Постанова від 01.07.2014 по справі 805/6524/14

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2014 р. Справа № 805/6524/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Скріпніка А.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Краматорського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення суми переплати допомоги по безробіттю, -

ВСТАНОВИВ:

23.05.2014 року Краматорський міський центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми переплати допомоги по безробіттю.

Представник позивача та відповідач до суду не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Частиною 6 ст. 128 КАС України встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що згідно наданої до центру зайнятості заяви ОСОБА_1 присвоєно статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю. Проте, в ході перевірки даних було встановлено, що останній в період з 13.12.2010 року по 08.09.2011 року, тобто під час перебування на обліку в центрі зайнятості як безробітній, був зареєстрований в якості фізичної особи-підприємця. Таким чином, відповідач незаконно отримав суму допомоги по безробіттю за вказаний період у розмірі 4 575,12 грн. На підставі цього просить стягнути з ОСОБА_1 суму допомоги по безробіттю у розмірі 4 575,12 грн.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач звернувся до Краматорського міського центру зайнятості з метою пошуку роботи. Згідно із заявою відповідача від 13.12.2010 року (а.с. 9), він просив надати йому статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю відповідно до Закону України "Про зайнятість населення". Також, в зазначеній заяві ОСОБА_1 зазначив, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності

З 13.12.2010 року ОСОБА_1 присвоєно статус безробітного та розпочато виплату допомоги по безробіттю, що підтверджується відповідним наказом (а.с. 13).

При проведенні звірки між Краматорським міським центром зайнятості та Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття та на підставі отриманої інформації від Виконавчого комітету Краматорської міської ради (лист №01.01-26/340 від 24.01.2014 року) позивачем встановлено, що ОСОБА_1 в період отримання допомоги по безробіттю був зареєстрований в якості суб'єкта підприємницької діяльності. (а.с. 10, 11).

Крім того, з інформації, отриманої з Державного підприємства "Інформаційно-ресурсний центр", вбачається, що ОСОБА_1 зареєстрований в якості фізичної особи-підприємця з 26.08.1999 року.

Відповідно до п. "а" ч. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення", в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах: працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" № 804-XII від 01 березня 1991 року (із змінами, внесеними згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації інвалідами права на трудову зайнятість" від 23.02.2006, № 3483-IV) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Відповідно п. 4 ч. 5 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття" тривалість виплати допомоги по безробіттю, матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації скорочується на строк до 90 календарних днів у разі приховування відомостей про працевлаштування на тимчасову роботу (у тому числі за межами України) або здійснення іншої діяльності за винагороду в період одержання допомоги по безробіттю.

Як вбачається із матеріалів справи, сума незаконно отриманої допомоги по безробіттю ОСОБА_1 за період з 13.12.2010 року по 08.09.2011 року становить 4 575,12 грн., що підтверджується довідкою Краматорського міського центру зайнятості (а.с. 15).

У відповідності до наказу Краматорського міського центру зайнятості № 28 від 31.01.2014 року "про надання недостовірних даних" позивачем прийнято рішення про повернення виплат у встановленому порядку.

У відповідності до абз. 5 ч. 1 ст. 34 Закону, Фонд має право стягувати відповідно до закону кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою.

На виконання зазначених приписів Краматорським міським центром зайнятості на адресу ОСОБА_1 надсилалась претензія, згідно якої останньому запропоновано в добровільному порядку повернути виплачену допомогу по безробіттю у розмірі 4 575,12 грн. перерахувавши її протягом 15 календарних днів на рахунок центру зайнятості.

В зазначений строк кошти на рахунок центру зайнятості не надійшли.

Пунктом 1 частини 2 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до частини 3 вказаної статті Закону, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Також, відповідно до п. 6.14. Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 р. N 307 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000р. за N915/5136, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.

Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З урахуванням вищенаведеного, у зв'язку тим, що в добровільному порядку сума переплати допомоги по безробіттю відповідачем не сплачена, позовні вимоги Краматорського міського центру зайнятості підлягають задоволенню.

У відповідності до ст. 94 КАС України судові витрати не підлягають стягненню.

Керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 122- 143, 151-154, 158-163, 167, 185-186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Краматорського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення суми переплати допомоги по безробіттю - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1) на користь Краматорського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття суму переплати допомоги по безробіттю у розмірі 4 575 (чотири тисячі п'ятсот сімдесят п'ять) грн. 12 коп. на розрахунковий рахунок № 37173300901059 в ГУДКС України у Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 23419575.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Скріпнік А.І.