Справа: № 757/2804/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Кирилюк І.В.
Суддя-доповідач: Оксененко О.М.
Іменем України
03 липня 2014 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Оксененка О.М.,
суддів - Бистрик Г.М., Карпушової О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Печерського районного суду м. Києва від 10 лютого 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання провести перерахунок пенсійного забезпечення,
ОСОБА_2 звернувся до Печерського районного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання протиправними дій, які полягають у відмові здійснити перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців з 01.04.2012 року та зобов'язання провести перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 28.05.2012 року № 21/3/2-1555/3487, наданої Фінансово-економічним управлінням Служби Безпеки України та здійснити відповідні виплати з 01.04.2012 року.
Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 10 лютого 2014 року позовну заяву в частині позовних вимог за період з 01.04.2012 року по 27.07.2013 року залишено без розгляду.
Постановою Печерського районного суду м. Києва від 10 лютого 2014 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати постанову суду та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
В зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке відповідно до п. 2 частини першої ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України прийнято у порядку скороченого провадження, згідно з абз. 4 частини 8 ст. 183-2, п. 3 частини першої ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково, постанову Печерського районного суду м. Києва від 10 лютого 2014 року - скасувати та прийняти нову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 звільнений зі служби, яку проходив у Службі Безпеки України, перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
28.05.2012 року позивач одержав довідку Фінансово-економічного управління Служби безпеки України № 21/3/2-1555/3487 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355, згідно якої станом на 01.04.2012 року за посадою (на день звільнення із служби) Заступник начальника 2 служби Управління боротьби з тероризмом і захистом учасників кримінального судочинства СБ України становить 11 899,62 грн.
27.12.2013 року ОСОБА_2 звернувся до ГУ ПФ України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки від 28.05.2013 року № 21/3/2-1555/3487, у відповідь на яку відповідач у проведенні такого перерахунку у листі від 28.01.2014 року № 2108/12/Р-9 відмовив, оскільки перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій здійснюється у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України, а після 01.01.2008 року відповідного рішення Кабінетом Міністрів України не приймалось.
Суд першої інстанції, відмовляючи позивачу у задоволені позовних вимог виходив з того, що підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка регулює порядок перерахунку пенсій немає, оскільки Постановою Кабінету Міністрів України № 355 передбачене підвищення до пенсії у відсотковому відношенні до розміру пенсії, а не перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною окремих видів грошового забезпечення військовослужбовців.
Колегія суддів вважає вказані дії відповідача неправомірними, а висновок суду першої інстанції необґрунтованим, з огляду на наступне.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям врегульоване статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, нових видів та розмірів премій, установлених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
Постановою КМ України від 23.04.2012, № 355 збільшено розмір пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пунктом 2 вказаної постанови визначено, що Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній пенітенціарній службі, Державній податковій службі, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2007 р., № 86, ст. 3148; 2010 р., № 9, ст. 454) та додатків 15, 26, 31, 32, 36 і 37 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" (Офіційний вісник України, 2006 р., № 10, ст. 632; 2007 р., № 37, ст. 1455), станом на 1 квітня 2012 р. у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301).
Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", Постанови КМ України від 23.04.2012, № 355, перерахунок пенсії військовослужбовців здійснюється виключно за довідками Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства інфраструктури, Міністерства надзвичайних ситуацій, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної пенітенціарної службі, Державної податкової служби про розмір грошового забезпечення.
Колегія суддів вважає помилковим висновок відповідача про те, що Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено лише один орган - Кабінет Міністрів України, рішення якого про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, є належною підставою для перерахунку пенсій, а рішення інших органів не можуть братися до уваги управліннями ПФУ як підстава для перерахунку, оскільки є чіткий порядок, який визначає процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави, зважаючи на те, що ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Колегія суддів звертає увагу на те, що згідно довідки наданої фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України розмір грошового забезпечення за посадою, яку обіймав позивач перед звільненням зі служби було збільшено з 01 квітня 2012 року.
Аналогічна правова позиція викладена й в постанові Верховного суду України від 24.04.2012 року по справі № 21-84а12, прийнятій за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що вимоги позивача про необхідність зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки Фінансово - економічного управління СБУ України про розмір грошового забезпечення є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Разом з тим, як зазначалось вище ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 10.02.2014 року позовну заяву в частині позовних вимог за період з 01.04.2012 року по 27.07.2013 року залишено без розгляду.
Позивачем дану ухвалу не оскаржено, а отже вона набрала законної сили. З урахуванням викладеного, адміністративний позов підлягає задоволенню з 27.07.2013 року, а не з 01.04.2012 року, як це просив позивач.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було не вірно встановлено фактичні обставини справи, надано невірну оцінку дослідженим доказам та порушено норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В зв'язку з вищевикладеним, колегія суддів вважає, що вимоги адміністративного позову підлягають частковому задоволенню.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з порушенням норм матеріального права, то колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційна скарга ОСОБА_2 підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Постанову Печерського районного суду м. Києва від 10 лютого 2014 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання провести перерахунок пенсійного забезпечення - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців з 27.07.2013 року.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, згідно ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення наданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України від 28.05.2012 року № 21/3/2-1555/3487 з 27.07.2013 року.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту ухвалення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
.
Головуючий суддя:
О.М. Оксененко
Судді: Г.М. Бистрик
О.В. Карпушова
Головуючий суддя Оксененко О.М.
Судді: Бистрик Г.М.
Карпушова О.В.