Справа № 295/5058/14-а
2-а/295/248/14
20.06.2014 р. Іменем УКРАЇНИ м. Житомир
Богунський районний суд міста Житомира у складі
судді Корицької В.О.,
при секретарях Зоренко Т.О., Андрієнко А.М.,
без участі сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи
за позовом ОСОБА_1,
АДРЕСА_1,
до Управління Пенсійного фонду України у місті Житомирі Житомирської області,
10003, м. Житомир, вул. Перемоги, буд. 55,
про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 01.04.2014 р. звернувся із вказаним позовом, в якому просить визнати неправомірною відмову відповідача щодо призначення йому пенсії за віком відповідно до вимог ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зниженням пенсійного віку на 10 років та зобов'язати УПФУ у м. Житомирі призначити позивачу вказану пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ІІ-ої категорії. В обґрунтування позову вказав, що у 1986 році приймав безпосередню участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. На підставі документів, які підтверджують його участь в роботах з ліквідації аварії на ЧАЕС йому було видане посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ІІ-ої категорії. /а.с. 1-2/
Розгляд справи проведено за відсутності сторін, які на виклик суду у судове засідання не з'явилися. /а.с. 25/
Згідно норм ст.ст. 11, 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 86 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Суд за результатами розгляду справи, оцінивши повідомлені сторонами обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.
Дослідивши матеріали даної справи, суд прийшов до висновку, що вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню, виходячи із наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивач віднесений до ІІ-ої категорії і має право на пільги, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». /а.с. 3/
Згідно копій довідок, які містяться у матеріалах справи ОСОБА_1 4, 5 травня 1986 року дійсно брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, перебуваючи у якості водія у селах зони відчуження Товстий Ліс, Нові Шепеличі, Старі Шепеличі Чорнобильського району Київської області. /а.с. 5, 6, 7, 8, 9-11/
Зі змісту витягу з протоколу № 4/1 від 30.01.2014 р. вбачається, що рішенням комісії УПФ України у м. Житомирі, позивачу було відмовлено у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку на 10 років, оскільки відсутні первинні документи, що підтверджують участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році. /а.с. 20/
Частиною першою ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 р. незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 р. по 31.12.1986 р. - не менше п'яти календарних днів - 10 років.
Відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Так, зі змісту згаданих вище довідок встановлено, що позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
У відповідності із п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою № 22-1 Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: ґ) документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та довідка про період (періоди) участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. під № 122, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Посилання відповідача на відсутність у позивача первинних документів безпідставне, так як жодною нормою Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не передбачено, що довідка підприємства не вважається достатнім документом для підтвердження періоду роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» чи «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різні довідки про період роботи у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, про період проживання, роботи на забруднених територіях, є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС чи потерпілого від Чорнобильської катастрофи.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 звернувшись до Управління Пенсійного фонду України у м. Житомирі Житомирської області із заявою про призначення йому пенсії згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», подав всі необхідні документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій та підтверджують особливий статус позивача, а саме те, що останній протягом 4-5 травня 1986 року брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження, тому позивач має право на призначення пенсії згідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а дії УПФУ у м. Житомирі щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є неправомірними.
Згідно положень пункту а) ч. 1 ст. 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії за віком та по інвалідності призначаються з дня досягнення пенсійного віку або відповідно встановлення інвалідності органами медико-соціальної експертизи, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку або встановлення інвалідності.
Відповідно із ч. 2 ст. 87 цього ж Закону, суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком. Наявними матеріалами справи встановлено, що позивач вчасно звертався за отриманням пенсії за віком.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що позивач має право на призначення і виплату пенсії зі зниженням пенсійного віку із 17.01.2014 р.
Керуючись ст.ст. 8-11, 14, 17, 18, 71, 86, 159-163, 167, 256 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Житомирі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку у відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 10 років.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Житомирі Житомирської області призначити, провести нарахування та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 10 років, із 17 січня 2014 року.
Виходячи із положень ч. 1 ст. 256 КАС України, постанова суду підлягає негайному виконанню відповідачем у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів із дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В.О. Корицька