Справа №127/2-а-12884/11
06.06.2014 П О С Т А Н О В А
06 червня 2014 року м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Саблук С. А., розглянувши в порядку скороченого провадження в залі суду м. Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання подати новий розрахунок грошового забезпечення для подальшого здійснення перерахунку та виплати пенсії, -
Позивачі звернулися з даним позовом до суду, обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що ОСОБА_1 , полковник запасу, пенсіонер Міністерства оборони України, учасник бойових дій в Афганістані (посвідчення серія НОМЕР_1 ), ветеран військової служби. Проходив службу у Збройних Силах України протягом 32 календарних років - з 01.08.1972 року по 01.12. 2004 року. Знаходиться на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 , на пенсійному забезпеченні - у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
ОСОБА_2 , 1955 року народження, полковник запасу, пенсіонер Міністерства оборони України, учасник бойових дій (посвідчення серія НОМЕР_2 ), ветеран військової служби. Проходив службу у Збройних Силах України протягом 32 календарних років - з 01.08.1972 року по 01.12. 2004 року. Знаходиться на військовому обліку у Вінницькому обласному військовому комісаріаті, на пенсійному забезпеченні - у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
7 листопада 2010 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", відповідно до якої з 1 січня 2008 року Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провело перерахунок пенсій, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , в яких надбавку за виконання особливо важливих завдань було нараховано у розмірі 50% Але при проведенні перерахунку не було враховано те, що на займаних ними посадах відповідно до штатно-посадового призначення та відповідних положень, вони безпосередньо розробляли та проводили експертизу проектів нормативно-правових актів, що змусило позивачів звернутись до суду з позовом.
Ухвалою суду відкрито скорочене провадження.
Заперечення на адміністративний позов надійшли у встановлений законом термін, в яких відповідач просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову з наведених у запереченнях підстав.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Суддя, вивчивши письмові докази у справі, вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню, з таких підстав.
ОСОБА_1 , полковник запасу, пенсіонер Міністерства оборони України, учасник бойових дій в Афганістані (посвідчення серія НОМЕР_1 ), ветеран військової служби. Проходив службу у Збройних Силах України протягом 32 календарних років - з 01.08.1972 року по 01.12. 2004 року. Знаходиться на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 , на пенсійному забезпеченні - у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
ОСОБА_2 , 1955 року народження, полковник запасу, пенсіонер Міністерства оборони України, учасник бойових дій (посвідчення серія НОМЕР_2 ), ветеран військової служби. Проходив службу у Збройних Силах України протягом 32 календарних років - з 01.08.1972 року по 01.12. 2004 року. Знаходиться на військовому обліку у Вінницькому обласному військовому комісаріаті, на пенсійному забезпеченні - у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
7 листопада 2010 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", відповідно до якої з 1 січня 2008 року Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провело перерахунок пенсій, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , в яких надбавку за виконання особливо важливих завдань було нараховано у розмірі 50% . Але при проведенні перерахунку не було враховано те, що на займаних ними посадах відповідно до штатно-посадового призначення та відповідних положень, вони безпосередньо розробляли та проводили експертизу проектів нормативно-правових актів.
Так відповідно до займаних штатно-посадових категорій:
ОСОБА_1 , відповідно до п.5.2.1. Положення про організаційно-мобілізаційне управління розробляв нормативно-правові та керівні документи з організаційно-мобілізаційної роботи, проекти Директив Міністра оборони України, накази і директиви з організаційно-мобілізаційної роботи (документи закритого характеру), керівництва, посібники, розпорядження з організаційно-мобілізаційної роботи, які введені в дію, носять загальний та локальний характер і застосовуються неодноразово до сьогоднішнього часу;
ОСОБА_5 , відповідно до Положення про 43 ракетну армію розробляв нормативно-правові та керівні документи з організації інженерного забезпечення ракетних девізій та полків 43 Ракетної армії РВСН, розробляв керівництва, методики та посібники з піротехнічних та підривних робіт, розмінуванню вибухових пристроїв різноманітних систем та їх ліквідації, які одноразово застосовуються до сьогоднішнього часу.
Наказом МО України від 19.02.2008 року № 56 "Про виплату надбавки за виконання особливо важливих завдань військовослужбовців, які безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів" (в редакції наказу МО України від 08.12.2008 року № 607 "Про внесення змін до наказу МО України від 19.02.2008 року № 56") було значено розмір цієї надбавки військовослужбовцям у відповідності до займаних посад і штатно-посадових категорій. ОСОБА_1 - 70%, ОСОБА_4 - 65%. Тому пенсія повинна бути перерахованою із врахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань відповідно до абзацу 2 пп.1 п.5 постанови КМУ від 07.11.2007 року №1294 та у розмірах, визначених цими наказами Міністра оборони України.
Позивачі звертались листами до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області і до ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо проведення перерахунку пенсії за вище зазначеними нормами. Але Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області перерахунки пенсії за цими нормами надбавки за виконання особливо важливих завдань проведені не були, вимоги не виконані, правочинність наказів МО України від 08.12.2008 року № 607 "Про внесення змін до наказу МО України від 19.02.2008 року № 56" не визнані, з підстав відсутності відповідного рішення Кабінету Міністрів України.
Так, накази МО України від 08.12.2008 року № 607 "Про внесення змін до наказу МО України від 19.02.2008 року № 56", видані на виконання постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", не містять нових правових норм, є законними та чинними без реєстрації в Міністерстві юстиції.
Згідно пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із веденням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Проте, форма, в якій має бути викладено таке рішення, цим нормативним актом не закріплена. Прийняття рішення про зміну такого додаткового виду грошового забезпечення військовослужбовців як надбавка за виконання особливо важливих завдань, Міністр оборони України діяв у межах повноважень наданих йому Кабінетом Міністрів України. Факт зміни розміру цього додаткового виду грошового забезпечення військовослужбовців і є підставою для перерахунку пенсії відповідно до положень ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, що діє з 01.01.2005 року. Відповідно до цієї статті Закону пенсійне забезпечення військових пенсіонерів поставлено в залежність від зміни грошового забезпечення військовослужбовця, що працює на відповідній посаді.
Пленум Верховного суду України в п. 9 своєї Постанови від 15.04.2005 № 4 "Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницького і рядового складу, органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" звертає увагу на те, що: "...ч.5 п.2 "Прикінцевих положень" Закону України від 16.12.2004 № 2255-IV "Про внесення змін до деяких законів України з питань соціального захисту військовослужбовців" передбачено обов'язковий перерахунок, призначених раніше згідно із Законом від 09.04.1992 №2262-ХП, з урахуванням змін розмірів і введення нових видів грошового забезпечення, що відбулося чи були введені після призначення пенсій, з яких останні обчислюються відповідним категоріям військовослужбовцям, котрі мають право згідно із Законом № 2262-ХІІ..."
Зважаючи на те, що відповідач не визнає і не використовує для перерахунку пенсії нормативно-правові акти Міністерства оборони України з підвищень розмірів надбавки за виконання особливо важливих завдань, а мотивує свою діяльність виключно рішеннями Кабінету Міністрів України, враховуючи також те, що при розрахунку пенсій повинні користовуватись максимальні розміри надбавок, - то відповідно до абзацу 2 пп.1 п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 розмір надбавки за виконання особливо важливих завдань у розрахунку пенсії ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , повинен складати 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавку за вислугу років.
Факт виплати надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі до 100% з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, визначеної частиною 2 пп.1 п.5 постанови КМУ від 07.11.2007 року №1294 та включення її до розрахунку пенсії військовослужбовцям, підтверджується: наказом МО України від 08.12.2008 року № 607 "Про внесення змін до наказу МО України від 19.02.2008 року № 56"; копією довідки фінансового органу військової частини НОМЕР_3 про додаткові види грошового забезпечення для розрахунку пенсії;
Вищезазначене свідчить про наявність фактичного нарахування пенсії з врахуванням розміру надбавки за виконання особливо важливих завдань відповідно до частини 2 пп.1 п.5 постанови КМУ від 07.11.2007 року №1294, що, відповідно до положень ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та інших осіб", дає усі підстави для перерахунку пенсії із врахуванням надбавки виконання особливо важливих завдань у розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.
Відповідно до ч.2 Постанови Пленуму Верховного суду України від 01.11.1995 № 9 "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя" суд при розгляді справи повинен застосовувати тільки той закон, який ґрунтується на Конституції України і не суперечить їй.
ст. 24 Конституції України, передбачено, що Громадяни мають право на рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом..."
Відповідно до ст.10 Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", призначення і виплата пенсій особам, звільненим з військової служби, здійснюється органами Пенсійного фонду України. Саме на відповідача покладені повноваження пенсійного забезпечення за єдиними умовами та нормами осіб, звільнених з військової служби.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідача слід зобов'язати провести перерахунок і виплату пенсії з 08.12.2008 року позивачам відповідно до вимог ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294, від 18.10.2010 № 969 і наказів Міністра Оборони України від 19.02.2008 року №56 та від 08.12.2008 року № 607 з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі до 100% посадового окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.
На думку суду в задоволенні вимоги щодо визнання бездіяльності відповідача слід відмовити, оскільки при виконанні своїх обов'язків, відповідач діяв у межах визначених чинним законодавством.
На підставі викладеного, керуючись п.1, 2 та п.5 ст.105 КАС України, ст.ст.8,19, 24, 48, 64 Конституції України, ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94,104, 106, 128, 158, 160, ппі п.2 ст.162, .ст.163, 167, 255, 257 КАСУ, ст.ст.43, 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, тьнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановами Кабінету Міністрів від .11.2007 №1294, від 13.02.2008 №45, наказами МО України від 19.02.2008 року №56 та від .12.2008 року №607, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання подати новий розрахунок грошового забезпечення для подальшого здійснення перерахунку та виплати пенсії - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести перерахунок і виплату пенсії з 08.12.2008 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відповідно до вимог ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294, від 18.10.2010 № 969 і наказів Міністра Оборони України від 19.02.2008 року №56 та від 08.12.2008 року № 607 з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі до 100% посадового окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.
В решті вимог - відмовити.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Копію постанови направити сторонам для відома.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Вінницький міський суд Вінницької області, шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя: