Рішення від 02.07.2014 по справі 913/1085/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

02 липня 2014 року Справа № 913/1085/14

Провадження №8пд/913/1085/14

За позовом прокурора міста Лисичанська, м.Лисичанськ Луганської області

в інтересах держави в особі:

позивача - Лисичанської міської ради, м.Лисичанськ Луганської області

до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "ЛІА "ЛТД", смт.Станиця Луганська Луганської області

про внесення змін до договору оренди землі від 16.05.2005, державна реєстрація від 01.06.2005 за № 040540600030

Суддя господарського суду Луганської області Косенко Т.В.

Секретар судового засідання Дрожанова О.В.

У засіданні брали участь:

від заявника - Голоденко К.О. - прокурор відділу прокуратури м.Луганська, службове посвідчення № 020155 від 03.09.2013;

від позивача - Торбенко Є.В. - завідуючий сектором зі спірних питань землекористування управління власності, довіреність №68-01/16 від 11.01.2014;

від відповідача - Кучерова О.О. - юрист, довіреність № 26 від 07.04.2012.

СУТЬ СПОРУ:

Прокурором міста Лисичанська в інтересах держави в особі Лисичанської міської ради заявлено вимоги про внесення змін до договору оренди землі від 16.05.2005, державна реєстрація від 01.06.2005 за № 040540600030, який укладений між Лисичанською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "ЛІА "ЛТД", відносно земельної ділянки площею 0,9983 га для експлуатації будівлі магазину, яка знаходиться за адресою: м.Лисичанськ, пр.Леніна, 80, а саме: викласти п.5 розділу "Об'єкт оренди" договору у новій редакції: "5.Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає: на період експлуатації - 6134881 грн 22 коп. (шість мільйонів сто тридцять чотири тисячі вісімсот вісімдесят одна грн 22 коп.)"; викласти п.9 розділу "Орендна плата" договору у наступній редакції: "9.Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі: - на період експлуатації - 369934 грн 77 коп. (триста шістдесят дев'ять тисяч дев'ятсот тридцять чотири грн 77 коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УДКСУ у м.Лисичанську Луганської області, ГУДКСУ Луганської області, МФО 804013, код платежу 13050200"; викласти п.11 розділу "Орендна плата" договору у наступній редакції: "11.Орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі: - на період експлуатації - 30827 грн 90 коп. (тридцять тисяч вісімсот двадцять сім грн 90 коп.) не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем".

Ухвалою господарського суду Луганської області (суддя - Середа А.П.) від 23.04.2014 було порушено провадження у справі та її розгляд призначений на 15.05.2014.

Відповідач відзивом б/н від 15.05.2014 вимоги позову відхилив, посилаючись на те, що мета використання земельної ділянки передбачає застосування змішаного функціонального коефіцієнту; що позивач не врахував, що спірна земельна ділянка відноситься до земель змішаного використання, а тому для даної земельної ділянки повинен застосовуватися коефіцієнт функціонального використання для земельних ділянок змішаного використання; що відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 28.01.2010 нормативна грошова оцінка земельної ділянки під забудовою складає 6134880 грн 94 коп., в той час як прокурором в розрахунку розміру орендної плати використана нормативна грошова оцінка 6134881 грн 22 коп.

Ухвалою господарського суду Луганської області від 15.05.2014 (суддя - Середа А.П.) розгляд справи відкладено на 29.05.2014, а потім відповідною ухвалою - на 16.06.2014.

12.06.2014 у зв'язку із перебуванням судді Середи А.П. у відпустці був проведений повторний розподіл в автоматизованій системі документообігу суду, у відповідності до вимог статті 21 Господарського процесуального кодексу України та дана справа передана на розгляд судді Косенко Т.В.

Поясненням № 1085 вих14 від 16.06.2014 прокурор зазначив, що підставою звернення його до суду є приведення договору оренди землі від 16.05.2005, державна реєстрація від 01.06.2005 за № 040540600030, у відповідність до норм ст.288 Податкового кодексу України.

Позивач запереченням на відзив № Т-18/14 від 29.05.2014 просив суд позовні вимоги задовольнити.

Згідно ст.77 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 16.06.2014 була оголошена перерва до 02.07.2014.

У судовому засіданні 02.07.2014 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників заявника та сторін, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно зі ст.13 Конституції України земля є об'єктом права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.

Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст.20 Закону України "Про прокуратуру" при виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право звертатися до суду в передбачених законом випадках.

Статтею 361 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.

Підставою звернення прокурора міста Лисичанська з даною позовною заявою до суду в інтересах держави в особі Лисичанської міської ради є порушення відповідачем встановленого державою порядку користування земельною ділянкою, оскільки невнесення змін до договору оренди землі тягне за собою недоотримання коштів до міського бюджету та є порушенням вимог діючого законодавства.

До відання Лисичанської міської ради, на підставі ст.33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", належить справляння плати за землю, яка в повному обсязі надходить до місцевого бюджету. Несвоєчасне надходження таких платежів призводить до невиконання доходної частини бюджету і , внаслідок цього - неналежного фінансування закладів освіти, охорони здоров'я та інших соціальних програм міста, чим завдається істотна шкода державним інтересам.

Відповідно до абзацу 2 пп.1.3 п.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" системний аналіз норм законодавства України дає підстави для висновку про те, що орендна плата за земельну ділянку, яка перебуває в державній або в комунальній власності, має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (частина перша статті 21 Закону України "Про оренду землі", підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, з іншого - є однією з форм плати за землю як загальнодержавного податку нарівні із земельним податком (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України). Разом з тим підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є саме договір оренди такої земельної ділянки (частина друга статті 21 Закону України "Про оренду землі", пункт 288.1 статті 288 ПК України). У зв'язку з цим та оскільки орендну плату за землю орендар вносить орендодавцеві (стаття 21 Закону України "Про оренду землі", стаття 288 ПК України), то право на стягнення заборгованості з орендної плати має орендодавець шляхом звернення до відповідного господарського суду в установленому ГПК порядку.

Відповідно до п.4 рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 № 3рп/99 справа № 1-1/99 інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.

Оскільки "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Враховуючи викладене, суд вважає, що прокурор міста Лисичанська правомірно звернувся з даним позовом до суду.

Рішенням Лисичанської міської ради від 29.04.2005 № 915 вирішено передати Товариству з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "ЛІА "ЛТД" в оренду терміном на 49 років земельну ділянку площею 0,9983 га для експлуатації будівлі магазину, яка знаходиться за адресою: м.Лисичанськ, пр.Леніна, 80.

На виконання вказаного рішення між Лисичанською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "ЛІА "ЛТД" було укладено договір оренди землі від 16.05.2005, державна реєстрація від 01.06.2005 за № 040540600030.

В п.1 договору сторони визначили його предмет - земельна ділянка для експлуатації будівлі магазину, яка знаходиться за адресою: м.Лисичанськ, пр.Леніна, 80.

Відповідно до п.5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: - на період експлуатації - 4726451 грн 35 коп.

Пунктом 9 договору сторони передбачили, що орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі: - на період експлуатації - 70979 грн 13 коп. за рік на р/р 33210812500051 в УДК м.Луганська, МФО 804013, місцевий бюджет м.Лисичанська, код платежу 13050200.

Згідно п.11 договору орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі: - на період експлуатації - 5914 грн 93 коп. не пізніше 15 числа наступного за звітним місяцем.

В п.34 договору сторони передбачили, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

15.11.2006 між сторонами була укладена додаткова угода до договору оренди землі, якою сторони виклали п.п.5, 9, 11 договору в наступній редакції: "5.Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: - на період експлуатації складає - 4891835 грн 18 коп."; "9. Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі: - на період експлуатації з 01.01.2006 по 01.10.2006 - 73377 грн 53 коп.; на період експлуатації з 01.10.2006 - 125048 грн 00 коп. за рік на р/р 33217812600051 в УДК м.Луганська, МФО 804013, місцевий бюджет м.Лисичанська, код платежу 13050200"; "11.Орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі: - на період експлуатації з 01.01.2006 по 01.10.2006 - 6114 грн 79 коп.; - на період експлуатації з 01.10.2006 - 10420 грн 67 коп.".

20.05.2008 між сторонами була укладена додаткова угода до договору оренди землі, якою сторони виклали п.п.5, 9, 11 договору в наступній редакції: "5.Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: - на період експлуатації складає - 5028901 грн 31 коп."; "9. Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі: на період експлуатації з 01.01.2008 - 153512 грн 78 коп. за рік на р/р 33214812700051 в УДК м.Луганська, МФО 804013, місцевий бюджет м.Лисичанська, код платежу 13050200"; "11.Орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі: - на період експлуатації з 01.01.2008 - 12792 грн 73 коп.".

05.05.2009 між сторонами була укладена додаткова угода до договору оренди землі, якою сторони виклали п.п.5, 9, 11 договору в наступній редакції: "5.Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: - на період експлуатації складає - 5793161 грн 85 коп."; "9. Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі: на період експлуатації з 01.01.2009 - 176840 грн 62 коп. за рік на р/р 33214812700051 в УДК м.Луганська, МФО 804013, місцевий бюджет м.Лисичанська, код платежу 13050200"; "11.Орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі: - на період експлуатації з 01.01.2009 - 14736 грн 72 коп.".

06.04.2010 між сторонами була укладена додаткова угода до договору оренди землі, якою сторони виклали п.п.5, 9, 11 договору в наступній редакції: "5.Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: - на період експлуатації складає - 6134880 грн 94 коп."; "9. Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі: на період експлуатації з 01.01.2010 - 187271 грн 87 коп. за рік на р/р 33214812700051 в УДК м.Луганська, МФО 804013, місцевий бюджет м.Лисичанська, код платежу 13050200"; "11.Орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі: - на період експлуатації з 01.01.2010 - 15605 грн 99 коп.".

З набранням з 01.01.2011 чинності Податковим кодексом України було змінено розмір орендної плати та встановлений її мінімальний та максимальний розміри.

Відповідно до ст.2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цих Законів, а також договором оренди землі.

Стаття 30 Закону України "Про оренду землі" передбачає, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Стаття 651 Цивільного кодексу України визначає, що підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Обґрунтованими суд вважає вимоги прокурора про викладення п.5 розділу "Об'єкт оренди" договору у новій редакції: "5.Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає: на період експлуатації - 6134881 грн 22 коп. (шість мільйонів сто тридцять чотири тисячі вісімсот вісімдесят одна грн 22 коп.)"; викладення п.9 розділу "Орендна плата" договору у наступній редакції: "9.Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі: - на період експлуатації - 369934 грн 77 коп. (триста шістдесят дев'ять тисяч дев'ятсот тридцять чотири грн 77 коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УДКСУ у м.Лисичанську Луганської області, ГУДКСУ Луганської області, МФО 804013, код платежу 13050200"; викладення п.11 розділу "Орендна плата" договору у наступній редакції: "11.Орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі: - на період експлуатації - 30827 грн 90 коп. (тридцять тисяч вісімсот двадцять сім грн 90 коп.) не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем", враховуючи наступне.

Податковим кодексом України, який набув чинності 01.01.2011, зокрема, встановлено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п.п.14.1.147 п.14.1 ст.14), а орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п.п.14.1.136 п.14.1 ст.14).

Згідно ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки; може бути більшою граничного розміру орендної плати, ніж зазначений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах. Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Відповідно до ст.290 Податкового кодексу України плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.

Пунктом 34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Рішенням Лисичанської міської ради № 1425 від 12.05.2010 "Про порядок розрахунку орендної плати за землю на території міст Лисичанськ, Новодружеськ, Привілля" з 01.07.2010 був введений новий Порядок розрахунку орендної плати за землю на території міст Лисичанськ, Новодружеськ, Привілля, згідно з яким затверджена нова ставка орендної плати за землю по цільовому використанню: "експлуатація будівлі магазину", а саме: для площі орендованої землі 75 м2 - 10% від нормативної грошової оцінки землі, для площі більше 75 м2 - 6% від нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку (а.с.25) нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,9908 га, яка знаходиться за адресою: пр.Леніна, 80, м.Лисичанськ Луганської області, з урахуванням коефіцієнту індексації складає 6134881 грн 22 коп.

Статтею 144 Конституції України та ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рішення, прийняті органами місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно із ст.632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Можливість внесення змін до договору оренди земельної ділянки передбачена чинним земельним законодавством та умовами договору оренди (п.34 договору).

Відповідно до ч.3 ст.653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Заперечення відповідача, викладені у відзиві, суд вважає необґрунтованими та не приймає їх до уваги.

Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню повністю.

Судовий збір покладається на відповідача, згідно ст.49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст.49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов прокурора міста Лисичанська в інтересах держави в особі Лисичанської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "ЛІА "ЛТД" задовольнити повністю.

2. Внести зміни до договору оренди землі від 16.05.2005, державна реєстрація від 01.06.2005 за № 040540600030, який укладений між Лисичанською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "ЛІА "ЛТД", відносно земельної ділянки площею 0,9983 га для експлуатації будівлі магазину, яка знаходиться за адресою: м.Лисичанськ, пр.Леніна, 80, виклавши п.5 розділу "Об'єкт оренди" договору у наступній редакції: "5.Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає: на період експлуатації - 6134881 грн 22 коп. (шість мільйонів сто тридцять чотири тисячі вісімсот вісімдесят одна грн 22 коп.)"; виклавши п.9 розділу "Орендна плата" договору у наступній редакції: "9.Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі: - на період експлуатації - 369934 грн 77 коп. (триста шістдесят дев'ять тисяч дев'ятсот тридцять чотири грн 77 коп.) за рік на р/р 33214812700051 в УДКСУ у м.Лисичанську Луганської області, ГУДКСУ Луганської області, МФО 804013, код платежу 13050200"; виклавши п.11 розділу "Орендна плата" договору у наступній редакції: "11.Орендна плата вноситься орендарем щомісячно в розмірі: - на період експлуатації - 30827 грн 90 коп. (тридцять тисяч вісімсот двадцять сім грн 90 коп.) не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем".

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "ЛІА "ЛТД", вул.Леніна, б.53, смт.Станиця Луганська Луганської області, ідентифікаційний код 20163224, в доход державного бюджету України на поточний рахунок 31214206783006, банк отримувача: ГУ ДКСУ в Луганській області, одержувач - УДКСУ у м.Луганську, МФО 804013, код за ЄДРПОУ 37991503, код класифікації доходів (ККД): 22030001, назва "Судовий збір" (Державна судова адміністрація України, 050); символ звітності банку: 206, судовий збір у сумі 1218 грн 00 коп., видати наказ після набрання рішенням законної сили Державній податковій інспекції у Станично-Луганському районі Головного управління Міндоходів.

Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 07.07.2014.

Суддя Т.В.Косенко