Ухвала від 25.06.2014 по справі 286/453/14-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Вачко В.І.

Суддя-доповідач:Хаюк С.М.

УХВАЛА

іменем України

"25" червня 2014 р. Справа № 286/453/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Хаюка С.М.

суддів: Бондарчука І.Ф.

Моніча Б.С.,

при секретарі Степанській А.В. ,

за участю відповідача, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Житомирі апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "01" квітня 2014 р. у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області до Головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області Пилипенко Олександра Сергійовича про скасування постанови ,

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області звернулось з адміністративним позовом до головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області Пилипенка Олександра Сергійовича, в якому просить скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 14.01.2014р. (ВП № 41467661) щодо примусового виконання виконавчого листа Овруцького районного суду Житомирської області № 2а-4342/10 від 25.10.2010 року про стягнення з Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області на користь ОСОБА_5 підвищення до пенсії за ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 01.02.2009 року по 31.12.2009 року в сумі 1140,60 грн., мотивуючи тим, що вказана постанова прийнята безпідставно та всупереч нормам чинного законодавства, оскільки відповідно до вимог Законів України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів виконується органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів; боржник не в змозі виконати судове рішення та оскаржувану постанову в силу відсутності власних коштів.

Постановою Овруцького районного суду від 1.04.2014 року у задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому району Житомирської області до головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області Пилипенка Олександра Сергійовича про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 14.01.2014 року (ВП № 41467661) згідно виконавчого листа № 2а-4342/10, виданого Овруцьким районним судом Житомирської області 25.10.2011 року - відмовлено.

Не погоджуючись з даною постановою Управління ПФ України в Овруцькому районі звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у позовні вимоги задовольнити .

Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, заслухавши суддю-доповідача, пояснення відповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 25.10.2010 року Овруцьким районним судом Житомирської області видано виконавчий лист № 2а-4342/10 про стягнення з Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області на користь ОСОБА_5 підвищення до пенсії за ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 01.02.2009 року по 31.12.2009 року в сумі 1140,60 грн. Відомості, наведені у вищевказаному виконавчому листі відповідають резолютивній частині постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 18.03.2010 року у справі № 2а-4342/10, яке набрало законної сили.

На підставі заяви про примусове виконання, поданої стягувачем 13.01.2014 року, головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області Пилипенком Олександром Сергійовичем 14.01.2014 року винесено постанову про відкриття виконавчого провадження (ВП № 41467661) за виконавчим листом № 2а-4342/10, виданим Овруцьким районним судом Житомирської області 25.10.2010 року про стягнення з Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області на користь ОСОБА_5 підвищення до пенсії за ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 01.02.2009 року по 31.12.2009 року в сумі 1140,60 грн., яка оскаржується заявником.

Заявник вважає, що постанова про відкриття виконавчого провадження прийнята безпідставно та всупереч нормам чинного законодавства, оскільки відповідно до вимог ч.1 ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та ч.2 ст.3 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів виконується органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів; боржник не в змозі виконати судове рішення та оскаржувану постанову в силу відсутності власних коштів.

Відмовляючи у задоволені позовних вимог , суд першої інстанції виходив з того , що позивачем не надано доказів не відповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим Законом України «Про виконавче провадження», чи закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, чи він пред'явлений до виконання до невідповідного органу державної виконавчої служби, або ж доказів наявності інших передбачених законом обставин, що виключають здійснення виконавчого провадження, а тому оскаржувана постанова про відкриття виконавчого провадження від 14.01.2014 року прийнята з дотриманням вимог Закону України «Про виконавче провадження», підстави для її скасування відсутні.

Колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Згідно з ст.3 Закону України «Про виконавче провадження» у випадках, передбачених законом, рішення судів та інших органів щодо стягнення коштів виконуються органами доходів і зборів, банками та іншими фінансовими установами (ч.1). Рішення зазначених органів можуть виконуватися відповідно до закону також іншими органами, установами, організаціями, посадовими особами та громадянами. Рішення про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами Державного казначейства України в установленому Кабінетом Міністрів України порядку (ч.2). Органи, установи, організації та особи, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, не є органами примусового виконання, крім органів та посадових осіб, які виконують рішення про притягнення до кримінальної або адміністративної відповідальності (ч.3).

У відповідності до ст.17 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом; зокрема підлягають виконанню державною виконавчою службою такі виконавчі документи, як виконавчі листи, що видаються судами. Вимоги до виконавчого документа наведені у ст.18 Закону України «Про виконавче провадження».

Згідно з п.1 ч.1 ст.19 цього Закону державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону, за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення.

Статтею 21 цього ж Закону визначено підвідомчість виконавчих проваджень відділам примусового виконання рішень. Зокрема згідно з п.1 ч.1 ст.21 Закону на відділ примусового виконання рішень управлінь державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції в області, покладається виконання рішень, за якими боржниками є територіальні підрозділи центральних органів виконавчої влади, інші територіальні підрозділи органів державної влади та їх посадові особи.

Частиною 1 ст.25 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби. У відповідності до ч.2 цієї ж ст.25 Закону державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. Перелік випадків відмови у відкритті провадження визначений статтею 26 Закону України «Про виконавче провадження»

Так, відповідно до ч.1 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі: 1) пропуску встановленого строку пред'явлення документів до виконання; 2) неподання виконавчого документа, зазначеного у статті 17 цього Закону, та неподання заяви про відкриття виконавчого провадження у випадках, передбачених цим Законом; 3) якщо рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, не набрало законної (юридичної) сили, крім випадків, коли воно у встановленому законом порядку допущено до негайного виконання; 4) пред'явлення виконавчого документа до органу державної виконавчої служби не за місцем або не за підвідомчістю виконання рішення; 5) якщо не закінчилася відстрочка виконання рішення, надана судом, яким постановлено рішення; 6) невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим статтею 18 цього Закону; 61) офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури; 7) якщо виконавчий документ повернуто стягувачу за його заявою, крім виконавчих документів про стягнення аліментів та інших періодичних платежів; 8) наявності інших передбачених законом обставин, що виключають здійснення виконавчого провадження.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем не надано доказів не відповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим Законом України «Про виконавче провадження», чи закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, чи він пред'явлений до виконання до невідповідного органу державної виконавчої служби, або ж доказів наявності інших передбачених законом обставин, що виключають здійснення виконавчого провадження, а тому оскаржувана постанова про відкриття виконавчого провадження від 14.01.2014 року прийнята з дотриманням вимог Закону України «Про виконавче провадження», підстави для її скасування відсутні.

Посилання відповідача на положення Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» щодо виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, колегія суддів вважає безпідставними.

Так, відповідно до ст.3 розділу 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 5.06.2012 року N 4901-VI, який набрав чинності з 1 січня 2013 року, виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб'єкти, які видані або ухвалені до набрання чинності цим Законом, подаються до органу державної виконавчої служби протягом шести місяців з дня набрання чинності цим пунктом. Якщо рішення суду про стягнення коштів або виконавчі документи за цими рішеннями, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб'єкти, не було подано в строк, встановлений цим пунктом, це не є підставою для відмови у виконанні даного судового рішення

Із матеріалів справи вбачається , що виконавчий лист по справі №2а-4342/10 було видано 25.10.2011 року на підставі рішення Овруцького районного суду від 18.03.2010 року, тобто до набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» і на даний час вказаний виконавчий лист не виконано, а тому у відповідача були відсутні підставі для не прийняття виконавчого документа до виконання.

Колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції, дослідивши в судовому засіданні надані сторонами по справі докази, обґрунтовано задовольнив позовні вимоги.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки постанову Житомирським окружним адміністративним судом винесено відповідно до позовних вимог з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і суд дав правильну оцінку обставинам справи, то колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав, які могли б призвести до зміни чи скасування рішення суду першої інстанції у даній справі.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому її потрібно залишити без задоволення, а постанову суду без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "01" квітня 2014 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя С.М.Хаюк

судді: І.Ф.Бондарчук

Б.С. Моніч

Повний текст cудового рішення виготовлено 01.07.2014 року

З оригіналом згідно: суддя ________________________________ С.М.Хаюк

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області вул.Леніна, 12,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100

3- відповідачу Головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області Пилипенко Олександр Сергійович АДРЕСА_1

- ,