17 липня 2014 року справа № 823/1500/14
09 год. 15 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
секретар судового засідання - Литвинчук В.М.,
за участю:
представника позивача - не з'явився,
відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів,
встановив:
Київський міський центр зайнятості подав позов, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центу зайнятості кошти у розмірі 507 грн. 46 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в період перебування на обліку в центрі зайнятості відповідач приховала відомості, що вона перебувала в відносинах цивільно-правового характеру з редакцією щотижневої газети МВС України "Іменем закону" та отримувала доходи, що стало підставою для прийняття рішення про повернення коштів, сплачених як допомога по безробіттю, в розмірі 507 грн. 46 коп.
14 липня 2014 року позивач подав клопотання про розгляд справи без участі його представника.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином.
У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Розглянувши матеріали справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про зайнятість населення" від 05 липня 2012 року № 5067-VI, чинного з 01.01.2013, до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Пунктом першим частини 1 статті 43 цього Закону передбачено, що статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 45 вказаного Закону реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі зайнятості особи.
Частиною 2 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" встановлено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг, а відповідно до частини 3 цієї статті сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Крім того, в силу пункту 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000р. № 307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000 року за № 915/5136, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в Дніпровському районному центрі зайнятості м. Києва з 21.06.2013 по 04.10.2013. За час перебування на обліку відповідач отримала допомогу по безробіттю в загальному розмірі 507 грн. 46 коп.
В процесі звірки отриманих даних з ДПІ виявлено, що під час перебування на обліку в Дніпровському РЦЗ м. Києва відповідач перебувала у відносинах цивільно-правового характеру з редакцією щотижневої газети МВС України "Іменем закону".
Отже, ОСОБА_1, будучи зареєстрованою як безробітна, відносилася до категорії зайнятого населення, а тому не мала права на отримання допомоги по безробіттю.
25 січня 2014 року Дніпровським районним центром зайнятості виданий наказ № 36 про повернення відповідачем виплачених їй коштів в сумі 507 грн. 46 коп. У встановленому законодавством порядку наказ відповідач не оскаржила, в добровільному порядку вказану суму коштів не повернула.
Згідно статті 39 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь Київського міського центру зайнятості (01033, м. Київ, вул. Жилянська, 47-Б, ідентифікаційний код 03491091) кошти, виплачені як допомога по безробіттю, в розмірі 507 (п'ятсот сім) грн. 46 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.О. Гаврилюк
Постанова складена в повному обсязі 22.07.2014.