Копія
03 липня 2014 р. Справа №818/1401/14
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Воловика С.В.
розглянувши в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/1401/14
за позовом Державної фінансової інспекції в Сумській області
до Комунального підприємства «Чисте місто» Роменської міської ради
про зобов'язання вчинити дії,-
Державна фінансова інспекція в Сумській області (далі по тексту - позивач, ДФІ в Сумській області) звернулась з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Чисте місто» Роменської міської ради (далі по тексту - відповідач, КП «Чисте місто» Роменської МР) в якому просить суд:
- зобов'язати виконати лист-вимогу від 25.03.2014 року №104-14/491, а саме:
п. 2 листа-вимоги - відобразити у бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість по розрахунках з ТОВ «Техкомресурси» в сумі 863270,72 грн. та ТОВ «ПМК-Ресурс» в сумі 708138,78 грн. та стягнути з ТОВ «Техкомресурси» недоотримані кошти в сумі 863270,72 грн. та ТОВ «ПМК-Ресурс» недоотримані кошти в сумі 708138,78 грн.;
- в іншому випадку, відшкодувати порушення за рахунок винних осіб, що допустили недоотримання Підприємством коштів від надання в оренду комунального майна у порядку та розмірах, встановлених ст.ст.133-136 КЗпП України.
п. 3 листа-вимоги - стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах коштів в сумі 7037,76 грн., у порядку та розмірах, встановлених ст.ст.133-136 КЗпП України.
п. 4 листа-вимоги - встановити винних осіб у виникненні нестачі на суму 117950,00 грн.;
- стягнення з осіб, винних у виникненні нестачі, суму 117950,00 грн. у порядку та розмірах, встановлених ст.ст.133-136 КЗпП України.
п. 5 листа-вимоги - провести виплати недоотриманої заробітної плати ОСОБА_1 в сумі 1000,00 гривень.
п. 6 листа-вимоги - відкоригувати у бухгалтерському обліку кредиторську заборгованість по розрахунках з підзвітними особами, в частині її зменшення на суму 1340,67 гривень.
п. 14 листа-вимоги - вжити належних заходів для з'ясування обставин пошкоджень залізобетонного покриття, за участю залучених кваліфікованих спеціалістів та представника Підрядника, з метою зменшення суми кредиторської заборгованості на 55539,31 гривень.
Позовні вимоги ДФІ в Сумській області обґрунтовує наступним. На підставі п. 7 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», директору Комунального підприємства «Чисте місто» Роменської міської ради Оганесяну М.С. пред'явлено вимогу про усунення виявлених ревізією порушень чинного законодавства в строк до 24 квітня 2014 року.
На момент звернення до суду залишається не виконаними п. 2, 3, 4, 5, 6, 14 вимоги від 25.03.2014 №104-14/491 «Про усунення виявлених ревізією порушень чинного законодавства», а саме: п. 2 листа-вимоги - відобразити у бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість по розрахунках з ТОВ «Техкомресурси» в сумі 863270,72 грн. та ТОВ «ПМК-Ресурс» в сумі 708138,78 грн. та стягнути з ТОВ «Техкомресурси» недоотримані кошти в сумі 863270,72 грн. та ТОВ «ПМК-Ресурс» недоотримані кошти в сумі 708138,78 грн.; - в іншому випадку, відшкодувати порушення за рахунок винних осіб, що допустили недоотримання Підприємством коштів від надання в оренду комунального майна у порядку та розмірах, встановлених ст.ст.133-136 КЗпП України.; п. 3 листа-вимоги - стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах коштів в сумі 7037,76 грн., у порядку та розмірах, встановлених ст.ст.133-136 КЗпП України.; п. 4 листа-вимоги - встановити винних осіб у виникненні нестачі на суму 117950,00 грн.; - стягнення з осіб, винних у виникненні нестачі, суму 117950,00 грн. у порядку та розмірах, встановлених ст.ст.133-136 КЗпП України.; п. 5 листа-вимоги - провести виплати недоотриманої заробітної плати ОСОБА_1 в сумі 1000,00 гривень.; п. 6 листа-вимоги - відкоригувати у бухгалтерському обліку кредиторську заборгованість по розрахунках з підзвітними особами, в частині її зменшення на суму 1340,67 гривень.; п. 14 листа-вимоги - вжити належних заходів для з'ясування обставин пошкоджень залізобетонного покриття, за участю залучених кваліфікованих спеціалістів та представника Підрядника, з метою зменшення суми кредиторської заборгованості на 55539,31 гривень.
В зв'язку з не виконанням Комунальним підприємством «Чисте місто» Роменської міської ради в повному обсязі в установлені строки вимог ДФІ в Сумській області про усунення порушень бюджетно-фінансової дисципліни, які є обов'язковими згідно ст. 15 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", позивач просить суд задовольнити позовні вимоги та зобов'язати відповідача виконати згаданий лист-вимогу.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до вимог ч.6 ст. 12 та ч.1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження). Таким чином, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до п.5.4.4.1 розділу V «Роменська об'єднана державна податкова інспекція» Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Сумській області на ІV квартал 2013 року, на підставі направлень на проведення ревізії від 11.12.2013 року №140 та від 12.12.2013 року №141, провідним державним фінансовим інспектором Роменської об'єднаної держфінінспекції Лавриком В.П. та начальником Роменської об'єднаної держфінінспекції Журенко Н.М. проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства «Чисте місто» Роменської міської ради за період з 01.11.2011 року по 30.11.2013 року, за результатами якої 17 березня 2014 року складений акт №104-21/04 (а.с.12-38)
Згідно акту ревізії позивачем були виявлені порушення бюджетно-фінансової дисципліни, з метою усунення яких відповідачу 25 березня 2014 року був направлений лист-вимога № 104-14/491 (а.с.39-45).
На виконання зазначеного листа-вимоги Комунальне підприємство «Чисте місто» Роменської міської ради зобов'язане було в строк до 24 квітня 2014 року усунути виявлені порушення, про що повідомити Роменську об'єднану державну фінансову інспекцію.
На момент звернення до суду залишається не виконаними п. 2, 3, 4, 5, 6, 14 вимоги від 25.03.2014 року №104-14/491 «Про усунення виявлених ревізією порушень чинного законодавства», а саме: п. 2 листа-вимоги - відобразити у бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість по розрахунках з ТОВ «Техкомресурси» в сумі 863270,72 грн. та ТОВ «ПМК-Ресурс» в сумі 708138,78 грн. та стягнути з ТОВ «Техкомресурси» недоотримані кошти в сумі 863270,72 грн. та ТОВ «ПМК-Ресурс» недоотримані кошти в сумі 708138,78 грн.; - в іншому випадку, відшкодувати порушення за рахунок винних осіб, що допустили недоотримання Підприємством коштів від надання в оренду комунального майна у порядку та розмірах, встановлених ст.ст.133-136 КЗпП України.; п. 3 листа-вимоги - стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах коштів в сумі 7037,76 грн., у порядку та розмірах, встановлених ст.ст.133-136 КЗпП України.; п. 4 листа-вимоги - встановити винних осіб у виникненні нестачі на суму 117950,00 грн.; - стягнення з осіб, винних у виникненні нестачі, суму 117950,00 грн. у порядку та розмірах, встановлених ст.ст.133-136 КЗпП України.; п. 5 листа-вимоги - провести виплати недоотриманої заробітної плати ОСОБА_1 в сумі 1000,00 гривень.; п. 6 листа-вимоги - відкоригувати у бухгалтерському обліку кредиторську заборгованість по розрахунках з підзвітними особами, в частині її зменшення на суму 1340,67 гривень.; п. 14 листа-вимоги - вжити належних заходів для з'ясування обставин пошкоджень залізобетонного покриття, за участю залучених кваліфікованих спеціалістів та представника Підрядника, з метою зменшення суми кредиторської заборгованості на 55539,31 гривень.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (в редакції, яка діяла на момент проведення ревізії) державний фінансовий контроль, окрім іншого, реалізується органом державного фінансового контролю через проведення інспектування, яке здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті. Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту та інспектування встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, положеннями пунктів 35, 36, 40, 42, 46 Порядку проведення інспектування державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого Постановою КМУ № 550 від 20.04.2006 р. (в редакції, яка діяла на момент проведення ревізії) встановлено, що результати ревізії оформляються актом, який складається на паперовому носії державною мовою і повинен мати наскрізну нумерацію сторінок. Акт ревізії підписується посадовою особою служби та керівником і головним бухгалтером об'єкта контролю або особою, уповноваженою на ведення бухгалтерського обліку, а також за необхідності іншими працівниками об'єкта.
Керівник, головний бухгалтер та інші визначені працівники об'єкта контролю зобов'язані ознайомитися з актом ревізії та у разі погодження з викладеними у ньому фактами підписати отримані примірники акта. У разі наявності заперечень (зауважень) щодо змісту акта ревізії керівник, головний бухгалтер чи інші особи підписують його із застереженням. У разі підписання акта ревізії із запереченнями (зауваженнями) керівник об'єкта контролю у строк не пізніше ніж 5 робочих днів після повернення органу служби акта ревізії повинен подати йому письмові заперечення (зауваження). Якщо протягом цього строку заперечення (зауваження) щодо акта не надійдуть, то орган служби має право вжити відповідних заходів для реалізації результатів ревізії.
Якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом служби у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
В разі не забезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства, органи державного фінансового контролю відповідно до положень п. 10 ч. 1 ст. 10 Закону, звертаються до суду з відповідним позовом.
Як вбачається з матеріалів справи, до теперішнього часу порушення не усунуто, що свідчить про не виконання вимоги в повному обсязі та є порушенням ч. 2 ст. 15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні».
Відповідно до п. 50 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, який затверджено Постановою кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550 - за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав контролюючі органи вживають заходів для забезпечення звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства.
Відповідно до п. 4.3 наказу Міністерства фінансів України від 03.12.2011 № 1236 «Про затвердження положень про територіальні органи Державної фінансової інспекції України та їх підрозділи», який затверджено в Міністерстві юстиції України від 19.10.2011 за № 1212/19950 Державна фінансова інспекція в Сумській області відповідно до покладеного на неї завдання вживає в установленому порядку заходів щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: звертатись до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження та використання активів.
Отже, враховуючи наведені обставини, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ДФІ в Сумській області щодо зобов'язання виконати п.2, 3, 4, 5, 6, 14 листа-вимоги від 25.03.2014 року №104-14/491 "Про усунення виявлених ревізією порушень чинного законодаства".
Таким чином, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ДФІ в Сумській області.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Сумській області до Комунального підприємства «Чисте місто» Роменської міської ради про зобов'язання вчинити дії - задовольнити в повному обсязі.
Зобов'язати Комунальне підприємство «Чисте місто» Роменської міської ради (42000, м. Ромни, бульвар Шевченка, 65, код 37431005) виконати лист-вимогу від 25.03.2014 року №104-14/491, а саме:
п. 2 листа-вимоги - відобразити у бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість по розрахунках з ТОВ «Техкомресурси» в сумі 863270,72 грн. та ТОВ «ПМК-Ресурс» в сумі 708138,78 грн. та стягнути з ТОВ «Техкомресурси» недоотримані кошти в сумі 863270,72 грн. та ТОВ «ПМК-Ресурс» недоотримані кошти в сумі 708138,78 грн.;
- в іншому випадку, відшкодувати порушення за рахунок винних осіб, що допустили недоотримання Підприємством коштів від надання в оренду комунального майна у порядку та розмірах, встановлених ст.ст.133-136 КЗпП України.
п. 3 листа-вимоги - стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах коштів в сумі 7037,76 грн., у порядку та розмірах, встановлених ст.ст.133-136 КЗпП України.
п. 4 листа-вимоги - встановити винних осіб у виникненні нестачі на суму 117950,00 грн.;
- стягнення з осіб, винних у виникненні нестачі, суму 117950,00 грн. у порядку та розмірах, встановлених ст.ст.133-136 КЗпП України.
п. 5 листа-вимоги - провести виплати недоотриманої заробітної плати ОСОБА_1 в сумі 1000,00 гривень.
п. 6 листа-вимоги - відкоригувати у бухгалтерському обліку кредиторську заборгованість по розрахунках з підзвітними особами, в частині її зменшення на суму 1340,67 гривень.
п. 14 листа-вимоги - вжити належних заходів для з'ясування обставин пошкоджень залізобетонного покриття, за участю залучених кваліфікованих спеціалістів та представника Підрядника, з метою зменшення суми кредиторської заборгованості на 55539,31 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.В. Воловик
З оригіналом згідно
Суддя С.В. Воловик