Постанова від 15.07.2014 по справі 813/3677/14

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2014 року справа № 813/3677/14

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді: Крутько О.В., за участю секретаря судового засідання: Процько Ю.В., представника позивача: Лесняк-Іглінської Н.Ю., представника відповідача: Гульоватого Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до ПАТ «Укрнафта» в особі Відділення реалізації нафтопродуктів у Львівській області про застосування заходів реагування,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області у якій, згідно заяви про уточнення позовних вимог від 14.07.2014 року, позивач просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду по ПАТ «Укрнафта» в особі Відділення реалізації нафтопродуктів у Львівській області, а саме: зобов'язати відповідача невідкладно зупинити виконання робіт з проведення ремонту асфальтового покриття на території автозаправної станції АЗС №13055 (Стрийський район, с. Дуліби, вул. Шевченка, 418) до завершення роботи комісії з спеціального розслідування нещасного випадку з смертельним наслідком, що стався на території автозаправної станції АЗС №13055 (Стрийський район, с. Дуліби, вул. Шевченка, 418), затвердження відповідних актів за результатами спеціального розслідування нещасного випадку та отримання у встановленому порядку рішення суду на відновлення роботи.

Позивач у позові посилається на ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та п.2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 р. № 826, зазначає, що під час перевірки відповідача виявлено настання нещасного випадку зі смертельним наслідком, тому з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працюючих на АЗС №13055 (Стрийський район, с. Дуліби, вул. Шевченка, 418) слід заборонити виконання робіт з ремонту асфальтового покриття на території АЗС № 13055.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила позов задоволити.

Представник відповідача проти позову заперечив з підстав наведених у письмовому запереченні на позовну заяву від 06.06.2014 року. Зокрема, посилався на те, що ПАТ «Укрнафта» у своїй діяльності неухильно дотримується вимог чинного законодавства України, зокрема, у сфері трудових відносин, трудової дисципліни, охорони праці; Відділення реалізації нафтопродуктів у Львівській області ПАТ «Укрнафта» не проводило ремонт асфальтового покриття на території АЗС №13055, оскільки для цього було залучено на договірній основі спеціальну організацію - підрядника ТзОВ «Агрошляхбудсервіс-Стрий»; просив відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.

Відповідно до наказу Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області від 12.05.2014 року №446 та направлення від 12.05.2014 року №146/10 уповноваженою посадовою особою територіального управління - головним державним інспектором з охорони праці Державної інспекції нагляду в газовому господарстві, хімічній промисловості Файчаком Я.Я. у присутності уповноважених осіб відповідача - інженера з охорони праці Папка Т.С. та голови цехкому профспілки Кримсало Г.С., в період з 12 травня 2014 року по 13 травня 2014 року, було проведено позапланову перевірку Відділення реалізації нафтопродуктів у Львівській області ПАТ «Укрнафта» АЗС № 13055 на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки у зв'язку із настанням нещасного випадку із смертельним наслідком.

Під час проведення перевірки були виявлено, що оператор 2-го розряду АЗС №13055 ОСОБА_6 порушив вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, а саме: проводив дії, що не входять до кола його трудових обов'язків та не передбачені його посадовою інструкцією та інструкцією з охорони праці, а саме: привів у рух дизельний гідравлічний коток дорожній «BOMAG BW 120», що призвело до його смертельного травмування.

За наслідками перевірки складено акт № 10-10/29 від 13.05.2014 року, яким відповідача попереджено про необхідність негайного повного зупинення виконання робіт з проведення ремонту асфальтованого покриття на території автозаправної станції №13055 (Стрийський район, с. Дуліби, вул. Шевченка, 418) ПАТ «Укрнафта» до усунення порушень.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V).

Державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища (ст.1 Закону).

Згідно п.5 ст. 4 Закону № 877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання (ст. 6 Закону № 877-V).

Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення державного нагляду (контролю).

Згідно п.2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України та уніфікованої форми Акта перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта), затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 р. № 826, право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки, зокрема, порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

Відповідно до ст. 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

При проведенні перевірки суб'єкта господарювання ПАТ «Укрнафта», Відділення реалізації нафтопродуктів у Львівській області, АЗС № 13055, було встановлено, що працівник відповідача - оператор 2-го розряду ОСОБА_6 порушив вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, а саме: проводив дії, що не входять до кола його трудових обов'язків та не передбачені його посадовою інструкцією та інструкцією з охорони праці, а саме: привів у рух дизельний гідравлічний коток дорожній «BOMAG BW 120», що призвело до його смертельного травмування.

Згідно матеріалів справи між ПАТ «Укрнафта» та ТзОВ «Агрошляхбудсервіс-Стрий» укладено договір підряду № 02/08-3 від 02.08.2013 р., предметом якого є виконання ремонту під'їздів (ремонт асфальтобетонного покриття) на АЗС № 13055 у Львівській області, Стрийський район, с. Дуліби, вул. Шевченка, буд. 418. За умовами договору підрядник - ТзОВ «Агрошляхбудсервіс-Стрий» виконує роботи на свій ризик власними силами, способами та методами.

При перевірці виявлено, що підготовчі роботи з ремонту асфальтового покриття на АЗС № 13055 виконані, про що свідчать підготовлені до укладання асфальту вибоїни асфальтового покриття. При проведенні робіт виконавцем використовувався дизельний гідравлічний коток дорожній «BOMAG BW 120», без номерних знаків, який був залишений на АЗС № 13055 у місці стоянки транспортних засобів (п.17 с.2 акту). Самохідний мобільний засіб праці, рух якого пов'язаний з небезпекою для працівників (дизельний гідравлічний коток дорожній «BOMAG BW 120»), не має пристрою для запобігання ненавмисному приведенню в рух та пристрою для гальмування і зупинки, а якщо це необхідно з міркувань безпеки - додатковий легкодоступний або автоматичний аварійний пристрій для гальмування і зупинки у випадку відмови основного гальмівного пристрою.

Представники сторін зазначили, що дизельний гідравлічний коток дорожній «BOMAG BW 120», який належить ТзОВ «Агрошляхбудсервіс-Стрий», було опломбовано та направлено на дослідження.

В позові Територіальне управління Держгірпромнагляду у Львівській області просить зобов'язати відповідача зупинити виконання робіт з проведення ремонту асфальтового покриття на території АЗС № 13055. Відповідач не проводить зазначених робіт. Ремонт асфальтового покриття на території АЗС № 13055 здійснюється ТзОВ «Агрошляхбудсервіс-Стрий», якому належать механізми, обладнання, необхідне для виконання робіт.

Тому суд приходить до думки, що нещасний випадок зі смертельним наслідком, який був підставою для здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю), пов'язаний з господарською діяльністю ТзОВ «Агрошляхбудсервіс-Стрий», а не з діяльністю Відділення реалізації нафтопродуктів у Львівській області ПАТ «Укрнафта».

Частиною 1 ст. 71 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Оскільки метою державного нагляду (контролю) є виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання, а позивачем не доведено, що ПАТ «Укрнафта», Відділення реалізації нафтопродуктів у Львівській області допускало порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

В задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.

Керуючись ст.ст. 2, 69-71, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Крутько О.В.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 21 липня 2014 року.