Справа № 2а/2218/13651/11
Головуючий у 1-й інстанції: Бондарчук В.В.
Суддя-доповідач: Совгира Д. І.
08 липня 2014 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Совгири Д. І.
суддів: Білоуса О.В. Курка О. П.
при секретарі: Сокольвак Ю.В.
за участю:
представника позивача: не з'явився,
представника відповідача: Моргун Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 06 травня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про перерахунок пенсії , -
Позивач звернувся до Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії.
Відповідно до постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 06 травня 2014 року адміністративний позов задоволено частково: визнано неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу при здійсненні перерахунку пенсії відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», на підставі довідки № 18-190 від 19.03.2008 року, виданої прокуратурою Хмельницької області для нарахування пенсії в межах максимальної 6771,60 грн. з 08.07.2011 року; зобов'язано управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому здійснити позивачу перерахунок пенсії відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», на підставі довідки № 18-190 від 19.03.2008 року, виданої прокуратурою Хмельницької області для нарахування пенсії в межах максимальної 6771,60 грн., з 08.07.2011 року по день припинення такого права, та здійснити її виплату з урахуванням сплачених сум.
Не погоджуючись з рішенням суду відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в яких просить суд скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог позивачу. У своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на неповне з'ясування обставин справи судом першої інстанції, та не доведення обставин що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими.
Позивач в судове засідання не з'явився про причини неявки суду не повідомив, хоча про час та дату розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Представник відповідача підтримала вимоги викладені в апеляційній скарзі та просила її задовольнити, скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову про відмову в задоволенні позову.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а постанову суду першої інстанції скасувати.
Перевіряючи наявність підстав для задоволення апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Як досліджено з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, з листопада 2001 року позивачу призначена та виплачується щомісячно пенсія за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». В зв'язку із підвищенням з 01.02.2008 року на 45 відсотків посадових окладів керівних працівників, спеціалістів та службовців апарату органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 року №34 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» позивачу на підставі довідки про заробітну плату №18-190 від 19.03.2008 року, виданої прокуратурою Хмельницької області для нарахування пенсії в межах максимальної 6771,60 грн.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки дія ч.14 ст. 50-1 Закону в редакції, яка не передбачає максимального розміру пенсії прокурорсько-слідчим працівникам, була відновлена з 22.05.2008 року, а позивачеві виплачувалася пенсія обрахована із суми 5155,16грн., тобто, з урахуванням законодавчо встановлених обмежень, згодом визнаних неконституційними, рішення відповідача про відмову в перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури обчисленої із максимальної суми 6771,60 грн. є протиправним.
У відповідності до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про впорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09 березня 2006 року № 268 затверджена нова схема посадових окладів працівників прокуратури з 01 квітня 2006 року.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» від 12 травня 2007 року № 700 збільшені посадові оклади працівників прокуратури з 01 травня 2007 року, постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 06 лютого 2008 року №34 посадові оклади працівників прокуратури збільшено з 01 лютого 2008 року.
Прокуратурою Хмельницької області позивачу було видано довідку про заробітну плату № 18-190 від 19.03.2008 року, на підставі якої йому проведено перерахунок пенсії. В зазначеній довідці було вказано дві суми: 6771,60 грн. - сума заробітної плати для нарахування пенсії в межах максимальної; 5155,16 грн. - сума заробітної плати з врахуванням скоригованих виплат (надбавок та премій) відповідно до ч.3 ст.50 Закону.
Пенсії, призначені до 26.07.2001 року (до внесення змін до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру»), перераховуються виходячи із місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час перерахунку з врахуванням виплат працюючим працівникам, які мають постійний та обов'язковий характер.
Пенсії, призначені після 26.07.2001 року, перераховуються шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин, який передбачений ч. 3 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Оскільки позивачу пенсія призначена з листопада 2001 року, тобто після внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» від 26.07.2001 року, в даному випадку для розрахунку пенсії згідно довідки від 19.03.2008 року взято виплати, які мають постійний та обов'язковий характер (2250 грн. - посадовий оклад, 135 грн. - надбавка за класний чин, 954 грн. - надбавка за вислугу років) по посаді начальника відділу прокуратури Хмельницької області на час перерахунку, а інші виплати враховані із застосуванням коригування, яке відображено в довідці, що разом становить 5155,16 грн.
За правилами ч.2 ст. 50-1 цього Закону України «Про прокуратуру» розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Частиною третьою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що середньомісячна сума зазначених виплат за 24 та 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60. Коригування зазначених виплат проводиться шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. Посадовий оклад, надбавки за класний чин та вислугу років при призначенні пенсії враховуються в розмірах, встановлених на день звільнення з роботи, що дає право на даний вид пенсії.
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина 12 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру»).
Отже, призначення (перерахунок) пенсії працівникам прокуратури провадиться відповідно до порядку, встановленого наведеними нормами Закону України «Про прокуратуру», з урахуванням посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років та інших виплат, скоригованих на коефіцієнт загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. При цьому заробіток для перерахунку пенсії не може перевищувати розміру чинної заробітної плати за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час перерахунку пенсії.
Порядок обчислення розміру виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначений частинами 2 та 3 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» і цей порядок застосовується як при призначенні пенсії, так і при її перерахунку, оскільки частина 17 цієї статті, якою встановлено підстави та порядок перерахунку призначеної пенсії, не передбачає іншого, особливого порядку обчислення розміру цих виплат, відмінного від того, який застосовується при призначенні пенсії. Тобто коригування виплат шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин проводиться як при призначенні пенсії, так і при її перерахунку.
Беручи до уваги викладене, на думку суду апеляційної інстанції, посилання суду першої інстанції на ч.14 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», яка не передбачає обмеження максимального розміру пенсії прокурорсько-слідчим працівникам є безпідставним, а висновок суду про те, що позивачеві пенсія виплачується з урахуванням законодавчо встановлених обмежень, згодом визнаних неконституційними, не відповідає обставинам справи. Мова йде про обчислення розміру пенсії з суми 5155,16 грн. - заробітної плати згідно довідки прокуратури №18-190 з врахуванням скоригованих виплат (надбавок та премій) відповідно до чинної редакції ч.3 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», а не про обмеження максимального розміру пенсії згідно положень ч. 14 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», які визнані неконституційними.
Згідно статті 19 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески до солідарної системи нараховуються для роботодавця - зокрема на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на оплату основної та додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Отже, виходячи із даних, зазначених у довідці про заробітну плату позивача, сума заробітної плати для здійснення перерахунку пенсії складає 5155,16 грн., куди включені виплати, на які нараховуються страхові внески, а тому саме із цієї суми відповідачу має виплачуватися новий розмір пенсії.
Суд першої інстанції на вищевикладене уваги не звернув, безпідставно зазначив, що сума заробітної плати позивача для здійснення перерахунку пенсії складає 6771,60 грн.
Таким чином, наведене свідчить про те, що відповідач при проведенні перерахунку пенсії позивача у зв'язку з підвищенням посадових окладів, діяв в межах наданих повноважень та у спосіб, передбачений законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п.1, п.4 ч.1 ст.202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, а також, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Згідно з ч. 2 ст. 159 КАС України, законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм адміністративного процесуального права.
Враховуючи вище наведене, колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції, ухвалюючи рішення не повно з'ясував обставини справи та порушив норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а відтак, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргууправління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому задовольнити повністю .
Постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 06 травня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про перерахунок пенсії, - скасувати.
Прийняти нову постанову.
У задоволені адміністративного позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст 212 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі "14" липня 2014 р. .
Головуючий Совгира Д. І.
Судді Білоус О.В.
Курко О. П.