Постанова від 21.07.2014 по справі 820/12904/14

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

21 липня 2014 р. № 820/12904/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченко А.В. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області задовольнити до товариства з обмеженою відповідальністю "Колодязнянське" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Колодязнянське», в якій просить суд до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, експлуатацію будівлі свинарнику (літ. «А») ТОВ «КОЛОДЯЗНЯНСЬКЕ», за адресою: Харківська область, Дворічанський район, с. Отрадне, вул. Лісова, 1-К зупинити повністю шляхом її знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання, у зв'язку з чим зобов'язати ТОВ «КОЛОДЯЗНЯНСЬКЕ» негайно припинити експлуатацію вказаної будівлі з метою проведення в ній будь якої діяльності не пов'язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області обов'язок щодо забезпечення виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі свинарнику (літ. «А») ТОВ «КОЛОДЯЗНЯНСЬКЕ», за адресою: Харківська область, Дворічанський район, с. Отрадне, вул. Лісова, 1-Ку в частині здійснення контролю за усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

В позовній заяві зазначено, що з 16.06.2014 року по 20.06.2014 року Дворічанським районним сектором Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області була проведена планова перевірка додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту у нежитлових будівлях ТОВ «КОЛОДЯЗНЯНСЬКЕ», за адресою: Харківська область, Дворічанський район, с. Отрадне, вул. Лісова, 1-К.

За результатами проведеної перевірки, відповідно до вимог пункту 3.14 Порядку, директору ТОВ «КОЛОДЯЗНЯНСЬКЕ» Скибі В.М. 20.06.2014 року було надано (вручено) акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту від 20.06.2014 року №121. Зауважень до проведеного заходу та Акту у директора ТОВ «КОЛОДЯЗНЯНСЬКЕ» Скиби В.М. не було.

В ході перевірки було встановлено, що вони експлуатуються з порушенням вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров»ю людей.

Порушення вимог законодавства, на думку позивача, до теперішнього часу продовжують створювати загрозу життю та здоров»ю людей.

Відповідач надав до суду заяву, в якій вказав, що виконав вимоги позивача щодо повного зупинення експлуатації будівлі свинарника добровільно.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

З 16.06.2014 року по 20.06.2014 року Дворічанським районним сектором Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області проведена планова перевірка додержання та виконання замог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту у нежитлових будівлях ТОВ «КОЛОДЯЗНЯНСЬКЕ», за адресою: Харківська область, Дворічанський район, с. Отрадне, вул. Лісова, 1-К.

Перевірка проводилась у відповідності до вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності» та «Порядку проведення перевірок органами Державної інспекції техногенної безпеки України», затвердженого наказом МНС України від 25.05.2012 року №863, на підставі план-графіку перевірки об'єктів, що належать до сфери управління (власності, володіння, користування) суб'єктів господарювання Дворічанського району на II квартал 2014 року від 15.03.2014, наказу від 18.03.2014 року №33 «Про проведення планових (позапланових) перевірок об'єктів», повідомлення від 05.06.2014 року №336 та посвідчення на проведення перевірки від 16.06.2014 року №125 Дворічанського районного сектору Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області.

За результатами проведеної перевірки, відповідно до вимог пункту 3.14 Порядку, директору ТОВ «КОЛОДЯЗНЯНСЬКЕ» Скибі В.М. 20.06.2014 року було надано (вручено) акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту від 20.06.2014 року №121. Зауважень до проведеного заходу та Акту у директора ТОВ «КОЛОДЯЗНЯНСЬКЕ» Скиби В.М. не було.

В ході перевірки нежитлових будівель ТОВ «КОЛОДЯЗНЯНСЬКЕ», за адресою: Харківська область, Дворічанський район, с. Отрадне, вул. Лісова, 1- К. було встановлено, що будівля свинарнику (літ. «А») експлуатується з порушеннями вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей (підтверджується Актом), а саме: не проведено вогнезахисну обробку дерев'яних конструкцій даху будівлі літ. «А» (свинарник) (п. 4.2.6 НАПБ А.01.001-2004: «Дерев'яні конструкції в судинках усіх ступенів вогнестійкості, крім У, повинні піддаватися вогнезахисній обробці, за винятком вікон, дверей, воріт, підлоги, вбудованих меблів, стелажів, якщо в будівельних нормах не зазначені інші вимоги. Пошкодження вогнезахисних покриттів (штукатурки, спеціальних фарб, лаків, обмазок тощо) будівельних конструкцій, горючих оздоблювальних і теплоізоляційних матеріалів, повітроводів, металевих опор та перегородок повинні негайно усуватись. Після виконання вогнезахисних робіт підрядною організацією за участю замовника має бути складений акт про виконані роботи. Після закінчення термінів дії обробки (просочення) та у разі втрати або погіршання вогнезахисних властивостей обробку (просочення) треба повторити. Перевірку стану вогнезахисної обробки (просочення) слід проводити не менше одного разу на рік зі складанням акта перевірки.») - пункт 1 Акту. Дерев'яні конструкції володіють підвищеною пожежною небезпекою. Невисока температура спалахування деревини (280-300°С, а при тривалому нагріві - 130°С) призводить до займання конструктивних елементів навіть при незначному осередку. По поверхні дерев'яних конструкцій полум'я може розповсюджуватися зі швидкістю до 2 м/хв. Межа розповсюдження вогню по дерев'яних горизонтальних конструкціях - більше 25 см, а по вертикальних конструкціях - більше 40 см. Вогнезахисний ефект від просочування деревини антипіренами полягає у тому, що при нагріванні розкладається не тільки деревина, але й матеріал яким вона просочена, внаслідок чого утворюються негорючі з'єднання і зменшують кількість горючих продуктів, які утворюються при розкладанні деревини. Відсутність вогнезахисної обробки дерев'яних конструкцій не дозволить зменшити межу розповсюдження вогню по ним та призведе до швидкого їх руйнування, що у свою чергу може унеможливити безпечну евакуацію людей;в будівлі літ. «А» (свинарник) не виконано заміри опору ізоляції електричних мереж та електричного обладнання (п. 5.1.34 НАПБ А.01.001 -2004: «Замір опору ізоляції електричних мереж та електроустановок має проводитися в особливо вологих та жарких приміщеннях, у зовнішніх установках, а також у приміщеннях із хімічно активним середовищем у повному обсязі не рідше 1 разу на рік, в інших випадках - 1 раз на 2 роки, якщо інші терміни не обумовлені правилами технічної експлуатації») - пункт 2 Акту;не проведена ревізія пристрою захисту від блискавок, який розташований на будівлі літ. «А» (свинарник) (п. 5.1.36 НАПБ А.01.001-2004: «Для підтримання пристроїв захисту від блискавок у справному стані необхідно регулярно проводити ревізію цих пристроїв: для будівель і споруд І та II категорій з захисту від блискавки - щороку, для III категорії - не рідше 1 разу на 3 роки зі складанням акта, в якому вказуються виявлені дефекти. Усі виявлені у пристроях захисту від блискавок пошкодження та дефекти підлягають негайному усуненню», п. 2.10 НАПБ А.01.001-2004: «Надання послуг і виконання робіт протипожежного призначення здійснюються відповідно до ліцензійних умов та порядку контролю за їх додержанням, які затверджуються спільним наказом спеціально уповноваженого органу з питань ліцензування та Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій») - пункт 3 Акту;в будівлі літ» «А» (свинарник) з'єднання, відгалуження та окінцювання жил електричних проводів виконано не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (гвинтових, болтових тощо) (п. 5.1.7 НАПБ А.01.001-2004: «З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів мають здійснюватися за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (гвинтових, болтових тощо). Місця з'єднання жил проводів і кабелів, а також з'єднувальні та відгалужувальні затискачі повинні мати мінімальний перехідний опір, щоб уникнути їх перегрівання і пошкодження Ізоляції стиків. Струм втрат ізоляції стиків повинен бути не більше струму втрат ізоляції цілих жил цих проводів і кабелів») - пункт 4 Акту;в побутовому приміщенні будівлі літ. «А» (свинарник) експлуатується пошкоджена електророзетка (п. 5.1.29 НАПБ А.01.001-2004: «Не дозволяється: користування пошкодженими розетками, відгалуджувальними та з'єднувальними коробками, вимикачами та іншими електровиробами, а також лампами, скло яких має сліди затемнення або випинання;...»)- пункт 5 Акту; в побутовому приміщенні будівлі літ. «А» (свинарник) з'єднувальна електрична коробка експлуатується без захисної кришки (п. 5.1.29 НАПБ А.01.001-2004: «Не дозволяється: користування пошкодженими розетками, відгалуджувальними та з'єднувальними коробками, вимикачами та іншими електровиробами, а також лампами, скло яких має сліди затемнення або випинання;...»)- пункт 6 Акту;в будівлі літ. «А» (свинарник) електропроводи експлуатуються з пошкодженою ізоляцією (п. 5.1.29 НАПБ А.01.001-2004: «Не дозволяється: експлуатація кабелів і проводів з пошкодженою або такою, що в процесі експлуатації втратила захисні властивості, ізоляцією;...»)- пункт 7 Акту;в будівлі літ. «А» (свинарник) світильники підвішені безпосередньо на струмопровідні проводи (п. 5.1.29 НАПБ А.01.001-2004: «Не дозволяється: підвішування світильників безпосередньо на струмопровідні проводи, обгортання електроламп і світильників папером, тканиною та іншими горючими матеріалами, експлуатація їх зі знятими ковпаками (розсіювачами);...»)- пункт 8 Акту;в побутовому приміщенні будівлі літ. «А» (свинарник) експлуатується тимчасова електромережа (п. 5.1.9 НАПБ А.01.001-2004: «Улаштування та експлуатація тимчасових електромереж не дозволяється...»)- пункт 9 Акту.

Порушення в утриманні та експлуатації електромереж і електрообладнання, несправність пристроїв для захисту будівель від блискавок створює загрозу виникнення пожежі від дії теплових проявів електричної енергії та розрядів блискавок, що може призвести до загибелі і травмування людей.

Небезпека виникнення пожеж при експлуатації несправних або таких, що не відповідають вимогам пожежної безпеки електроустановок пояснюється наявністю горючої ізоляції електромереж, машин, апаратів, наявністю джерел запалювання, а також кисню, який знаходиться у повітрі (чи іншого окисника). Джерелом запалення можуть бути: короткі замикання електропроводів в машинах і апаратах, перевантаження провідників, електричні дуги, великі перехідні опори, вихрові струми і т.ін.

Короткі замикання виникають в результаті порушення ізоляції в електричних проводах, кабелях, машинах і апаратах. Небезпека полягає в тому, що струм при короткому замиканні досягає десятків і сотень ампер. При цьому виділяється велика кількість тепла і загоряється ізоляція, плавиться метал з викиданням в навколишнє середовище іскор, які спроможні викликати пожежу.

При перевантаженні проходить швидке теплове старіння ізоляції, що також приводить до пожежі.

Перехідні опори виникають при поганих контактах в місцях з'єднання, внаслідок чого відбувається сильний місцевий нагрів і спалахування ізоляційних матеріалів.

Іскріння спостерігається при розмикання електричного кола під навантаженням, пробою ізоляції між провідниками, наявності поганих контактів у місцях з'єднання проводів.

Також встановлено, що будівля літ. «А» (свинарник) не забезпечена первинними засобами пожежогасіння, згідно норм належності (п. 6.4.8 НАПБ А.01.001-2004: «Будівлі, споруди, приміщення, технологічні установки повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом (гаками, ломами, сокирами тощо), які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку. Ця вимога стосується також будівель, споруд та приміщень, обладнаних будь-якими типами установок пожежогасіння, пожежної сигналізації або внутрішніми пожежними кранами. Уперше збудовані, після реконструкції, розширення, капітального ремонту об'єкти (будівлі, споруди, приміщення, технологічні установки) повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння (згідно з нормами належності) до початку їх експлуатації.», п. 6.4.9 НАПБ А.01.001-2004: «Норми належності первинних засобів пожежогасіння для конкретних об'єктів повинні встановлюватися нормами технологічного проектування та галузевими правилами пожежної безпеки з урахуванням вимог щодо оснащення первинними засобами пожежогасіння відповідно до додатка 2. За відсутності норм належності вид та необхідну кількість первинних засобів пожежогасіння допускається визначати відповідно до додатка 2») - пункт 10 Акту.

Недостатність на об'єкті первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників, пожежного інвентарю та інструменту), не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум'я на ранній стадії виникнення пожежі, чим створюється загроза безпеці людей від її небезпечних чинників.

Всі перелічені порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей (як персоналу об'єкту, так й іншим громадянам, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі).

Особлива небезпека від пожежі, що створює реальну загрозу життю та здоров'ю людей, характеризується її небезпечними чинниками. Згідно визначення ДСТУ 2272-06 «Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять» небезпечним чинником пожежі є прояв пожежі, що призводить чи може призвести до опечення, отруєння леткими продуктами згоряння або піролізу, травмування чи загибелі людей та (або) заподіяння матеріальних, соціальних, екологічних збитків. До небезпечних факторів пожежі належать: підвищена температура, задимлення, погіршення складу газового середовища.

Усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки попередить виникнення пожежі, а у разі її виникнення обмежить розповсюдження полум'я, забезпечить оперативну ліквідацію пожежі та безпеку для життя і здоров'я людей від небезпечних чинників пожежі.

Суд вважає, що при наявності вказаних порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, будівля свинарнику (літ. «А») ТОВ «КОЛОДЯЗНЯНСЬКЕ», за адресою: Харківська область, Дворічанський район, с. Отрадне, вул. Лісова, 1-К не може експлуатуватися до повного їх усунення.

Частиною 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», встановлено, що «повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування».

Відповідно до частини 3 статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

Згідно підпункту 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежо-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

А відповідно до ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що зазначений закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до ч 4. статті 5 цього Закону виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Згідно статті 12 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.

Згідно визначення ДСТУ 2272-06 "Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять" небезпечним чинником пожежі є прояв пожежі, що призводить чи може призвести до опечення, отруєння леткими продуктами згоряння або піролізу, утравмування чи загибелі людей та (або) до заподіяння матеріальних, соціальних, екологічних збитків. До небезпечних факторів пожежі належать; підвищена температура, задимлення, погіршення складу газового середовища.

Відповідно до вимог пункту 33 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України "пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов'язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю".

Таким чином, пожежі відносяться до надзвичайних ситуацій, а загроза життю та здоров'ю людей виникає не лише при наявності порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що безпосередньо можуть до неї призвести, але й при наявності інших порушень по нездійсненню заходів щодо захисту людей від шкідливого впливу небезпечних чинників при вже виниклій пожежі.

Суд погоджується з доводами позивача, що вказані в адміністративному позові порушення, які при виникненні пожеж (надзвичайних ситуацій) не забезпечать безпеку людей (як персоналу об'єкту, так і іншим громадянам, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі), оскільки пожежа може виникнути на об'єкті з причини порушення вимог пожежної безпеки безпосередньо персоналом об'єкту (необережне поводження з вогнем, паління, занесення відкритого вогню, проведення вогневих і зварювальних робіт, підпали, тощо).

Враховуючи те, що відповідачем не усунуті порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей та не зважаючи на рішення відповідача про самостійне зупинення його експлуатації, суд вважає, що є всі підстави для зупинення експлуатації нежитлових приміщень ТОВ «Колодязнянське» шляхом її знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання.

При зазначених обставинах, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню.

На підставі викладеного , керуючись ст. 19 Конституції України,ст. 9,11,94, 159,160-163,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області задовольнити до товариства з обмеженою відповідальністю "Колодязнянське" - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до товариства з обмеженою відповідальністю "Колодязнянське" (62713, Харківська область, Дворічанський район, с. Колодязне, вул. Радянська, б.4А, код ЄДРПОУ 30885580) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, експлуатацію будівлі свинарнику (літ. «А») ТОВ «КОЛОДЯЗНЯНСЬКЕ», за адресою: Харківська область, Дворічанський район, с. Отрадне, вул. Лісова, 1-К зупинити повністю шляхом її знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання.

Обов'язок щодо забезпечення виконання рішення суду покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області.

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до ч. 12 ст. 183-2 КАС України він має право подати заяву про скасування цих заходів реагування, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Постанова суду підлягає негайному виконанню. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги,якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя Зінченко А.В.