Постанова від 07.11.2008 по справі 2-а-28/08

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2008 року СОЛОНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ у складі:

головуючої - судді Омелюх В.М.,

при секретарі - Ращик П.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у смт. Солоне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Микільської сільської ради Солонянського району Дніпропетровської області про зобов'язання розглянути заяву про виділення земельної ділянки в безоплатну приватну власність,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з позовом до відповідача про зобов'язання розглянути заяву про виділення земельної ділянки розміром 0,25 га в безоплатну приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель.

На обґрунтування своїх вимог посилається на те, що 28 лютого 2008 року вона звернулася до відповідача з заявою про виділення їй у безоплатну приватну власність земельної ділянки розміром 0,25 га під забудову житлового будинку уАДРЕСА_1. Подана нею заява була зареєстрована 28 лютого 2008 року за вхідним номером 576, але до сьогоднішнього дня не розглянута відповідачем, що суперечить вимогам ст.12 Земельного кодексу України та ст.26 Закону України “Про місцеве самоврядування”, згідно яких питання у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить відповідним радам, до повноважень яких відноситься розпорядження землями територіальної громади, в тому числі передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадянам та юридичним особам, та порушує передбачене діючим земельним законодавством її право на отримання безоплатно у приватну власність земельної ділянки під забудову житлового будинку, внаслідок чого вона змушена звернутися з позовом до суду про зобов'язання відповідача здійснити розгляд її заяви про виділення земельної ділянки в безоплатну приватну власність.

У судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала повністю та просила зобов'язати відповідача - Микільську сільську раду Солонянського району Дніпропетрвсько області розглянути її заяву про виділення земельної ділянки розміром 0,25 га в безоплатну приватну власність під забудову житлового будинку уАДРЕСА_1. Пояснила, що 28 лютого 2008 року вона звернулася до Микільської сільської ради з заявою по питанню передачі їй у приватну власність земельної ділянки розміром 0,25 га під забудову житлового будинку, але вказана заява до даного часу не розглянута, що порушує її конституційні права в частині отримання у приватну власність земельної ділянки під забудову житлового будинку. Також пояснила, що їй невідомо, який саме орган сільської ради і в які строки повинен розглядати ці заяви, але будь-яких повідомлень про причини не розгляду її заяви від сільської ради вона не отримала до даного часу.

Представник відповідача у судовому засіданні позов визнав та не заперечував проти його задоволення, пояснивши, що розгляд заяв громадян про виділення у користування чи передачу у власність земельних ділянок відноситься до компетенції сесії сільської ради, а заява позивачки про передачу їй безкоштовно у приватну власність земельної ділянки площею 0,25 га під забудову житлового будинку в с. Оріхове Солонянського району, подана нею до сільської ради 28 лютого 2008 року, була розглянута на черговій сесії Микільської сільської ради, рішення №21-XХІІІ/V від 25 квітня 2008 року, але рішення по суті заяви прийнято не було в зв'язку з проведенням на той час на території с. Оріхове інвентаризації земель згідно рекомендацій Солонянського районного відділу земельних ресурсів від 20 червня 2007 року та від 01 серпня 2008 року, а заява позивачки була передана на розгляд тимчасової комісії Микільської сільської ради, яка була створена рішенням №14-ХХІІІ/V від 25 квітня 2008 року Микільської сільської ради у складі 5 чоловік для організації широкої співпраці з територіальною громадою с. Оріхове для попереднього розгляду заяв громадян про виділення земельних ділянок у власність в с. Оріхове та надання пропозицій щодо розподілу земельних ділянок. Інвентаризація земель на території Микільської сільської ради проводилась з травня 2007 року, при цьому в с. Оріхове Солонянського району її було заплановано в останню чергу, в зв'язку з чим заяви мешканців цього села про передачу їм у приватну власність чи користування земельних ділянок переносились розглядом до закінчення інвентаризації земель. Розгляд заяв, в тому числі і заяви позивачки, та прийняття рішень сільською радою про надання дозволів на виготовлення проектів відведення земельних ділянок у власність, для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель, для ведення особистого селянського господарства мешканців с.Оріхове після проведення інвентаризації заплановано на листопад 2008 року, але сама позивачка жодного разу не зверталася до створеної тимчасової комісії Микільської сільської ради з приводу не розгляду її заяви.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи та надані сторонами докази, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 14 Конституції України, ст. 14 Закону України “Про власність”, ст.ст. 1-3,81,116 Земельного кодексу України кожен громадянин України, в т. ч. і позивачка, яка є громадянкою України, має право на безоплатну передачу у приватну власність земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у межах норм, визначених ст. 121 Земельного кодексу України, яка проводиться один раз по кожному виду землекористування, зокрема і для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розмір яких в селах складає не більше 0,25 га.

Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, а відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України, яка визначає повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, саме до повноважень сільських рад належить розпорядження землями територіальної громади, в тому числі передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб.

Відповідно до ст.ст. 38,39,40 Земельного кодексу України земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку в межах вказаних норм передаються безоплатно у власність або надаються в оренду за рахунок земель житлової та громадської забудови за рішеннями органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням державних стандартів і норм, регіональних та місцевих планів забудови.

Таким чином, суд приходить до висновку, що саме до компетенції відповідача відноситься розгляд заяви позивачки про передачу у приватну власність земельної ділянки під забудову житлового будинку, оскільки вказані повноваження органів місцевого самоврядування визначені ст. 12 Земельного кодексу України.

Статтею 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” визначена виключна компетенція сільських, селищних, міських рад, відповідно до п.34 якої виключно на пленарних засіданнях сільських, селищних, міських рад вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин, а відповідно до ст. 38 цього ж закону їм делеговані повноваження щодо забезпечення вимог законодавства щодо розгляду звернень громадян, здійснення контролю за станом цієї роботи на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності, розгляд яких відповідно до ст.20 Закону України “Про звернення громадян” має проводитись у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а разі неможливості вирішити порушені в заяві питання в зазначений термін, то заява підлягає розгляду у втановлений керівником підприємства або його заступником необхідний термін, який не може перевищувати сорока п'яти днів, про що повинен повідомлятися заявник.

Згідно вимог п.1,5 ст.46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” сільська, селищна, міська, районна у місті, районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно, при цьому сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій, при цьому сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок - не рідше ніж один раз на місяць.

У судовому засіданні встановлено, що позивачка є громадянкою України та тривалий час проживає з сім'єю по АДРЕСА_1. 28 лютого 2008 року вона звернулася до Микільської сільської ради з заявою про передачу їй у приватну безоплатну власність земельної ділянки розміром 0,25 га під забудову житлового будинку (а.с.6,23) уАДРЕСА_1.

Заява позивачки була розглянута на черговій сесії Микільської сільської ради №21-XХІІІ/V від 25 квітня 2008 року (а.с.24), але по суті заяви рішення прийнято не було, оскільки в зв'язку з проведенням на той час на території с. Оріхове інвентаризації земель згідно рекомендацій Солонянського районного відділу земельних ресурсів від 20 червня 2007 року та від 01 серпня 2008 року, вона була передана на розгляд тимчасової комісії Микільської сільської ради, яка була створена рішенням №14-ХХІІІ/V від 25 квітня 2008 року Микільської сільської ради двадцять третьої сесії п'ятого скликання (а.с.24) у складі 5 чоловік для організації широкої співпраці з територіальною громадою с. Оріхове для попереднього розгляду заяв громадян про виділення земельних ділянок у власність в с. Оріхове та надання пропозицій щодо розподілу земельних ділянок, що свідчить про те, що фактично заява позивачки відповідачем не розглянута, а рішення по ній не прийнято.

Судом не можуть бути прийняті до уваги доводи представника відповідача про те, що позивачка не зверталася до діючої з 25 квітня 2008 року тимчасової комісії Микільської сільської ради з приводу виділення їй земельної ділянки в безоплатну приватну власність, оскільки така комісія є дорадчим органом і не може приймати обов'язкових для виконання рішень, в тому числі і по заявах громадян про передачу земельних ділянок у приватну власність незалежно від цільового призначення.

Суд вважає, що оскільки сесією сільської ради відповідно до вимог діючого земельного законодавства фактично не прийнято рішення по суті заяви позивачки про передачу їй у безоплатну приватну власність земельної ділянки під забудову житлового будинку, а вказане питання відноситься до компетенції сесії сільської ради, яка відповідно до ст. 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок - не рідше ніж один раз на місяць, позовна заява позивачки про зобов'язання відповідача розглянути заяву про виділення земельної ділянки в безоплатну приватну власність підлягає задоволенню з встановленням відповідно до ст. 20 Закону України “Про звернення громадян” місячного терміну розгляду відповідачем заяви позивачки.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 14,22,24 Конституції України, ст. 14 Закону України “Про власність”, ст.ст. 12,38-40,78-79,81,116-118,121,125,126 Земельного кодексу України, ст.ст. 12,26,46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, ст.ст. 4,5,6,11,19,71,94,160-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Микільської сільської ради Солонянського району Дніпропетровської області про зобов'язання розглянути заяву про виділення земельної ділянки в безоплатну приватну власність задовольнити.

Зобов'язати Микільську сільську раду Солонянського району Дніпропетровської області розглянути на сесії Микільської сільської ради заяву ОСОБА_1 від 28.02.2008 року до Микільської сільської ради Солонянського району Дніпропетровської області про виділення земельної ділянки в безоплатну приватну власність під забудову не пізніше, ніж в місячний термін з дня набрання законної сили рішення суду.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через районний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до вимог ст.160 КАС України - з дня складення постанови у повному обсязі, та подальшої подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Копія апеляційної скарги повинна бути одночасно направлена до апеляційного суду Дніпропетровської області.

Головуюча: суддя підпис