"19" червня 2014 р. м. Київ К/9991/59325/12
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Бутенка В.І. (доповідач), Лиски Т.О., Рецебуринського Ю.Й.,
провівши в порядку касаційного провадження попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Корюківському районі Чернігівської області про визнання неправомірними дій,
У травні 2012 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23 серпня 2012 року, адміністративний позов задоволено.
Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Корюківському районі Чернігівської області щодо несвоєчасного надання відповіді від 26 жовтня 2011 року за № 6928/04/т-11 на запит щодо інформації ОСОБА_4 від 12 жовтня 2011 року.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій з підстав порушення ними норм матеріального і процесуального права та закрити провадження у справі.
Колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами встановлено, що 12 жовтня 2011 року відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Корюківському районі Чернігівської області із запитом стосовно інформації, в якому просив повідомити йому дані щодо періоду з дня встановлення інвалідності до досягнення віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Листом від 26 жовтня 2011 року за № 6928/04/Т-11 Управлінням Пенсійного фонду України в Корюківському районі Чернігівської області надано відповідь на цей інформаційний запит.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» (далі - Закон) визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Статтею 12 Закону визначено перелік суб'єктів у сфері доступу до публічної інформації, а саме:
1) запитувачі інформації -фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень;
2) розпорядники інформації -суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону;
3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.
Відповідно до п. 1 ч. 1 статті 13 Закону, розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Згідно ст. 19 Закону запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
За приписами ч. 1 ст. 20 Закону розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно зі ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.
Відповідно до ст.22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках, зокрема розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до ч.2 ст.6 цього Закону.
Колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, які, врахувавши, що Управління Пенсійного фонду України в Корюківському районі Чернігівської області є розпорядником інформації в розумінні ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації», яка отримана в процесі здійснення відповідачем своїх повноважень, то відповідач зобов'язаний був надати позивачу відповідь на запит на інформацію від 12 жовтня 2011 року у п'ятиденний термін.
Відповідачем порушено право позивача на доступ до публічної інформації, гарантований йому, зокрема, Законами України «Про інформацію»та «Про доступ до публічної інформації».
Згідно ч. 1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України якщо суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень, то суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 230 КАС України, суд, -
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Корюківському районі Чернігівської області залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23 серпня 2012 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
С у д д і : В.І. Бутенко
Т.О. Лиска
Ю.Й. Рецебуринський