Постанова від 27.06.2014 по справі 808/3510/14

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2014 року 10 год. 55 хв. Справа № 808/3510/14 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Каракуші С.М.

за участю секретаря Лазько Д.В.

представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу

за позовом: фізичної особи-підприємця ОСОБА_2

до: Приморської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області

про: визнання недійсною податкової консультації

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (далі - позивач або ФОП ОСОБА_2) звернувся з адміністративним позовом до Приморської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області (далі - відповідач або Приморська ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізькій області) про визнання недійсною податкової консультації № 628/10/08-17-11-007 від 12.05.2014.

Позивач вважає надану податкову консультацію такою, що суперечить нормам чинного законодавства, а саме положенням статей 14, 291 Податкового кодексу України, та такою, що не містить роз'яснень поставлених позивачем питань. Зазначає, що вугілля, реалізацію якого здійснює позивач, не є реалізацією корисних копалин, а є реалізацією готової продукції, виготовленої з корисної копалини, а відтак вважає, що платник єдиного податку другої групи може здійснювати торгівлю кам'яним вугіллям марок АС, АО, АМ під класом 47.78 згідно Класифікації.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі, просив його задовольнити та надав пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, 13.06.2014 до суду надійшов відзив Приморської ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізькій області, з якого вбачається, що відповідач позов не визнає в повному обсязі та зазначає, що позивач здійснює діяльність з роздрібної торгівлі кам'яним вугіллям марок АС, АМ, АО, яке відноситься до копалин загальнодержавного значення. У відповідності до підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 Податкового кодексу України не можуть бути платниками єдиного податку суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи-підприємці), які здійснюють видобуток, реалізацію корисних копалин, крім реалізації корисних копалин місцевого значення, а відтак вважає, що Приморською ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізькій області надана податкова консультація відповідно до вимог Податкового кодексу України та просить в задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач зареєстрований як фізична особа-підприємець 07.09.2006 Приазовською районною державною адміністрацією Запорізької області, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серія НОМЕР_1 (а.с. 10).

Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 з 01.01.2012 перебуває на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності та відноситься до 3 групи платника податку із ставкою єдиного податку 5 відсотків від доходу. Позивач здійснює підприємницьку діяльність за наступними видами господарської діяльності: КВЕД 33.19 ремонт і технічне обслуговування інших машин і устаткування; КВЕД 28.99 виробництво інших машин і устаткування спеціального призначення; КВЕД 77.12 надання в оренду вантажних автомобілів; КВЕД 46.21 оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; КВЕД 46.49 оптова торгівля іншими товарами господарського призначення; КВЕД 47.19 інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах; КВЕД 47.99 інші види роздрібної торгівлі поза магазинами; КВЕД 49.41 вантажний автомобільний транспорт; КВЕД 77.39 надання в оренду інших машин, устаткування та товарів; КВЕД 47.78 роздрібна торгівля іншими невживаними товарами в спеціалізованих магазинах; КВЕД 47.48 роздрібна торгівля іншими не вжитими товарами в спеціалізованих магазинах (а.с. 11-12).

22.04.2014 ФОП ОСОБА_2 звернувся до Приморської ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізькій області із зверненням про надання податкової консультації, в якому просив надати відповідь щодо того, чи може фізична особа-підприємець використовувати спрощену систему оподаткування та бути включеним до другої групи суб'єктів господарювання спрощеної системи оподаткування, та здійснювати при цьому роздрібну торгівлю кам'яним вугіллям марок АС, АО, АМ під класом 47.78 згідно Класифікації (а.с. 13-14).

Листом № 628/10/08-17-11-007 від 12.05.2014 Приморська ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізькій області надала відповідь, у якій зазначено, що відповідно до підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 Податкового кодексу України не можуть бути платниками єдиного податку суб'єкти господарювання, які здійснюють видобуток, реалізацію корисних копалин, крім реалізації корисних копалин місцевого значення. Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 № 827 «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення» встановлено, що до копалин загальнодержавного значення належить, зокрема, кам'яне і буре вугілля, у зв'язку з чим, суб'єкти господарювання платники єдиного податку не мають права здійснювати реалізацію корисних копалин загальнодержавного значення (а.с. 15).

Не погодившись із наданою відповіддю Приморської ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізькій області ФОП ОСОБА_2 звернувся до суду.

Відповідно до положень статті 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, за зверненням платників податків контролюючі органи надають безоплатно консультації з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом. Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію. За вибором платника податків консультація надається в усній, письмовій або електронній формі. Контролюючі органи мають право надавати консультації виключно з тих питань, що належать до їх повноважень.

Як зазначив в своїх поясненнях представник позивача, ФОП ОСОБА_2 здійснює діяльність з роздрібної торгівлі вугіллям марок АС, АМ, АО.

З врахуванням особливостей роботи підприємств України розроблено національний стандарт для встановлення марочної належності вугілля - ДСТУ 3472-96 «Вугілля буре, кам'яне, антрацит. Класифікація», затверджений наказом Держспоживстандарту № 567 від 23.12.1996. Відповідно до марочної належності вугілля України за ДСТУ 3472-96 позначення марки А відповідає марці вугілля антрацит. Також класифікація вугілля здійснюється за розміром кусків. Відповідно до даної класифікації класу «дрібне» відповідає позначення М, класу «сім'ячко» відповідає позначення С, а класу «горіх» відповідає позначення О. Таким чином, марки вугілля, реалізацію якого здійснює позивач є сортами (марками) вугілля антрацит та є відповідно антрацит горіх - АО, антрацит дрібний - АМ та антрацит сім'ячко - АС.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності визначені главою 1 розділу XIV Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 291.2 Податкового кодексу України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Відповідно до пункту 291.5 статті 291 Податкового кодексу України не можуть бути платниками єдиного податку суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи-підприємці), які здійснюють видобуток, реалізацію корисних копалин, крім реалізації корисних копалин місцевого значення.

Статтею 1 Гірничого закону України визначено, що корисні копалини - природні мінеральні речовини, які можуть використовуватися безпосередньо або після їх обробки.

Згідно з підпунктом 14.1.91 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, корисні копалини - природні мінеральні утворення органічного і неорганічного походження у надрах, у тому числі будь-які підземні води, а також техногенні мінеральні утворення в місцях видалення відходів виробництва та втрат продуктів переробки мінеральної сировини, які можуть бути використані у сфері матеріального виробництва і споживання безпосередньо або після первинної переробки.

Пунктом 3.10 глави 3 Класифікатору корисних копалин ДК 008:2007, затвердженого наказом Держспоживстандарту України № 357 від 12.12.2007, визначено, що корисні копалини - це природні мінеральні утворення органічного і неорганічного походження у надрах, на поверхні землі, у джерелах вод і газів, на дні водоймищ, придатні для промислового використання. Корисні копалини за своїм значенням поділяються на корисні копалини загальнодержавного і місцевого значення. Віднесення корисних копалин до корисних копалин державного та місцевого значення визначає Кабінет Міністрів України за поданням спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр.

Відповідно до пункту 3.18 глави 3 зазначеного Класифікатору, до твердих горючих корисних копалин відносяться скупчення в осадових породах метаморфізованих змертвілих рослин (вугілля) або змертвілих і неповністю розкладених болотних рослин під впливом біохімічних процесів за умов підвищеної вологості і нестачі кисню (торф).

Главою 5 встановлений класифікатор корисних копалин, де кам'яному вугіллю встановлений код об'єкта класифікації 13 003 000, а антрациту - 13 001 000.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 № 827 затверджено «Перелік корисних копалин загальнодержавного значення» та «Перелік корисних копалин місцевого значення», відповідно до яких, до корисних копалин загальнодержавного значення відноситься також, серед іншого, кам'яне вугілля та антрацит.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що кам'яне вугілля, реалізацію якого здійснює позивач, відноситься до корисних копалин загальнодержавного значення.

Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративний судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Враховуючи, що податковим органом на звернення позивача надана відповідь, а також ту обставину, що кам'яне вугілля, реалізацію якого здійснює позивач відноситься до корисних копалин, яке в свою чергу відноситься до корисних копалин загальнодержавного значення, а відтак, як зазначено у пункті 291.5 статті 291 Податкового кодексу України, платниками єдиного податку не можуть бути суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи-підприємці), які здійснюють видобуток, реалізацію корисних копалин, крім реалізації корисних копалин місцевого значення, суд приходить до висновку, що надана Приморською ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізькій області податкова консультація є правомірною та такою, що не суперечить вимогам чинного законодавства, а позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 2, 3, 17, 94, 158, 161-163, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя С.М. Каракуша