Провадження №2-а-567/14
у справі №760/12481/14-а
03 липня 2014 суддя Солом'янського районного суду м. Києва Лазаренко В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
12.06.2014 р. позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом в якому просить визнати протиправними дії відповідача Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва щодо відмови врахувати при нарахуванні пенсії нараховані та сплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати згідно довідки, виданої Державною архівною службою України, від 28.04.2014 р. №03.1/2019. Також позивач просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням усіх сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати починаючи з 29.04.2014 р.
В обґрунтування своїх вимог зазначає, що з вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
29.04.2014 року позивачка звернулася до УПФ України в Солом'янському районі м. Києва з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати згідно довідки, виданої Державною архівною службою України, від 28.04.2014 р. №03.1/2019.
Листом від 30.05.2014 року №7824/06 відповідач відмовив позивачці у перерахунку пенсії, мотивуючи свою відмову тим, що пенсія позивачці призначена згідно вимог чинного законодавства, а тому відсутні підстави для її перерахунку.
Вказану відмову позивачка вважає неправомірною, вважає що прийняте відповідачем рішення суперечить положенням ст.ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу", ч. 1 ст. 1, ст. 2 Закону України "Про оплату праці", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", також звертає увагу суду на правову позицію ВСУ відображену у постановах від 28.05.2013 року по справі та 06.11.2013 року.
З наведених підстав позивачка звернулася з даним позовом до суду за захистом свого порушеного права.
02.07.2014 року представником відповідача подано до канцелярії суду письмові заперечення проти позову, в яких останній не погоджуючись з позовом та з посиланням на ст.ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу", ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці» зазначає, що виплати як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії. Тому вважає відмову позивачці у перерахунку пенсії правомірною та просить відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову в повному обсязі, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Також встановлено, що при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії позивачці відповідачем не включені такі складові заробітної плати як матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати, що визнається відповідачем.
29.04.2014 року позивачка звернулася до відповідача з заявою, в якій просила провести перерахунок пенсії з урахуванням вказаних вище сум.
Дана заява розглянута відповідачем та листом від 30.05.2014 року №7824/06 позивачку повідомлено про відмову у перерахунку пенсії.
Суд погоджується з доводами позивачки про те, що вказане рішення не ґрунтується на положеннях закону, з наступних підстав.
За змістом статті 37 Закону "Про державну службу" № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95- ВР "Про оплату праці" (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Водночас відповідач приймаючи рішення про відмову позивачці у перерахунку пенсії керувався положеннями ст.ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу", та виходив з того, що матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Зазначені посилання відповідача на положення закону № 3723-XII, який є загальним щодо спірних правовідносин, суд не приймає до уваги, оскільки при розбіжності між загальним і спеціальним нормативно-правовим актом перевага надається спеціальному, якщо він не скасований виданим пізніше загальним актом, в даному випадку статті 41 Закону №1058-IV та статті 66 Закону №1788XII.
Така ж правова позиція висловлена у постановах ВСУ від 28.05.2013 року та 06.11.2013 року прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 КАС України, а тому в силу ч. 2 ст. 161 КАС України є обов'язковою для врахування судом при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Таким чином, вимоги позивачки про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва здійснити перерахунок їй пенсії державного службовця, з урахуванням у складі заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, суд знаходить обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Також частиною шостою статті 95 КЗпП визначено, що заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про оплату праці" у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. №1078.
Індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (стаття 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення").
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078).
Як зазначено вище, структуру заробітної плати визначено у статті 2 Закону України "Про оплату праці", якою передбачено існування основної заробітної плати, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій (частина друга статті 2 Закону України "Про оплату праці").
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 р. № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 р. за № 114/8713.
Таким чином, виходячи з того, що індексація є складовою частиною заробітної плати, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивачки і в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок їй пенсії державного службовця, з урахуванням у складі заробітної плати індексації та про задоволення позовних вимог в цій частині.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 17, 18, 104-106, 128, 158, 159, 161-163 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва - задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, - неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у відповідності до ст. 37 Закону України "Про державну службу" з урахуванням раніше виплачених сум, включивши до розрахунку пенсії як складові заробітної плати нараховані та виплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, - починаючи з 29.04.2014 року.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду м. Києва через суд першої інстанції протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя: