Постанова від 20.05.2009 по справі 2а-5730/09/6/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

20.05.09

Справа №2а-5730/09/6/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого судді Латиніна Ю.А.,

при секретарі Усковій О.І.,

за участю представника позивача ОСОБА_1.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим про визнання необґрунтованою відмови та спонукання до виконання певних дій,

Суть спору: Позивачі звернулися у суд з позовом до відповідача в якому просять визнати необґрунтованою відмову останнього щодо надання дозволу на виконання будівельних робіт з реконструкції квартир АДРЕСА_1 з об'єднанням, збільшенням площі забудова та поверховості і зобов'язати надати такий дозвіл. Позив мотивовано тим, що відповідач посилаючись на відсутність у позивачів документів підтверджуючих право власності чи право користування земельною ділянкою, на якій розміщено об'єкт містобудування, у листі від 15.04.09 відмовляє у наданні дозволу. Квартири, які належать їм у рівних частках по вказаній адресі є вбудованими до багатоквартирного будинку. Довідкою ЖЕД Центрального району, на балансі якого знаходиться будинок, дозволено проведення реконструкції. У зв'язку з тим, що будинок знаходиться на балансі ЖЕД, право власності чи користування на земельну ділянку, не може бути оформлене за позивачами, оскільки це суперечить діючому законодавству.

У ході розгляду справи представник позивачів просив вимоги задовольнити, з підстав зазначених у позові.

Відповідач до суду не прибув, надіслав клопотання про розгляд справи у відсутності представника, просив справ розглянути згідно з чинним законодавством.

Суд приймає до уваги зазначене клопотання, вважає за можливе розглянути справу у відсутність представника відповідача на підставі наявних доказів.

Розглянув матеріали справи, дослідив представлені докази, заслухав пояснення представника позивача, суд,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно зі ч.1 та 2 ст.29 Закону України «Про планування і забудову територій» від 20.04.2000 р. №1699-III дозвіл на виконання будівельних робіт - документ, що засвідчує право замовника та підрядника на виконання підготовчих (якщо підготовчі роботи не були виконані раніше відповідно до дозволу на виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд. Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю.

Відповідно до п.1.1 Наказу Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України «Про затвердження Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт» від 05.12.2000р. N273 дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю, які одночасно ведуть реєстр наданих дозволів.

Положення Про інспекцію Державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим, яке затверджене Наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України №28 від 24.02.2009 р. визначає Інспекцію, як територіальний орган ДАБІ України, що віднесений до сфери її управління, підзвітній і підконтрольний їй.

Таким чином, Інспекція є державним органом виконавчої влади з визначеними законодавчо повноваженнями, у тому числі щодо надання дозволів на виконання будівельних робіт, і реалізуючи свої завдання та функції у правовідношеннях з фізичними та юридичними особами є суб'єктом владних повноважень, тому відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно.

Так, відповідно до витягів про реєстрацію права власності на нерухоме майно ОСОБА_2. та ОСОБА_3. належать на праві приватної власності у рівних частках квартири АДРЕСА_1 (а.с.8-39).

Рішенням виконавчого комітету Сімферопольської міської ради від 10.10.08 №2582 позивачам дозволено здійснення реконструкції зазначених квартир по вказаній адресі (а.с.40).

Витягом з протоколу №17 від 17.12.08 засідання Республіканського містобудівельної ради узгоджене передпроектне запропонування реконструкції квартир (а.с.43).

ЖЕД Центрального району у довідці від 16.10.08 погодилася з проведенням реконструкції (а.с.42).

Позивачі 10.04.09 звернулися до Інспекції з заявою про надання дозволу на виконання будівельних робіт з реконструкції квартир (а.с.48).

Листом від 15.04.09 ОСОБА_2. та ОСОБА_3. повідомлено про неможливість надання зазначеного дозволу з причини відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію (а.с.44).

Відповідно до ст. 29 Закону України "Про планування і забудову територій" N 1699-III, 20.04.2000 р. дозвіл на виконання будівельних робіт - це документ, що засвідчує право забудовника та підрядника на виконання будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд, видачу ордерів на проведення земляних робіт.

Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю, які ведуть реєстр наданих дозволів.

Дозвіл на виконання будівельних робіт надається на підставі:

проектної документації, погодженої та затвердженої в порядку, визначеному законодавством;

документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, а у разі, якщо замовник (забудовник) не є власником чи користувачем земельної ділянки, також подається нотаріально засвідчена згода власника земельної ділянки на забудову цієї ділянки, а якщо ділянка перебуває у користуванні, - нотаріально засвідчені згоди власника та користувача земельної ділянки на її забудову;

рішення виконавчого органу відповідної ради або місцевої державної адміністрації про дозвіл на будівництво об'єкта містобудування;

документа про призначення відповідальних виконавців робіт та відомостей про здійснення авторського та технічного нагляду.

Частиною восьмою ст. 24 Закону України "Про планування і забудову територій" комплексний висновок і проект рішення про дозвіл на будівництво готуються спеціально уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури. У випадках, передбачених регіональними або місцевими правилами забудови, комплексний висновок готується з урахуванням висновків відповідних землевпорядних, природоохоронних, санітарних та інших органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Свої висновки зазначені органи подають спеціально уповноваженому органу з питань містобудування та архітектури.

Отже позивачами дотримано приписи ст. 24, 29 Закону України "Про планування і забудову територій" і отримані всі передбачені законодавством України дозвільні документи по реконструкції спірної будівлі.

Відповідно до частини 6 статті 319 Цивільного кодексу України держава не втручається у здійснення власником права власності, тобто пряме адміністрування з боку органів влади є неприпустимим.

Суд критично ставиться до вимоги відповідача про необхідність надання договору оренди земельної ділянки, наданої для реконструкції спірної будівлі, зважаючи на наступне.

Згідно частини 2 ст.377 ЦК України якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування. Аналогічний законодавчий припис міститься і в ч.2 ст. 120 Земельного кодексу України.

З дослідженої у судовому засіданні довідки ЖЕД Центрального району вбачається, що останній, як балансоутримувач, не заперечував проти реконструкції квартир позивачів.

Приймаючи до уваги, що будинок АДРЕСА_2перебуває у комунальній власності і знаходиться на балансі ЖЕД Центрального району, тому оформлення права власності (користування) за позивачами, у зв'язку з проведенням реконструкції квартир, не вимагається.

Стаття 71 КАС України передбачає обовязок кожної сторони довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У ході розгляду справи відповідач не довів, що діяв неупереджено, враховуючи усі обставини виниклих правовідносин, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення та розсудливо, а тому суд знаходить ці дії противоправними, такими, що порушують права позивачів, які підлягають судовому захисту.

З огляду на викладене, приймаючи до уваги встановлені судом факти та відповідні їм правовідносини, оцінюючи наведені сторонами докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що наявні достатні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_2. та ОСОБА_3.

Крім того, позивачі просять суд визнати необґрунтованою відмову відповідача у наданні дозволу на виконання будівельних робіт, однак вимог щодо визнання її протиправною не заявили.

Статтею162 КАС України встановлені повноваження суду при вирішенні справи, до переліку яких входить право суду прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Приймаючи до уваги те, що у відповідності до ч.2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить, суд вважає можливим вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною відмову Інспекції у наданні ОСОБА_2., ОСОБА_3. дозволу на виконання будівельних робіт з реконструкції квартир АДРЕСА_1.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України, ОСОБА_2. при звернені до суду сплатив 3,4 грн. судового збору, що підтверджується відповідною квитанцією, які і потрібно стягнути на його користь.

Під час судового засідання, яке відбулось 20.05.2009р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 167 КАСУ постанову складено 25.05.2009р.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.94,160-163,167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим у наданні ОСОБА_2, ОСОБА_3дозволу на виконання будівельних робіт з реконструкції квартир АДРЕСА_1 з об'єднанням, збільшенням площі забудова та поверховості.

Зобов'язати Інспекцію Державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим надати ОСОБА_2, ОСОБА_3дозвіл на виконання будівельних робіт з реконструкції квартир АДРЕСА_1 з об'єднанням, збільшенням площі забудова та поверховості та по закінченню реконструкції прийняти до експлуатації в встановленому порядку.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_3, банківські реквізити невідомі) 3,40 грн. судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Окружний адміністративний суд АР Крим в 10-ти денний строк з дня проголошення (складення в повному обсязі) постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя Латинін Ю.А.