02 липня 2014 року Справа № 6942/13
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Кушнерика М.П.
суддів Курильця А.Р., Мікули О.І.
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Луцьку на постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 26 березня 2013 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Луцьку про визнання дій неправомірними, визнання рішення нечинним та зобов'язання вчинити дії, -
05.11.2012р. позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просить визнати неправомірним рішення комісії УПФ в місті Луцьку №73 від 11.09.2012 року про відмову відповідача у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку та зобов'язати пенсійний орган призначити пенсію із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 27.07.2012р.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 2) і 27.07.2012 року звернувся до УПФ в м.Луцьку із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до вимог ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Однак, відповідач рішенням комісії №73 від 11.09.2012 року відмовив у призначенні зазначеної пенсії.
Постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 26 березня 2013 року позов задоволено. Визнати нечинним та скасувати рішення комісії управління Пенсійного фонду в м.Луцьку №73 від 11.09.2012 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії із зниженням пенсійного віку. Зобов'язати управління Пенсійного фонду в м.Луцьку призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи» починаючи з 27.07.2012 року.
Не погодившись із рішенням суду, його оскаржив відповідач, який покликаючись на порушення судом норм матеріального права, неповне дослідження та з'ясування всі обставини справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою в задоволенні позову відмовити.
Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що позивачем було подано до управління ПФУ в м.Луцьку заяву про призначення пенсії відповідно до ст.55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". До заяви було додано довідки №297 від 14.12.1992 року, де вказано, що за роботу в населених пунктах с.Ст.Рудня Поліського району Київської області з 01.06.1986 року по 01.07.1986 року ОСОБА_1 виплачено заробітну плату в сумі 131 крб. 53 коп. з врахуванням коефіцієнту 2; копії списку працівників Луцької а/к. які приймали участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, де за порядковим №3 вказано, що ОСОБА_1 на посаді водія за місцем виконання робіт в с.Ст.Рудня, з 01.06.1986 року по 01.07.1986 року нараховано заробітну плату в розмірі 131,56 крб. Однак, неможливо встановити факт перебування ОСОБА_1 на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, оскільки не надано первинних документів про підтвердження роботи в зоні відчуження. Крім того, з довідки №65 від 11.06.2012 року виданої ПрАТ „Волиньводгосп" вбачається, що на підприємстві не збереглися первинні документи , а саме відрядне посвідчення №629 та наказ про оплату праці №133 від 20.11.1992 року.
Відповідно до ст.15 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також, на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Судом першої інстанції при винесенні рішення не було враховано, що згідно поданих документів ОСОБА_1 не можливо встановити факт перебування його на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, оскільки не надано первинних документів про підтвердження роботи в зоні відчуження та не враховано акт перевірки факту участі на роботі по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС від 28.08.2012 року, складеного спеціалістом Управління ПФУ в м.Луцьку на підприємстві ПрАТ „Волиньводгосп" з якого вбачається, що для перевірки надані лише книги нарахування заробітної плати за червень, липень 1986 року, листопад 1992 року, інші первинні документи надані не були.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, а відтак на підставі п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга підлягає до часткового задоволення, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1986р. категорія 2.
27.07.2012 року ОСОБА_1 звернувся до УПФ України в м. Луцьку із заявою про призначення пенсії, відповідно до ч.1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Рішенням управлінням Пенсійного фонду України в м.Луцьку №73 від 11.09.2012 року «Про результати розгляду заяви від 13.06.2012 року про призначення пенсії, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було відмовлено позивачу у призначенні зазначеної пенсії, посилаючись на відсутність первинних документів, які підтверджують факт роботи в зоні відчуження на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 31-32).
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач має право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, а відповідач прийшов до помилкового висновку про відмову в її призначенні.
п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1, документами, які додаються до заяви про призначення таких пенсій, є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88р. №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Вказаний Порядок передбачає, що заявник, у разі не можливості надати довідку за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88р. №122, вправі надати інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
З довідки Луцького орендного автопідприємства Держводгоспу України № 297 від 14.12.1992 року, довідки ПАТ «Волиньводгосп» від 08.03.2012 року, довідок виконавчого комітету Мартиновичської сільської ради народних депутатів Полеського району Київської області, списку працівників Луцької автоколони, які приймали участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, копії витягів з книги відомостей по нарахуванню заробітної плати працівників Луцької автоколони, що ОСОБА_1 працював по будівництву водопроводу з 01.06.1986 року по 01.07.1986 року в с.Ст.Рудня Польського району Київської області та з 01.07.1986 року по 01.08.1986 року в селі Мартиновичі, яке знаходиться в 30 кілометрах зони Чорнобильської АЕС, згідно відрядного посвідчення № НОМЕР_1 . В період виконання позивачем робіт в зоні відчуження з 01.06.1986 року по 01.08.1986 року йому виплачувалась заробітна плата.
Разом з тим, колегія суддів приймає до уваги твердження апелянта про безпідставне стягнення судових витрат з управління Пенсійного фонду України в м.Луцьку, оскільки відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Крім того, в матеріалах справи відсутні докази сплати позивачем судових витрат.
Таким чином, постанова суду в цій частині підлягає скасуванню, а в решті залишенню без змін.
Керуючись ст.ст.160, 195 - 196, п.1, 3 ч.1 ст.198, ст.200, п.4 ст.202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Луцьку - задоволити частковою.
Постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 26 березня 2013 року по справі №0308/18220/12, 2а/161/50/13 - скасувати в частині стягнення судових витрат з управління Пенсійного фонду України в м.Луцьку.
В решті постанову суду залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили.
Головуючий суддя: М.П.Кушнерик
Судді: О.І.Мікула
А.Р.Курилець