04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
"22" липня 2014 р. Справа№ 5011-73/6148-2012
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Пашкіної С.А.
суддів: Сітайло Л.Г.
Баранця О.М.
За участю представників сторін:
Від позивача - Бутрименко Н.М. ( довір. №91/2013/08/30-1 від 30.08.13);
Від відповідача -Зарайський В.В. ( довір. №9/юр від 09.01.14);
Від прокуратури - Тимко В.В. (посв. №025581 від 15.04.14);
розглянувши апеляційну скаргу Київського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах держави в особі Державного підприємства "Київський науково-дослідний інститут гідроприладів"
на ухвалу Господарського суду міста Києва від 05.06.2014р.
у справі №5011-73/6148-2012 (суддя Домнічева І.О.)
за заявою Державного підприємства "Київський науково-дослідний інститут
гідроприладів"
про визнання наказу № 5011-73/6148-2012 від 06.08.2012р., таким, що не
підлягає виконанню
за позовом Публічного акціонерного товариства "Київенерго"
до Державного підприємства "Київський науково-дослідний інститут
гідроприладів"
за участю Київського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері
про стягнення 359 824,49 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.06.2014р. у справі №5011-73/6148-2012 в задоволенні заяви Державного підприємства "Київський науково-дослідний інститут гідроприладів" про визнання наказів №5011-73/6148-2012 від 06.08.2012р. таким, що не підлягає виконанню повністю - відмовлено.
Не погоджуючись із вказаною ухвалою суду Київський прокурор з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері звернувся з апеляційною скаргою в інтересах держави в особі Державного підприємства "Київський науково-дослідний інститут гідроприладів", в якій просить Київський апеляційний господарський суд скасувати ухвалу Господарського суду міста Києва від 05.06.2014р. та прийняти нове рішення, згідно з яким визнати судовий наказ №5011-73/6148-2012 від 06.08.2012р. таким, що не підлягає виконанню.
В апеляційній скарзі прокурор зазначає про те, що згідно з пунктом 2 частини 2 статті 2 Закону України «Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну «Укроборонпром» та забезпечення їх стабільного розвитку» для списання заборгованості кожен учасник процедури списання утворює комісію з питань списання заборгованості, до складу якої обов'язково входять керівник підприємства як голова комісії та головний бухгалтер і яка визначає обсяг та період виникнення заборгованості, що підлягає списанню, у розрізі контрагентів. Пункт 4 ч.2 ст.2 Закону наголошує що датою списання заборгованості є дата підписання взаємно погоджених актів звіряння учасниками процедури списання. Ніяких додаткових умов щодо повноважень комісії про можливості списання або несписання заборгованості законом не передбачено.
Дослідивши доводи апеляційної скарги, наявні матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін та прокурора судова колегія встановила.
Відповідно до ст. 117 Господарського процесуального кодексу України Господарський суд, який видав наказ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати наказ таким, що не підлягає виконанню, та стягнути на користь боржника безпідставно одержане стягувачем за наказом.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України "Про утворення Державного концерну "Укроборонпром" від 29.12.2010 року №1221 ДП "Київський науково-дослідний інститут гідроприладів" є учасником Державного концерну "Укроборонпром".
Під Законом в цій постанові розуміється Закон України від 06.09.2013 №5213-УІ "Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну "Укроборонпром". Закон набрав чинності 30 жовтня 2012 року.
Згідно з приписами п. 2 ч.1 ст. 2 Закону України від 06.09.2013 №5213-УІ "Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну "Укроборонпром" та забезпечення їх стабільного розвитку" підлягають списанню заборгованість підприємств оборонно-промислового комплексу (у тому числі встановлена судовими рішеннями та реструктуризована) за електричну енергію перед суб'єктами господарювання, що здійснюють постачання електричної енергії за регульованим тарифом, яка виникла станом на 1 вересня 2012 року і не сплачена станом на дату набрання чинності цим Законом.
Частиною 2 ст. 2 закону встановлено, що списання заборгованості (у тому числі пені, штрафних та фінансових санкцій) відповідно до цієї статті здійснюється підприємствам оборонно-промислового комплексу відповідними суб'єктами господарювання, які здійснюють постачання природного газу та електричної енергії за регульованим тарифом, оптовим постачальником електричної енергії, підприємствами, що виробляють електричну енергію, Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" та її дочірніми компаніями (підприємствами), а також суб'єктами господарювання, які постачають теплову енергію, надають послуги з водопостачання та водовідведення (далі - учасники процедури списання), у такому порядку:
1) обсяг заборгованості (у тому числі реструктуризованої) визначається з урахуванням вимог законодавства з питань інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, документів та розрахунків і списується учасниками процедури списання у сумах, що обліковуються в бухгалтерському обліку таких учасників, враховуючи у тому числі суми пені, штрафних санкцій, 3 відсотки річних та індекс інфляції на дату списання;
2) для списання заборгованості кожен учасник процедури списання утворює комісію з питань списання заборгованості, до складу якої обов'язково входять керівник підприємства як голова комісії та головний бухгалтер і яка визначає обсяг та період виникнення заборгованості, що підлягає списанню, у розрізі контрагентів;
3) списання заборгованості проводиться на підставі взаємно погоджених актів звіряння учасників процедури списання, в яких зазначаються обсяг та період виникнення заборгованості, що підлягає списанню;
4) датою списання заборгованості є дата підписання взаємно погоджених актів звіряння учасниками процедури списання.
Як вбачається з матеріалів справи, між обома сторонами підписано акти звіряння розрахунків між Публічним акціонерним товариством "Київенерго" та Державним підприємством "Київський науково-дослідний інститут гідроприладів" від 01.09.2012, які містять відомості про стан заборгованості Державного підприємства "Київський науково-дослідний інститут гідро приладів" за угодою №11274 станом на 01.09.2012 р. за наступними типами заборгованості: активна електроенергія, двократне перевищення споживання, реактивна енергія та пеня.
Доводи прокурора в апеляційній скарзі про те, що для списання заборгованості кожен учасник процедури списання утворює комісію з питань списання заборгованості, яка визначає обсяг та період виникнення заборгованості, що підлягає списанню, у розрізі контрагентів, ніяких додаткових умов щодо повноважень комісії про можливості списання або несписання заборгованості законом не передбачено до уваги судовою колегією не приймаються, оскільки складені акти звіряння розрахунків між Публічним акціонерним товариством "Київенерго" та Державним підприємством "Київський науково-дослідний інститут гідроприладів" не відповідають Закону України "Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну "Укроборонпром".
Порядок списання зазначеної вище заборгованості передбачено п.п. 1-5 ч. 2 ст. 2 Закону і полягає у тому, що обсяг заборгованості визначається з урахуванням вимог законодавства з питань інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, документів та розрахунків. Для списання заборгованості кожен учасник процедури списання утворює комісію з питань списання заборгованості, яка визначає обсяг та період виникнення заборгованості, що підлягає списанню. Списання заборгованості проводиться на підставі взаємно погоджених актів звіряння учасників процедури списання, в яких зазначаються обсяг та період виникнення заборгованості, що підлягає списанню. У разі якщо у статутному капіталі підприємства - учасника процедури списання 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) належить державі, взаємно погоджений акт погоджується органом, уповноваженим управляти таким підприємством.
Акти на які посилається прокурор, є актами звіряння взаєморозрахунків за спожиту електричну енергію за угодою № 11274, яку відповідач отримує у позивача щомісячно відповідно до умов користування електричною енергією, яким встановлюється сальдо розрахунків між сторонами, щомісячне споживання та оплата електроенергії споживачем. Зазначені акти не є взаємно погодженими двосторонніми актами про списання боргу, які складаються відповідно до умов та порядку, визначеному Законом.
Крім того, в матеріалах справи наявні наступні документи:
- ДП "Київський науково-дослідний інститут гідроприладів" подано протокол №2 від 02.11.2012 року засідання комісії з питань списання заборгованості за природний газ, електричну та теплову енергію, водопостачання та водовідведення, яким прийнято рішення по списанню вказаної вище заборгованості та направленню позивачу актів звірки взаєморозрахунків;
- ПАТ "Київенерго" подано витяг з протоколу №1 від 11.12.2012 року засідання комісії з питань списання заборгованості, яким прийнято рішення про неможливість проведення списання вказаної вище заборгованості.
Отже, як вірно зазначає місцевий господарський суд, із наведеного слідує, що відповідно до вимог закону позивачем не було погоджено списання заборгованості та що ці акти були підписані сторонами саме для списання заборгованості.
Враховуючи викладене, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а ухвала Господарського суду міста Києва не підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст.101-106 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд,
1.Апеляційну скаргу Київського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері залишити без задоволення.
2. Ухвалу Господарського суду міста Києва від 05.06.2014р. у справі №5011-73/6148-2012 залишити без змін.
3.Повернути до Господарського суду міста Києва матеріали справи №5011-73/6148-2012.
Постанову може бути оскаржено в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 28.07.2014р.
Головуючий суддя С.А. Пашкіна
Судді Л.Г. Сітайло
О.М. Баранець