Головуючий у 1 інстанції - Осіпенко Л.М.
Суддя-доповідач - Гаврищук Т.Г.
04 липня 2014 року справа №2а-3587/11/1207
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Гаврищук Т.Г.
суддів: Білак С.В.
Сухарьок М.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області на ухвалу Жовтневого районного суду м.Луганська від 25 березня 2014 року по справі №2а-3587/11/1207 (головуючий І інстанції Осіпенко Л.М.) за позовом ОСОБА_3 в інтересах якого діє ОСОБА_4 до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Луганська, третя особа - Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області, зацікавлена особа - відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області про зміну способу та порядку виконання судового рішення,-
Позивач 05 лютого 2014 року звернувся до суду із заявою в якій просить змінити спосіб і порядок виконання рішення Жовтневого районного суду м.Луганська від 11.01.2011 року в адміністративній справі №2а-3587/11 за виконавчим листом, виданим Жовтневим районним судом м.луганська 19.09.2011 року, визначивши в резолютивній частині - "стягнути" з УПФУ в Жовтневому районі м.луганська на користь ОСОБА_3 суму боргу по перерахунку державної пенсії за рішенням суду з 01.10.2011 року, виходячи з розміру заборгованості боржника по справі перед стягувачем, яка виникла за час виконання судового рішення по ВП №28880942 від 23.09.2011 року в розмірі 22 166,09 грн.
Ухвалою Жовтневого районного суду м.Луганська від 25 березня 2014 року змінено спосіб виконання постанови Жовтневого районного суду м.Луганська від 11.01.2011 року в адміністративній справі №2а-3587/11 на «Стягнути» з Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Луганска на користь ОСОБА_3 пенсію з 01.10.2010 року у відповідності до ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком в розмірі 22 166,09 грн. за рахунок Державного бюджету України.
В апеляційній скарзі третя особа просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні заяви.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм процесуального права.
Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. За приписами п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дійшла до висновку про те що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Постановою Жовтневого районного суду м.Луганська від 11 січня 2014 року яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 травня 2013 року позовні вимоги задоволені, внаслідок чого визнано дії посадових осіб Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м.Луганська щодо перерахунку та виплати пенсії з 01.10.2010 року незаконними; зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з 01.10.2010 року з урахуванням положень ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на відповідний період.
На виконання судового рішення Жовтневого районного суду м.Луганська від 11 січня 2011 року, судом першої інстанції 19 вересня 2011 року було видано відповідний виконавчий лист №2а-3587/11 про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Луганська здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з 01.10.2010 року з урахуванням положень ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на відповідний період. Срок пред'явлення виконавчого листа до виконання складає 1 рік.
На підставі зазначеного виконавчого листа державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області було відкрито виконавче провадження ВП №28880942 від 23.09.2011 року.
З листа Управління пенсійного фонду України в Станічно-Луганському районі Лугаснкьої області від 03.01.2014 року за №2/К-6 вбачається, що на виконання наведеного вище рішення було здійснено з 01.10.2010 року перерахунок пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком. Нарахована сума доплати 22 166,09 грн. включена в додаткову відомість листопада 2011 року. Однак, виплата нарахованої суми, не здійснена у зв'язку з відсутністю фінансування з Державного бюджету.
У частині 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Тобто, підставою для застосування правил наведеної статті є обставини, що перешкоджають належним чином виконати судове рішення в адміністративній справі - ускладнюють його виконання або роблять неможливим.
З 01 січня 2013р. набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 5 червня 2012 року який встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження" (далі - рішення суду), та особливості їх виконання.
Відповідно до ч.1 ст.3 цього Закону виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Суд апеляційної інстанції вважає, що кінцевим результатом виконання судового рішення по цій справі є виплата позивачеві коштів державним органом, що підпадає під компетенцію Державної казначейської служби України.
Колегія суддів вважає, що оскільки у виконавчому документі не зазначено стягнути конкретну суму коштів, яка підлягає безспірному списанню з рахунків боржника, то з огляду на положення Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання постанови суду є неможливим.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, про необхідність змінити спосіб виконання рішення суду.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області на ухвалу Жовтневого районного суду м.Луганська від 25 березня 2014 року по справі №2а-3587/11/1207 - залишити без задоволення.
Ухвалу Жовтневого районного суду м.Луганська від 25 березня 2014 року по справі №2а-3587/11/1207 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду є остоточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий: Гаврищук Т.Г.
Судді: Білак С.В.
Сухарьок М.Г.