Справа № 576/1468/14-а
Провадження № 2-а/576/39/14
25.07.2014 року Глухівський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Тимощенко І.О.,
при секретарі судового засідання Мартиненко А.С.
з участю позивача ОСОБА_1,
представників відповідача Шершньової Є.О., Дежурної А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Глухів справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в місті Глухові та Глухівському районі, Сумської області, про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в місті Глухові та Глухівському районі, Сумської області, в якому просить визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в місті Глухові та Глухівському районі Сумської області про перерахунок йому пенсії у розмірі 80% від суми місячного заробітку незаконними. Також просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Глухові та Глухівському районі Сумської області перерахувати призначену йому пенсію з 01 липня 2012 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 відсотків місячного заробітку та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати суму пенсії починаючи з 01.07.2012 року, а також просить суд поновити строк для звернення до суду з адміністративним позовом, в зв'язку з його пропуском.
Управління Пенсійного фонду України в місті Глухові та Глухівському районі, Сумської області подало суду письмові заперечення на позов, в яких позов не визнало і просить суд в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.
Вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 26.04.1976 року працював на різних прокурорсько-слідчих посадах в органах прокуратури України та 21 серпня 2001 року був звільнений з посади старшого помічника прокурора Глухівської міжрайонної прокуратури Сумської області у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років.
Крім того, судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Глухові Сумської області і йому з 01 серпня 2001 року призначено пенсію за вислугу років на підставі статті 50-1 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1789-ХІІ) в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати.
У відповідності з положеннями статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько - слідчих працівників, призначені працівникам органів прокуратури пенсії за вислугою років підлягають перерахунку
31 травня 2012 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності 14 червня 2012 року, у зв'язку з чим з 01 липня 2012 року у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії.
06 серпня 2012 року позивач звернувся до Управління Пенсійного Фонду України в місті Глухові та Глухівському районі, Сумської області з письмовою заявою про перерахунок пенсії з більш високого заробітку та надав довідку прокуратури Сумської області за № 118-115-34 від 02.08. 2012 року про заробітну плату працюючого на відповідній посаді старшого прокурора Глухівської міжрайонної прокуратури станом на 14 червня 2012 року. В цій довідці також зазначено, що посада «старший помічник прокурора» змінено на «старший прокурор прокуратури» у відповідності до статті 56 Закону України «Про прокуратуру».
Розпорядженням № 156645 від 25.07.2014 року управляння Пенсійного фонду України в місті Глухові та Глухівському районі, Сумської області здійснило позивачу перерахунок пенсії з 01 липня 2012 року виходячи з розміру 80 відсотків від суми заробітної плати, що зазначена у довідці прокуратури Сумської області № 118-115-34 від 02.08.2012 року, на підставі статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ з урахуванням змін, внесених Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668-VІ).
Суд визнає, що рішення управління Пенсійного фонду України в місті Глухові та Глухівському районі, Сумської області щодо зменшення розміру призначеної позивачу пенсії за вислугу років з 90 відсотків до 80 відсотків при проведенні перерахунку пенсії з 01 липня 2012 року є протиправним. Суд вважає, що управління Пенсійного фонду України в місті Глухові та Глухівському районі, Сумської області неправомірно застосувало норму права, яка не поширюється на дані правовідносини.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ. Редакція зазначеної статті змінювалась.
Так, відповідно до частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, він набув право на пенсію за вислугою років з часу її призначення у розмірі 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом № 3668-VІ, який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Згідно статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції Закону № 3668-VІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 01 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько - слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Враховуючи наведене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, оскільки внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.
Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Відповідно до положень частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Доводи управління Пенсійного фонду України в місті Глухові та Глухівському районі, Сумської області, що наведені у запереченнях на адміністративний позов, спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та наведеними судом у даній постанові нормами права.
Згідно вимог частини другої статті 161 КАС України, при прийнятті постанови суд враховує висновки, викладені у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року № 21-348а13, № 21-420а13 та від 17 грудня 2013 року № 21-445а13.
Що стосується пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду, на що у своїх запереченнях посилається відповідач, суд вважає необхідним вказаний строк поновити враховуючи наступне.
Згідно частини другої статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк. Відповідно до частини першої статті 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений Законом, може бути поновлений за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
В обґрунтування причин пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач посилається на те, що в результаті проведеного відповідачем перерахунку пенсії, починаючи з липня 2012 року, розмір виплачуваної йому пенсії збільшився на 1332,19 грн. і склав 4381,50 грн. , однак жодного письмового повідомлення з приводу проведеного перерахунку відповідач йому не надсилав. І лише з листа № 22/Х від 13.06.2014 року позивач достовірно дізнався про те, що управління Пенсійного фонду України в місті Глухові та Глухівському районі, Сумської області, здійснило перерахунок його пенсії ,починаючи з 01 липня 2012 року виходячи з розміру 80 відсотків від суми заробітної плати, тобто безпідставно зменшило розмір призначеної йому пенсії за вислугу років з 90 до 80 відсотків.
Враховуючи викладені позивачем обставини, суд визнає поважними причини пропуску ним строку звернення до суду з адміністративним позовом.
Таким чином позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 94, 160-163 КАС України суд, -
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Глухові та Глухівському районі, Сумської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.
Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в місті Глухові та Глухівському районі Сумської області про перерахунок ОСОБА_1 пенсії у розмірі 80 % від суми місячного заробітку - незаконними.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в місті Глухові та Глухівському районі, Сумської області перерахувати ОСОБА_1 з 01 липня 2012 року призначену пенсію у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% місячного заробітку та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати суму пенсії починаючи з 01 липня 2012 року.
Допустити негайне виконання постанови в межах стягнення суми за один місяць.
Постанову суду може бути оскаржено відповідно до ст. 186 КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Глухівський міськрайонний суд протягом 10-ти днів з дня проголошення постанови, або протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення розгляду справи апеляційним судом.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: (підпис).
Копія вірна.
Суддя Глухівського міськрайонного суду І.О. Тимощенко.