис в даному акті.

Суму штрафних санкцій відповідачем не сплачено, а тому позивач просить суд стягнути з ТОВ Завод "Атонмаш" штраф у сумі 41 160, 98 грн.

Представник позивача в судове засідання не прибув, хоча позивач був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином та подав до суду заяву про розгляд справи за відсутності його представника, в якій вказав, що позовні вимоги підтримує повністю.

Представник відповідача в судове засідання не прибув повторно, хоча відповідач був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином, заяви про розгляд справи за відсутності його представника до суду не подав.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з врахуванням наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що згідно акту перевірки додержання законодавства України про зайнятість населення № 1-Р від 19 березня 2010 року ТОВ Завод "Атонмаш" 04.11.2008 року, 11.11.2008 року та 25.11.2008 року подало до Красилівського районного центру зайнятості звіти за формою №4-ПН (план) "Звіт про заплановане вивільнення працівників" про позапланове звільнення працівників ОСОБА_3, ОСОБА_4, та ОСОБА_5

Фактично звільнення вказаних працівників відбулося 17.11.2008 року, 26.11.2008 року та 28.11.2008 року.

Звіт за формою № 4-ПН (факт) "Звіт про фактичне вивільнення працівників" ТОВ Завод "Атонмаш" до Красилівського районного центру зайнятості не подав, чим порушив пункту 5 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення» № 803 -XII від 01 березня 1991 року.

19.03.2010 року інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Хмельницького обласного центру зайнятості складено акт № 1-р про порушення товариством з обмеженою відповідальністю Завод "Атонмаш" вимог пункту 5 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення», а саме неподання звіту за формою № 4-ПН (факт) «Звіт про фактичне вивільнення працівника» та застосовано штрафну санкцію в сумі 41 160, 98 грн., тобто в розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника: ОСОБА_3, в сумі 14025, 26 грн., що підтверджується довідкою про доходи від 19.03.2010 року № 192; ОСОБА_4, в сумі 16620, 33 грн., що підтверджується довідкою про доходи від 19.03.2010 року № 191;ОСОБА_5 в сумі 10515, 39 грн., що підтверджується довідкою про доходи від 19.03.2010 року № 190.

Суд вважає застосовану штрафну санкцію правомірною та такою, що підлягає стягненню з врахуванням наступного.

Відповідно до пункту 6 статті 20 Закону України "Про зайнятість населення" порядок стягнення та розміри штрафів за невиконання вимог цієї статті з підприємств, установ і організацій встановлюються законодавством України.

Правовідносини, які виникають між роботодавцем та найманим працівником, регулюються законодавством України в сфері праці та зайнятості, в тому числі Кодексом законів про працю України та Законом №803-XII, який визначає основні принципи участі підприємств, закладів та організацій в реалізації державної політики зайнятості. Також нормами цього Закону передбачені їх обов'язки та відповідальність у випадку порушення цих обов'язків.

Відповідно до статті 18 Закону №803-XII в складі державної служби зайнятості створена інспекція, яка здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість підприємствами, закладами та організаціями, незалежно від форм власності і господарювання, фермерами та іншими роботодавцями.

Діяльність Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість визначається Положенням про Інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України N 47 від 24.06.1991 року.

Згідно пункту 8 Положення, Інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення має право одержувати від підприємств, установ та організацій усіх форм власності статистичні дані про наявність вільних робочих місць і вакантних посад, характер і умови праці на них, про всіх вивільнюваних, прийнятих працівників та інформацію про передбачувані зміни в організації виробництва і праці, інші заходи, що можуть призвести до вивільнення працівників; відвідувати підприємства, установи і організації для контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення і вирішення питань, пов'язаних із соціальним захистом громадян; стягувати відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" штрафи з підприємств, установ та організацій усіх форм власності у разі: неподання або порушення строків подання державній службі зайнятості письмового повідомлення про наступне вивільнення працівників, як це передбачено пунктом 5 статті 20 Закону України "Про зайнятість населення".

У відповідності до пункту 5 статті 20 ЗУ "Про зайнятість населення", при вивільненні працівників (у тому числі працюючих пенсіонерів та інвалідів) у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці в письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення - направляють списки фактично вивільнених працівників, зазначаючи в них інвалідів.

У разі неподання або порушення строків подання цих даних стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Ці кошти зараховуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і використовуються для фінансування заходів по працевлаштуванню та соціального захисту вивільнюваних працівників.

Згідно статті 34 Закону України "Про зайнятість населення", контроль за додержанням законодавства України про зайнятість населення здійснюється місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад, відповідними державними органами, інспекціями служби зайнятості та профспілковими об'єднаннями.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.

Відповідно до статтей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За таких обставин суд вважає, що наявність та розмір заборгованості товариства з обмеженою відповідальністю Завод "Атонмаш" перед Хмельницьким обласним центром зайнятості - робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття підтверджується копією акту перевірки додержання законодавства України про зайнятість населення ТОВ Завод "Атонмаш".

Доказів виконання зобов'язань перед позивачем відповідачем суду надано не було.

Тому, позовні вимоги позивача є обгрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, відповідно позов необхідно задовольнити.

Керуючись ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення», ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 112, 128, 158-163, 167, 186, 255, 257 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Завод "Атонмаш" (код ЄДРПОУ 34543250) м.Красилів Хмельницької області штраф в розмірі 41 160, 98 (сорок одна тисяча сто шістдесят гривень дев'яносто вісім копійок) на користь Хмельницького обласного центру зайнятості (код ЄДРПОУ 03491381), банк одержувача ГУДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, р/р 37173300901001, призначення платежу: штраф за порушення пункту 5 статті 20 Закону України "Про зайнятість населення".

В повному обсязі постанова буде виготовлена 20.06.2014 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 20 червня 2014 року

Суддя/підпис/В.К. Блонський

"Згідно з оригіналом" Суддя В.К. Блонський