"24" липня 2014 р. м. Київ К/800/30373/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Голяшкіна О.В., Калашнікової О.В., Леонтович К.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду справу за касаційною скаргою Солом'янської районної у м.Києві державної адміністрації на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2013 року у справі № 2а-13511/12/2670 за позовом ОСОБА_1 до Солом'янської районної у м.Києві державної адміністрації, третя особа управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної у м.Києві державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії,-
У жовтні 2012 року ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Солом'янської районної у м.Києві державної адміністрації, третя особа управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної у м.Києві державної адміністрації, в якому просила зобов'язати застосувати пільгу до її сім'ї з дати народження третьої дитини, тобто з 5 вересня 2011 року та зобов'язати Солом'янську районну в місті Києві державну адміністрацію вчинити дії щодо контролю за здійсненням Грушківським ВСП відповідного перерахунку суми оплати комунальних послуг, яким буде визнана переплата у розмірі 3047,03 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 5 вересня 2011 року у родині позивача народилася третя дитина. На підставі ст.1 Закону України "Про охорону дитинства" вважає, що юридичним фактом, який є підставою для застосування пільг, передбачених ст.13 вказаного Закону є факт народження третьої дитини. З метою застосування до її родини пільги по оплаті комунальних послуг у розмірі 50%, що передбачена ст.13 Закону України "Про охорону дитинства", позивачка звернулася до відповідача, однак отримала відповідь, що застосувати пільгу до її родини з дати народження третьої дитини неможливо через відсутність правових підстав.
Постановою окружного адміністративного суду міста Києва від 26 листопада 2012 року у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2013 року скасоване рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог про зобов'язання Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації застосувати пільгу до сім'ї ОСОБА_1 з дати народження третьої дитини, тобто з 05.09.2011р. та ухвалена в цій частині нова постанова, якою дані позовні вимоги задоволені. В іншій частині рішення суду першої інстанції залишене без змін.
Не погоджуючись з рішенням апеляційного суду Солом'янська районна у м.Києві державна адміністрація звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права.
В запереченнях на касаційну скаргу ОСОБА_1 просить касаційну скаргу Солом'янської районної у м. Києві державної адміністрації залишити без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції залишити без змін.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої і апеляційної інстанцій встановлено, що 14 червня 2012 року вхід. №286 позивач звернулася із заявою про видачу посвідчення для батьків багатодітної родини до відділу у справах сім'ї, молоді та спорту Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації. Зазначена заява розглянута відділом у справах сім'ї, молоді та спорту Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації та 3 липня 2012 року та видане посвідчення батьків багатодітної сім'ї №007002, про що зроблений відповідний запис в реєстраційній книзі видачі посвідчень батьків багатодітної родини. Позивач 11.08.2012 року звернулася до відповідача із вимогою про застосування до її родини пільг передбачених ст.13 Закону України "Про охорону дитинства" та вжиття заходів щодо здійснення відповідного перерахунку з дати народження третьої дитини, тобто з 5 вересня 2011 року. Відповідачем 31.08.2012 року на вказане звернення надана відповідь, якою позивачу роз'яснено, що її сім'я перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги як багатодітна сім'я та користується пільгами на житлово-комунальні послуги в розмірі 50%, з 03.07.2012 року, тобто з дня видачі їм посвідчення. Підстав для надання пільг з дати народження третьої дитини немає. Також встановлено, що позивач користується пільгами по сплаті комунальних послуг передбаченими ст.13 Закону з липня 2012 року, тобто після здобуття статусу багатодітної сім'ї.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що саме посвідчення є документом, що підтверджує статус багатодітної сім'ї і дітей з такої сім'ї та їх право на отримання пільг згідно із Законом України "Про охорону дитинства" та іншими актами законодавства.
Суд апеляційної інстанції змінюючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги в частині виходив з того, що положення п.5 розділу I Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту багатодітних сімей", та положення Закону України "Про охорону дитинства" не містять посилань на те, що статус багатодітної сім'ї присвоюється у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, а момент набуття статусу багатодітної сім'ї залежить від дати отримання відповідного посвідчення.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з висновком суду апеляційної інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до загальних положень Закону України "Про охорону дитинства" від 26.04.2001р. № 2402-III(Далі - Закон № 2402-III) багатодітна сім'я, це сім'я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує. До складу багатодітної сім'ї включаються також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах, - до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.
Згідно ч.ч.3-5 ст.13 Закону № 2402-III багатодітним сім'ям надаються такі пільги: 1) 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожного члена сім'ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю); 2) 50-відсоткова знижка плати за користування комунальними послугами (газопостачання, електропостачання та інші послуги) та вартості скрапленого балонного газу для побутових потреб у межах норм, визначених законодавством. Площа житла, на яку надається знижка при розрахунках плати за опалення, становить 21 кв. метр опалюваної площі на кожного члена сім'ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю; 3) 50-відсоткова знижка вартості палива, у тому числі рідкого, в межах норм, визначених законодавством, у разі якщо відповідні будинки не мають центрального опалення; 4) позачергове встановлення квартирних телефонів. Абонентна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 відсотків від затверджених тарифів. Пільги щодо плати за користування житлом (квартирної плати), комунальними послугами та вартості палива, передбачені пунктами 1 - 3 частини третьої цієї статті, надаються багатодітним сім'ям незалежно від виду житла та форми власності на нього.
Згідно ч.7 ст.13 Закону № 2402-III батькам і дітям з багатодітних сімей видаються відповідні посвідчення. Зразок посвідчення, порядок виготовлення і видачі посвідчень встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2010 року №209 "Деякі питання виготовлення і видачі посвідчень батьків та дитини з багатодітної сім'ї" затверджений Порядок виготовлення і видачі посвідчень батьків та дитини з багатодітної сім'ї. (Далі -Порядок №209)
Пунктом 2 Порядку №209, встановлено, що посвідчення є документами, що підтверджують статус багатодітної сім'ї і дітей з такої сім'ї та їх право на отримання пільг згідно із Законом № 2402-III та іншими актами законодавства.
Згідно п.3 Порядку №209 посвідчення видаються структурним підрозділом районної, районними у м.Києві та м.Севастополі держадміністрацій, виконавчим органом міської ради одному з батьків за місцем його реєстрації протягом десяти днів після подання необхідних документів.
Виходячи з наведеного, підставою застосування пільг, встановлених ст.13 Закону № 2402-III, є посвідчення, що підтверджує статус багатодітної сім'ї.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на зазначене висновок суду апеляційної інстанції не ґрунтується на законодавчих нормах, оскільки у Солом'янської районної у м.Києві державної адміністрації не було встановлених законом підстав для застосування пільг до позивачки та її сім'ї з дати народження третьої дитини, до отримання відповідного посвідчення щодо підтвердження статусу багатодітної сім'ї. Беручи до уваги наведене, похідні вимоги про зобов'язання Солом'янської районну в місті Києві державної адміністрації щодо вчинення дій відносно контролю за здійсненням відповідного перерахунку суми оплати комунальних послуг, яким буде визнана переплата у розмірі 3047,03 грн. також задоволені апеляційним судом помилково.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність підстав задоволення позовних вимог, а суд апеляційної інстанції помилково змінив та скасував в частині рішення суду першої інстанції.
З урахуванням наведеного колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню, постанова суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню, а рішення суду першої інстанції підлягає залишенню в силі з урахуванням вищенаведених обставин.
Згідно ст.226 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судове рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, але помилково скасоване судом апеляційної інстанції.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України прийшла до висновків, що обставини справи встановлені повно і правильно, але суд апеляційної інстанції при ухваленні судового рішення порушив норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення необґрунтованого рішення, яке підлягає скасуванню, а постанова суду першої інстанції підлягає залишенню в силі, яка відповідає нормам матеріального і процесуального права та змінена апеляційним судом помилково.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
Касаційну скаргу Солом'янської районної у м. Києві державної адміністрації задовольнити.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2013 року скасувати, постанову окружного адміністративного суду міста Києва від 26 листопада 2012 року залишити в силі.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст. 237-239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: