Постанова від 15.07.2014 по справі 821/2193/14

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/2193/14

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганій С.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Прокурора міста Херсона до Херсонської міської ради, третя особа що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_1, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - управління Держземагенства у м. Херсоні Херсонської області про визнання протиправним та скасування рішення Херсонської міської ради № 1233 від 22.11.2013 р.,

встановив:

Прокурор міста Херсона звернувся (далі - позивач) звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Херсонської міської ради, третя особа що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_1, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - управління Держземагенства у м. Херсоні Херсонської області, у якому, просить визнати протиправним та скасувати рішення Херсонської міської ради від 22.11.2013р. №1233 в частині надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд(присадибні ділянки) ОСОБА_1 земельної ділянки площею 728кв.м. по АДРЕСА_1 вартістю 85554,56 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що згідно проведеної прокурорської перевірки на підставі прийнятої постанови про проведення перевірки у порядку прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів від 12.06.2014 встановлено, що Херсонською міською радою, розглянувши заяви громадян, враховуючи рекомендації постійної комісії міської ради з питань містобудування, архітектури та регулювання земельних відносин від 12.12.2012 (протокол № 62), від 19.12.2012 (протокол № 63), від 06.02.2013 (протокол № 66), від 27.03.2013 (протокол № 79), від 23.10.2013 (протокол № 81), керуючись вимогами ст. ст. 12, 40, 81, 89, 1 18, 120, 121, 123, 124 Земельного кодексу України, ст. ст. 20, 22, 50, 51, 56 Закону України «Про землеустрій», п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», прийнято на XXIX сесії VI скликання рішення від 22.11.2013 № 1233 «Про дозвіл громадянам на розробку документації із землеустрою щодо відведення у власність і в оренду земельних ділянок для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки), під індивідуальне гаражне будівництво». Згідно додатку до рішення Херсонської міської ради від 22.11.2013 № 1233, пунктом 102 списку громадян, яким надається дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок, ОСОБА_1 пропонується відвести у власність земельну ділянку площею 728 кв.м. по АДРЕСА_1 із земель, які перебували в оренді ПП ОСОБА_1 до 29.03.2013 під капітальною нежитловою забудовою, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. 13.05.2014 до прокуратури міста Херсона за вх. № 72/5160 вх-14 від 19.05.2014 надійшла інформація управління Держземагентства у м. Херсоні Херсонської області (далі - Управління) щодо законності спірного пункту зазначеного рішення. Рішенням Херсонської міської ради від 22.11.2013 № 1233 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 728 кв.м. за вказаною адресою із земель, що перебували в оренді у ПП ОСОБА_1 Проект відведення земельної ділянки, розроблений ДП «Херсонгеоінформ» надійшов до Управління для підготовки висновку відповідно до вимог ст. 186-1 Земельного кодексу України. Згідно із наявними у проекті землеустрою документами, на ділянці за вказаною адресою розташований цех фарбування та виділки хутра, який належить ОСОБА_1 на праві власності згідно із договором купівлі-продажу від 26.04.2005. Відповідно до технічного паспорту, виготовленого бюро технічної інвентаризації, на ділянці розташований цех фарбування та виділки хутра. Земельна ділянка за вказаною адресою рішенням Херсонської міської ради від 29.03.2007 № 341 відведена у користування ПП ОСОБА_1 під магазин з продажу автозапчастин, тобто для комерційного використання (термін дії договору оренди земельної ділянки сплинув 29.03.2013). Відповідно до вимог ст. 121 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку, громадських будівель і споруд (присадибна ділянка) та у зв'язку із набуттям права власності на жилий будинок. Зазначена земельна ділянка не є вільною від забудови. Придбаний ОСОБА_1 капітальний об'єкт не є у свою чергу житловим будинком, за поданими документами та кадастровим планом на ділянці розташована нежитлова будівля, що унеможливлює відведення у власність земельної ділянки шляхом безоплатної передачі її у власність громадянину. На підставі викладеного, пункт 102 додатку до рішення Херсонської міської ради від 22.11.2013 №1233 прийнято з порушенням вимог Конституції України, Земельного кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» і підлягає визнанню протиправним і скасуванню.

15.07.2014р. від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. Позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

15.07.2014р. від представника відповідача надійшла заява про розгляд справи за відсутності відповідача та про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_1, у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Управління Держземагенства у м.Херсоні Херсонської області, у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Виходячи з вищевикладеного, керуючись ч.4 ст.122 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Судом встановлено, що згідно проведеної прокурорської перевірки на підставі прийнятої постанови про проведення перевірки у порядку прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів від 12.06.2014 встановлено, що Херсонською міською радою, розглянувши заяви громадян, враховуючи рекомендації постійної комісії міської ради з питань містобудування, архітектури та регулювання земельних відносин від 12.12.2012 (протокол № 62), від 19.12.2012 (протокол № 63), від 06.02.2013 (протокол № 66), від 27.03.2013 (протокол № 79), від 23.10.2013 (протокол № 81), керуючись вимогами ст. ст. 12, 40, 81, 89, 1 18, 120, 121, 123, 124 Земельного кодексу України, ст. ст. 20, 22, 50, 51, 56 Закону України «Про землеустрій», п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», прийнято на XXIX сесії VI скликання рішення від 22.11.2013 № 1233 «Про дозвіл громадянам на розробку документації із землеустрою щодо відведення у власність і в оренду земельних ділянок для будівництва і обслугування жилих будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки), під індивідуальне гаражне будівництво». Згідно додатку до рішення Херсонської міської ради від 22.11.2013 № 1233, пунктом 102 списку громадян, яким надається дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок, ОСОБА_1 пропонується відвести у власність земельну ділянку площею 728 кв. м. по АДРЕСА_1 із земель, які перебували в оренді ПП ОСОБА_1 до 29.03.2013 під капітальною нежитловою забудовою, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

Зазначене рішення Херсонської міської ради у вказаній частині додатку суперечить вимогам законодавства та підлягає скасуванню з наступних підстав.

Відповідно ст. 19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

13.05.2014 до прокуратури міста Херсона за вх. № 72/5160 вх-14 від 19.05.2014 надійшла інформація управління Держземагентства у м. Херсоні Херсонської області (далі - Управління) щодо законності спірного пункту зазначеного рішення. Рішенням Херсонської міської ради від 22.11.2013 № 1233 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 728 кв.м. за вказаною адресою із земель, що перебували в оренді у ПП ОСОБА_1 Проект відведення земельної ділянки, розроблений ДП «Херсонгеоінформ» надійшов до Управління для підготовки висновку відповідно до вимог ст. 186-1 Земельного кодексу України. Згідно із наявними у проекті землеустрою документами, на ділянці за вказаною адресою розташований цех фарбування та виділки хутра, який належить ОСОБА_1 на праві власності згідно із договором купівлі-продажу від 26.04.2005. Відповідно до технічного паспорту, виготовленого бюро технічної інвентаризації, на ділянці розташований цех фарбування та виділки хутра. Земельна ділянка за вказаною адресою рішенням Херсонської міської ради від 29.03.2007 № 341 відведена у користування ПП ОСОБА_1 під магазин з продажу автозапчастин, тобто для комерційного використання (термін дії договору оренди земельної ділянки сплинув 29.03.2013).

Відповідно до вимог ст. 121 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку, громадських будівель і споруд (присадибна ділянка) та у зв'язку із набуттям права власності на жилий будинок.

При визначенні житлових і нежитлових приміщень потрібно керуватися державними будівельними нормами ДБН В.2.2-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення» та ДБН В.22-9-99 «Громадські будинки та споруди». Так, відповідно до зазначених норм, житлове приміщення - опалюване приміщення, розташоване у надземному поверсі, при значене для цілорічного проживання і яке відповідає санітарно-епідеміологічним вимогам щодо мікроклімату і повітряного середовища, природного освітлення, допустимих рівнів нормованих параметрів відносно шуму, вібрації, ультразвуку та інфразвуку, електричних та електромагнітних полів та іонізуючого випромінювання. Нежитлове приміщення - приміщення в структурі житлового будинку, що не відноситься до житлового фонду. Є самостійним об'єктом цивільно-правових відносин.

Зазначена земельна ділянка не є вільною від забудови. Придбаний ОСОБА_1 капітальний об'єкт не є у свою чергу житловим будинком, за поданими документами та кадастровим планом на ділянці розташована нежитлова будівля, що унеможливлює відведення у власність земельної ділянки шляхом безоплатної передачі її у власність громадянину.

Відповідно до вимог ст.ст. 116, 118 Земельного кодексу України громадяни набувають права власності земельними ділянками із комунальної власності за рішенням органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель комунальної власності для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.

Відповідно ч.7 ст.118 Земельного кодексу України, відповідний орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Водночас, ст. 120 Земельного кодексу України передбачений порядок переходу права на земельну ділянку у разі набуття права на жилий будинок, будівлю або споруду.

Відповідно до інформації управління Держземагентства у м. Херсоні Херсонської області нормативно грошова оцінка вказаної земельної ділянки складає 85554,56 грн.

Відповідно до ч.3 ст. 152 Земельного кодексу України одним із способів захисту прав на земельні ділянки є визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

На підставі вимог ст. 60 КАС України з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом. Прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві (поданні) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до адміністративного суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача. У зв'язку із відсутністю органу, який має право звертатися до суду про скасування незаконних рішень міської ради із земельних відносин, із даним позовом звертається прокурор, який набуває статусу позивача.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги Прокурора міста Херсона обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 71, 122, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Херсонської міської ради від 22.11.2013р. №1233 в частині надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) ОСОБА_1 земельної ділянки площею 728 кв.м. по АДРЕСА_1 вартістю 85554,56 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Циганій С.І.

кат. 6.2.1