01032, м. Київ, вул. С. Петлюри (Комінтерну), 16 тел. 235-24-26
"07" липня 2014 р. Справа № 911/1433/14
Господарський суд Київської області у складі судді Лутак Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Прокурора Макарівського району Київської області в інтересах держави
до 1) Приватного акціонерного товариства «Київстар»
2) Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області
про скасування рішень та визнання недійсним договору
за участю представників:
від прокуратури:Безрук А.С.
від відповідача 1: від відповідача 2:Савченко А.В. не з'явилися
суть спору:
Прокурор Макарівського району Київської області звернувся до господарського суду Київської області в інтересах держави з позовом до Приватного акціонерного товариства «Київстар» та Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області про скасування рішення Наливайківської сільської ради Макарівського району від 22.08.2011 р. за № 55-08-6, скасування рішення Наливайківської сільської ради Макарівського району від 06.12.2012 р. за № 130-17-6 та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, укладеного 01.01.2013 р. між Наливайківською сільською радою та Приватним акціонерним товариством «Київстар» щодо земельної ділянки площею 0,02 га з кадастровим номером 3222785201:01:013:0033, вартістю 29 772, 00 грн., розташованої в с. Наливайківка Макарівського району, зареєстрованого за № 2038158.
В обґрунтування позовних вимог, прокурор посилається на те, що оспорюванні рішення Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області винесені з порушенням вимог земельного законодавства України.
Ухвалою господарського суду Київської області від 24.04.2014 р. порушено провадження у даній справі та призначено її розгляд у судовому засіданні на 22.05.2014 р.
22.05.2014 р. через канцелярію господарського суду Київської області від відповідача 1 надійшов супровідний лист б/н від 22.05.2014 р. (вх. № 9557/14 від 22.05.2014 р.), до якого додано витребувані судом документи.
У судовому засіданні 22.05.2014 р. представник відповідача 1 надав суду супровідний лист б/н від 21.05.2014 р., до якого додано відзив на позовну заяву та документи по справі.
Ухвалою господарського суду Київської області від 22.05.2014 р., за клопотанням представника прокуратури, продовжено строк розгляду спору у справі № 911/1433/14 на п'ятнадцять днів та відкладено розгляд справи на 05.06.2014 р. у зв'язку з нез'явленням у судове засідання представника відповідача 2 і неналежним виконанням сторонами вимог суду.
До господарського суду Київської області від прокуратури надійшло клопотання б/н від 05.06.2014 р. (вх. № 10785/14 від 05.06.2014 р.) про долучення документів до матеріалів справи.
Присутній у судовому засіданні 05.06.2014 р. представник відповідача 1 надав суду документи по справі (вх. № 10867/14 від 05.06.2014 р.).
Ухвалою господарського суду Київської області від 05.06.2014 р. розгляд справи відкладено на 07.07.2014 р. у зв'язку з нез'явленням у судове засідання представника відповідача 2 та невиконанням ним вимог суду.
Присутній у судовому засіданні представник прокуратури повністю підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити з підстав викладених у позові.
Представник відповідача 1 проти задоволення позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
Відповідач 2, належним чином повідомлений про час, дату і місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився, відзив на позовну заяву не надіслав, про причини неявки суд не повідомив.
Враховуючи, що неявка відповідача 2 у судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті та зважаючи на обмежені ст. 69 Господарського процесуального кодексу України строки вирішення спору, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за відсутності представника відповідача 2 за наявними в ній матеріалами.
У судовому засіданні 07.07.2014 р., відповідно до ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури та відповідача 1, присутніх у судовому засіданні, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд
встановив:
22.08.2011 р. Наливайківською сільською радою Макарівського району Київської області було прийнято рішення № 55-08-УІ, яким погоджено місце розміщення обладнання базової станції комунікаційної мережі ПрАТ «Київстар» на земельній ділянці несільськогосподарського призначення 0,02 га в межах населеного пункту Наливайківка Наливайківської сільської ради в оренду ПрАТ «Київстар» та визначено, що проект із землеустрою погодити відповідно до ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України і подати на затвердження до Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області.
06.12.2012 р. Наливайківською сільською радою Макарівського району Київської області було прийнято рішення № 130-17-УІ, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ПрАТ «Київстар» для розміщення та експлуатації об'єктів і споруд телекомунікацій (розміщення обладнання базової станції комунікаційної мережі) в межах с. Наливайківка Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області загальною площею 0,0200 га, встановлено розмір орендної плати з розрахунку 12 % від нормативно-грошової оцінки даної земельної ділянки та визначено, що орендар в особі ПрАТ «Київстар» повинен заключити договір оренди земельної ділянки з Наливайківською сільською радою Макарівського району Київської області з 01.01.2013 р.
На підставі та на виконання вищезазначеного рішення, 01.01.2013 р. між Наливайківською сільською радою (орендодавець - відповідач 2) та Приватним акціонерним товариством «Київстар» (орендар - відповідач 1) укладено договір № КІЕ4655 оренди землі, за умовами якого відповідач 2 надає, а відповідач 1 приймає в строкове платне користування земельну ділянку в межах Наливайківської сільської ради, яка знаходиться в с. Наливайківка, Макарівського району, Київської області під розміщення вежі мобільного стільникового зв'язку та встановлення телекомунікаційного обладнання ПрАТ «Київстар».
Відповідно до п. 2 договору в оренду передається земельна ділянка, кадастровий номер 3222785201:01:013:0033 загальною площею 0,020 га, у тому числі землі без рослинного покриву 0,020 га.
Пунктом 8 договору передбачено, що договір укладено на 49 років.
Згідно з п. 14 договору земельна ділянка передається в оренду для розміщення та експлуатації базової станції мобільного стільникового зв'язку мережі ПрАТ «Київстар».
Відповідно до п. 15 договору цільове призначення земельної ділянки - землі зв'язку та телекомунікацій.
Пунктом 17 договору передбачено, що передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням технічної документації із землеустрою. Підставою розроблення проекту землеустрою земельної ділянки є рішення Наливайківської сільської ради № 55-08-УІ від 22.08.2011 р. Організація розроблення технічної документації із землеустрою і витрати, пов'язані з цим, покладаються на відповідача 1.
Згідно з п. 19 договору передача земельної ділянки відповідачу 1 здійснюється у 5-денний термін після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.
Відповідно до п. 42 договору право користування земельною ділянкою на правах оренди виникає з моменту державної реєстрації речового права у відповідності до чинного законодавства України, про що відповідач 1 отримує витяг.
Даний договір зареєстровано у Реєстраційній службі Макарівського районного управління юстиції Київської області, про що вчинено запис про речове право 19.07.2013 р. за № 2038158, що підтверджується наявними у матеріалах справи Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень за № 7668209 від 07.08.2013 р. та Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо об'єкта нерухомого майна за № 18704380 від 06.03.2014 р.
На підставі та на виконання вищезазначеного договору відповідач 2 передав, а відповідач 1 прийняв в оренду строком на 49 років земельну ділянку загальною площею 0,020 га (в тому числі без рослинного покриву 0,020 га), яка знаходиться в межах населеного пункту с. Наливайківка, Макарівського району, Київської області для експлуатації базової станції стільникового мобільного зв'язку, про що вони склали акт прийому-передачі земельної ділянки від 19.07.2013 р.
Прокурор Макарівського району Київської області, посилаючись на те, що на момент відведення земельна ділянка площею 0,020 га відносилась до земель сільськогосподарського призначення, стверджує, що в порушення ст.ст. 20, 22, 207 Земельного кодексу України під час винесення оскаржуваних рішень Наливайківською сільською радою питання про зміну цільового призначення земельної ділянки сільськогосподарського призначення не вирішувалося, втрати сільськогосподарського виробництва не розраховувалися та відповідачем 1 не сплачувалися, у зв'язку з чим він звернувся з даним позовом до суду.
Відповідач 1, в свою чергу, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, стверджує, що передача земельної ділянки в оренду здійснювалася після розроблення та затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди для розміщення та експлуатації об'єктів і споруд телекомунікацій на території Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області, а відсутність порушень норм Земельного кодексу України підтверджено позитивним висновком державної обов'язкової експертизи від 08.08.2012 р. № 1253 та витягом Державного земельного кадастру про земельну ділянку з індексним номером 7668209 від 07.08.2013 р. Щодо вимоги прокурора про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, то вона, на думку відповідач 1, є недоведеною за допомогою належних засобів доказування.
Відповідач 2 у судове засідання не з'явився, відзив на позовну заяву не надіслав.
Оцінюючи подані сторонами докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
При розгляді даної справи суд, у відповідності до ст. 58 Конституції України, застосовує законодавство, яке існувало на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до ст. 2 Земельного кодексу України земельними відносинами є суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею, суб'єктами в яких виступають громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади, а об'єктами землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні паї (частки).
Згідно з ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом ст. 12 Земельного кодексу України розпорядження землями територіальної громади на території сіл, селищ, міст належить до повноважень сільських, селищних, міських рад та здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування встановлює Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Стаття 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської рад здійснюється вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно з ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Статтями 123 та 124 Земельного кодексу України визначено умови надання земельних ділянок у користування.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Таким чином, зазначеними нормами матеріального права встановлено, що набуття права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності та передача в оренду таких земельних ділянок здійснюються на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Отже, законодавством передбачено право ради самостійно вирішувати питання щодо надання у користування земельних ділянок, а також те, що способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади, щодо регулювання земельних відносин є прийняття відповідного рішення.
Судом встановлено, що Наливайківською сільською радою Макарівського району Київської області було прийнято рішення № 55-08-УІ від 22.08.2011 р. та рішення № 130-17-УІ від 06.12.2012 р., якими погоджено місце розміщення обладнання базової станції комунікаційної мережі ПрАТ «Київстар» на земельній ділянці несільськогосподарського призначення 0,02 га в межах населеного пункту Наливайківка Наливайківської сільської ради в оренду ПрАТ «Київстар», затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ПрАТ «Київстар» для розміщення та експлуатації об'єктів і споруд телекомунікацій (розміщення обладнання базової станції комунікаційної мережі) в межах с. Наливайківка Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області загальною площею 0,0200 га та визначено, що орендар в особі ПрАТ «Київстар» повинен заключити договір оренди земельної ділянки з Наливайківською сільською радою Макарівського району Київської області з 01.01.2013 р., на підставі та на виконання яких 01.01.2013 р. було укладено договір № КІЕ4655 оренди землі.
Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що земельна ділянка в межах с. Наливайківка Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області загальною площею 0,0200 га згідно державної статистичної звітності (форми 6-зем) до виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду відносилася до категорії земель - землі сільськогосподарського призначення, рілля.
Відповідно до ст. 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.
Статтею 22 Земельного кодексу України передбачено, що землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей. До земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).
Згідно з ч. 3 ст. 23 Земельного кодексу України для будівництва промислових підприємств, об'єктів житлово-комунального господарства, залізниць і автомобільних шляхів, ліній електропередачі та зв'язку, магістральних трубопроводів, а також для інших потреб, не пов'язаних з веденням сільськогосподарського виробництва, надаються переважно несільськогосподарські угіддя або сільськогосподарські угіддя гіршої якості.
У статті 20 Земельного кодексу України передбачений порядок встановлення та зміни цільового призначення земель.
Так, згідно з ст. 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.
Частиною 1 ст. 122 Земельного кодексу України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Як вбачається зі змісту оскаржуваних рішень Наливайківською сільською радою Макарівського району Київської області при наданні земельної ділянки в межах с. Наливайківка Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області загальною площею 0,0200 га у користування (оренду) відповідачу 1 змінено її цільове призначення шляхом надання її для розміщення та експлуатації об'єктів і споруд телекомунікацій (розміщення обладнання базової станції комунікаційної мережі).
Разом з тим, приписами ст. 123 Земельного кодексу України встановлено, що у разі зміни цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності їх надання у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Таким чином, враховуючи вищезазначене вбачається, що віднесення земель до певної категорії або зміна їх цільового призначення здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Саме рішення компетентного органу є підставою для розробки землевпорядної документації. У випадку віднесення земельної ділянки до тієї чи іншої категорії або зміни її цільового призначення такою землевпорядною документацією є проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Законом України «Про землеустрій» визначено, що проект землеустрою - це сукупність нормативно-правових, економічних, технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити протягом 5 - 10 і більше років, а цільове призначення земельної ділянки - це використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Згідно зі ст. 50 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Механізм розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (далі - проект відведення земельної ділянки) визначено Порядком розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 р. № 677, який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин.
З аналізу приписів вищезазначеного Порядку вбачається, що у разі набуття земельної ділянки із зміною цільового призначення, повинен розроблятись проект відведення земельної ділянки.
Відповідно до п.п. 9, 10, 11 вищезазначеного Порядку розроблений проект відведення земельної ділянки виконавець подає у випадках, установлених статтями 118 і 123 Земельного кодексу України, на погодження відповідній комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, за місцем розташування земельної ділянки. В інших випадках проект відведення земельної ділянки виконавець погоджує із землевласником або землекористувачем, крім викупу земельних ділянок (їх частин) з підстав, що допускають можливість їх примусового відчуження з мотивів суспільної необхідності, відповідними органами земельних ресурсів, містобудування і архітектури, охорони культурної спадщини, санітарно-епідеміологічної служби, природоохоронним органом. Зазначені органи розглядають проекти відведення земельних ділянок протягом трьох тижнів з дня надходження та видають у межах своїх повноважень висновки про їх погодження або мотивовану відмову. Погоджений проект відведення земельної ділянки підлягає державній експертизі, яка проводиться органом земельних ресурсів відповідно до законодавства. Після одержання позитивного висновку державної експертизи проект відведення земельної ділянки розглядається сільською, селищною, міською радою, районною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією, затверджується ними або в установленому порядку подається до інших органів, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок.
Згідно з ст. 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу. Умови і строки розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою. Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проекту він повертається заявнику у зазначений у цій частині строк. Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи відповідно до закону. У разі якщо місце розташування об'єкта, розміри і межі земельної ділянки, що пропонується до вилучення (викупу), та умови вилучення (викупу) цієї ділянки погоджені згідно з вимогами статті 151 цього Кодексу, які під час розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не змінилися, проект погодженню не підлягає. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування. Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва. Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Таким чином, реалізуючи свої повноваження з розпорядження земельними ділянками, відповідний орган державної влади чи місцевого самоврядування за місцем знаходження земельної ділянки має право змінювати цільове призначення земельних ділянок, які відчужуються (надаються), за умови дотримання положень Порядку про погодження такої зміни з відповідними органами та після складання проекту відведення.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області № 55-08-УІ від 22.08.2011 р. погоджено місце розміщення обладнання базової станції комунікаційної мережі ПрАТ «Київстар» на земельній ділянці несільськогосподарського призначення 0,02 га в межах населеного пункту Наливайківка Наливайківської сільської ради для передачі зазначеної земельної ділянки в оренду ПрАТ «Київстар» та розробку проект із землеустрою, який необхідно погодити відповідно до ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України і подати на затвердження до Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області.
У матеріалах справи міститься проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ПрАТ «Київстар» для розміщення та експлуатації об'єктів і споруд телекомунікацій (розміщення обладнання базової станції комунікаційної мережі) в межах с. Наливайківка Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області, який погоджений управлінням Держкомзему в Макарівському районі, відділом містобудування, архітектури та розвитку інфраструктури Макарівської районної державної адміністрації, управлінням культури і туризму Київської обласної державної адміністрації, Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Київській області, та за результатами розгляду якого складено висновок № 141 від 31.10.2012 р. засідання комісії (протокол № 24 від 31.10.2012 р.) по розгляду питань пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, який підписаний в.о. начальника управління Держкомзему у Макарівському районі Київської області, начальником відділу містобудування, архітектури та розвитку інфраструктури райдержадміністрації, директором Київського обласного центру охорони і наукових досліджень пам'яток та культурної спадщини, головним державним санітарним лікарем Макарівського району і провідним спеціалістом міжрайонного відділу природних ресурсів державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області та висновок № 1253 від 08.08.2012 р. державної обов'язкової експертизи.
З урахуванням наявності усіх необхідних погоджень та отримання позивних висновків, вищезазначений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ПрАТ «Київстар» для розміщення та експлуатації об'єктів і споруд телекомунікацій (розміщення обладнання базової станції комунікаційної мережі) в межах с. Наливайківка Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області загальною площею 0,0200 га затверджено рішенням Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області № 130-17-УІ від 06.12.2012 р., на підставі останнього і було укладено договір № КІЕ4655 оренди землі від 01.01.2013 р.
Таким чином, виходячи з правового аналізу норм Земельного кодексу України, Закону України «Про землеустрій», Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 р. № 677, та наявних у матеріалах справи документів, суд дійшов висновку, що зміна цільового призначення земельної ділянки в межах с. Наливайківка Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області загальною площею 0,0200 га відбулася шляхом затвердження проекту землеустрою разом з визначенням про передання зазначеної земельної ділянки в оренду в одному рішенні Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області № 130-17-УІ від 06.12.2012 р., оскільки чинне законодавство не вимагає прийняття окремого рішення щодо зміни цільового призначення земельних ділянок, інакше як шляхом розроблення та затвердження проекту землеустрою.
Разом з тим, суд звертає увагу, що в матеріалах справи містяться документи, які підтверджують відшкодування відповідачем 1 втрат сільськогосподарського виробництва відповідно до ст. 207 Земельного кодексу України, що підтверджується платіжним дорученням № 87700 від 27.12.2013 р. та листом Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області № 207 від 02.12.2013 р.
За таких обставин, враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що Наливайківська сільська рада Макарівського району Київської області при прийнятті оспорюваних рішень діяла в межах своїх повноважень і відповідно до норм земельного законодавства України, яке діяло на момент їх прийняття, а твердження прокурора про те, що в порушення ст.ст. 20, 22, 207 Земельного кодексу України під час винесення оскаржуваних рішень Наливайківською сільською радою питання про зміну цільового призначення земельної ділянки сільськогосподарського призначення не вирішувалося, втрати сільськогосподарського виробництва не розраховувалися та відповідачем 1 не сплачувалися спростовуються матеріалами справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Частиною 1 ст. 393 Цивільного кодексу України передбачено, що правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові та порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.
Згідно з ч. 1 п. 2 Роз'яснення президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 р. № 02-5/35 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів» підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
Недодержання вимог правових норм, які регулюють порядок прийняття акта, у тому числі стосовно його форми, строків прийняття тощо, може бути підставою для визнання такого акта недійсним лише у тому разі, коли відповідне порушення спричинило прийняття неправильного акта. Якщо ж акт в цілому узгоджується з вимогами чинного законодавства і прийнятий відповідно до обставин, що склалися, тобто є вірним по суті, то окремі порушення встановленої процедури прийняття акта не можуть бути підставою для визнання його недійсним, якщо інше не передбачено законодавством.
Таким чином, враховуючи вищезазначене, зважаючи на те, що Наливайківська сільська рада Макарівського району Київської області на час прийняття оспорюваних рішень була наділена повноваженнями щодо погодження місця розташування земельної ділянки, надання земельної ділянки в оренду та затвердження проекту землеустрою, що передбачає зміну цільового призначення земельної ділянки, суд вважає, що рішення Наливайківської сільської ради Макарівського району від 22.08.2011 р. за № 55-08-УІ та рішення Наливайківської сільської ради Макарівського району від 06.12.2012 р. за № 130-17-УІ відповідають вимогам законодавства та прийняті в межах компетенції визначеної законом, а тому відсутні підстави для їх скасування.
За таких обставин, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги про скасування рішення Наливайківської сільської ради Макарівського району від 22.08.2011 р. за № 55-08-6 та скасування рішення Наливайківської сільської ради Макарівського району від 06.12.2012 р. за № 130-17-6 з підстав заявлених прокурором у позовній заяві є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Щодо позовних вимог про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, укладеного 01.01.2013 р. між Наливайківською сільською радою та Приватним акціонерним товариством «Київстар» щодо земельної ділянки площею 0,02 га з кадастровим номером 3222785201:01:013:0033, вартістю 29 772, 00 грн., розташованої в с. Наливайківка Макарівського району, зареєстрованого за № 2038158, то у їх задоволенні також слід відмовити, оскільки вони є похідними від позовних вимог про скасування рішення Наливайківської сільської ради Макарівського району від 22.08.2011 р. за № 55-08-6 та скасування рішення Наливайківської сільської ради Макарівського району від 06.12.2012 р. за № 130-17-6.
Інших підстав, окрім порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель, прокурором для визнання недійсним договору оренди земельної ділянки не наведено та судом не встановлено.
Таким чином, беручи до уваги вищенаведене, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги прокурора Макарівського району Київської області про скасування рішення Наливайківської сільської ради Макарівського району від 22.08.2011 р. за № 55-08-6, скасування рішення Наливайківської сільської ради Макарівського району від 06.12.2012 р. за № 130-17-6 та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, укладеного 01.01.2013 р. між Наливайківською сільською радою та Приватним акціонерним товариством «Київстар» щодо земельної ділянки площею 0,02 га з кадастровим номером 3222785201:01:013:0033, вартістю 29 772, 00 грн., розташованої в с. Наливайківка Макарівського району, зареєстрований за № 2038158, є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 34, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив:
У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Дане рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене в порядку, передбаченому чинним законодавством України.
Повне рішення складено: 10.07.2014 р.
Суддя Т.В. Лутак