Постанова від 13.07.2014 по справі 824/2449/14-а

ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 824/2449/14-а

Головуючий у 1-й інстанції: Огородник А.П.

Суддя-доповідач: Смілянець Е. С.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2014 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого-судді: Смілянця Е. С.

суддів: Залімського І. Г. Сушка О.О.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 10 липня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Чернівецької міської територіальної виборчої комісії про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

08.07.2014 року ОСОБА_2 звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до Чернівецької міської виборчої комісії про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання розглянути подані ним документи щодо реєстрації його кандидатом у депутати до Чернівецької міської ради на проміжних виборах 03 серпня 2014 року по одномандатному мажоритарному виборчому округу №17 та прийняти відповідне рішення.

Чернівецький окружний адміністративний суд постановою від 10.07.2014 року вказаний позов задовольнив частково, а саме визнав протиправною бездіяльність Чернівецької міської територіальної виборчої комісії, яка полягає у неприйнятті документів ОСОБА_2, щодо реєстрації його кандидатом у депутати до Чернівецької міської ради на проміжних виборах 03 серпня 2014 року по одномандатному мажоритарному виборчому округу №17. В решті позову відмовив.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Обгрунтовуючи апеляційні вимоги скаржник зауважив, що встановивши факт бездіяльності відповідача, яка полягає у неприйнятті документів ОСОБА_2, суд першої інстанції не встановив спосіб, який би ефективно поновив порушені права позивача, фактично ухилившись від розгляду другої позовної вимоги по надуманим підставам.

У зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі в судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити повністю, а рішення суду першої інстанції скасувати частково, виходячи з наступного.

Як досліджено з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, постановою Чернівецької міської виборчої комісії Чернівецької області від 05 червня 2014 року №189А прийнято рішення провести проміжні вибори депутата Чернівецької міської ради по 17 одномандатному виборчому округу м. Чернівців 03 серпня 2014 року. Початок виборчого процесу з обрання депутата Чернівецької міської ради по 17 одномандатному виборчому округу м. Чернівців оголошено з 14 червня 2014року.

Вказане оголошення було опубліковано в засобах масової інформації, зокрема на інформаційному порталі "Букінфо".

Матеріали справи також свідчать, що 08.07.2014 р. ОСОБА_2 звернувся до Чернівецької міської виборчої комісії з намірами зареєструватись кандидатом у депутати Чернівецької міської ради на оголошених виборах, проте по приходу до місця розташування виборчої комісії виявив, що двері зачинені і комісія не працює, про що ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 було складено відповідний акт.

Вважаючи протиправною бездіяльність Чернівецької міської виборчої комісії щодо неприйняття у нього документів для реєстрації кандидатом у депутати, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови та частковому задоволенні позову виходив з безпідставності позовних вимог ОСОБА_2 щодо зобов'язання відповідача розглянути подані позивачем документи стосовно реєстрації його кандидатом у депутати до Чернівецької міської ради на проміжних виборах 03 серпня 2014 року по одномандатному мажоритарному виборчому округу №17 та прийняти відповідне рішення, оскільки такі документи фактично позивачем до відповідача подано не було, що унеможливлює останнього їх розглянути та прийняти відповідне рішення.

Проте до зазначених висновків суду першої інстанції, колегія суддів ставиться критично, з огляду на наступне.

Статтею 38 Конституції України визначено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів, визначає Закон України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (надалі - Закон №2487-УІ),

Згідно з ч.1 ст.1 Закону №2487-УІ організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.

Положеннями ст. 9 Закону №2487-VI передбачено, зокрема, що депутатом, сільським, селищним, міським головою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України.

Відповідно до ч.1 ст.14 Закону №2487-УІ місцеві вибори можуть бути черговими, позачерговими, повторними, проміжними або першими, що проводяться у разі формування нових місцевих рад.

Згідно з ч.5 ст.14 Закону №2487-УІ проміжні вибори депутата призначаються територіальною виборчою комісією в порядку, встановленому цим Законом, у разі дострокового припинення повноважень депутата, обраного в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі.

Згідно з ч.3 ст.15 Закону №2487-VI проміжні вибори депутата призначаються на останню неділю шістдесятиденного строку з дня прийняття рішення про їх призначення, а виборчий процес розпочинається за 50 днів до дня проміжних місцевих виборів.

Відповідно до ч.3 ст. 81 Закону №2487-УІ проміжні вибори депутата в одномандатних, одномандатних мажоритарних виборчих округах проводяться у порядку та строки, передбачені цим Законом. У разі дострокового припинення повноважень депутата менш як за шість місяців до закінчення строку повноважень діючого складу відповідної місцевої ради вибори депутата замість того, повноваження якого були достроково припинені, за рішенням відповідної ради можуть не проводитися.

Положеннями ч.3 ст.38 Закону №2487-УІ визначено, що відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, висунутого шляхом самовисування, за умови пред'явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону, та отримання комісією документів, передбачених пунктами 5-8 частини першої цієї статті, а підписаних ним заяви про самовисування кандидатом у депутати та заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах.

Відповідно до ч.І ст.60 Закону витрати на підготовку і проведення чергових, позачергових та перших місцевих виборів здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на здійснення Центральною виборчою комісією керівництва та управління у сфері проведення виборів та референдумів, коштів відповідного місцевого бюджету, отриманих як цільова субвенція з Державного бюджету України, а також коштів власних виборчих фондів місцевих організацій партій, кандидати в депутати від яких зареєстровані у багатомандатних виборчих округах, кандидатів у депутати в одномандатних, одномандатних мажоритарних виборчих округах, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови. Усі інші види місцевих виборів проводяться за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів та коштів власних виборчих фондів місцевих організацій партій, кандидатів у депутати в одномандатних, одномандатних мажоритарних виборчих округах, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Відповідно до ч. 2. ст.65 Закону №2487-УІ закупівля товарів, оплата робіт, послуг для підготовки і проведення чергових, позачергових та перших місцевих виборів здійснюється Центральною виборчою комісією за рахунок коштів Державного бюджету України, територіальними виборчими комісіями - за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету, отриманих як цільова субвенція з Державного бюджету України, а повторних та проміжних місцевих виборів - за рахунок коштів місцевих бюджетів, без застосування тендерних (конкурсних) процедур, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У розрізі наведених правових положень колегія суддів зауважує, що в разі призначення міською виборчою комісією проведення проміжних виборів депутата міської ради особа, яка виявила бажання взяти участь у цих виборах має право на подання документів для реєстрації її кандидатом у депутати, при цьому відсутність коштів для проведення таких виборів не є підставою для неприйняття у громадянина України документів для реєстрації його як кандидата у депутати.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що відсутність коштів на проведення проміжних виборів депутата міської ради, за наявності чинного рішення про їх проведення не є підставою для позбавлення громадянина реалізувати свої виборчі права.

Водночас дійшовши правомірного висновку стосовно протиправної бездіяльності Чернівецької міської територіальної виборчої комісії, яка полягає у неприйнятті документів ОСОБА_2, щодо реєстрації його кандидатом у депутати до Чернівецької міської ради на проміжних виборах 03.08.2014 року по одномандатному мажоритарному виборчому округу №17, суд першої інстанції не встановив спосіб, який би ефективно поновив порушені права позивача шляхом зобов'язання відповідача розглянути подані ним документи щодо реєстрації його кандидатом у депутати до Чернівецької міської ради.

Зокрема, як встановлено судом першої інстанції, 08.07.2014 р. ОСОБА_2 звернувся до Чернівецької міської виборчої комісії з метою зареєструватись кандидатом у депутати Чернівецької міської ради на оголошених виборах, проте по приходу до місця розташування виборчої комісії виявив, що двері зачинені і комісія не працює.

Слід зауважити, що зазначена обставина не заперечується Чернівецькою виборчою комісією, тобто в даному випадку можна констатувати факт порушення прав позивача на участь у виборчому процесі в результаті бездіяльності відповідача.

В свою чергу, процедура реєстрації кандидатом у депутати містить в собі виконання комплексу заходів, які мають виконуватись як кандидатом, так і виборчою комісією, а відтак прийняття відповідного рішення про реєстрацію кандидатом у депутати, або про відмову у реєстрації кандидатом у депутати, не може бути прийнято виборчою комісію у випадку, якщо кандидат взагалі не подає документи для його реєстрації.

Проте, як встановлено судом першої інстанції і знайшло своє відображення під час апеляційного розгляду, ОСОБА_2 здійснював всі необхідні дії, які передбачені для вирішення виборчою комісією питання про прийняття відповідного рішення, але зазначені документи комісія неправомірно не прийняла, що і унеможливило розгляд вказаного питання по суті.

Таким чином, встановивши факт порушення з боку відповідача порядку діяльності виборчої комісії, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 щодо відновлення його порушеного права на участь у виборах шляхом зобов'язання Чернівецьку міську виборчу комісію розглянути подані позивачем документи щодо реєстрації його кандидатом у депутати до Чернівецької міської ради на проміжних виборах 03 серпня 2014 року по одномандатному мажоритарному виборчому округу №17 та прийняти відповідне рішення.

На підставі викладеного, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції не дав належної оцінки вказаним обставинам та зібраним по справі доказам, не правильно застосував норми матеріального права, у зв'язку із чим, ухвалив рішення, яке підлягає скасуванню в частині.

Відповідно до статті 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

В силу ч. 9 ст. 172 КАС України підлягає вирішенню питання щодо судових витрат.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити повністю.

Постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 10 липня 2014 року скасувати в частині відмови позовних вимог ОСОБА_2 щодо зобов'язання Чернівецьку міську територіальну виборчу комісію розглянути подані ОСОБА_2 документи щодо реєстрації його кандидатом у депутати до Чернівецької міської ради на проміжних виборах 03 серпня 2014 року по одномандатному мажоритарному виборчому округу №17 та прийняти відповідне рішення.

В цій частині прийняти нову постанову, якою зобов'язати Чернівецьку міську територіальну виборчу комісію розглянути подані ОСОБА_2 документи щодо реєстрації його кандидатом у депутати до Чернівецької міської ради на проміжних виборах 03 серпня 2014 року по одномандатному мажоритарному виборчому округу №17 та прийняти відповідне рішення.

В решті постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судовий збір за подання адміністративного позову у розмірі 37 грн. 50 коп., а також судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 36 грн. 54 коп. відповідно до квитанції №546 від 12.07.2014 року.

Згідно з ч. 9 ст. 177 КАС України судове рішення апеляційної інстанції є остаточним. є ос

Головуючий Смілянець Е. С.

Судді Залімський І. Г.

Сушко О.О.