ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
18 липня 2014 року м. Київ № 826/10194/14
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Катющенко В.П., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами Управління Пенсійного фонду України в м. Коломиї та Коломийському районі до Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильський спецкомбінат» про стягнення надміру виплаченої суми пенсії в розмірі 28 642,70 грн., -
Управління Пенсійного фонду України в м. Коломиї та Коломийському районі звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильський спецкомбінат» про стягнення надміру виплаченої суми пенсії в розмірі 28 642,70 грн.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи немає підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно частини першої статті 2 цього Кодексу завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Пунктом 5 частини другої статті 17 цього ж Кодексу юрисдикція адміністративних судів поширюються на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Так, в обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в управлінні Пенсійного фонду України в м. Коломиї та Коломийському районі перебуває на обліку ОСОБА_1, якій призначено пенсію на підставі поданих останньою документів, зокрема, довідки про заробітну плату № 12/983 від 26 червня 2002 року, виданої Державним підприємством «Чорнобильсервіс». В лютому 2014 року Управління отримало нову довідку про заробітну плату № 17/43-14 та пільговий стаж роботи № 71/37-14 ОСОБА_1, а раніше видану довідку визнано недійсною. Внаслідок того, що призначення пенсії проводилось на підставі невірно виданої довідки про заробіток, виникла переплата пенсії ОСОБА_1 в сумі 28 642,70 грн.
Відповідно до статті 1 Господарського процесуального кодексу України у випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.
Згідно статті 2 Господарського процесуального кодексу України господарський суд порушує справи за позовними заявами державних та інших органів, які звертаються до господарського суду у випадках, передбачених законодавчими актами України.
Статтею 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми виплачених надмірно пенсій внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку.
Відповідно до статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» підприємства, установи та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів і відшкодовують її.
Згідно частини другої статті 21 Кодексу адміністративного судочинства України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Отже, даний спір стосується відшкодування збитків, за своєю сутністю та характером спірних правовідносин не є публічно-правовим і не підлягає вирішенню у відповідності із положеннями Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, даний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а має бути ініційований позивачем з урахуванням суб'єктного складу сторін в порядку господарського судочинства.
Аналогічна правова позиція міститься в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 09 квітня 2014 року у справах № К/800/14308/13 та № К/800/14308/13, від 05 червня 2014 року у справі № К/9991/27302/12.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З урахуванням зазначеного, суд вважає за необхідне відмовити Управлінню Пенсійного фонду України в м. Коломиї та Коломийському районі у відкритті провадження в адміністративній справі.
Згідно частини п'ятої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Відповідно до частини шостої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суд роз'яснює позивачеві, що даний спір відноситься до юрисдикції господарського суду.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 109, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити Управлінню Пенсійного фонду України в м. Коломиї та Коломийському районі у відкритті провадження в адміністративній справі.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Попередити позивача, що позовні матеріали будуть повернуті йому після закінчення строку для апеляційного оскарження.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.П. Катющенко