Справа № 264/4590/14-а
2-а/264/115/2014
"27" червня 2014 р. м. Маріуполь
Іллічівський районний суд м. Маріуполя Донецької області в особі судді Іванченко А.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради, про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
28 травня 2014 року до Іллічівського районного суду м. Маріуполя звернулась ОСОБА_1 з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району м. Маріуполя про визнання дій неправомірними , стягнення недоотриманих виплат державної допомоги та зобов»язання вчинити певні дії , де зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у неї народився син - ОСОБА_2, за яким вона здійснює нагляд до досягнення ним трирічного віку. У відповідності до ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування в зв'язку з тимчасовою непрацездатністю та витратами , в зв'язку з народженням та похованням» відповідач повинен був їй сплачувати допомогу до догляду за дитиною розміром, не менш прожиткового мінімуму, для застрахованих осіб, встановленого законом. Але відповідач протягом спірного часу неправомірно виплачував їй допомогу по догляду на дитину в неналежному розмірі - 130 гривень щомісяця, чим порушив її права на гарантовану державою матеріальну підтримку материнства та належний соціальний захист. Просила визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району неправомірними та зобов»язати провести перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму з дня призначення допомоги по день винесення рішення, відрахувавши фактично проведені виплати та стягнути на її користь допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму з дня призначення допомоги по день винесення рішення, відрахувавши фактично проведені виплати, судові витрати покласти на відповідача.
05.06.2014 року ОСОБА_1 надала до суду заяву про зміну позовних вимог, в якій просила остаточно розглянути її позовні вимоги викладені наступним чином: визнати дії відповідача неправомірними та зобов»язати його провести перерахунок та виплату мені допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму з дня призначення допомоги по день винесення рішення, відрахувавши фактично проведені виплати. Інші позовні вимоги залишити без розгляду.
Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з»явилася, надала заяву про розгляд справи у її відсутністі, позов підтримує у повному обсязі, просила задовольнити позов.
Представник відповідача Корольов В.В. в судове засідання не з»явився , надав заперечення проти позову, просив розглянути справу у його відсутність. В письмових запереченнях вказав, що позивач перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради, та отримує відповідно до Закону України « Про держану допомогу сім»ям з дітьми, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Позивачка заявила вимоги до відповідача у відповідності до Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Але жодним чином не підтвердила факт участі її, у системі загальнооов»язковому державному соціальному страхуванні. Отже право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, ОСОБА_1 передбачається Законом України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» і виплачується у відповідності до «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім»ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751. Відповідно до цього порядку особа за призначенням допомоги у відповідності до ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» звертається до управлінь праці та соціального захисту населення. Матеріальне забезпечення та соціальні послуги, що надаються за Законом України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», є окремим видом загальнообов»язкового державного соціального страхування громадян, що здійснюється Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Отже у разі участі відповідача у загальнообов»язковому державному соціальному страхуванні, вимоги щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності до ст.. 43 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» повинні бути заявлені до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, а саме до Маріупольської міської виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Суд, дослідивши матеріали справи , вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено , що 29.08.2012 року позивачка народила сина - ОСОБА_2, про що в книзі реєстрації народжень ІНФОРМАЦІЯ_1 зроблено відповідний запис за № 63 складений Іллічівським відділом реєстрації актів цивільного стану Маріупольського міського управління юстиції. Батьками дитини є позивачка та ОСОБА_4, що стверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 (а.с.5) ОСОБА_1 перебуває на обліку УПСЗН Іллічівського району Маріупольської міської ради з 01.03.2013 року по 12.01.2016 року, та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 гривень з 01.03.2013 року. Відповідачем допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачу призначена відповідно п.23 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік « № 107-У1
Статтею 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ (зі змінами та доповненнями) передбачено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися. Законом "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2811-ХІІ, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" № 2240-III, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.
Розмір допомоги також визначався цими Законами, зокрема, статтею 43 Закону № 2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40-44.
Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.
Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-VI "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (далі - Закон № 2154-VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-ІІІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VI не приймався.
Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-III на виконання статті 45 Закону № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.
Оскільки у даній справі, спір виник щодо виплати допомоги з березня 2013 року особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд приходить до висновку, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 25.12.2012 року в справі №21-410а12.
Відповідно до ст. 244-2 КАС України рішення Верховного суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Згідно з ч.1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
У зв'язку з тим, що суд позбавлений вирішувати питання у зв'язку з можливим порушенням прав осіб у майбутньому, вважаю, що слід зобов'язати відповідача виплатити на користь позивачки допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.43 Закону У країни «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та виплатами, зумовленими народженням та похованням», в розмірі прожиткового мінімуму встановленому для працездатних осіб, з 01.03.2013 року по день ухвалення рішення суду та з урахуванням проведених виплат.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 71, 159, 162, 183-2, 244-2 КАС України, суддя, суд,-
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.03.2013 року.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради здійснити ОСОБА_1 нарахування та сплатити державну допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, за період з 01.03.2013 року по день ухвалення судом рішення з урахуванням проведених виплат.
Позовні вимоги щодо стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради на користь ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму з дня призначення допомоги по день винесення рішення, відрахувавши фактично проведені виплати залишити без розгляду.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Іллічівській районний суд міста Маріуполя протягом десяти днів з дня отримання її копії з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя: А. М. Іванченко