Постанова від 14.07.2014 по справі 691/811/14-а

справа № 691/811/14-а

провадження № 2-а/691/40/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2014 рокуГородищенський районний суд Черкаської області

в складі :

судді Черненка В.О.

за участю секретаря Сидоренко О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Городище справу за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі, Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ :

позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до УПФ України в Городищенському районі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач посилається на те, що вона працювала в Контрольно-ревізійному управлінні у Черкаській області (з 28.12.2011 року - Державна фінансова інспекція в Черкаській області) та 12.03.2011 року була звільнена з посади начальника контрольно-ревізійного відділу у Городищенському районі у зв'язку з виходом на пенсію по інвалідності на підставі ст. 38 КЗпП України. Право на пенсію має, відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 14.03.2011 року. Проте, при призначенні їй пенсії, не були враховані матеріальна допомога на оздоровлення до відпустки та індексація заробітної плати. Вона 23.05.2014 року зверталася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та включення до складу заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, але їй у цьому було відмовлено. Державною фінансовою інспекцією в Черкаській області їй було надано довідки від 22.05.2014 року № 23-11/60-81 та від 22.05.2014 року № 23-11/60-82 про складові заробітної плати. Відповідно до вказаних довідок в інші виплати, включені суми матеріальної допомоги на оздоровлення і суми індексації заробітної плати та вказано, що на всі виплати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Враховуючи викладене, просить суд: визнати протиправною відмову УПФ України в Городищенському районі Черкаської області щодо перерахунку їй пенсії з урахуванням інших виплат та подальшої її виплати; зобов'язати УПФ України в Городищенському районі Черкаської області здійснити перерахунок та виплатити їй пенсію з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації заробітної плати, відповідно до довідок про складові заробітної плати вих. № 23-11/60-81 від 22.05.2014 року та вих. № 23-11/60-82 від 22.05.2014 року, виданих Державною фінансовою інспекцією в Черкаській області, починаючи з 14.03.2011 року в установленому їй - ОСОБА_1 розмірі при виході на пенсію - 86% від сум заробітної плати

В судовому засіданні позивач свої вимоги підтримала в повному обсязі.

Представник відповідача позов не визнав та подав письмові заперечення, зазначивши, що пенсія ОСОБА_1 виплачується у встановленому законом розмірі і підстав для її перерахунку немає.

Вислухавши позивача, представника відповідача, дослідивши всі наявні докази у справі, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 з 14.03.2011 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно Закону України «Про державну службу».

23.05.2014 року позивач звернулася до УПФ України в Городищенському районі із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії згідно довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

Згідно листа від 27.05.2014 року за № 12/Ч-10, УПФ України в Городищенському районі відмовило позивачу у здійснені перерахунку пенсії, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Частиною другою статті 37-1 вказаного закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. ЗЗ Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у виконанні особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 року, врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року, визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Частиною 2 ст. 35 ЗУ «Про державну службу» встановлено, що державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу. Постановою КМУ від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» встановлено, що керівникам надано право, в межах встановленого фонду оплати праці, надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати. Враховуючи, що джерелом виплати матеріальної допомоги на оздоровлення є фонд заробітної плати, то матеріальна допомога, яка виплачувалася, відповідно до ст. 35 ЗУ «Про державну службу» і з якої нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є складовою частиною фонду заробітної плати, а тому являється об'єктом для призначення і перерахунку пенсії, відповідно до ст. 37 вказаного закону.

Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення входить до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до ст. ст. 1, 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.

Згідно пп. 1.3. Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої Наказом Держкомстату України від 13.01.2014 року № 5, для оцінки розміру заробітної плати найманих працівників застосовується показник фонду оплати праці.

До фонду оплати праці включаються нарахування найманим працівникам у грошовій та натуральній формі (оцінені в грошовому вираженні) за відпрацьований та невідпрацьований час, який підлягає оплаті, або за виконану роботу незалежно від джерела фінансування цих виплат.

Суми виплат, пов'язаних із індексацією заробітної плати працівників, входять (на ряду з доплатами, надбавками, гарантійними та компенсаційними виплатами, передбаченими чинним законодавством, преміями, пов'язаними з виконанням виробничих завдань і функцій) до складу фонду додаткової заробітної плати, згідно з пп. 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої Наказом Держкомстату України від 13.01.2014 року № 5.

Тобто, індексація, як вбачається з викладеного, входить до фонду додаткової заробітної плати, який є складовою частиною фонду оплати праці та, відповідно, до системи оплати праці державного службовця.

Одночасно суд враховує, що як визнано сторонами та підтверджено матеріалами справи, позивач лише 23.05.2014 року звернулася до УПФ України в Городищенському районі Черкаської області, із заявою про проведення перерахунку пенсії та надала довідки про складові заробітної плати із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації заробітної плати за роботу на державній службі.

Виходячи з викладеного, суд вважає, що проведення перерахунку пенсії позивача повинно бути здійснено саме із дня звернення із відповідною заявою до пенсійного фонду та надання відомостей про розмір матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації заробітної плати за роботу на державній службі, тобто, з 23.05.2014 року, а тому позов підлягає до часткового задоволення.

На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про державну службу», Законом України «Про оплату праці», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постановою КМУ від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», Законом України «Про індексацію грошових доходів населення», Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженої Наказом Держкомстату України від 13.01.2014 року № 5, ст.ст. 6, 7, 13, 17, 18, 23, 71, 159 - 163, 185 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ :

позов задоволити частково. Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області щодо перерахунку ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жительці АДРЕСА_1, пенсії з урахуванням інших виплат та подальшої її виплати.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жительці АДРЕСА_1, пенсію з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації заробітної плати, відповідно до довідок про складові заробітної плати вих. № 23-11/60-81 від 22.05.2014 року та вих.. № 23-11/60-82 від 22.05.2014 року, виданих Державною фінансовою інспекцією в Черкаській області, починаючи з 23.05.2014 року в установленому ОСОБА_1 розмірі при виході на пенсію - 86% від сум заробітної плати.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду, через Городищенський районний суд, шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови.

Повний текст постанови виготовлено 14.07.2014 року.

Суддя В. О. Черненко