01.07.2014 р. Справа № 914/1515/14
За позовом: Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал», м. Львів
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Третій Легіон», с.Сокільники, Пустомитівського району, Львівської області
про стягнення додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень у розмірі 8 312, 85 грн.
Суддя Коссак С.М.
при секретарі Довгополов А.О.
Представники:
Від позивача: Коваль Р.П. - представник за довіреністю від 07.10.2013р.;
Від відповідача: Довганик М.Є. - представник за довіреністю від 13.05.2014р.; Мандрусяк М.Л. - представники за довіреністю від 13.05.2014р.
На розгляд господарського суду Львівської області подано позов Львівським міським комунальним підприємством «Львівводоканал» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Третій Легіон» про стягнення додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень в сумі 8 312, 85 грн.
Ухвалою господарського суду Львівської області від 30.04.2014р. прийнято справу до розгляду та призначено на 26.05.2014р.
В судовому засіданні 26.05.214р. оголошено перерву до 10.06.2014р., а 10.06.214р. на 01.07.2014р.
11.06.2014р. позивачем подано (вх. № 25283/14 від 11.06.2014р.) правила приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова.
В судовому засіданні 01.07.2014р. представник позивача позовні вимоги підтримує з підстав зазначених в позовній заяві, письмових пояснень (вх. № 24711/14/14 від 06.06.2014р.) та пояснень на відзив (вх. № 24710/14 від 06.06.2014р.). Просить позов задоволити повністю та стягнути з відповідача 8 312,85 грн. за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень.
В судовому засіданні 01.07.2014р. представники відповідача заперечуюсь проти заявлених позовних вимог, позовні вимоги вважають незаконними та необґрунтованими з підстав зазначених у відзиві на позовну заяву (вх. №21960/14 від 20.05.2014р.).
В судовому засіданні 01.07.2014р. оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Між позивачем у справі - Львівським міським комунальним підприємством «Львівводоканал» та відповідачем у справі - Товариством з обмеженою відповідальністю «Третій Легіон» укладено договір №305030 від 08.06.2011р. про подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі (надалі - Договір).
Відповідно до п.1.1. Договору Львівводоканал надає послуги у забезпеченні питної водою та прийманні стічних вод, а Абонент користується послугами: здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначені Договором та чинним законодавством України, зокрема: Законом України «Про питну воду і питне водопостачання», «Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України», «Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення», «Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст і селищ України», «Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова».
Відповідно до пункту 2.1. цього Договору Львівводоканал повинен надати передбачені цим Договором послуги постачання питної води, яка відповідає чинному стандарту (ГОСТ 2874-82) або дозволу Держстандарту України та Міністерства охорони здоров'я України на відхилення від стандарту в об'ємі 195 куб.м/міс. та послуги приймання стічних вод, у яких не перевищено допустимі концентрації забруднювальних речовин в об'ємі:- 105 куб. м./міс., дощових (талих) стічних вод - 32 куб.м/міс.
Відповідно до п.2.2.1. Договору Абонент зобов'язується отримати технічні умови (в разі їх відсутності) на приєднання до мереж водопроводу та каналізації, погодити паспорт водного господарства (в разі його відсутності) протягом одного місяця з моменту укладання Договору і у встановленому порядку отримати Дозвіл на скид стічних вод, погодивши проект Ліміту на скид забруднювальних речовин.
Відповідно до 2.2.3. Договору Абонент зобов'язується надати перелік своїх об'єктів (структурних підрозділів), які використовують воду (від яких приймаються стоки), за формою, що відповідає Додатку №1 до Договору; повідомляти про зміни перелічених даних не пізніше 20-ти днів від їх виникнення.
Так, Додатком №1 до Договору визначено перелік організацій відповідача, які використовують воду (від яких приймаються стоки). Відповідно цього Додатку передбачено: ТзОВ «Третій Легіон» за адресою Львівська область, Пустомитівський район, с.Сокільники, вул. Львівська бічна,4.
Згідно п.2.2.7. Договору відповідач зобов'язувався не перевищувати встановлені ліміти водоспоживання і водовідведення та допустимі концентрації забруднювальних речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках Абонента.
Пунктом 4.4. Договору визначено, що об'єм відібраної води, а також об'єм скинутих стічних вод понад встановлений ліміт оплачується в п'ятикратному розмірі. При відсутності технічних умов і неотриманні їх на протязі чотирьох місяців від дати укладення Договору, весь об'єм води та стоків вважається понадлімітним і оплачується в п'ятикратному розмірі. При відсутності дозволу на скид забруднювальних речовин чи закінчення строку його дії весь об'єм стоків вважається понадлімітним і оплачується в п'ятикратному розмірі.
Відповідачу доведено Ліміт № 1481 на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації, в якому наведено значення їх допустимих концентрацій.
На виконання п.2.1.3. Договору та пунктів 3.1.4, 3.2.4 Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 18.09.2002р. №292 (надалі - Правила) позивачем в присутності представника відповідача здійснено вибірковий відбір проб стічних вод відповідача, про що складено Акт №5508 від 21.08.2013р. про відбір контрольної вибіркової проби стічних вод для проведення головного і контрольного хімічних аналізів КК-1, вид проби - Разова.
В Акті № 5508 від 21.08.2013р., зазначено, що представник підприємства відмовлено у підписані даного акту.
Хіміко-бактеріологічною лабораторією ЛМКП «Львівводоканал» складено результати вимірювань № 1406 (показники якості стічних вод), згідно з рішенням міськвиконкому від 18.09.2002р. №292 відповідно доАакту про відбір проби №5508 від 21.08.2013р., в якому наведено дату початку робіт - 21.08.2013р. та дату оформлення таких результатів - 29.08.2013р.
В Акті зазначено, що проби для проведення контрольного аналізу запломбовано (пломба ЛВК-) та передано абонентові, що результати контрольного аналізу можуть розглядатись, якщо вони будуть подані абонентом водоканалу не пізніше 72 годин після закінчення цього аналізу; абонент має право погодитись з результатами головного аналізу; проби і контрольний аналіз не проводити; при відсутності результатів контрольного аналізу всі розрахунки виконуються відповідно до результату головного аналізу.
На підставі результату вимірювань відібраної проби стічних вод позивачем встановлено перевищення в цих пробах встановлених Лімітом № 1481 значень ДК заліза БСК5, завислі речовини.
Внаслідок допущеного порушення вимог Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 18.09.2002р. №292 щодо складу і властивостей стічних вод, відповідачу нараховано додаткову плату в сумі 8 312,85 грн. на підставі розрахунку №5066/36 від 05.09.2013р.
Позивачем направлено відповідачу претензію №5066 від 23.10.2013р. про додаткову плату за скид стічних вод з порушенням вимог Правил щодо їх складу і властивостей на суму 8 312,85 грн. із Актом про відбір проби №5508, результати вимірювання № 1406, Розрахунок додаткової плати за скид стічних вод № 5066/36 від 05.09.2013р. та рахунки на сплату.
У відповідь на претензію, відповідач направив позивачу лист № 12/1-11/2013 від 12.11.2013р., в якому зазначив, що відбір проб стічних вод здійснено без присутності відповідальної особи, що не отримав відібрану пробу для здійснення контрольного аналізу, акт про відбір контрольної вибіркової проби стічних вод для проведення головного і контрольного хімічних аналізів не отримували та не підписували. Тому просить провести відбір зразків для повторного аналізу та рахунки на суму 8 312,85 грн. вважати не дійсними.
У відповідь на лист відповідача № 12/1-11/2013 від 12.11.2013р., позивач листом № 36-6973 від 27.12.2013р. зазначив, що після прибуття на ваше підприємство, представник ЛМКП «Львівводоканал» повідомив керівництво про прибуття для відбору проб. Відбір проб, з відома та за погодженням з керівництвом товариства, відбувався у присутності охоронці. Оскільки присутній при відборі охоронець відмовився назватися та підписати акт відбору проб, згідно з п. 7.2.18.3. Правил, проба для контрольного аналізу підприємству не передавалась. Повторний відбір проб стічних вод буде проведено у плановому порядку.
У відзиві відповідач зазначає, що п.7.2. та п.8.4. Правил постановою Галицького районного суду м. Львова у справі № 1304/7647/12 визнано протиправними та скасовані. Однак, з матеріалів справи вбачається, що справа № 1304/7647/12 перебуває на розгляді Львівського апеляційного адміністративного суду (ухвала про відкриття апеляційного провадження). Належних та допустимих доказів набрання постави законної сили сторонами не подано.
При винесенні рішення суд виходив з такого.
Спірні правовідносини регулюються Договором №305030 від 08.06.2011р. між позивачем та відповідачем, Водним кодексом України, Законом України «Про питну воду і питне водопостачання», Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених Державним комітетом будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002р. №37, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 26 квітня 2002р. за №403/6691, Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених рішенням виконкому Львівської міської ради від 18.09.2002 р. №292.
За п. 3 ч. 1 статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Відповідно до п.4.3.1 Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених рішенням виконкому Львівської міської ради від 18.09.2002 р. №292 (надалі - Правила) уповноваженим органом Львівського міськвиконкому затверджено перелік підприємств, Дозвіл на скид для яких надається на підставі доведеного Ліміту на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації.
За пунктом 3.5.1. вищезазначених Правил підприємство зобов'язане здійснювати систематичних контроль за кількістю та якістю стічних вод, які вони скидають до системи міської каналізації (п.7.3.). Не перевищувати встановлені ліміти водовідведення та допустимі показники стічних вод в КК на своїх випусках.
Пунктами 3.1.4, 3.1.5, Правил визначено, що Водоканал зобов'язаний здійснювати контроль за якістю стічних вод, що скидають Підприємства, а також за режимом і обсягом скиду, виставляти Підприємствам до оплати рахунки за послуги водовідведення. У випадку виявлення з боку Підприємств порушень Правил (перевищення встановлених показників об'єму та якості стічних вод, скид без Дозволу, невиконання вимог Акту тощо), Водоканалом нараховується додаткова плата із застосуванням коефіцієнта кратності (розділи 8,9 Правил).
Відповідно до п. 3.2.4. Правил Водоканал має право у будь-який час самостійно або за участю представника Абонента (попередивши підприємство) відбирати проби стічних вод. Проводити обстеження водопровідних і каналізаційних систем будь-якого водоспоживача та складати акти за результатами цих обстежень (п.3.2.3. Правил).
Відповідно до пункту 6.1. Правил граничні нормативні показники якості стічних вод, що скидаються Підприємством у міську каналізацію (загальні вимоги, додаток 10.1.) встановлюється згідно з державними правилами приймання з урахуванням таких факторів: допустима концентрація забруднювальних речовин в міській каналізації (на випуску підприємства); допустима концентрація забруднювальних речовин на вході в міські КОС; величини лімітів на скид забруднювальних речовин, які встановленні Водоканалу ДУЕП в дозволі на спеціальне водокористування; допустимий вміст солей важких металів в осадах стічних вод; вміст солей у воді місцевого водопроводу.
Згідно пункту 6.2. вказаних Правил для підприємств, внесених до переліку (п.4.3.1), допустима концентрація встановлюється згідно з доведеним Лімітом на скид (п.4.5), дотримання встановлених допустимих концентрацій визначається в КК на Випусках Підприємства.
Пунктом 8.3.3 цих Правил визначено, що при виявленні скиду до Міської каналізації стічних вод з порушенням Правил щодо їх складу та властивостей, об'єм стічних вод визначається за розрахунковий період, в якому здійснено відбір проб, згідно з груповим рахунком водоканалу і актом про відбір.
Пунктом 2.6 Правил передбачено, що встановлення абонентам режиму та нормативів скидання забруднювальних речовин у міську каналізацію, формулювання висновку щодо відповідності фактичних показників якості стічних вод допустимим, а також виконання розрахунку входять виключно до компетенції водоканалу.
Згідно п.3.2.6 Правил Водоканал має право проводити хімічний аналіз проб стічних вод підприємств та робити офіційні висновки про відповідність фактичних концентрацій забруднювальних речовин стічних вод допустимим (п.2.6).
Відповідно до пунктів 7.4.3.,7.4.4. Правил, на відібранні проби складається акт про відбір проб. Відбір проб проводиться уповноваженими працівниками контролюючих служб. При цьому на підприємство покладаються обов'язки згідно з п. 3.5.5.
Відповідно до п. 3.5.5. Правил підприємство зобов'язане забезпечити можливість проведення контролюючими службами у будь-який час доби обстеження підприємства з питання роботи локальних КОС та контролю за скиданням стічних вод у міську каналізацію, надавати необхідні документи та експлуатаційний персонал.
На підставі пунктів 3.1.4., 3.2.3., 3.2.4. Правил позивачем було здійснено вибірковий відбір проб стічних вод відповідача, про що складено Акт № 5508 від 21.08.2013р.
В Акті № 5508 від 21.08.2013р., зазначено, що представником підприємства відмовлено у підписані даного акту.
Листом № 12/1-11/2013 від 12.11.2013р. у відповідь на претензію №5066 від 23.10.2013р., відповідач зазначає, що відбір проб стічних вод здійснено без присутності відповідальної особи, яка знаходилась в відпустці.
Однак, як стверджується позивачем та не заперечується відповідачем належними та допустимими доказами, відбір проводився з відома та за погодженням з керівництвом товариства, та у присутності охоронця. Однак охоронець відмовився назватись та підписати акт відбору.
Відповідно до п 3.10.3. Правил акт підписується уповноваженими представниками водоканалу і підприємства. При відмові підприємства від підпису, представники водоканалу роблять відповідний запис в акті. В цьому разі акт затверджується водоканалом і діє в однобічному порядку (п.7.2.18.3).
Відповідно п.7.2.18.3. Правил, проба для контрольного аналізу не передається підприємству лишу у випадку відмови підприємства виділити представника для відбору проби, відмови представника підприємства від підпису акту про відбір або незгоди підприємства з порядком застосування результатів арбітражного аналізу проби. Про це робиться відповідний запис в Акті про відбір проби.
Отже, враховуючи відмову присутньої особи при відборі проби підписати Акт, про що зроблено відмітку, даний Акт підписаний затверджено водоканалом.
З цього приводу, не приймаються як належні та допустимі докази, доводи відповідача, про те, що у акті № 5508 від 21.08.2013р. відсутня інформація про пломбу ЛВК на пробі для проведення контрольного аналізу.
Як зазначено вище, з врахуванням п.7.2.18.3 правил, така інформація відсутня, у зв'язку з відмовою представником відповідача від підпису зазначеного акту. Про що зроблено відмітку в Акті.
Також, в судовому засіданні встановлено, що відповідач не звертався до позивача з метою отримання відібраної проби для проведення контрольного аналізу. В листі № 12/1-11/2013 від 12.11.2013р. міститься прохання провести відбір зразків для повторного аналізу.
Представник позивача надав пояснення, що об'єм відібраної проби (Акт №5508) відповідав вимогам п.7.2.37 Правил визначено, що найменший об'єм разової проби становить 2,5 л.(в посуд для головного аналізу - не менше 1 л.; в посуд для контрольного аналізу - 1,5 л.). Відповідно до вимог п.7.2. Правил, зазначена контрольна вибіркова разова проба відбиралась з участю належно підготовленого пробовідбірника, була відібрана в загальному об'ємі - 3 літри і розлита у посудини по 1.5л. для головного та контрольного аналізів. Обидві посудини мали бирку марковану: «Акт № 5508, дату акту: 21.08.2013р. проба 31». Проба для контрольного аналізу не була передана відповідачу, оскільки відповідач фактично не забезпечив явку уповноваженого представника для участі у відборі проби, а охоронець що супроводжував працівників водоканалу та був присутній при відборі проб відмовився від підпису акту.
Відповідно до пункту 7.2.14 Правил Проба для головного аналізу передається в хімічну лабораторію пункт 7.2.32); якщо проби відібрані Водоканалом - головний аналіз проводить хімічна лабораторія Водоканалу.
Судом встановлено, що Хіміко-бактеріологічна лабораторія по контролю за якістю очистки стічних вод на каналізаційних спорудах ЛМКП «Львівводоканал», на час проведення вимірювань спірної проби стічних вод, була належно атестована метрологічною службою на право проводити вимірювання.
Договір про подачу води з комунального водопроводу та прийняття стічних вод до каналізаційної мережі, на підставі якого склалися правовідносини між сторонами, не припинив своєї дії, не визнаний недійсним і підлягає виконанню сторонами.
Відповідно п.7.2.2. правил, з метою контролю якості стічних вод підприємство здійснюється відбір разових проб. Вибіркові разові проби повністю характеризують склад та властивості стічних вод і відповідність фактичних концентрацій забруднювальних речовин допустимим. Виявленні таким чином перевищення допустимих якісних показників є необхідною і достатньою підставою для нарахування додаткової плати.
Результатами вимірювання № 1406 відповідно до Акту № 5508 від 21.08.2013р., який належним чином оформлений згідно Правил, встановлено, що перевищення в пробі встановленого відповідачу (Ліміт № 1481) значень ДК заліза БСК5, завислі речовини. Згідно розрахунку № 5066/36 від 05.09.2013р. плата за приймання наднормативно забруднених стічних вод становить 6 879,60 грн. (перераховується підприємством на рахунок водоканалу) та 1 433,25 грн. (що перераховується до місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища), що в сумі 8 312,85 грн.
Пунктом 4.2 «Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів», затвердженої наказом Держбуду України від 19.02.2002 року № 37, встановлено, що 20 % плати за скид понаднормативних забруднень (1433,25 грн.) перераховуються до утвореного в міському бюджеті фонду охорони навколишнього природного середовища.
Доводи відповідача у листі №12/11-11/2023 від 12.11.2013р. на претензію №5066 від 23.10.2013р., що відбір проб стічних вод здійснено без присутності відповідальної особи, яка знаходилась в відпустці є безпідставними та необґрунтовані згідно Правил. Контрольний аналіз відповідач не проводив, результати головного аналізу відповідачем не спростованні.
Відповідно до пункту 2.3 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених Державним комітетом будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002р. №337, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 26 квітня 2002р. за №403/6691 підприємства мають право перевіряти розрахунки допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах свого Підприємства, виконані Водоканалом та оскаржувати їх; звертатися до суду з оскарженням неправомірно (на їх погляд) виставлених рахунків та вимагати проведення аналізу стічних вод підприємства.
Таким чином, суди прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Судові витрати, відповідно до ст. 49 ГПК України, покласти на відповідача.
Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 1, 33, 34, 43, 49, 82, 83, 84, 85 ГПК України, суд -
1. Позов задоволити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Третій Легіон» (81130, Львівська область, Пустомитівський район, с. Сокільники, вул. Львівська бічна, 4; ідентифікаційний код юридичної особи 23958763) на користь Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» (79017, м. Львів, вул. Зелена, 64; ідентифікаційний код юридичної особи 03348471) 6 879,60 грн. як додаткову плату за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднень та 1 827,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Третій Легіон» (81130, Львівська область, Пустомитівський район, с. Сокільники, вул. Львівська бічна, 4; ідентифікаційний код юридичної особи 23958763) в дохід міського бюджету Львова (фонд охорони навколишнього природного середовища м. Львова, рахунок 33110331700002 за кодом бюджетної класифікації: 24062100 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього середовища внаслідок господарської та іншої діяльності» банк ГУДКУ у Львівській області, код ЄДРПОУ: 38008294, код МФО 825014) нарахування у розмірі 1 433,25 грн. за скид понаднормативних забруднень.
4. Накази видати відповідно до статті 116 ГПК України.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені статтями 91-93 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 07.07.2014року.
Суддя Коссак С.М.