Постанова від 22.07.2014 по справі 820/11557/14

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

22 липня 2014 р. № 820/11557/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Лук'яненко М.О.,

за участю секретаря судового засідання Гайворонського В.С.,

представників сторін:

позивача - Заблукова А.В.,

відповідача - Мєтєльова П.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" до Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд: визнати неправомірними та скасувати у повному обсязі рішення Куп'янської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області №0002671701/43 від 14.05.14 року, №0002701701/44 від 14.05.14 року, №0002711701/45 від 14.05.14 року, № 0002721701/46 від 14.05.14 року, №0002731701/47 від 15.05.14 року, №0002741701/48 від 15.05.14 року, про застосування до філії Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску.

Обґрунтовуючи заявлений позов позивач зазначив, що відповідачем не вірно вказані періоди в яких дати погашення боргу не відповідають датам, які значаться в розрахунках штрафних санкцій та пені до оскаржуваних рішень. Відтак, винесені Куп'янською ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області рішення: №0002671701/43 від 14.05.14 року, №0002701701/44 від 14.05.14 року, №0002711701/45 від 14.05.14 року, № 0002721701/46 від 14.05.14 року, №0002731701/47 від 15.05.14 року, №0002741701/48 від 15.05.14 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску підлягають скасуванню в повному обсязі.

В судовому засіданні представник позивача повністю підтримав вимоги та доводи позову та просив його задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував, надав до суду письмові заперечення в яких зазначив, що оскаржувані рішення прийняті контролюючим органом у відповідності до положень діючого податкового законодавства України, а тому дані рішення є обґрунтованими та законними. Щодо рішення №00027011701/44 від 14.05.2014 року пояснив, що дата "з 01.10.2013 року до 11.10.2013 року" була зазначена, в зв'язку з тим, що відповідно до Податкового кодексу ст.19-1 функція щодо контролю своєчасності подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченою законом звітності "декларації, розрахунків та інших документів пов'язаних з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів" своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплату податків, зборів, платежів закріплено за податковою інспекцією з 01.10.2013 року. На суму заборгованості це ніяк не вплинуло. Просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

Щодо скасування складених Куп'янською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Харківській області рішень: №0002671701/43 від 14.05.14 року, №0002711701/45 від 14.05.14 року, № 0002721701/46 від 14.05.14 року, №0002731701/47 від 15.05.14 року, №0002741701/48 від 15.05.14 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску (а.с. 8, 10, 12, 14, 16, 18), суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку регулює Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-VI.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", платники єдиного внеску, їх права та обов'язки, порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, визначаються виключно цим Законом.

Згідно пункту 1 частини 1 статті 4 вищевказаного Закону України платниками єдиного внеску є: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

В силу приписів частини 8 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік.

Зі змісту пункту 10 статті 25 вищевказаного Закону на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до частини 11 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції:2) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум;

За правилами частини 14 статті 25 вищевказаного Закону про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску.

Згідно до положень підпункту 7.2 пункту 7 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 року № 455 відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1-4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 9.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.

При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний період, за який сплачується єдиний внесок, незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

Для платників, зазначених у підпунктах 1 та 2 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, таким періодом є календарний місяць.

В силу приписів підпункту 7.5 пункту 7 Інструкції від 09.09.2013 року № 455 на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Суд вважає за необхідне зазначити, що згідно картки особового рахунку позивача, встановлено, що суми фінансових санкцій відповідають даним внесеним в картку особового рахунку позивача (а.с. 81-97), а тому дані, які містяться в оскаржуваних рішеннях відповідають дійсним обставинам справи.

При цьому, зазначення у даті початку періоду, за який нараховано штраф наступної дати після погашення, не тягне за собою не чинність рішення, оскільки рішення розраховано вірно, відповідає розрахунку, та обліковій картці позивача. Крім того, позивач не заперечує про існування у нього боргу.

Приймаючи до уваги вище наведене, беручи до уваги, що позивачем вчасно не сплачувались суми єдиного внеску до органів доходів і зборів, суд доходить до висновку, про правомірність винесених рішень, відтак Куп'янська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Харківській області приймаючи дані рішення діяла в межах, у спосіб та в порядку визначеному положеннями чинних нормативно - правових актів України.

Таким чином, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог Харківському обласному комунальному підприємству "Дирекція розвитку інфраструктури території" в частині визнання неправомірними та скасування у повному обсязі рішення Куп'янської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області №0002671701/43 від 14.05.14 року, №0002711701/45 від 14.05.14 року, № 0002721701/46 від 14.05.14 року, №0002731701/47 від 15.05.14 року, №0002741701/48 від 15.05.14 року, про застосування до філії Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території " Куп'янське підприємство теплових мереж штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску.

Щодо позовних вимог про визнання неправомірним та скасування у повному обсязі рішення Куп'янської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області №0002701701/44 від 14.05.14 року про застосування до філії Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" Куп'янське підприємство теплових мереж штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 14.05.2014 року відповідачем прийнято рішення №0002701701/44 року про застосування до філії Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" Куп'янське підприємство теплових мереж штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску а період з 01.10.2013 року по 11.10.2013 року (а.с. 10).

При цьому, судом встановлено, що в спірне рішення ввійшов період, який не узгоджується з періодом зазначеним в розрахунку фінансових санкцій та пені, а саме: в рішенні з позивача стягується штраф та пеня за період з 01.10.2013 року по 11.10.2013 року, тоді як в розрахунку зазначений з 23.09.2013 року по 10.10.2013 року (а.с. 11).

Пояснюючи існування розбіжностей у рішенні №0002701701/44 від 14.05.2014 року та розрахунку до нього, представник відповідача зазначив, що оскільки інструкція, яка передбачає порядок стягнення штрафних санкцій та пені набрала законної сили з 01.10.2013 року, у відповідача відсутні законні підстави щодо зазначення у оскаржуваному рішенні періоду з 23.09.2013 року по 10.10.2013 року.

Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Враховуючи, той факт, що закони України не мають зворотної дії в часі, а повноваженнями щодо прийняття рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску контролюючий орган був наділений з 01.10.2013 року, суд доходить до висновку, що у відповідача не було підстав для застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску за період з 23.09.2013 року по 01.10.2013 року, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Поряд із тим, суд зазначає, що позовна вимога про визнання неправомірним рішення № 0002701701/44 від 14.05.2014 року не підлягає задоволенню, оскільки поглинається вимогою про скасування оскаржуваного рішення, крім того, з урахуванням приписів частини 3 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, саме скасування оскаржуваного рішення про застосування до філії Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску а період з 01.10.2013 року по 11.10.2013 року є тим засобом захисту, який гарантуватиме захист прав позивача.

За правилами частини 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування свого рішення покладено на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням викладеного, суд доходить до висновку, що адміністративний позов Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" підлягає задоволенню в частині позовних вимог щодо скасування у повному обсязі рішення Куп'янської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області №0002701701/44 від 14.05.14 року про застосування до філії Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" Куп'янське підприємство теплових мереж штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до положень статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-12, ст..ст.158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" до Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування рішень - задовольнити частково.

Скасувати у повному обсязі рішення Куп'янської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області №0002701701/44 від 14.05.14 року про застосування до філії Харківського обласного комунального підприємства "Дирекція розвитку інфраструктури території" Куп'янське підприємство теплових мереж штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 24 липня 2014 року.

Суддя М.О. Лук'яненко