Справа № 736/847/14
Номер провадження 2-а/736/155/14
10 липня 2014 року м. Корюківка
Корюківський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючої судді Синько О.О.,
при секретарі Крапивній Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань суду у м. Корюківка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи свої вимоги тим, що він є інвалідом 2-ї групи, віднесений до 1 категорії осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Згідно із ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" йому повинна виплачуватись щорічна допомога на оздоровлення у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, але відповідач призначив та виплатив йому вказану допомогу за 2013 рік у значно нижчому розмірі, що встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; просить визнати дії відповідача неправомірними, стягнути з Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації Чернігівської області на його користь шляхом безспірного списання органом Державної казначейської служби України відповідно до Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" недоплачену щорічну допомогу на оздоровлення за 2013 рік в розмірі 5970 грн.
В судове засідання позивач не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримує у повному обсязі.
В судове засідання представник відповідача не з'явився, подав до суду заперечення на позов, просить відмовити у задоволенні позовних вимог, розгляд справи провести без участі представника відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
З'ясувавши повно і всебічно обставини справи, перевіривши їх доказами, дослідженими в судовому засіданні, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є інвалідом 2-ї групи, віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1.
Як вбачається із довідки Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації Чернігівської області № 04-27/87 від 26.06.2014 року допомога призначена у розмірі 120, 00 грн., датою призначення допомоги є 07.06.2013 року, датою проплати допомоги є 27.12.2013 року.
Згідно заперечень відповідача, нарахування позивачу щорічної допомоги на оздоровлення, яка передбачена ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", здійснювалось відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч.4 ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щорічна допомога на оздоровлення виплачується потерпілим від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї групи інвалідності у розмірі 5 мінімальних заробітних плат.
Згідно ч.7 ст.48 вказаного Закону розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" встановлено, що у 2013 році норми і положення ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.
Постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 2-ї групи інвалідності розмір щорічної допомоги на оздоровлення у 120,00 грн.
Рішенням Конституційного суду України від 25.01.2012 року визначено, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116 Конституції України треба зрозуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінету Міністрів України Кабінету Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Вищезазначені нормативні акти не зупинили дії положень ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Під час вирішення питання, яка з однопредметних законодавчих норм рівної ієрархії, що не визнані неконституційними в установленому порядку, підлягає застосуванню для розв'язання спорів зазначеної категорії, перевагу слід надавати тій з них, що прийнята пізніше.
Таким чином, при визначенні розміру допомоги на оздоровлення позивачу за 2013 рік, застосуванню підлягають положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" та постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 562.
Згідно зі ст.159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що відповідач правомірно здійснив призначення та виплату позивачу допомоги на оздоровлення за 2013 рік у розмірі, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у зв'язку з чим адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.22 Конституції України, ст.48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", ст.ст.5-6, 8, 17-19, 71, 88, 99, 100, 104, 158-163, 167 КАС України, суд -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня отримання копії постанови, за правилами встановленими ст.ст.185 - 187 КАС України, шляхом подання апеляційної скарги до Корюківського районного суду Чернігівської області з поданням її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Корюківського районного суду
Чернігівської області О.О.Синько