Справа: № 826/2499/14 Головуючий у 1-й інстанції: Погрібніченко І.М. Суддя-доповідач: Межевич М.В.
Іменем України
15 липня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Межевича М.В., суддів Земляної Г.В. та Сорочка Є.О., за участю секретаря судового засідання Міщенко Ю.М., представників позивача Ковальової О.О., Шамало С.А., Щербакова Ю.Д., представника третьої особи Глущенка М.М., розглянувши у відкритому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Громадської організації «Спілка автомобілістів Святошинського району м. Києва» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.04.2014 року у справі за адміністративним позовом Громадської організації «Спілка автомобілістів Святошинського району м. Києва» до Київської міської ради, за участю третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Комунального підприємства «Київтранспарксервіс», Товариства з обмеженою відповідальністю «Паркувальні системи» про визнання протиправним та скасування рішення від 13 листопада 2013 року № 427/9915 в частині, -
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.04.2014 року у задоволенні позову відмовлено.
Позивач в апеляційній скарзі просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.04.2014 року, оскільки вважає, що судом не в повному обсязі з'ясовано всі обставини, що мають значення для справи.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення осіб, що з'явилися в судове засіданні, розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 13 листопада 2013 року відповідачем прийнято рішення «Про внесення змін до таблиці № 1 до додатка 3 рішення Київської міської ради від 23 червня 2011 року № 242/5629 «Про встановлення місцевих податків і зборів в м. Києві» за № 427/9915, яким відповідно до Податкового кодексу України Київська міська рада вирішила таблицю № 1 до додатка 3 до рішення Київської міської ради від 23 червня 2011 року № 242/5629 «Про встановлення місцевих податків і зборів в м. Києві» викласти у новій редакції.
До зазначеної таблиці до переліку земельних ділянок (паркувальних майданчиків) у Святошинському районі внесено земельну ділянку (паркувальний майданчик), що розташований за адресою: м. Київ, вул. Якуба Коласа, 16, як такий, що закріплюється за Комунальним підприємством «Київтранпаркссервіс».
На підставі вказаного рішення відповідача, 04 грудня 2013 року між КП «Київтранспарксервіс» та ТОВ «Паркувальні системи» був укладений договір № ДНП-2013-17/4, за умовами якого, ТОВ «Паркувальні системи» на вказаній вище земельній ділянці мали право здійснювати господарську діяльність, зокрема, організовувати паркування автотранспорту та стягувати за це плату.
05 грудня 2013 року представники ТОВ «Паркувальні системи» з вимогою про звільнення стоянки, розташованої за адресою: м. Київ, вул. Я. Коласа, 16, звернулись до позивача, які відмовились виконати вимогу Товариства з обмеженою відповідальністю «Паркувальні системи».
Окрім того, судом встановлено, що на спірній земельній ділянці розташовано майно (асфальтове покриття, стовпи освітлення, будівля сторожки, огорожа), що є майном автостоянки, яке згідно інвентарних карток обліку основних засобів перебуває на балансі у позивача.
Згідно з матеріалами справи, позивач за користування спірною земельною ділянкою сплачує земельний податок.
Суд першої інстанції, відмовляючи у позові, дійшов висновку, що відповідач діяв у відповідності до повноважень, наданих йому законодавством та в рамках закону прийняв оскаржуване рішення.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Відповідно до статті 9 Земельного кодексу України до повноважень Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин на їх території належить: а) розпорядження землями територіальної громади міста; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності в порядку, передбаченому цим Кодексом; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб міста; д) припинення права користування земельними ділянками у випадках, передбачених цим Кодексом; е) прийняття рішення щодо звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок; є) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок із земель державної власності, що проводяться органами виконавчої влади; ж) встановлення та зміна меж сіл, селищ, районів у містах; з) організація землеустрою; и) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; і) здійснення контролю за використанням і охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ї) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) чи припинення використання земельної ділянки громадянами та юридичними особами в разі порушення ними вимог земельного законодавства; й) інформування населення щодо надання, вилучення (викупу) земельних ділянок; к) внесення у встановленому порядку пропозицій до Верховної Ради України щодо встановлення та зміни меж міст; л) вирішення земельних спорів; м) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Порядок оформлення прав на землю юридичними особами визначено статтями 82, 92, 116, 123, 124 Земельного кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Згідно з ч. 1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Статтею 125 ЗК України визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (в редакції, чинній в момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно з частиною 3 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Згідно з пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин відповідно до закону.
Відповідно до пп. 4 п. «а» ч. 1 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження стосовно прийняття рішень про організацію громадських вбиралень, стоянок та майданчиків для паркування автомобільного транспорту, здійснення контролю за їх діяльністю відповідно до закону.
Водночас відповідно до пп. 266.1.2 п. 266.1 ст. 266 Податкового кодексу України перелік спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів, в якому зазначаються їх місцезнаходження, загальна площа, технічне облаштування, кількість місць для паркування транспортних засобів, затверджується рішенням сільської, селищної або міської ради про встановлення збору.
Згідно з ст. 6 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ» місцеве самоврядування у місті Києві здійснюється територіальною громадою міста як безпосередньо, так і через Київську міську раду, районні в місті ради (у разі їх утворення) та їх виконавчі органи.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 22 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ» визначено, що у зв'язку зі здійсненням містом Києвом функцій столиці України Київська міська рада та Київська міська державна адміністрація, кожна в межах своєї компетенції, встановленої законами України, мають право встановлювати порядок утримання та експлуатації об'єктів, розташованих у місті, та прилеглої до них території, правила благоустрою, торговельного, побутового, транспортного, житлово-комунального та іншого соціально-культурного обслуговування, визначати особливості землекористування та використання інших природних ресурсів.
Згідно з матеріалами справи, рішенням Київської міської ради «Про вдосконалення паркування автотранспорту в м. Києві» від 26 червня 2007 року № 930/1591 КП «Київтранспарксервіс» визначено єдиним оператором в місті Києві, який здійснює діяльність з паркування транспортних засобів, стягнення паркувального збору та виготовлення єдиних абонементних талонів з паркування автомобільного транспорту в м. Києві.
В подальшому, Київською міською радою 25 грудня 2008 року на II сесії VI скликання прийнято рішення «Про Правила благоустрою міста Києва» за № 1051/1051 (далі - Правила).
Київською міською радою 25 грудня 2008 року на II сесії VI скликання прийнято рішення «Про Правила благоустрою міста Києва» за № 1051/1051 (далі -Правила), де у розділі XVII «Правила паркування транспортних засобів у м. Києві» визначено єдиний порядок організації та функціонування платних місць для паркування транспортних засобів на території міста Києва.
Підпунктом 17.3.1 п. 17.3 Розділу XVII Правил платні місця для паркування транспортних засобів (майданчики для платного паркування) призначені для тимчасової стоянки транспортного засобу зі стягненням плати за паркування у відведених або спеціально обладнаних місцях без відповідальності за збереження транспортного засобу або з такою відповідальністю, якщо можливе оснащення місця для паркування транспортних засобів необхідним обладнанням. Організація та експлуатація місць платного паркування транспортних засобів здійснюється лише оператором або підприємствами, з якими оператор уклав відповідний договір.
Відповідно до пп. 17.3.2 п. 17.3 Розділу XVII Правил особливі умови користування земельними ділянками, на яких розташовані спеціально обладнані та відведені місця, полягають в розробці та погодженні в установленому цими Правилами порядку схем організації дорожнього руху, згідно з якими у оператора виникає право надання платних послуг паркування транспортних засобів та не потребує розроблення проектів відведення цих земельних ділянок.
Рішенням Київської міської ради «Про встановлення місцевих податків і зборів в м. Києві» від 23 червня 2011 року № 242/5629, визначено Перелік паркувальних майданчиків, які закріплені за комунальним підприємством «Київтранспарксервіс».
Як вбачається з таблиці № 1 до додатку 3 до рішення КМР від 23.06.2011 р. № 242/5629 паркувальний майданчик, що розташований за адресою: м. Київ, вул. Я. Коласа, 16 входить до зазначеного переліку.
Водночас судом встановлено, що земельна ділянка площею 1,81 га на вул. Я. Колоса, 16 в Святошинському районі м. Києва в період з 2000 року по 01 березня 2006 року обліковувалась за Громадською організацією «Київська міська організація Всеукраїнської спілки автомобілістів», правонаступником якої є позивач, на підставі технічного звіту по встановленню зовнішніх меж землекористування.
Своїм Рішенням від 24.11.2005 р. № 481/2942 Київська міська рада передала земельну ділянку площею 1,82 га на вул. Я. Колоса, 16 в Святошинському районі м. Києва в короткострокову оренду на 5 років ДП «Житлоінбуд» для будівництва житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та підземним багатоповерховим паркінгом.
При цьомку, рішенням № 93/9150 «Про відмову в поновленні і припинення договорів оренди земельних ділянок...», від 28.02.2013 р., Київська міська рада з метою впорядкування земельних відносин у м. Києві, враховуючи постанову Святошинського районного суду міста Києва від 18.08.2008 р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.02.2012 р. (справа № 2а-40/08), якою визнано незаконним та скасовано рішення КМР від 24.11.2005 р. № 481/2942, та зважаючи на негативне ставлення громадян до будівництва вказаного вище об'єкта було відмовлено ДП «Житлоінбуд» у поновленні договору оренди земельної ділянки за адресою вул. Я. Колоса, 16 у Святошинському районі м. Києва.
Як вбачається з матеріалів справи, за даними міського земельного кадастру земельні ділянки за «Спілка автомобілістів Святошинського району м. Києва» не обліковуються.
Спірний паркувальний майданчик входить до переліку паркувальних майданчиків, які закріплені за КП «Київтранспарксервіс», затвердженому рішенням КМР XI сесії VI скликання «Про внесення змін до таблиці № 1 до додатка 3 до рішення Київської міської ради від 23 червня 2011 року № 242/5629 «Про встановлення місцевих податків і зборів в м. Києві» від 22 травня 2013 року № 325/9382 (Таблиця № 1 до додатка 3 до рішення Київської міської ради від 22.05.2013 р. № 325/9382) та має експлуатуватися ТОВ «Паркувальні системи» на підставі укладеного з КП «Київтранспарксервіс» Договору від 04.12.2013 р. № ДНП-2013-17/4.
При цьому, судом встановлено, що жодних рішень про надання спірного паркувального майданчику у користування чи власність ГО «Спілка автомобілістів Святошинського району м. Києва» немає.
Таким чином, зважаючи на викладені обставини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржуване рішення в частині, що стосується включення спірної земельної ділянки в таблицю № 1 до додатка 3 рішення КМР від 23.06.2011 р. № 242/5629 та закріплення її за КП «Київтранспарксервіс», є таким, що прийнято на підставі, в межах та у cпосіб встановлений законом.
Апелянт в апеляційній скарзі посилається на те, що Комунальне підприємство «Київтранспарксервіс», Товариство з обмеженою відповідальністю «Паркувальні системи» фактично здійснює захоплення і привласнення майна автостоянки: асфальтового покриття, огорожі, стовпів освітлення, диспетчерського пункту, естакади, що належить ГО «Спілка автомобілістів Святошинського району м. Києва».
Проте, з цього приводу, суд апеляційної інстанції зазначає, що доказів на підтвердження того, що вказані об'єкти на праві власності належать ГО «Спілка автомобілістів Святошинського району м. Києва» у справі не міститься та до апеляційної скарги не долучено. Окрім того, захист права власності на майно повинно вирішуватися в цивільно-правовому порядку.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції відповідно до норм матеріального права, при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтвердженими доказами, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, суд апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
Керуючись ст.ст. 160,195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Громадської організації «Спілка автомобілістів Святошинського району м. Києва» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.04.2014 року - без змін.
Ухвала може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя М.В. Межевич
Суддя Г.В. Земляна
Суддя Є.О. Сорочко
Повний текст ухвали виготовлений 17.07.2014 року.
.
Головуючий суддя Межевич М.В.
Судді: Земляна Г.В.
Сорочко Є.О.