Постанова від 03.07.2014 по справі 434/4443/14-а

Справа № 434/4443/14-а

Провадження № 2-а/434/179/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

/Мотивована частина/

03 липня 2014 року Артемівський районний суд м. Луганська

у складі головуючого судді Морозової С.М.

при секретарі Тишаковій О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ

Позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом та просить суд визнати протиправними дії відповідача та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням складових заробітної плати згідно довідки про заробітну плату № 147 від 13.11.2013 року у розмірі 90 % заробітної плати з 01.12.2012 року, посилаючись на наступне.

Згідно рішення Донецького апеляційного адміністративного суду від 15.10.2013 року з 17 грудня 2012 року позивача переведено на пенсію держслужбовця за Законом України «Про державну службу».

03.02.2014 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст.37-1 ЗУ «Про державну службу» на підставі довідки, наданої Луганською Митницею від 13.11.2013 року № 147 з урахуванням складових заробітної плати у розмірі 90 % заробітної плати, але відповідач відмовив йому в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що надана довідка не відповідає формі довідці затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013р., до того ж матеріальна допомога не є заробітною платою держслужбовця.

Позивач, посилаючись на те, що неврахування складових заробітної плати, на підставі якої встановлена пенсія та відмова в перерахунку пенсії у розмірі 90 % не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, тому просить суд задовольнити його позовні вимоги.

Відповідач позов не визнав, суду пояснив, що Постановою Правління Пенсійного фонду України № 5 від 14.02.2011 року змінено форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», але норми ст.33 ЗУ «Про державну службу» залишилися незмінними. Матеріальна допомога на оздоровлення та індексація грошових доходів не є складовими заробітної плати державного службовця, сам факт утримання із цих сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати держслужбовця, тому враховувати їх при розрахунку пенсії немає законних підстав.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що з 17 вересня 2012 року позивач переведений на пенсію держслужбовця за Законом України "Про державну службу" з проведенням відповідних перерахунків.

При призначенні позивачу пенсії державного службовця, відповідачем для обрахунку заробітної плати, яка враховується для обчислення розміру пенсії, не було включено суми матеріальної допомоги у розмірі 449,04 грн. відповідно наданої позивачем довідки № 147 від 13.11.2013 року.

03.02.2014 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням «Інших виплат», визначених у довідці від 13.11.2014 року, а саме матеріальної допомоги у розмірі 449,04 грн.

Згідно рішення комісії з призначення та перерахунку пенсії при управлінні Пенсійного фонду в Артемівському районі м. Луганська від 11.02.2014 року № 45/2-С за заявою ОСОБА_1 про перерахунок пенсії в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відмовлено, з посиланням на те, що надана довідка не відповідає формі довідці затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013р., до того ж матеріальна допомога не є заробітною платою держслужбовця.

З наданої позивачем довідки № 147 від 13.11.2013 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено /перераховано/ пенсію (в доповнення до довідки від 29.07.2013 року) вбачається, що заробітна плата за посадою головного інспектора, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01.12.2012 року, в частині матеріальної допомоги становить 449,04 грн. На всі виплати, уключені у довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 квітня 2014 року в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в частині здійснення перерахунку пенсії позивача у розмірі 90% відмовлено.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України № 3723.

Відповідно до ч.2 ст.37 цього Закону пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Частиною другою ст.37-1 вказаного Закону перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Водночас ст.33 ЗУ № 3723 встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок /частина друга/. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань /частина шоста/. Умови праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються КМУ.

Відповідно до ч.1 ст.1 ЗУ «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Ст.2 цього Закону передбачає, що структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. № 5-1 змінено форму довідки про складові заробітної плати /за останні 24 місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією/, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу». В нову форму довідки введено додаткову колонку «Інші виплати», де слід зазначати виплати, які не увійшли до заробітної плати в попередніх колонках та якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально-побутових питань є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.2001 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 10158-ІУ не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії та не виключають з поняття «інші надбавки» матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію грошових доходів. Із змісту ст.40 вказаного закону вбачається, що з середньої плати /доходу/ повинні бути сплачені страхові внески.

Ст.41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати /доходи/, що враховуються в заробітну плату /дохід/ застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу /заробітної плати/ враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим законом, з яких, згідно з цим Законом, були фактично нараховані /обчислені/ та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст.66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці /виплат, доходу/, на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу /прибутку/, сукупного оподаткованого доходу /граничної суми заробітної плати /доходу/, з яких справляються страхові внески /збори/ до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку /виплат, доходу/.

У судовому засіданні було встановлено, що з таких виплат як матеріальна допомога ОСОБА_1 нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Порядок нарахування та сплати єдиного внеску визначений Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена постановою Правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року № 21-5 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України.

Згідно з підпунктом 4.3.5 зазначеної Інструкції визначення видів виплат, що відноситься до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні єдиного внеску передбачено Інструкцією зі статистики України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованою в Міністерстві України 27.01.2004 року за № 114/8713.

Відповідно до п.п. 2.3.3. Інструкції зі статистики заробітної плати матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників /на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, зазначених у п.3.31/, відноситься до заробітної плати, як інші заохочувальні та компенсаційні виплати, а отже є базою для нарахування та утримання єдиного внеску.

Відповідно до ст.37 ЗУ «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається із суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст.22 п.2 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються для визначення, розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат, передбачених цим Законом.

Ст.40 вищезазначеного закону передбачає, що заробітна плата /дохід/ враховується для обчислення пенсії за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Крім того, дана стаття роз'яснює, за якими формулами визначається заробітна плата /дохід/ для обчислення пенсії і у всіх розрахунках береться сума заробітної плати /доходу/ застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески.

Ст.41 цього Закону передбачено, що до заробітної плати /доходу/ для обчислення пенсії враховуються суми виплат /доходу/, отримуваних застрахованою особою, з яких були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду.

Пенсійний фонд України у своєму листі від 13.07.2011 року № 14399/03-20 роз'яснив, що базою для нарахування єдиного внеску для підприємств, установ та організацій, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору /контракту/ або на інших умовах, передбачених законодавством, відповідно до п.1 ч.1 ст.7 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» є сума нарахованої заробітної платами за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі у натуральній формі, що визначаються відповідно до ЗУ «Про оплату праці».

Також окремим пунктом підкреслено, що відповідно до п.п. 2.3.3. «Інструкції зі статистики заробітної плати» матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників /на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, вказаних в п.3.31/, відноситься до заробітної плати, як інші заохочувальні та компенсаційні виплати, а отже є базою для нарахування та утримання єдиного внеску.

Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що неврахування складових заробітної плати, а саме: суми матеріальної допомоги, на які нараховані страхові внески, на підставі якої здійснюється перерахунок пенсії, запроваджених нормативно-правовими актами, які фактично виплачувалися держслужбовцю ОСОБА_1 під час проходження ним державної служби не відповідає вимогам пенсійного законодавства і отримані застрахованою особою ОСОБА_1 суми виплат, з яких фактично були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування повинні бути враховані в заробіток застрахованої особи для перерахунку пенсії.

Таким чином, виходячи з того, що як загальне так і спеціальне законодавство відносить до складу заробітної плати також і інші виплати, пенсія державним службовцям призначається із суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.02.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і надана позивачем довідка відображає, що на суму отриманої ним матеріальної допомоги нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 10158-ІУ не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, із змісту ст.40 вказаного закону вбачається, що з середньої плати /доходу/ повинні бути сплачені страхові внески, суд вважає позов підлягаючим задоволенню.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку; у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

З матеріалів справи вбачається, що позивач з заявою про перерахунок пенсії звернувся до відповідача 03.02.2014 року, а тому за правилами ст.45 Закону № 1058 він має право на перерахунок пенсії державного службовця з 01.02.2014 року.

Відповідно до ст.37 ЗУ «Про державну службу» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За таких обставин, суд вважає, що відповідачем правомірно застосований граничний розмір встановлений держслужбовцям на момент проведення перерахунку, виходячи з положень Закону, якими чітко визначено обов'язкові умови призначення та перерахунку пенсії, зокрема, те що її розмір дорівнює 80 % від суми місячної /чинної/ заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове держане соціальне страхування і застосувати непередбачений Законом розмір пенсії, на момент перерахунку є неможливим, тому позов в цій частині не підлягає задоволенню.

На підставі ЗУ «Про державну службу», ЗУ «Про оплату праці», ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000р., керуючись ст.ст. 6, 8, 14, 94, 158-163, 183-2 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, на які нараховані страхові внески з 01.02.2014 року згідно довідки про складові заробітної плати № 147 від 13.11.2013 року.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду на протязі 10 днів з дня проголошення постанови, а особами які не були присутні під час проголошення постанови на протязі 10 днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі скарги через Артемівський районний суд м. Луганська.

Суддя: