23.07.2014
Справа № 638/11180/14-а
2-а/638/41814
23 липня 2014 року суддя Дзержинського районного суду міста Харкова Омельченко К.О. розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій незаконними та зобов'язання провести перерахунок пенсії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова, зобов'язати провести перерахунок пенсії та виплатити різницю недоотриманої пенсії за минулий час.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що він є інвалідом 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЄС та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова. Відповідач зазначає, що він отримує пенсію за віком відповідно до Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (до 12.01.2012 року отримував пенсію по інвалідності 2 групи, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ст.ст. 50, ст.54 ч.4 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»», хоча повинен з 01.01.2012 року отримувати пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ст.ст. 50, ст.54 ч.4 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та розраховану від заробітної плати за липень - серпень місяць 1986 року згідно довідки №2 від 12.01.2012 року за роботу в населених пунктах зони відчудження на ЧАЄС. )
12 січня 2012 року Комунальним підприємством «Баст» у зв'язку з розсекреченням нормативної документації про оплату праці, посадовий оклад позивача приведено у відповідність до постанови Ради Міністрів Української РСР і Української Республіканської ради Професійних союзів від 10 червня 1986 № 207-7 "Про умови оплати праці і матеріального забезпечення робітників підприємств, організацій та установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища" та надано довідку №2 від 12.01.2012 року про заробітну плату за роботу в населених пунктах зони відчуження за період з 25 липня 1986 по 28 липня 1986 року та з 05 серпня 1986 року по 08 серпня 1986 року, із зазначенням фактичної заробітної плати за роботу в зоні відчуження, з якої визначається пенсія.
12.01.2012 року ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в Дзержинському районі м.Харкова із заявою про здійснення перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки КП «Баст» №2 від 12.01.2012 року про заробітну плату за роботу в населених пунктах зони відчуження за період з 25 липня 1986 по 28 липня 1986 року та з 05 серпня 1986 року по 08 серпня 1986 року. Його справу було направлено на консультацію до Головного управління Пенсійного фонду Харківської області. Листом УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова №182/С-11 від 16.04.2013 року у перерахунку пенсії позивачу було відмовлено у зв'язку з тим, що актом перевірки не підтверджується правомірність видачі довідки. З метою досудового порядку врегулювання спору з УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова, позивач неодноразово звертався і до ГУПФУ в Харківській області ( у тому числі із заявою від 16.08.2012 року) І тільки у 2014 році листом Головного управління Пенсійного фонду Харківської області від 23.05.2014 року йому було офіційно відмовлено у задоволенні скарги на УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова, а отже і у проведенні перерахунку пенсії, у зв'язку з чим позивач вимушений був звернутися до суду з даним позовом.
Відповідач -Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова у встановлений строк не надав суду заперечення проти позову.
Згідно зі ст. 183-2 КАС України даний позов підлягає розгляду та вирішенню у порядку скороченого провадження. При цьому суд відзначає, що оскільки матеріали справи містять докази, які в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, то спір підлягає вирішенню на підставі наявних у справі документів.
Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (до 12.01.2012 року позивач отримував пенсію по інвалідності 2 групи, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ст.ст. 50, ст.54 ч.4 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Також судом встановлено, що 12 січня 2012 року Комунальним підприємством «Баст» у зв'язку з розсекреченням нормативної документації про оплату праці, посадовий оклад позивача приведено у відповідність до постанови Ради Міністрів Української РСР і Української Республіканської ради Професійних союзів від 10 червня 1986 № 207-7 "Про умови оплати праці і матеріального забезпечення робітників підприємств, організацій та установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища" та надано довідку №2 від 12.01.2012 року про заробітну плату за роботу в населених пунктах зони відчуження за період з 25 липня 1986 по 28 липня 1986 року та з 05 серпня 1986 року по 08 серпня 1986 року, із зазначенням фактичної заробітної плати за роботу в зоні відчуження, з якої визначається пенсія.
Судом встановлено, що 12.01.2012 року ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в Дзержинському районі м.Харкова із заявою про здійснення перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки КП «Баст» №2 від 12.01.2012 року про заробітну плату за роботу в населених пунктах зони відчуження за період з 25 липня 1986 по 28 липня 1986 року та з 05 серпня 1986 року по 08 серпня 1986 року. Його справу було направлено на консультацію до Головного управління Пенсійного фонду Харківської області. Листами УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова №182/С-11 від 16.04.2013 року та ГУПФУ в Харківській області №724/С-14 від 23.05.2014 року у перерахунку пенсії позивачу було відмовлено у зв'язку з тим, що актом перевірки не підтверджується правомірність видачі довідки.
Відповідно до ч.4 ст.99 КАС України «Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.»
Відповідно до п. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Таким чином УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова грубо порушило строки розгляду заяви , а отже і права позивача на отримання пенсії.
Статтею 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку одержаного за роботу в зоні відчудження в 1986- 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Відповідно до постанови Ради Міністрів Української РСР і Української Республіканської ради Професійних союзів від 10 червня 1986 № 207-7 "Про умови оплати праці і матеріального забезпечення робітників підприємств, організацій та установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища" оплата праці працівників, зайнятих на роботах в третій, другій і перших зонах небезпеки, проводиться в чотирьох, трьох і двохкратних розмірах, понад середньомісячну заробітну плату, виходячи з тарифної ставки (окладу), встановленої за основним місцем роботи.
У листі Мінпраці, Мінчорнобиля, Мінфіну України від 29 жовтня 1992 року № 09-3751 зазначено, що в разі неправильної оплати праці за роботу в зоні відчуження (заробітну плату нараховано без врахування урядових рішень) підприємство має провести перерахунок заробітної плати на підставі первинних документів відповідно до законодавства, вказану заробітну плату не індексують, проте вона враховується при нарахування пенсії.
Пунктом 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування", який затверджено постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 за № 1566/11846 передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Відповідно до записів в трудовій книжці Позивача, з 11.05.1987 року Позивач працював директором у Харківському об'єднанні лазне-пральних послуг. Згідно запису у трудовій книжці під №9 Харківське об'єднання лазне-пральних послуг реорганізовано у ДКП «Баст».
Відповідно до Наказу № 25 від 31.03.1993 року про перейменування - з 01.04.1993 року Харківське об'єднання лазне-пральних послуг переїменовано в ДКП "Баст».
В свою чергу, як вбачається із п.1.2. статуту КП «БАСТ» « Комунальне підприємство «БАСТ» створено Харківською міською радою в результаті зміни його назви з Державного комунального підприємства «Баст» (створеного на підставі рішення виконкому Харківської міської ради від 15.12.1992 року №2187 « Про реєстрацію державного комунального підприємства «Баст» та є його правонаступником».
Згідно зі ст. 98 Закону України "Про пенсійне забезпечення", перерахунок пенсії проводиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії у зв'язку з введенням у дію цього Закону (про стаж роботи, заробіток, сімейний стан та інші), то пенсія знову перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців перед поданням додаткових документів і не раніше ніж з дня введення в дію цього Закону.
Таким чином, УПФУ неправомірно відмовило позивачу у перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату.
Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права та свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків передбачених Конституцією України.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб , інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідачем були вчинені дії, що суперечать вимогам ч.2 ст.19 Конституції України, згідно з якою, органи державної влади та органи місцевого самоврядування , їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень і у спосіб, що передбачені Конституцією і Законами України.
На підставі викладеного, керуючись ст.8, ч.2 ст.19,ст.ст. 22,46,48,64 Конституції України, ст.98 Закону України "Про пенсійне забезпечення", Постанови Ради Міністрів Української РСР і Української Республіканської ради Професійних союзів від 10 червня 1986 № 207-7 "Про умови оплати праці і матеріального забезпечення робітників підприємств, організацій та установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища", ст.-ст.18,22,70,71, 158, 159, 183-2 КАС України;-
постановив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова щодо відмови в проведенні з 01.01.2012 року перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням наданої довідки № 2 від 12.01.2012 року про заробітну плату за роботу в населених пунктах зони відчуження за період з 25 липня 1986 по 28 липня 1986 року та з 05 серпня 1986 року по 08 серпня 1986 року - незаконними;
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова - здійснити з 01.01.2012 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням наданої довідки №2 від 12.01.2012 року про заробітну плату за роботу в населених пунктах зони відчуження за період з 25 липня 1986 по 28 липня 1986 року та з 05 серпня 1986 року по 08 серпня 1986 року;
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова - провести відповідні виплати пенсії ОСОБА_1, згідно проведеного перерахунку.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі до Апеляційного адміністративного суду Харківської області через Дзержинський районний суд міста Харків апеляційної скарги.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після спливу вказаного строку на її оскарження.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя