Головуючий у 1 інстанції - Пруднікова Г.М.
Суддя-доповідач - Шишов О.О.
08 липня 2014 року справа №255/6688/14-а
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі головуючого судді Шишова О.О., суддів Сіваченка І.В., Сухарька М.Г., секретарі судового засідання Сульженко А.В., представника відповідача Гнатенко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м.Донецька на постанову Ворошиловського районного суду м. Донецька від 06 червня 2014 року у справі № 255/6688/14-а за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Постановою Ворошиловського районного суду м.Донецька задоволені частково позовні вимоги ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м.Донецька про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
Визнані дії УПФУ у Ворошиловському районі неправомірними стосовно відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3, як державному службовцю з урахуванням усіх виплат, з яких оплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від сукупного податкованого доходу, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення матеріально - побутових питань та індексації заробітної плати у розмірі 90%.
Скасовано рішення №1/117 від 12.05.2014 року Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька провести з 01.05.2014 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_3 з урахуванням 90% від суми усіх виплат у тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення матеріально - побутових питань та індексації заробітної плати з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням фактично виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
З рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач УПФУ в Ворошиловському районі м. Донецька та звернувся з апеляційною скаргою у якій вказав, що до чинного законодавства, не вносились зміни щодо розширення переліку складових заробітної плати державного службовця, які враховуються для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». При визначені заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати передбачені вищезгаданими нормативно-правовими актами. Просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
У судовому засіданні представник відповідача підтримав вимоги апеляційної скарги в повному обсязі.
Позивач у судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання. При таких обставинах суд апеляційної інстанції розглянув справу у відсутність особи, яка не з'явилася.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Судом встановлено, що з 29.07.2011 року у ув'язку з набуттям пенсійного віку позивача було взято на облік в УПФУ у Ворошиловському районі м. Донецька і призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% (відповідно до стажу роботи на державній службі) від заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
В квітні 2014 року УПФУ у Ворошиловському районі м. Донецька на виконання постанови Ворошиловського районного суду м. Донецька від 03.03.2014 року та ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 27.03.2014 року позивачці було здійснено перерахунок пенсії, як державному службовцю з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу».
Однак зазначений перерахунок пенси ОСОБА_3 відповідачем було здійснено із розрахунку 80% від заробітної плати, тому вона 06.05.2014 року звернулася знову до УПФУ у Ворошиловському районі м. Донецька із заявою про перерахунок її пенсії саме у розмірі 90% від заробітної плати та її виплати.
Частиною 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону «Про оплату праці» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно до п. 4 Постанови КМУ від 24.02.2003 № 212 сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.
Статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року N 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Частиною 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч. 1 ст. 35, ч. 2 ст. 38, ч. 3 ст. 42 і ч. 5 ст. 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Тому, враховуючи наведене та відсоток раніше призначеної позивачці пенси, а саме 90% суд першої інстанції прийшов до висновку про незаконність та скасування рішення відповідача №1/117 від 12.05.2014 року та вважав за необхідне зобов'язати УПФУ у Ворошиловському районі м. Донецька здійснити перерахунок та пенсії ОСОБА_3 державного службовця з урахуванням фактично отриманих нею сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески у розмірі 90 відсотки від заробітної плати, і виплату такої пенсії з урахуванням фактично отриманих нею сум з урахуванням усіх сум, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації.
З матеріалів справи вбачається, що з заявою про перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% позивач звернулась 06.05.2014 року.
З норм зазначеної статті вбачається, що ОСОБА_3 має право на перерахунок та виплату пенсії з урахуванням усіх складових заробітної плати (отриманих виплат), що повинні входити у розрахунок пенсій) у розмірі 90% з 01.05.2014 року.
З вказаними висновками суду першої інстанції погоджується колегія суддів.
Статтею 200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому при таких обставинах апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення а рішення суду без змін.
Повний текст рішення виготовлений 09 липня 2014 року.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецька на постанову Ворошиловського районного суду м. Донецька від 06 червня 2014 року у справі № 255/6688/14-а - залишити без задоволення.
Постанову Ворошиловського районного суду м. Донецька від 06 червня 2014 року у справі № 255/6688/14-а - залишити без змін.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України складення постанови у повному обсязі відкласти на строк - до 5 днів.
Постанова може бути оскаржена протягом двадцяти днів після складення постанови в повному обсязі.
Головуючий О.О.Шишов
Судді І.В.Сіваченко
М.Г.Сухарьок