10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Жуковська Л.А.
Суддя-доповідач:Хаюк С.М.
іменем України
"25" червня 2014 р. Справа № 2-а-5955/08/1770
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Хаюка С.М.
суддів: Бондарчука І.Ф.
Моніча Б.С.,
розглянувши в письмовому провадженні у м.Житомирі апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "27" лютого 2014 р. у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області до Державної фінансової інспекції в Рівненській області про стягнення заборгованості ,
Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне звернулося з позовом до Контрольно-ревізійне управління в Рівненській області про визнання протиправною дію у частині видачі недостовірних довідок для перерахунку пенсій, відповідно до п. 2 ст. 37-1 Закону України "Про державну службу", колишнім працівникам Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області та стягнення зайво нараховані та виплачені пенсії на загальну суму 32604,81 грн. , мотивуючи тим, що внаслідок недостовірно поданих довідок для перерахунку пенсій колишнім державним службовцям контрольно-ревізійного управління в Рівненській області за період з 01.01.2006 р. по 30.04.2007 р. виведені переплати пенсій на загальну суму 32604,81 грн.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 27.02.2014 року позов задоволено повністю.
Визнано протиправною дію Державної фінансової інспекції в Рівненській області у частині видачі недостовірних довідок для перерахунку пенсій, відповідно до п. 2 ст. 37-1 Закону України "Про державну службу", колишнім його працівникам.
Стягнуто з Державної фінансової інспекції в Рівненській області на користь Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне зайво нараховані та виплачені пенсії на загальну суму 32604,81 грн.
Не погоджуючись з даною постановою фінансова інспекція звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у позові відмовити .
Представники сторін в засідання суду не з'явились, хоча про дату, час та місце проведення судового засідання були неодноразово повідомлені належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення сторонам рекомендованою кореспонденцією судових повісток та копій ухвал суду.
З врахуванням приписів статей 196,197 КАС України, розгляд апеляційної скарги здійснюється судовою колегією в порядку письмового провадження.
Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Рівне перебувають вісім пенсіонерів, яким відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723- XII були призначені пенсії, і які на час виходу на пенсію працювали на посадах державних службовців у Рівненському контрольно-ревізійному управлінні Рівненської області, а саме:
ОСОБА_3 пенсію призначено із заробітної плати на посаді начальника відділу контрольно-ревізійного управління в Рівненській області з урахуванням стажу роботи на посадах, які дають право на вказаний вид пенсії - 39 років, 5 місяців, 12 днів. Загальний процент розрахунку пенсії від заробітку становить 90 %;
ОСОБА_4 пенсію призначено із заробітної плати на посаді начальника відділу контрольно-ревізійного управління в Рівненській області з урахуванням стажу роботи на посадах, які дають право на вказаний вид пенсії - 28 років, 4 місяці, 11 днів. Загальний процент розрахунку пенсії від заробітку становить 90 відсотків;
ОСОБА_5 пенсію призначено із заробітної плати на посаді головного контролера - ревізора контрольно-ревізійного управління в Рівненській області з урахуванням стажу роботи на посадах, які дають право на вказаний вид пенсії - 10 років, 2 місяці, 4 дні. Загальний процент розрахунку пенсії від заробітку становить 80 відсотків;
ОСОБА_6 пенсію призначено із заробітної плати на посаді провідного контролера - ревізора контрольно-ревізійного управління в Рівненській області з урахуванням стажу роботи на посадах, які дають право на вказаний вид пенсії - 23 роки, 11 місяців, 13 днів. Загальний процент розрахунку пенси від заробітку становить 90 відсотків;
ОСОБА_7 пенсію призначено із заробітної плати на посаді заступника начальника відділу контрольно-ревізійного відділу в м. Рівне з урахуванням стажу робота на посадах, що дають право на вказаний вид пенсії - 20 років, 9 місяців, 5 днів. Загальний процент розрахунку пенсії від заробітку становить 90 відсотків;
ОСОБА_8 пенсію призначено із заробітної плати на посаді заступника начальника відділу контрольно-ревізійного управління в Рівненській області з урахуванням стажу роботи, що дають на вказаний вид пенсії - 15 років, 9 місяців, 7 днів. Загальний процент розрахунку пенсії від заробітку становить 87 відсотків;
ОСОБА_9 пенсію призначено із заробітної плати на посаді начальника відділу головного бухгалтера контрольно-ревізійного управління в Рівненській області з урахуванням стажу роботи на посадах, що дають право на вказаний вид пенсії - 20 років, 3 місяці, 6 днів. Загальний процент розрахунку пенсії від заробітку становить 90%;
ОСОБА_10 пенсію призначено із заробітної плати на посаді заступника начальника контрольно-ревізійного управління в Рівненській області з урахуванням стажу роботи на посадах, що дають право на вказаний вид пенсії - 20 років, 9 місяців, 15 днів. Загальний процент розрахунку пенсії від заробітку становить 90 %.
Контрольно-ревізійним управлінням в Рівненській області для перерахунку пенсій станом на 01.01.2006 р. та 01.04.2006 р. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" було видано довідки про заробітну плату:
- довідка від 19.05.2006 p. № 17-09-14/2019 на ім'я ОСОБА_9;
- довідки від 02.06.2006 p. № 17-09-14/2265, від 01.09.2006 р. №17-09-14/3518 на ім'я ОСОБА_7;
- довідки від 29.05.2006 p. № 17-09-14/2180, від 07.09.2006 p. № 17-09-14/3623 на ім'я ОСОБА_4;
- довідки від 27.06.2006 p. № 17-09-14/2575, від 07.09.2006 p. № 17-09-14/3622 на ім'я ОСОБА_5;
- довідка від 07.09.2006 p. № 17-09-14/3625 на ім'я ОСОБА_10;
- довідка від 07.09.2006 p. № 17-09-14/3627 на ім'я ОСОБА_6;
- довідка від 07.09.2006 p. № 17-09-14/3626 на ім'я ОСОБА_3;
- довідка від 07.09.2006 p. № 17-09-14/3624 на ім'я ОСОБА_8
Відповідно до поданих довідок про заробітну плату, виданих Контрольно-ревізійним управлінням в Рівненській області, управлінням Пенсійного фонду України в м. Рівне проведені перерахунки пенсій державним службовцям - колишнім працівникам Контрольно- ревізійного управління з 01.01.2006 року та 01.04.2006 року, зокрема: ОСОБА_9, ОСОБА_7, ОСОБА_4; ОСОБА_5, ОСОБА_10, ОСОБА_6, ОСОБА_3, ОСОБА_8
На виконання листів Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 08.07.2008 року № 6453/09 щодо проведення зустрічних перевірок правильності подання довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям Управлінням Пенсійного фонду України в м. Рівне у 2008 році проводились зустрічні звірки наданих довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії державним службовцям станом на 01.01.2006 p., на 01.04.2006 p., на 01.02.2007 р. та на 01.02.2008 pоку.
Проведеною звіркою виявлені порушення у видачі довідок про заробітну плату державним службовцям Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області.
Відповідно до розрахунково-платіжної відомості на виплату заробітної плати працівникам Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області за січень 2006 року премія за результатами роботи за січень 2006 року або грудень 2005 року не виплачувалася. У довідки про заробітну плату станом на 01.01.2006 p. непрацюючим пенсіонерам для перерахунків пенсій була включена премія за січень 2006 p., яка на той час не виплачувалась і згідно розрахунково-платіжних відомостей була включена у травні 2006 року.
Крім того, у довідках про заробітку плату для перерахунку пенсій станом на 01.04.2006 p. були завищені посадові оклади, та середній розмір премій за підсумками роботи у квітні 2006 року.
Після проведених звірок бухгалтерією Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області і квітні - травні 2008 року колишнім працівникам були видані нові довідки про заробітну плату станом на 01.01.2006р. та 01.04.2006 р. на підставі яких проведені перерахунки пенсій та виведені суми переплат пенсій (а.с.16-72).
Задовольняючи позовні вимоги , суд першої інстанції виходив з того , що внаслідок недостовірно поданих довідок для перерахунку пенсій колишнім державним службовцям контрольно-ревізійного управління в м. Рівне за період з 01.01.2006 р. по 30.04.2007 р. виведені переплати пенсій на загальну суму 32604,81 грн.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Пунктом 2 ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" визначено , що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Механізм визначення розміру заробітної плати для перерахунку пенсій державним службовцям визначений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 p. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії".
Відповідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" № 865 від 31.05.2000 pоку, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам визначається на підставі документів, доданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; премії та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Із матеріалів справи вбачається , що Управлінням Пенсійного фонду України в м. Рівне у 2008 році проводились зустрічні звірки наданих довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії державним службовцям станом на 01.01.2006 p., на 01.04.2006 p., на 01.02.2007 р. та на 01.02.2008 pоку в ході яких спеціалістами управління 15.05.2008 року виявлені порушення у видачі довідок про заробітну пату державним службовцям Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області, які зафіксовані в актах зустрічних перевірок (а.с.20,26,33,41,47,55,61,68).
Так, відповідно до розрахунково-платіжної відомості на виплату заробітної плати працівникам Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області за січень 2006 року премія за результатами роботи за січень 2006 року або грудень 2005 року не виплачувалася. У довідки про заробітну плату станом на 01.01.2006 p. непрацюючим пенсіонерам для перерахунків пенсій була включена премія за січень 2006 p., яка на той час не виплачувалась і згідно розрахунково-платіжних відомостей була включена у травні 2006 року.
Крім того, у довідках про заробітку плату для перерахунку пенсій станом на 01.04.2006 p. були завищені посадові оклади, та середній розмір премій за підсумками роботи у квітні 2006 року.
Посадовими особами контрольно-ревізійного управління в Рівненській області жодних зауважень та заперечень до актів подано не було, вони підписані обома сторонами.
Після проведених звірок бухгалтерією Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області і квітні - травні 2008 року колишнім працівникам були видані нові довідки про заробітну плату станом на 01.01.2006р. та 01.04.2006 р. на підставі яких проведені перерахунки пенсій та виведені суми переплат пенсій.
Підпунктом "в" пункту 38 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005р. №22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 № 1566/11846 орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Постановою від 02.06.2010 року по справі № 2а-3660/09/1770 (набрала законної сили) встановлено, що під час спільних зустрічних перевірок, які проводились спеціалістами контрольно-ревізійних відділів та територіальними управліннями Пенсійного фонду України, дійсно виявлено ряд помилок, допущених бухгалтерами державних установ при видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій, відповідно до Закону України "Про державну службу".
Вказаним судовим рішенням встановлено, що зазначені перевірки проведені спеціалістами управління Пенсійного фонду України в м. Рівне в межах чинного законодавства і сумніватися в законності їх проведення немає підстав.
Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 p. у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам визначається на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Пунктом 7 цієї Постанови надано право Міністерству праці та соціальної політики надавати роз'яснення щодо застосування цієї соціальної постанови.
Відповідно до Роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України № 5314/0/14-05/02-6 від 18.07.2005 p. та Пенсійного фонду України №13404/02-20 від 28.10.2005 р., при обчисленні пенсії премії включаються у заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату.
Колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що внаслідок недостовірно поданих довідок для перерахунку пенсій колишнім державним службовцям контрольно-ревізійного управління в м. Рівне за період з 01.01.2006 р. по 30.04.2007 р. виведені переплати пенсій на загальну суму 32604,81 грн.
Відповідно до ст. 9 п 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996- ХІV ( із внесеними змінами та доповненнями) вказано, що відповідальність за недостовірність даних відображених у первинних документах несуть особи, які склали та підписали ці документи.
Статтею 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1999 р. № 1788-ХІІ передбачено , що підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції, дослідивши в судовому засіданні надані сторонами по справі докази, обґрунтовано задовольнив позовні вимоги.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки постанову судом першої інстанції винесено відповідно до позовних вимог з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і суд дав правильну оцінку обставинам справи, то колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав, які могли б призвести до зміни чи скасування рішення суду першої інстанції у даній справі.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому її потрібно залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Рівненській області залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "27" лютого 2014 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя С.М.Хаюк
судді: І.Ф.Бондарчук
Б.С. Моніч
З оригіналом згідно: суддя ________________________________ С.М.Хаюк
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області вул.Відінська,41,м.Рівне,33018
3- відповідачу/відповідачам: Державна фінансова інспекція в Рівненській області вул.Міцкевича, 14,м.Рівне,33028
- ,