8.2.3
Іменем України
09 липня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/4066/14
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Ковальової Т.І.,
при секретарі судового засідання - Ворошило О.Є.,
без участі сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Сватівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 2412,70 грн. за період з 01.07.2013 по 31.12.2013, -
19 червня 2014 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Сватівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 2412,70 грн. за період з 01.07.2013 по 31.12.2013.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що ОСОБА_1 01.08.2002 зареєстрований як фізична особа-підприємець, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців серії АД № 255113.
ФОП ОСОБА_1 04.01.2012 за вхідним № 541-Щ до Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції було надано заяву про застосування спрощеної системи оподаткування з 01.01.2012.
У строки встановлені діючим законодавством відповідач суми єдиного внеску не сплатив, внаслідок чого виникла заборгованість зі сплати єдиного внеску за III та IV квартали 2013 року та станом на 16.05.2014 становить 2412,70 грн., що підтверджується даними картки особового рахунку ФОП ОСОБА_1 Вимоги не оскаржені та не виконані.
Строк сплати суми єдиного внеску за III квартал 2013 року встановлено до 20 жовтня 2013 року, за IV квартал 2013 року - до 20 січня 2014 року. Отже, відповідач зобов'язаний був сплатити єдиний внесок за вищезазначені періоди не пізніше вказаних дат у розмірах, що становили не менше мінімального розміру страхового внеску, що визначається як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір єдиного внеску, встановлених на відповідні періоди.
Відповідно до Закону України «Про державний бюджет на 2013 рік» у липні-вересні 2013 року встановлено місячний розмір мінімальної заробітної плати на рівні 1147 грн. 00 копійок, за IV квартал 2013 року - на рівні 1218,00 гривень.
Таким чином, мінімальний розмір єдиного внеску для фізичних осіб - підприємців становив за липень, серпень, вересень 2013 року 398 грн. 01 коп., загальна сума, що підлягала сплаті відповідачем за III квартал 2013 року, (1147 х 34,7%х 3) дорівнює 1194 грн. 03 коп. Сума внеску, що підлягала сплаті за IV квартал минулого року становила 1218,67 грн. (жовтень (1147 х 34,7%) - 398,01 грн. + листопад (1147 х 34,7%) = 398,01 грн. + грудень (1218 х 34,7%) = 422,65 грн.).
Сватівською ОДПІ правомірно нараховано відповідачу суму заборгованості зі сплати єдиного внеску за III та IV квартали 2013 року у розмірі 2412,70 гривень.
Позивач просить суд стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.07.2013 по 31.12.2013 у розмірі 2412,70 грн.
Позивач належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання не прибув до суду, розгляд справи просив провести без участі представника позивача.
Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання не прибув до суду, причини неявки суду не повідомив.
Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин, відповідно до приписів статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд здійснює розгляд справи на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 01.08.2002 зареєстрований як фізична особа-підприємець, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців серії АД № 255113 (а.с.4,5,6,7).
ФОП ОСОБА_1 04.01.2012 за вхідним № 541-Щ до Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції було надано заяву про застосування спрощеної системи оподаткування з 01.01.2012 (а.с.6).
ФОП ОСОБА_1 є платником єдиного податку, про що видано свідоцтво (а.с.14,15).
За відповідачем рахується заборгованість зі сплати єдиного внеску за III та IV квартали 2013 року та станом на 16.05.2014 становить 2412,70 грн., що підтверджується даними картки особового рахунку ФОП ОСОБА_1 (а.с.7,8).
У зв'язку з несплатою відповідачем суми заборгованості Сватівською ОДПІ у відношенні ФОП ОСОБА_1 винесено вимоги про сплату боргу № Ф-180 від 04.11.2013, № Ф-180 від 14.02.2014. Вимоги не оскаржені та не виконані (а.с.9-13).
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким запроваджено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування як консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, та визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 4 Закону України від 8 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які
беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Згідно із абзацом 1 частини 1 статті 5 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» облік осіб, зазначених у пунктах 1, 4, 5 частини першої статті 4 цього Закону, ведеться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування, а щодо застрахованих осіб, які є учасниками накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - учасниками накопичувальної пенсійної системи), - з національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та Пенсійним фондом.
Взяття на облік осіб, зазначених у пунктах 1, 4, 5 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органом доходів і зборів шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників (абзац 2 частини 2 статті 5 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).
Згідно другого абзацу пункту 3 розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» перереєстрація платників страхових внесків та застрахованих осіб не здійснюється. Пенсійний фонд спільно з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, проводить звірення платників страхових внесків у порядку, встановленому Пенсійним фондом спільно з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, за погодженням із фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до частини 3 статті 8 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» кошти, що надходять від сплати єдиного внеску та застосування фінансових санкцій відповідно до цього Закону, не можуть зараховуватися до Державного бюджету України, бюджетів інших рівнів та використовуватися на цілі, не передбачені законодавством про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (частина 4 статті 8 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Абзацом п'ятим частини восьмої статті 9 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік.
Зокрема статтею 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, та членів сімей таких осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Так, для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які обрали спрощену систему оподаткування єдиний внесок нараховується на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої зазначеним Законом.
Для даної категорії платників єдиного збору його розмір становить 34,7 відсотка визначеної бази нарахування.
Відповідач в даному випадку зобов'язаний сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується такий внесок, що передбачається статтею 9 зазначеного Закону. Частиною 12 цієї ж статті визначено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Таким чином, Сватівською ОДПІ правомірно нараховано відповідачу суму заборгованості зі сплати єдиного внеску за III та IV квартали 2013 року у розмірі 2412,70 гривень.
Строк сплати суми єдиного внеску за III квартал 2013 року встановлено до 20 жовтня 2013 року, за IV квартал 2013 року - до 20 січня 2014 року.
Отже, відповідач зобов'язаний був сплатити єдиний внесок за вищезазначені періоди не пізніше вказаних дат у розмірах, що становили не менше мінімального розміру страхового внеску, що визначається як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір єдиного внеску, встановлених на відповідні періоди.
Відповідно до Закону України «Про державний бюджет на 2013 рік» у липні-вересні 2013 року встановлено місячний розмір мінімальної заробітної плати на рівні 1147,00 грн., за IV квартал 2013 року - на рівні 1218,00 гривень.
Таким чином, мінімальний розмір єдиного внеску для фізичних осіб - підприємців становив за липень, серпень, вересень 2013 року 398,01 грн., загальна сума, що підлягала сплаті відповідачем за III квартал 2013 року, (1147 х 34,7%х 3) дорівнює 1194,03 грн. Сума внеску, що підлягала сплаті за IV квартал минулого року становила 1218,67 грн. (жовтень (1147 х 34,7%) - 398,01 грн. + листопад (1147 х 34,7%) = 398,01 грн. + грудень (1218 х 34,7%) = 422,65 грн.).
Згідно ч.4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» органи доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, (встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органу доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
Протягом десяти календарних днів із дня одержання вимог про сплату боргу відповідач суму заборгованості не сплатив, вимоги про сплату боргу з органом доходів і зборів не узгодив та у судовому порядку не оскаржив.
На підставі абз.10 ч.4 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» орган доходів і зборів має право звернутися до суду позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Відповідно до ч.12 ст. 9 Закону єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Відповідно до пунктів 6 та 7 частини 1 статті 13 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» органи доходів і зборів мають право застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом, та стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.
Відповідно до ч. 16 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" строк давності щодо стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач в порушення норм Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не сплачує єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за III та IV квартали 2013 року та станом на 16.05.2014 має заборгованість, яка становить 2412,70 грн., що серед іншого підтверджується карткою особового рахунку платника єдиного внеску (а.с.7).
Оскільки відповідач за час судового розгляду справи у добровільному порядку недоїмку зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 2412,70 грн. не сплатив, позовні вимоги позивача визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, а також те, що позивач відповідно до пункту 21 частини 1 статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Сватівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 2412,70 грн. за період з 01.07.2013 по 31.12.2013, - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки НОМЕР_1, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, на рахунок № 37191204001227, одержувач: Сватівська ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області, банк одержувача ГУ ДКСУ у Луганській області, МФО 804013, код одержувача 38165092 заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.07.2013 по 31.12.2013 у розмірі 2412,70 грн. (дві тисячі чотириста дванадцять гривень 70 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя Т.І. Ковальова