Постанова від 03.07.2014 по справі 1807/2а-2726/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2014 р. Справа № 1807/2а-2726/2011

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Мельнікової Л.В.

Суддів: Бартош Н.С., Донець Л.О.,

розглянувши у письмовому провадженні в місті Харкові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі Сумської області на постанову Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 17.03.2011 року по справі № 1807/2а-2726/2011

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі Сумської області

про визнання неправомірними дій та зобов'язання провести перерахунок пепнсії,-

ВСТАНОВИЛА:

10.03.2011 року позивач звернувся до суду з позовом про визнання неправомірними дії відповідача - Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі Сумської області (далі -УПФУ), щодо вирішення питання перерахунку його пенсії, зобов'язання відповідача зробити перерахунок пенсії з 01.02.2011 року, виходячи із середньостатистичної заробітної плати по Україні в 2010 році.

Постановою Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 17.03.2011 року позовні вимоги задоволені в повному обсязі.

Не погоджуючись з рішенням суду в апеляційній скарзі УПФУ, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить постанову суду скасувати з прийняттям нового судового рішення про відмову в задоволені позовних вимог позивача.

Виходячи з приписів ч. 1 ст. 197 та ч. 1 ст. 195 КАС України вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження, рішення переглядається в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що позивач, перебуває на обліку в УПФУ, де отримує державну пенсію. По спливу двох років з дати останнього перерахунку, позивач, який працював в цей час, звернувся до УПФУ з проханням провести перерахунок його пенсії у відповідності до положень ч. 4 ст. 42 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV). Вважає здійсненний відповідачем перерахунок таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства.

Не погоджуючись з висновком суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.

Частиною четвертою ст. 42 Закону № 1058-IV встановлено, що в разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що показник заробітної плати для перерахунку пенсії визначається за двома можливими методами за вибором пенсіонера.

За першим методом розрахунок пенсії здійснюється із тієї заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.

При застосуванні другого методу змінюються лише ті показники розрахунку заробітної плати, на які здійснюється посилання в цій нормі (за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV).

За змістом частини першої статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Слова "за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року" означають, що враховується вся заробітна плата, в тому числі і та, яку отримував пенсіонер після призначення пенсії.

Заробітна плата для обчислення пенсії в обох випадках розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 Закону № 1058-IV: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ;

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

На підставі наведеного можна дійти висновку, що заробітна плата, яку отримував пенсіонер, продовжуючи працювати після призначення йому пенсії, має значення для визначення додаткових коефіцієнтів заробітної плати за кожний відпрацьований місяць після призначення пенсії.

Таким чином, у формулі обчислення заробітної плати Зп = Зс х (Ск : К) змінними показниками будуть (Ск : К).

У ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV зазначено, що при обчисленні заробітної плати для перерахунку пенсії можуть бути змінені показники заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення пенсії, але не вказано, за який календарний рік береться середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України.

Виходячи з буквального тлумачення ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV цей показник повинен бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.

За таких обставин, колегія суддів зазначає, що пенсіонер має право вибрати метод обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії, зокрема з урахуванням заробітної плати, яку він отримував до моменту перерахунку пенсії, але не має права вимагати застосування показника середньої заробітної плати працівників, що працюють у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії..

Виходячи з наведеного, колегія суддів приходить до висновку про необхідність задоволення апеляційної скарги, скасування оскаржуваного судового рішення з прийняттям нового -про відмову в задоволенні позовних вимог позивача.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 55, 185, 197, 198 ч. 1 п. 3, 202 ч.1 п.4, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі Сумської області - задовольнити.

Постанову Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 17.03.2011 року - скасувати, з прийняттям нового судового рішення про відмову в задоволені позовних вимог ОСОБА_1.

Постанова Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Мельнікова Л.В.

Судді(підпис) (підпис) Бартош Н.С. Донець Л.О.