Справа № 686/10991/14-а
23 червня 2014 року м. Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області
Логінова С.М., розглянувши в порядку скороченого провадження в залі суду в місті Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення певних дій,
встановила:
02 червня 2014 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення певних дій, посилаючись на те, що Управлінням Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому позивачу з 01.01.2013 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідачем при призначенні ОСОБА_2 пенсії були допущені порушення вимог статей 33, 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу», ст. 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», статті 41 Закону України від 09.07.2005 № 1058-1V "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та додатково не включено до заробітку для обчислення пенсії позивача суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Позивач звернувся із заявою до відповідача про проведення йому перерахунку пенсії
28.05.2014 р. ОСОБА_2 отримав відповідь відповідача за № 265/н-12, якою було проінформовано про відмову у проведенні перерахунку. Прийняте рішення відповідач мотивував тим, що матеріальні допомоги та індексація заробітної плати не являються надбавкою чи премією і включити їх у розрахунок заробітку для обчислення пенсії немає підстав.
Позивач просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому щодо відмови включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому провести позивачу перерахунок пенсії з 01.03.2013 р., включивши до заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення до відпусток відповідно до довідки Головного управління статистики у Хмельницькій області № 107 від 27.05.2014 р.
Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому направив до суду заперечення на позов, в якому позов не визнав, посилаючись на те, що матеріальну допомогу та індексацію неможливо включити в заробітну плату для обчислення пенсії, оскільки вони не являються надбавкою чи премією, а тому включення їх у розрахунок заробітку позивача для обчислення пенсії є порушенням ст. 33 Закону України «Про державну службу».
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (у редакції, чинної на день виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування,
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України від 24 березня 1995 року "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення"врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату прані найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно ст. 41 ч. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Крім того, відповідно до ст. 2 Закону України "Про оплату праці" та Наказу Державного комітету статистики України № 5 "Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати" від 13 січня 2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.
Судом встановлено, що 02.01.2013 року ОСОБА_2 призначено пенсію у зв'язку з інвалідністю відповідно до Закону України «Про державу службу».
При призначені пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" для розрахунку пенсії було враховано лише посадовий оклад, надбавку за ранг, за вислугу років, за високі досягнення у праці та премії, а інші виплати, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення до відпусток, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація до розрахунку не включені.
Суд приходить до висновку, що право ОСОБА_2 на пенсійне забезпечення порушене.
Слід визнати неправомірною відмову відповідача щодо відмови включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення пенсії позивачу відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов'язати відповідача здійснити належним чином нарахування його пенсії, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення відповідно до довідки Головного управління статистики у Хмельницькій області № 107 від 27.05.2014 р.
Керуючись ст.ст. 160-163, 183-2, 256 КАС України, ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про державну службу", Законом України "Про оплату праці" та Наказом Державного комітету статистики України № 5 "Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати" від 13 січня 2004 року, суд
постановив:
адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення певних дій задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо відмови включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення пенсії ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про державну службу».
3обов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 02.12.2013 року, включивши до сум заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення до відпусток відповідно до поданої довідки Головного управління статистики у Хмельницькій області № 107 від 27.05.2014 р.
Постанова суду у межах суми стягнення за один місяць підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на постанови суду подається протягом 10 днів до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Суддя Логінова С.М.