14 липня 2014 року Справа № 876/12325/13
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Пліша М.А.,
суддів Шинкар Т.І., Ільчишин Н.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області на ухвалу Турківського районного суду Львівської області від 17 вересня 2013 року у справі за поданням відділу державної виконавчої служби Турківського районного управління юстиції Львівської області про встановлення (зміну) порядку і способу виконання постанови суду,-
відділ державної виконавчої служби Турківського районного управління юстиції Львівської області звернувся в суд першої інстанції з поданням про встановлення (зміну) порядку і способу виконання рішення суду.
Ухвалою Турківського районного суду Львівської області від 17 вересня 2013 року встановлено спосіб і порядок виконання судового рішення у справі № 2-а- 196/11 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Турківському районі Львівської області про зобов'язання здійснити перерахунок нарахованих сум, вирішено стягнути з управління Пенсійного фонду України у Турківському районі на користь ОСОБА_1 суми боргу у розмірі 1106 грн. 47 коп., а вразі відсутності коштів - стягнути з Державного бюджету України шляхом списання з відповідного рахунку Державної казначейської служби України на користь ОСОБА_1.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області оскаржило його в апеляційному порядку, вважає, що при винесенні ухвали судом порушено норми матеріального та процесуального права.
В апеляційній скарзі зазначає, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження є завершальною стадією судового провадження. Частиною 1 статті 17 Закону передбачено, що примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою, на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом. Відповідно до п. 1 ч. 2 ст.17 Закону України «Про виконавче провадження» підлягають виконанню державною виконавчою службою такі виконавчі документи, зокрема, виконавчі листи, що видаються судами. Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження» вимоги державного виконавця щодо виконання рішень обов'язкові для всіх органів, організацій, посадових осіб, фізичних і юридичних осіб на території України.
Також апелянт зазначає, що Пенсійний фонд України діє на підставі Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого указом Президента України від 06.04.2011р. №384/2011. На підставі п. 7 Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження через створені в установленому порядку його територіальні управління. Управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області здійснює свої повноваження по ефективному та цільовому використанню коштів Пенсійного фонду України. Реалізація нормативних приписів і пенсійних програм здійснюється шляхом фінансування пенсійних виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного фонду джерел і відповідно до конкретних напрямів видаткової частини бюджету Пенсійного фонду України, який щорічно затверджується Кабінетом Міністрів України.
Апелянт зазначає, що на рахунках управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області обліковуються кошти на виплату пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заробітної плати працівникам управління та страхові внески, сплачені підприємствами за найманих працівників. Виконуючи постанову державного виконавця про відкриття провадження від 10.07.2013 року, управлінням, в межах своїх повноважень, згідно з розпорядженням №113698 від 16.07.2013 року здійснено нарахування підвищення до пенсії ОСОБА_1 за вказаний період і застосовано норми Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», про що повідомлено відділ державної виконавчої служби листом від 16.07.2013 №5183/03-14. Зокрема, відповідно до п.4 Прикінцевих положень цього Закону статті 5 та 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
На підставі наведеного просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким у задоволенні подання відмовити.
Особи, що беруть участь у справі, в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступало, а тому колегія суддів, у відповідності до ч. 1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що на виконанні у відділі ДВС Турківського районного управління юстиції Львівської області перебуває виконавчий лист Турківського районного суду Львівської області по справі № 2-а-196/11 від 27.06.2013 року. 10.07.2013 року постановою державного виконавця відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа. Згідно листа управління Пенсійного фонду України у Турківському районі Львівської області № 5183/03-14 від 16.07.2013 року та розпорядження №113698 ОСОБА_1 нараховано підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» згідно виконавчого листа в сумі 1106 грн. 47 коп., однак у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування виплату нарахованої надбавки стягувачу не проведено.
Постановляючи ухвалу суд першої інстанції виходив з того, що згідно ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішення суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Тому суд вважав, що зазначені зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, є підставою для зміни та встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання судового рішення і не поширюються на відносини, які виникли після його ухвалення.
Згідно ч. 1 ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Оскільки управління Пенсійного фонду України у Турківському районі Львівської області не є розпорядником (головним розпорядником) бюджетних коштів, на його рахунку відсутні відповідні кошти для виконання рішення суду, а тому суд першої інстанції прийшов до висновку, що способом і порядком виконання судового рішення у справі №2-а-196/11 є стягнення з управління Пенсійного фонду України у Турківському районі Львівської області на користь МаєвськогоВячеслава Омеляновича суми боргу у розмірі 1106 грн. 47 кой., а вразі відсутності коштів стягнення з Державного бюджету України шляхом списання з відповідного рахунку Державної казначейської служби України.
Проте колегія суддів з такими висновками суду першої інстанції не погоджується, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для застосування правил статті 263 КАС України є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі: ускладнюють його виконання або роблять неможливим. Для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення такою обставиною може бути недостатність коштів на рахунку, стихійне лихо, для зміни способу чи порядку виконання судового рішення - неможливість виконання судового рішення внаслідок відсутності, пошкодження або знищення об'єкта стягнення або з інших причин.
Таким чином, для відстрочення, розстрочення виконання рішення та зміни способу його є такі підстави: для розстрочення та відстрочення - обставини, що ускладнюють виконання, а для зміни способу і порядку виконання - обставини, які роблять виконання неможливим.
Отже, виконання постанови суду фактично можливе, хоча й за певних умов, тому відсутні підстави для зміни способу виконання рішення суду.
Тому з огляду на викладене колегія суддів вважає, що ухвалу суду першої інстанції слід скасувати, бо така прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, а в задоволенні подання відділу державної виконавчої служби Турківського районного управління юстиції Львівської області про встановлення (зміну) порядку і способу виконання постанови суду відмовити.
Керуючись ст. 160, ст. 197, п.6 ч.1 ст. 199, ст. 202, ст. 204, ст. 205, ст. 206, ст. 254 КАС України, суд, -
апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області - задовольнити, ухвалу Турківського районного суду Львівської області від 17 вересня 2013 року по справі № 458/1251/13-а скасувати, в задоволенні подання відділу державної виконавчої служби Турківського районного управління юстиції Львівської області про встановлення (зміну) порядку і способу виконання постанови суду відмовити.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя М.А. Пліш
Судді Т.І. Шинкар
Н.В. Ільчишин