Справа №247/3157/14-а
2-а/247/208/14
"24" липня 2014 р.оку Торезький міський суд Донецької області в складі:
головуючої - судді Стріжакової Т.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду міста Торез адміністративну справу ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, треті особи: Державне підприємство «Торезантрацит», Державне підприємство «Донвуглереструктурізація», про визнання протиправними дії, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області (далі-УСЗН), треті особи: ДП «Торезантрацит», ДП «Донвуглереструктурізація», про визнання протиправними дії, зобов'язання відповідача вчинити певні дії. Свої вимоги мотивував тим, що працював на підприємствах вугільної промисловості більше 15 років. До виходу на пенсію 13.04.2007 року працював на шахті «Річна» "Шахтоуправління "Волинське". Після виходу на пенсію він придбав право користування паливом на побутові потреби, яке до 2013 року порушеним не було. У теперішній час ДП "Донвуглереструктурізація" відмовляє прийняти документи на виписку вугілля на побутові потреби у зв'язку з тим, що ліквідація шахти "Річна" остаточно завершена та правові підстави для виписки вугілля на побутові потреби відсутні. УСЗН також відмовило йому у виписці вугілля на побутові потреби, посилаючись на те, що він згідно з записами у трудовій книжці працював на «Шахтоуправління «Волинське», з нього вийшов на пенсію, а у теперішній час ВО «Шахтоуправління «Волинське» ДП «Торезантрацит» є діючим підприємством, тому вугілля він повинен отримувати там. ВП «Ш/у «Волинське» ДП «Торезантрацит» йому також відмовив у виписці вугілля, направили в УСЗН, оскільки вони не є правонаступниками ліквідованої шахти «Шахта «Річна». Просив визнати протиправною відмову УСЗН в наданні йому грошової компенсації на придбання палива на побутові потреби; зобов'язати УСЗН надати йому пільги на придбання твердого побутового палива згідно з Порядком надання пільг на придбання твердого палива та скрапленого газу за рахунок субвенцій із державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженим ПКМУ № 77 від 31.01.2007 року та № 887 від 12.08.2009 року зі змінами, затвердженими ПКМУ №831 від 13.112.2013 року з врахуванням ст.48 Гірничого закону України за 2013 рік (а.с.2).
У судове засідання позивач, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився. До суду подав заяву про розгляд справи за його відсутності, просив позовні вимоги задовольнити (а.с.52).
Представник відповідача УСЗН, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився. До суду надійшла заява з проханням розглянути справу у його відсутність, проти задоволення позовних вимог заперечує в повному обсязі, просить прийняти до уваги подані заперечення проти адміністративного позову (а.с.48).
До суду надійшли письмові заперечення УСЗН, в яких зазначено, що позивач вийшов на пенсію 13.04.2007 року з вугледобувного підприємства шахтоуправління «Волинське». Таким чином, ОСОБА_1 є пенсіонером діючого підприємства ВП «Шахтоуправління Волинське» ДП «Торезантрацит». На підставі архівної довідки ВП «Шахтоуправління «Волинське» ДП «Торезантрацит» шахта «Річна» увійшла до складу шахтоуправління «Волинське». Архівна довідка ВП «Шахтоуправління «Волинське»від 11.03.2014 року не може прийматися до уваги у зв'язку з відсутністю підстав підтвердження зазначених в ній фактів (не дає змоги встановити факт роботи позивача на шахті «Річна»). З 01.01.2003 року шахта «Річна» була вилучена із складу «Шахтоуправління «Волинське» та на її базі створено ДП «Шахта «Річна», яка є правонаступником майнових прав та обов'язків ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське». Таким чином, у квітні 2007 року шахта «Річна» не була самостійною юридичною особою, а входила до складу Шахтоуправління «Волинське», яке є діючим підприємством. Останнє вугледобувне підприємство, з яким позивач перебував у трудових відносинах - є шахтоуправління «Волинське», яке на теперішній час є діючим та входить до складу державного підприємства, тому позивачу правомірно повідомлено про відмову у наданні пільги на тверде пічне побутову паливо згідно ст.48 Гірничого Закону України (а.с.40-41).
Представник третьої особи ДП «Торезантрацит», повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився. До суду надійшла заява з проханням розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги просить задовольнити (а.с.53).
До суду надійшов письмовий відзив, в якому зазначено, що позивач перед виходом на пенсію 13.04.2007 року працював на шахті «Річна», яка входила до складу «Шахтоуправління «Волинське». З 01.01.2003 року шахта «Річна» виділена із складу ДВАТ «Шахтоуправління» Волинське» та на її базі утворено Державне підприємство «Шахта» «Річна», яка є правонаступником майнових прав та обов'язків ДВАТ «Шахтоуправління» Волинське», пов'язаних з діяльністю шахти «Річна» (у тому числі обов'язків по забезпеченню побутовим паливом пенсіонерів, які виходили на пенсію під час роботи на шахті «Річна»). Наказом № 120 від 07.03.2003 року Мінтопенерго України відокремлений підрозділ «Шахтоуправління» Волинське» увійшло до складу ДП «Торезантрацит». Обов'язки по забезпеченню паливом пенсіонерів, які виходили на пенсію під час роботи на шахті «Річна», не передавалися. ДП «Торезантрацит» не є правонаступником шахти «Річна» і підстав для забезпечення вугіллям пенсіонерів ліквідованої шахти «Річна» не має. Вважає, що УСЗН безпідставно відмовляє позивачу у надані пільг на придбання твердого побутового палива (а.с.54-55).
Представник третьої особи ДП «Донвуглереструктурізація», повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився. До суду подав заяву, в якій просив розглянути справу у його відсутність, позовні вимоги підлягають задоволенню (а.с.46).
До суду надійшли його письмові заперечення, в якому зазначено, що наказом № 506 від 05.10.2005 року "Про припинення діяльності ДП "Шахта "Річна" шляхом ліквідації", після чого шахта була передана для здійснення фізичної ліквідації до Державного підприємства "Донвуглереструктуризація". Останнім місцем роботи позивача перед виходом на пенсію є шахта "Річна" ДВАТ "Шахтоуправління "Волинське" ДХК "Торезантрацит". Під час прийняття шахти "Річна" на ліквідацію у списки осіб, які мають право на забезпечення безкоштовним паливом, був включений позивач. У 2013 році фактично виконані роботи по ліквідації шахти, про що складено акт комісії. Після закінчення робіт з ліквідації підприємства, списки вуглеотримувачів були передані до управління соціального захисту відповідно до діючого законодавства. Факт роботи позивача на шахті "Річна" підтверджується архівною довідкою (а.с.24-25).
Оскільки усі сторони, які беруть участь у справі, заявили клопотання про розгляд справи у їх відсутності, справа розглядається за вимогами ч.4 ст.122 КАСУ України у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, судом фактично встановлено, що згідно з трудовою книжкою позивач працював з 21.04.1981 року по 10.05.1982 року на ш/у «Волинське», після служби в армії з 27.08.1984 року він продовжив там працювати на різних роботах, 30.09.1998 року був звільнений у зв'язку з виявленою невідповідністю роботі, яку він виконував внаслідок стану здоров'я, по п.2 ст.40 КЗпП України (а.с.3-4).
Наказом №96/к Шахтоуправління «Волинське» у від 30.10.1996 року ОСОБА_1 переведений з 29.10.1996 року на ділянку ШТ-«Річна» (а.с.75). Наказом від 09.10.1998 року звільнено з шахтоуправління ОСОБА_1 з 30.09.1998 року у зв'язку з виявленою невідповідністю роботі, яку він виконував внаслідок стану здоров'я, по п.2 ст.40 КЗпП України (а.с.76). У особовій картці на ім'я ОСОБА_1 вказані призначення та переміщення позивача (а.с.77). Згідно з архівною довідкою ВП «Шахтоуправління «Волинське» ДП «Торезантрацит» від 11.03.2014 року позивач переведений з 29.10.1996 року гірничим 2 розряду на ділянку ШТ-«Річна» Шахтоуправління «Волинське» Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрациту «Торезантрацит» (наказ № 96/к від 30.10.1996 року); звільнений з 30.09.1998 року з ділянки ШТ - «Річна» (наказ № 98/к від 09.10.1998 року) Шахтоуправління «Волинське» Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрациту «Торезантрацит». Підстави видачі: книги наказів, табелі обліку спусків в шахту і виходу із шахти, особиста картка, тому вона приймається судом до уваги (а.с.5).
У розпорядженні ВП «Шахтоуправління «Волинське» ДП «Торезантрацит» №25 від 04.03.2014 року вказано, що згідно з планом гірничих виробіток шахти «Річна» 30.09.1998 року ділянка ШТ-Річна знаходиться на шахті «Річна», яка входила до складу Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрациту «Торезантрацит» (а.с.80).
У листі від 08.05.2014 року ДП «Торезантрацит» на звернення позивача повідомлено, що він працював на ліквідованій шахті «Річна», яка у 2005р. припинила свою діяльність шляхом ліквідації та передачі її до складу ДП «Донвуглереструктуризація», яка після закінчення робіт з ліквідації передала списки осіб, які мають право на пільги по забезпеченню вугілля на побутові потреби в органи праці та соціального захисту населення (а.с.6,7). УСЗН направило повідомлення позивачу про відмову у наданні пільги на тверде побутове паливо згідно з ст.48 Гірничого закону України №15 (а.с.8).
Згідно з довідкою ДП «Донвуглереструктуризація» від 14.07.2014 року ОСОБА_1, який проживає за адресою: АДРЕСА_1, забезпечувалася безкоштовним побутовим паливом згідно з ст.48 Гірничого Закону України як пенсіонер ліквідованої шахти «Річна» з початку ліквідації (2006р.) до повної її фізичної ліквідації (2012р.) (а.с.26).
Згідно з довідкою КП «Житлокомунсервіс» ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, опалення пічне, квартира не газифікована (а.с.81).
27.08.1976 року наказом Міністерства вугільної промисловості СРСР № 162 вугледобувні виробничі одиниці, до складу яких входять дві або більше шахт, необхідно іменувати технічними одиницями, шахтоуправліннями, у .ч. Шахтоуправління «Волинське» (а.с.58-59).
05.07.1977 року наказом Міністра вугільної промисловості СРСР № 129 введена в склад шахтоуправління «Волинське» виробничого об'єднання "Торезантрацит" в якості технічної одиниці шахта «Річна» (а.с.60).
Згідно з наказом Міністра вугільної промисловості СРСР від 22.12.1988р. № 242 «Про створення шахт «Волинська» та «Річна» ВО «Торезантрацит»» «Шахтоуправління «Волинське» Торезького виробничого об'єднання з видобутку антрациту «Торезантрацит» перетворено на «Шахта «Волинська» та «Шахта «Річна» Торезького виробничого об'єднання з видобутку антрациту «Торезантрацит». До складу «Шахта «Волинська» увійшли шахти: «Волинська» та «Річна» (а.с.61).
29.09.1995 року наказом №139 Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрациту «Торезантрацит» проведено реорганізацію структури виробничого об'єднання з 01.10.1995 року шляхом з'єднання на базі структурної одиниці шахт «Волинська» та «Річна», структурну одиницю - шахтоуправління «Волинське» з виробничою потужністю 450 тис.т вугілля на рік з технічними одиницями шахта «Волинська» та шахта «Річна» (а.с.62).
28.06.1996р. наказом №297а Міністра вугільної промисловості України шахтоуправління «Волинське» реорганізовано в ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» (а.с.63-65).
30.12.1996 року наказом №665 Міністра вугільної промисловості України створена ДХК «Торезантрацит», у складі якої зазначено в якості дочірнього підприємства ДВАТ шахтоуправління «Волинське» (а.с.66).
Наказом Міністерства палива та енергетики України від 19.11.2002 року № 669 ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» дочірнє підприємство державної холдингової компанії «Торезантрацит» реорганізоване шляхом виділення з його складу структурного підрозділу шахти «Річна» та створенням на його базі ДП «Шахта «Річна». Було визначено, що останнє є правонаступником майнових прав та обов'язків ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське», пов'язаних з діяльністю його структурного підрозділу «Шахта «Річна» згідно з розподільчим балансом (а.с.30,67).
Наказом №120 від 07.03.2003 року реорганізовано ВАТ ДКХ «Торезантрацит» та державні відкриті акціонерні товариства «Шахта «Прогрес», Шахта ім.Л.І.Лутугіна», Шахта ім. К.І.Кисельова, Шахта № 3-біс, «Шахтоуправління «Волинське» та інші шляхом їх злиття та створення на їх базі ДП «Торезантрацит» (а.с.70).
Наказом Міністерства палива та енергетики України від 05.10.2005 року № 506 "Про припинення діяльності Державного підприємства "Шахта "Річна" шляхом ліквідації" її було передано для здійснення фізичної ліквідації до ДП "Донвуглереструктурізація" та зобов'язано забезпечити працівників окремих категорій населення побутовим вугіллям у період ліквідаційних робіт (а.с.31,69.).
Перетворення Шахтоуправління «Волинське» та його підстави (у тому числі вказані вище накази) зазначені у довідці ВП «Шахтоуправління «Волинське» ДП «Торезантрацит» від 26.03.2014 року (а.с.7).
На підставі п.17.3.4 Проекту ліквідації шахти "Річна" Шахтоуправління "Волинське" ДХК "Торезантрацит" обов'язок по забезпеченню безоплатним побутовим паливом позивача як пенсіонера шахти до закінчення повної фізичної ліквідації шахти, до 2012 року включно, було покладено на ДП "Донвуглереструктурізація" (а.с.28-29). У списку пенсіонерів шахти «Річна» на утримання квартирного вугілля з шахти «Річна» зазначений і позивач (а.с.36-37).
Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 21.12.2012 року №1078 затверджений Акт комісії з розгляду підсумків фактичного виконання робіт та заходів, передбачених проектом ліквідації шахти «Річна», яким роботи з її ліквідації визнані закінченими у повному обсязі, відповідно з проектом ліквідації (а.с.32,28-29).
Актом прийому-передачі списку вуглеотримувачів шахти «Річна» від 03.01.2013р. УСЗН переданий перелік осіб (110 осіб), які забезпечувалися вугіллям ДП «Донвуглереструктуризація», та які мають право на безплатне забезпечення твердим побутовим паливом згідно із ст.48 Гірничого Закону України, в якому зазначений і позивач (а.с.38). Згідно з актом прийому-передачі статей балансу ДП Шахта «Річна» передано Шахті «Річна» зобов'язання по сплаті, зокрема, заборгованості по заробітній платі, аліментах, по відшкодуванню шкоди за регресними позовами та інші поточні зобов'язання станом на 01.01.2003 року (а.с.68).
У повідомленні УСЗН від 20.12.2013 року вказано, що позивач отримав відмову у наданні пільг на тверде пічне побутове паливо згідно статті 48 Гірничого Закону України, оскільки вийшов на пенсію з діючого підприємства шахтоуправління «Волинське» (а.с.8).
Згідно з статутом ДП «Донвуглереструктурізація» воно є юридичною особою, не є правонаступником прав і обов'язків збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, що ліквідуються, які пов'язані з їх господарською діяльністю (а.с.33-35).
УСЗН Торезької міської ради діє на підставі відповідного положення, є юридичною особою (а.с.82-84).
У статуті ДП «Торезантрацит» вказано, що воно є юридичною особою, є правонаступником прав та обов'язків «Шахтоуправління «Волинське» згідно з передавальним балансом (а.с.73-74). Згідно з витягом з ЄДРПОУ Відокремлений підрозділ «Шахтоуправління Волинське» Державного підприємства «Торезантрацит» не є юридичною особою (а.с.71-72).
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статі 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справ керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідно до ч.2 ст.71 КАС України покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з постановою КМУ № 77 від 31.01.2007 року «Про затвердження порядку надання пільг на придбання твердого палива за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетом» (далі - Постанова) передбачено, що визначення права на пільги на тверде побутове паливо відповідно до Гірничого закону України покладено на управління праці та соціального захисту населення на підставі відомостей із трудової книжки та пенсійного посвідчення.
Таким чином, відповідач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладений обов'язок щодо визначення права на пільги на тверде побутове паливо.
За приписами абз.1 та 4 п. 4 Постанови № 77 для призначення пільг з придбання твердого палива і скрапленого газу особи (крім осіб, які мають право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України) звертаються до управлінь праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, структурних підрозділів з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (крім мм. Києва і Севастополя) рад (далі - уповноважений орган) або до сільських, селищних рад за зареєстрованим місцем проживання (або за фактичним місцем проживання, якщо особи перебувають на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, за фактичним місцем проживання за рішенням комісій, утворених місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до п. 4 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, з відповідною заявою, до якої додають довідку про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі.
У разі коли на підставі записів у трудовій книжці особи, яка має право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України, неможливо встановити факт виходу на пенсію з ліквідованого гірничого підприємства (ліквідація, реорганізація, перейменування), до уповноваженого органу за його запитом надається архівна довідка або довідка Міненерговугілля про зміни, які відбулися на гірничому підприємстві з моменту виходу на пенсію особи до ліквідації зазначеного підприємства, та копії підтвердних документів (розпорядження, накази).
Частинами 5-8 ст. 48 Гірничого закону України передбачено, що після ліквідації або консервації гірничого підприємства забезпечення вугіллям на побутові потреби здійснюється в межах тарифної угоди правонаступником таким категоріям осіб: непрацевлаштованим працівникам за переліком професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України; пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах: на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків і не менше ніж 7 років 6 місяців - для жінок; на роботах, пов'язаних з підземними умовами, - не менше ніж 15 років для чоловіків і не менше ніж 12 років 6 місяців - для жінок; на роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше ніж 15 років - для жінок; пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах та мають загальний пільговий стаж на підземних роботах та/або роботах, пов'язаних з підземними умовами, та/або роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках, - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше 15 років - для жінок; інвалідам праці; особам, інвалідність яких настала внаслідок загального захворювання у разі, якщо вони користувалися цим правом до настання інвалідності; сім'ям працівників, які загинули (померли) на підприємствах » видобутку (переробки) вугілля, які отримують пенсії у зв'язку з втратою годувальника; членам сімей (вдовам) працівників, які загинули (померли) на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, які мають право на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, а також померлих пенсіонерів, які за життя мали таке право.
Зазначені категорії осіб користуються правом на безоплатну доставку вугілля або торф'яних брикетів. Фінансування заходів щодо безоплатного забезпечення вугіллям або торф'яними брикетами на побутові потреби провадиться за рахунок коштів, виділених на ліквідацію або консервацію гірничого підприємства, після закінчення цієї роботи -правонаступником.
Особи, зазначені в частині п'ятій цієї статті, які проживають у будинках, що мають центральне опалення, отримують компенсацію за оплату електроенергії, газу та центрального опалення житла, що виплачується за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач працював у вугільній галузі, перебував на роботах, пов'язаних з підземними умовами більше 15 років, що підтверджується трудовою книжкою, архівною довідкою; перебуває на пенсійному обліку, йому призначена пенсія за віком.
Відповідно до ст. 44,45 Гірничого закону України припинення діяльності гірничих підприємств здійснюється у формі ліквідації, реорганізації або консервації гірничих підприємств.
Гірниче підприємство підлягає ліквідації, реорганізації або консервації у випадках, передбачених Кодексом України про надра, в порядку, встановленому Законом України «Про підприємства в Україні» та цим Законом.
Ліквідація або консервація гірничого підприємства здійснюється за проектом, затвердженим власником (керівником) гірничого підприємства, який включає соціально-економічне обґрунтування, технічне рішення, пропозиції про можливе відновлення гірничих робіт, використання гірничих виробок, будівель, споруд іншого призначення, заходи, спрямовані на запобігання небезпечному впливу на інші підприємства, довкілля та людей, та який пройшов екологічну, технічну та інші види експертиз, а також погоджений в установленому законодавством порядку з органами гірничого нагляду, органами місцевого самоврядування та іншими заінтересованими органами.
Проект ліквідації або консервації гірничого підприємства затверджується одночасно з комплексним планом соціального захисту працівників, які вивільняються, розвитку соціальної інфраструктури та з визначенням джерел фінансування цих заходів. Технічне рішення передбачає видалення (виймання) матеріальних цінностей підприємств, що ліквідуються або консервуються, з гірничих виробок (будівель, споруд) або передачу їх правонаступникам.
Питання правонаступництва гірничих підприємств, що ліквідуються або консервуються, вирішуються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства.
Частиною 2 статті 102 Бюджетного кодексу України передбачено, що за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг на придбання твердого пічного палива надаються пільги, особам, які мають таке право згідно із статтею 48 Гірничого закону України, - з розрахунку вартості 3,1 тони вугілля на побутові потреби на домогосподарство на рік.
Позивач пред'явив позов про визнання протиправними дії, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, стверджує, що має право на пільги по отриманню безкоштовного побутового палива.
Згідно з п.12.11. Галузевої угоди між Міністерством палива та енергетики України і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості України (з доповненнями і змінами) обов'язок з забезпечення паливом на побутові потреби осіб, звільнених в зв'язку з ліквідацією підприємства, виробничої (структурної) одиниці покладається на правонаступника. Мінпаливенерго відповідно до вимог ст. 45 Гірничого закону України підготує і внесе на розгляд Кабінету Міністрів України пропозицію про визначення правонаступника із соціальних гарантій після повної ліквідації вугільних Підприємств.
Згідно з п.12.10.8 Угоди на підприємствах, що ліквідуються, забезпечення працівників побутовим паливом здійснюється за рахунок бюджетних коштів.
Відповідно до Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, затвердженого ПКМУ від 27.08.1997р. № 939, датою фізичної ліквідації гірничого підприємства вважається дата затвердження Мінвуглепромом актів прийняття відповідних робіт, а також визначення правонаступника щодо соціального захисту осіб відповідно до ч.5 ст.48 Гірничого закону України.
Частиною 5 статті 111 ЦК України передбачено, що юридична особа є ліквідованою з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 09 січня 2014 року Державне підприємство «Шахта «Річна» не виключено з єдиного державного реєстру (а.с.14-16).
Таким чином, позивач вийшов на пенсію 13.04.2007 року з вугледобувного підприємства шахта «Річна». Відповідно до положень ст.48 Гірничого Закону України він має право на отримання палива на побутові потреби як пенсіонер, який пропрацював на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля. УСЗН направив позивачу відмову у наданні пільг на тверде пічне побутове паливо згідно ст.48 Гірничого Закону України, оскільки вийшов на пенсію з діючого підприємства шахтоуправління «Волинське».
Суд не приймає до уваги позицію відповідача, що позивач вийшов на пенсію з діючого на теперішній час підприємства шахтоуправління «Волинське» ДП «Торезантрацит», виходячи з того, що на момент призначення позивачу пенсії 13.04.2007 року він працював на ДП «Шахта «Річна» ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське». Наказом Мінпалива та енергетики України від 19.11.2002 року № 669 ДП «Шахта «Річна» виділена зі складу ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» та визначена правонаступником прав та обов'язків ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» в частині майна, переданого до статутного фонду державного підприємства згідно з розділовим балансом.
Пунктом 17.3.4 Проекту ліквідації шахти "Річна" Шахтоуправління "Волинське" ДХК "Торезантрацит" обов'язок по забезпеченню безоплатним побутовим паливом позивача як пенсіонера шахти до закінчення повної фізичної ліквідації шахти, до 2012 року включно, було покладено на ДП "Донвуглереструктурізація". До 2012 року включно позивач отримувала безкоштовне паливо як пенсіонер шахти «Річна». У 2013 році фактично виконані роботи по ліквідації шахти, про що складено акт комісії. Після закінчення робіт з ліквідації підприємства, списки вуглеотримувачів були передані до УСЗН. Факт роботи позивача на шахті «Річна» шахти «Волинська» Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрациту «Торезантрацит» підтверджується архівною довідкою. ДП «Шахта «Річна» ліквідувалася не як ділянка або структурний підрозділ, а як державне підприємство. ДП «Торезантрацит» було утворено у 2003 році шляхом злиття ВАТ ДКХ «Торезантрацит» та Ш/у «Волинське, зі складу якого ще у 2002 році була вже виділена ДП «Шахта» «Річна». Тому, у ДП «Торезантрацит» відсутні правові підстави для забезпечення пенсіонерів ліквідованої шахти «Річна» безкоштовним побутовим паливом, також відсутні підстави у ДП «Донвуглереструктуризація», оскільки фізична ліквідація шахти завершена.
Постановою КМУ №831 від 13.11.2013 року «Про зміни, що вносяться до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 77 і від 12 серпня 2009 року № 887» пункт 4 Порядку надання пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам доповнено новим абзацом такого змісту: «У разі коли на підставі записів у трудовій книжці особи, яка має право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України, неможливо встановити факт виходу на пенсію з ліквідованого гірничого підприємства (ліквідація, реорганізація, перейменування), до уповноваженого органу за його запитом надається архівна довідка або довідка Міненерговугілля про зміни, які відбулися на гірничому підприємстві з моменту виходу на пенсію особи до ліквідації зазначеного підприємства, та копії підтвердних документів (розпорядження, накази)».
Аналізуючи встановлені обставини та вище приведені норми закону, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки позивач має право пільги на придбання вугілля на побутові потреби, підприємство, з якого він вийшов на пенсію знаходиться у стані припинення, роботи по його ліквідації завершені, мається архівна довідка про роботу позивача та про зміни, які відбулися на гірничому підприємстві з моменту виходу на пенсію до ліквідації зазначеного підприємства, маються копії підтвердних документів, надання пільг на придбання твердого пічного палива здійснюється за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг на придбання твердого пічного згідно із статтею 48 Гірничого закону України.
Відповідно до ч.1, ч.3 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Тому на користь позивача підлягає стягненню з місцевого бюджету України судовий збір, сплачений позивачем у сумі 73 грн. 08 коп. (а.с.1).
Керуючись ст.ст.19 Конституції України, Бюджетного кодексу України, Гірничим Законом України, п.12.11 Галузевої угоди між Міністерством палива та енергетики України і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості України, Порядком надання пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам», затвердженого ПКМУ № 77 від 31 січня 2007 року, Порядком надання компенсації особам, які мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках з центральним опаленням, затвердженого ПКМУ № 887 від 12.08.2009 року, ПКМУ № 831 від 13.11.2013 року «Про зміни, що вносяться до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 77 і від 12 серпня 2009 року №887", ст.ст.2,8,9,10,19,69-71,79,86,87,94,98,99,100,102,104,105,158-163,185, 186,254 КАС України, -
Визнати дії Управління соціального захисту населення Торезької міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у наданні пільг на придбання побутового палива відповідно до статті 48 Гірничого Закону України протиправним.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області надати ОСОБА_1 пільги на придбання побутового вугілля за 2013 рік відповідно до статті 48 Гірничого Закону України.
Стягнути з місцевого бюджету міста Тореза на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору у розмірі 73 грн. 08 коп.
Повний текст постанови виготовлений 24 липня 2014 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Торезький міський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Т. В. Стріжакова