Постанова від 16.06.2014 по справі 822/1882/14

Копія

Справа № 822/1882/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2014 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіБлонського В.К.

при секретаріДехтярук В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом прокурора Старосинявського району, третя особа на стороні позивача - Державна інспекція сільського господарства в Хмельницькій області до приватного сільськогосподарського підприємства "Обрій" с. Теліженці Старосинявського району Хмельницької області про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Старосинявського району, третя особа на стороні позивача - Державна інспекція сільського господарства в Хмельницькій області, звернувся в суд з позовом до приватного сільськогосподарського підприємства "Обрій" с. Теліженці Старосинявського району Хмельницької області в якому просить зобов'язати виконати вимоги приписів Державної інспекції сільського господарства в Хмельницькій області від 15.03.2013 року №000647 та від 08.05.2013 року №4/114 шляхом вжиття заходів до розроблення та затвердження проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обгрунтування сівозміни та впорядкування угідь при використанні земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 956,0683 гектарів.

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що Державною інспекцією сільського господарства в Хмельницькій області у березні 2013 року проведено планову перевірку додержання вимог земельного законодавства у діяльності приватного сільськогосподарського підприємства "Обрій" при використанні земель сільськогосподарського призначення.

За результатами проведеної перевірки встановлено, що приватне сільськогосподарське підприємство "Обрій", в порушення вимог частини 4 статті 22 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) використовує земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 956,0683 га земель сільськогосподарського призначення без розробленого та затвердженого в установленому порядку проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь.

На усунення виявленого порушення 15.03.2013 державний інспектор сільського господарства в Хмельницькій області керівнику приватного сільськогосподарського підприємства "Обрій" виніс припис №000647 з вимогою усунути виявлені порушення вимог земельного законодавства в 30-ти денний термін.

З метою контролю за виконаннями вимог припису Держсільгоспінспекцією в Хмельницькій області проведено повторну перевірку, якою встановлено, що приватне сільськогосподарське підприємство "Обрій" не виконало зазначені вимоги, внаслідок чого 08.05.2013 керівнику вказаного підприємства внесено повторний припис №4/114 з вимогою усунути виявлені порушення вимог земельного законодавства у 30-ти денний термін.

Окрім цього, керівника приватного сільськогосподарського підприємства "Обрій" 08.05.2013 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, що передбачене статтею 188-5 КУпАП, у зв'язку із невиконанням законних вимог посадової особи Держсільгоспінспекції в Хмельницькій області.

Водночас, вимоги повторного припису від 08.05.2013 року №4/114 приватним сільськогосподарським підприємством "Обрій" не виконані, жодних заходів щодо виготовлення проекту землеустрою, який забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь не вжито, що підтверджується актом перевірки Інспекції від 17.07.2013 року.

Позивач вказує, що відповідно до частини 4 статті 22 ЗК України земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва використовуються відповідно до розроблених та затверджених в установленому порядку проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони цих земель.

Згідно із частиною 2 статті 25 Закону України "Про оренду землі" орендар земельної ділянки зобов'язаний виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі.

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право давати обов'язкові для використання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень.

Всупереч наведеному, приватне сільськогосподарське підприємство "Обрій" не виконало законні вимоги Держсільгоспінспекції в Хмельницькій області щодо зобов'язання усунути порушення вимог земельного законодавства у зв'язку із використанням земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 956,0683 га без розробленого та затвердженого в установленому порядку проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь.

Представник позивача в судове засідання не прибув, хоча позивач був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином, та подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій вказав, що позовні вимоги підтримує повністю.

Представник третьої особи на стороні позивача - Державної інспекції сільського господарства в Хмельницькій області в судове засідання не прибула, хоча третя особа була повідомлена про дату, час та місце розгляду справи належним чином, та подала до суду заяву про розгляд справи за відсутності її представника, в якій вказала, що позовні вимоги підтримує повністю.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, хоча відповідач був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином, та подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій вказав, що позовні вимоги визнає повністю.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що приватне сільськогосподарське підприємство "Обрій", код ЄДРПОУ 31424830, як юридична особа зареєстрований 16.03.2001 року, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи.

В період з 11.03.2013 року по 15.03.2013 року Державною інспекцією сільського господарства в Хмельницькій області на підставі наказу від 04.03.2013 року №4-52, направлення на перевірку від 04.03.2013 року №4-55 проведено планову перевірку дотримання вимог земельного законодавства, законодавства у сфері насінництва та розсадництва, законодавства у сфері охорони прав на сорти рослин приватним сільськогосподарським підприємством "Обрій".

За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог законодавства від 15.03.2013 року , відповідно до якого встановлено, що приватне сільськогосподарське підприємство "Обрій" в порушення частин 1, 5 статті 125, частини 5 статті 126 ЗК України, абзацу 5 частини 1 статті 35 Закону України №962-IV, п. і ч.1 ст.211 ЗК України, використовує земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 956,0683 га без розробленого та затвердженого в установленому порядку проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь.

На усунення виявленого порушення, керівнику приватного сільськогосподарського підприємства "Обрій" 15.03.2013 року інспекцією винесено припис № 000647 з вимогою усунути вказане порушення вимог земельного законодавства в 30-ти денний термін.

08.05.2013 року Державною інспекцією сільського господарства в Хмельницькій області на підставі наказу від 26.04.2013 року, направлення на перевірку від 26.04.2013 року проведена повторна позапланова перевірка відповідача на предмет дотримання ним вимог земельного законодавства. За результатами якої складено акт перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог законодавства від 08.05.2013 року №4/62, відповідно до якого перевіркою встановлено порушення частини 1 статті 10 Закону України №963-IV, а саме, вимоги припису посадової особи № 000647 від 15.03.2013 року виданого керівнику приватним сільськогосподарським підприємством "Обрій" щодо виготовлення проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, не виконані, порушення не усунено.

У зв'язку невиконанням відповідачем зазначеного припису від 15.03.2013 року №000647 інспекцією винесений повторний припис від 08.05.2013 року №4/114 з вимогою усунути згадані порушення вимог земельного законодавства у 30-ти денний строк.

08.05.2013 року керівника приватного сільськогосподарського підприємства "Обрій" притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 188-5 КУпАП.

Державною інспекцією сільського господарства в Хмельницькій області винесено постанову від 08.05.2013 року №4/112 про накладення адміністративного стягнення на керівника приватного сільськогосподарського підприємства "Обрій" та накладено штраф у розмірі 255,00 грн.

Вимоги повторного припису відповідач також не виконав.

Відповідно до частини 1 статті 1 ЗК України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Згідно із частиною 4 статті 22 ЗК України, земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва використовуються відповідно до розроблених та затверджених в установленому порядку проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони земель.

Відповідно до частини 2 статті 25 Закону України "Про оренду землі" орендар земельної ділянки зобов'язаний виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі.

Пунктом 1.1. Порядку планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.02.2013 року №132, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.03.2013 року за №412/22944, державний нагляд (контроль) з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства здійснюється Державною інспекцією сільського господарства України та її територіальними органами.

Згідно із частиною 1 статті 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків.

Пунктами 2, 3 Порядку розроблення проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2011 року №1134 (далі - Порядок №1134), встановлено, що проект землеустрою розробляється з метою організації сільськогосподарського виробництва і впорядкування сільськогосподарських угідь у межах землеволодінь та землекористувань для ефективного ведення сільськогосподарського виробництва, забезпечення раціонального використання та охорони земель, створення сприятливого екологічного середовища і покращення природних ландшафтів. Проект землеустрою розробляється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою, судових рішень, укладених договорів між землевласниками (землекористувачами) та розробником проекту землеустрою.

Відповідно до пункту 6 Порядку №1134, для розроблення проекту землеустрою замовник укладає з виконавцем відповідний договір, істотними умовами якого є вартість і строки (не більш як три місяці) проведення робіт із землеустрою. До договору замовник додає: документи, що підтверджують площу землеволодіння, землекористування; копії рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування чи суду про проведення робіт із землеустрою (якщо такі рішення є підставою для розроблення проекту землеустрою); копію агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки; матеріали книги історії полів за останні три роки, актуальні матеріали польових геодезичних вишукувань та ґрунтових обстежень (у разі їх наявності).

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З врахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що приватне сільськогосподарське підприємство "Обрій" використовує земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 956,0683 га без розробленого та затвердженого в установленому порядку проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, а тому позовні вимоги є обґрунтованими, відповідають чинному законодавству, підтверджуються матеріалами справи та підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 11, 71, 86, 94, 104, 158-163, 186, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати приватне сільськогосподарське підприємство "Обрій" с.Теліжинці Старосинявського району Хмельницької області виконати вимоги приписів Державної інспекції сільського господарства в Хмельницькій області від 15.03.2013 року №000647 та від 08.05.2013 року №4/114 шляхом вжиття заходів до розроблення та затвердження проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обгрунтування сівозміни та впорядкування угідь при використанні земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 956,0683 гектарів.

В повному обсязі постанова суду буде виготовлена 20.06.2014 року.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 20 червня 2014 року

Суддя/підпис/В.К. Блонський

"Згідно з оригіналом" Суддя В.К. Блонський