Ухвала від 02.07.2014 по справі 585/1423/14-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2014 р.Справа № 585/1423/14-а

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Мельнікової Л.В.

суддів - Бартош Н.С., Донець Л.О.

за участю секретаря судового засідання - Співак О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харкові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області на постанову Роменського міськрайонного суду Сумської області від 22 травня 2014 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

УСТАНОВИЛА:

16 квітня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до Роменського міськрайонного суду Сумської області з адміністративним позовом, яким просить:

- визнати неправомірними дії відповідача - Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області ( далі по тексту - УПФУ в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області) та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії з дати призначення - 31.03.2014 року, з урахуванням включення до розрахунку пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально - побутові потреби за період з 01.03.2012 року по 01.03.2014 року;

- зобов'язати відповідача виплатити недоплачену за період з 31.03.2014 року суму пенсії та звернути постанову до негайного виконання у розмірі всіх належних йому виплат.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем, при призначенні пенсії, не було враховано розміру матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально - побутові потреби за період з 01.03.2012 року по 01.03.2014 року на суму 17305,52 грн., з яких сплачувався внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, чим порушено права позивача.

Постановою Роменського міськрайонного суду Сумської області від 22 травня 2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково, визнано протиправними дії УПФУ в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1, зобов'язано УПФУ в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 31.03.2014 року, з урахуванням включення до розрахунку пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально - побутові потреби за період з 01.03.2012 року по 01.03.2014 року в сумі 17305,52 грн. Вирішено допустити негайне виконання постанови в межах суми стягнення за один місяць. В іншій частині в задоволенні позову - відмовлено.

Не погоджуючись із судовим рішенням, в апеляційній скарзі УПФУ в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржувану постанову з прийняттям нового судового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга відповідно до положень ст. 200 КАС України задоволенню не підлягає, з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області і отримує пенсію за віком, як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723.

31.03.2014 року Територіальним управлінням державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України в Сумській області позивачеві було надано довідку про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за формою № 5-1 (а.с. 10).

02.04.2014 року позивач звернувся до УПФУ в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу», обгрунтовучи тим, що при призначенні йому пенсії не було враховано сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально - побутових питань, з яких сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за період з 01.03.2012 року по 01.03.2014 року в розмірі 17305,52 грн. (а.с. 10).

УПФУ в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області, розглянувши подані позивачем документи прийняло рішення № Б/14 від 09.04.2014 року про відмову у перерахунку пенсії на підставі довідки № 01-20/527/7 від 31.03.2014 року (а.с. 9).

Відмова пенсійного органу обґрунтована тим, що відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсій проводиться у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Оскільки підвищення розмірів заробітної плати працюючим державним службовцям не проводилося, то право на перерахунок пенсії відсутнє.

Погоджуючись із висновком суду першої інстанції про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, колегія суддів зазначає, що згідно приписів ч.1 ст.37 Закону України "Про державну службу", - пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ч. 6 та ч. 7 зазначеної статті державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Колегія суддів зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 9.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», а саме п.п. 3 ст. 2 надано право керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (місячного грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу).

Тобто, виплата цієї допомоги у розмір посадового окладу є обов'язковою.

Згідно ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч.1 зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Колегія суддів зазначає, що згідно змісту п. 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 року № 5 (далі - Інструкція № 5) до фонду заробітної плати відноситься:

- фонд основної заробітної плати;

- фонду додаткової заробітної плати;

- інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Положеннями п.п. 2.2.7 Інструкції № 5 визначено, що до складу додаткової заробітної плати відносяться суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників.

Відповідно до пп. 2.3.3 п. 2.3 Інструкції № 5, до складу інших заохочувальних та компенсаційних виплат відноситься матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, указаних у п.3.31).

Така матеріальна допомога здійснюється у розмірах, передбачених нормативно-правовими актами, або визначена у колективному договорі підприємства, що надається працівникам як за умови подання заяви, так і без неї (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) та належить до заробітної плати як інші заохочувальні та компенсаційні виплати, а отже, є базою для нарахування та утримання єдиного внеску.

Колегія суддів зазначає, що згідно приписів п. 3.31 Інструкції № 5 матеріальна допомога разового характеру, що надається підприємством окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання від відноситься до інших виплат, що не належать до фонду оплати праці, що кореспондується з положеннями п. 14 розділу I Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 року № 1170, відповідно до якого єдиний внесок не нараховується на матеріальну допомогу разового характеру, що надається окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання, незалежно від того, скільки разів на рік працівнику виплачується зазначена допомога. Отже, така матеріальна допомога надається у непередбачених (екстрених) випадках, коли необхідність її отримання виникає раптово, за умови подання заяви, а її розмір визначається адміністрацією підприємства.

Належність матеріальної допомоги до п. 14 розділу I Переліку № 1170 підтверджується змістом заяви особи або наказу, в яких зазначено підставу для надання цієї матеріальної допомоги.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідачем не доведено факт правомірності прийнятого рішення про відмову у перерахунку пенсії позивача, а тому дії відповідача сіл визнати протиправними та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 31.03.2014 року, з урахуванням включення до розрахунку пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально - побутові потреби за період з 01.03.2012 року по 01.03.2014 року.

Також, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог в частині звернення постанови до негайного виконання, оскільки відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Виходячи з наведеного, колегія суддів не вбачає підстав, передбачених ст. 202 КАС України для скасування судового рішення та приходить до висновку про необхідність залишення апеляційної скарги без задоволення, а оскаржуваного судового рішення, відповідно до положень ст. 200 КАС України, - без змін.

Інші доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.

В порядку, передбаченому ст. 41, ч. 4 ст. 196 КАС України, розгляд справи відбувся за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Керуючись ст.ст. 41 ч. 1, 160, 167, 195, 196, 198 ч. 1 п. 1, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області залишити без задоволення, а постанову Роменського міськрайонного суду Сумської області від 22 травня 2014 року по справі № 585/1423/14-а залишити без змін.

Ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) Мельнікова Л.В.

Судді(підпис) (підпис) Бартош Н.С. Донець Л.О.

Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 07 липня 2014 року