Постанова від 01.07.2014 по справі 823/1604/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2014 року справа № 823/1604/14

м. Черкаси

15 год. 30 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Мишенка В.В.,

при секретарі Гордієнку Ю.П.

за участю сторін:

представника позивача - Тимошенка І.В. (за довіреністю);

представника відповідача - Сіроштан О.М. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом приватного сільськогосподарського підприємства "Агрофірма "Шульц" до Головного управління Держземагенства у Черкаській області, начальника головного управління Держземагенства у Черкаській області Гамана П.І., третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача гр. ОСОБА_4 про скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

Приватне сільськогосподарське підприємство «Агрофірма «Шульц» (далі-позивач) звернулося до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держземагенства у Черкаській області, начальника головного управління Держземагенства у Черкаській області Гамана П.І. (далі-відповідачі), в якому просить скасувати наказ № ЧК/712030100:02:002/00003286 про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки в оренду.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 20 червня 2014 року до розгляду справи залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - гр. ОСОБА_4.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що наказом від 14.04.2014р. № ЧК/712030100:02:002/00003286 головне управління Держземагенства у Черкаській області «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки в оренду» надало земельну ділянку сільськогосподарського призначення із земель державної власності площею 42.0545 га в оренду гр. ОСОБА_4 Позивач зазначає, що даний наказ відповідача є неправомірним, оскільки у відповідності до договору оренди від 01.03.2008р., терміном на п'ять років, земельною ділянкою користується ПСП «Агрофірма «Шульц». Позивач звертає увагу, що оскільки після спливу чергового строку договору оренди відповідачем не надіслано позивачу повідомлення про заперечення щодо продовження договору оренди та поскільки позивач використовує земельну ділянку, а відповідач не заперечує щодо такого користування і виходячи з принципу мовчазної згоди позивач вважає, що він правомірно продовжує використовувати дану земельну ділянку.

Представник відповідача щодо задоволення позову заперечував з підстав викладених у письмових запереченнях, в яких зазначив, що даний наказ винесений правомірно оскільки у відповідності до ст.33 ЗУ «Про оренду землі» позивач не скористався своїм переважним правом на отримання земельної ділянки в оренду та пропустив строк повідомлення орендодавця про бажання продовжити термін договору оренди.

Третя особа, в судове засідання не прибула, свого представника не направила, хоча належним чином повідомлялася судом про місце, день та час судового розгляду справи.

Заслухавши пояснення та доводи сторін, вивчивши та оцінивши письмові докази у справі в їх сукупності, суд встановив наступне.

Приватне сільськогосподарське товариство «Агрофірма «Шульц» зареєстроване, як юридична особа 11.04.2002р., ідентифікаційний код 31703549.

20 жовтня 2003 році на підставі розпорядження голови Городищенської районної державної адміністрації № 330 від 20.10.2003р. з ПСП «Агрофірма «Шульц» терміном на п'ять років, зі зміною умов договору, укладений договір оренди землі на земельні ділянки земель запасу Городищенської міської ради.

В подальшому, на підставі розпорядження № 90 від 29.02.2008р. Голови Городищенської районної державної адміністрації «Про поновлення договорів оренди земельних ділянок 114,2га ПСП «Агрофірма «Шульц» 01 березня 2008 року був переукладений договір оренди землі сільськогосподарського призначення. Даний договір укладений на 5 років, та набирає чинності з моменту державної реєстрації (21.04.2008р.). Об'єктом оренди згідно доного договору виступала земельна ділянка загальною площею - 81,2га. у тому числі: рілля 79,9га; шляхи 1,3га.

У п. 8 договору зазначено, що після закінчення договору, орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжувати його.

03 листопада 2011р. винесено розпорядження № 390 «Про внесення змін до договору оренди землі від 01.03.2008р. укладеного із ПСП «Агрофірма «Шульц»» на підставі заяви ПСП «Агрофірма «Шульц» «Про припинення права користування земельною ділянкою площею 9,9га, що знаходиться в адміністративних межах Городищенської міської ради за межами населеного пункту в урочищі «Довжок». Даним розпорядженням зобов'язувалось внести зміни до договору оренди землі від 01.03.2008р., державна реєстрація № 040878000092 від 21.04.2008р. в частині зменшення площі земельної ділянки на 9,9га-ріллі.

Згідно ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Суд зазначає, що оскільки даний договір оренди укладений на 5 років та набрав чинності 21.04.2008р. то і чинний до 21.04.2013р.

Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про оренду землі» від 06.10.1998р. № 161-XIV (далі - Закон № 161-XIV) оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (ст. 2 Закону № 161-XIV).

Статтею 19 Закону № 161-XIV передбачено, що строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.

Договір оренди землі припиняється зокрема і в разі закінчення строку, на який його було укладено (ст. 31 Закону № 161-XIV).

Виходячи з приписів ст. 33 Закону № 161-XIV по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Виходячи з аналізу даної норми суд зазначає, що вирішальним етапом для продовження договору оренди земельної ділянки для орендаря являється саме направлення листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі.

Проте, як вбачається з матеріалів справи ПСП «Агрофірма «Шульц», лише 24.09.2013р. звернулося з заявою до відповідача в якій просить поновити договір оренди земельної ділянки площею 71,3га незважаючи на ту обставину, що останнім днем подачі згідно закону вважається 21.03.2013р. На що, ГУ Держземагенства у Черкаській області листом від 25.10.2013р. повідомило, що оскільки позивачем не дотримано строків звернення до орендодавця, продовжити термін договору не вбачається за можливе.

Суд погоджується з даним твердженням відповідача, що поновлення строку оренди земельної ділянки після спливу даного терміну не вбачалось за можливе, проте наголошує, що у позивача було право заново звернутися з заявами про виділення бажаної земельної ділянки в оренду, яким проте останній не скористався.

Після чого, 04.03.2014р. до ГУ Держземагенства у Черкаській області гр. ОСОБА_4 звернулася з клопотанням та відповідними документами про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермеського господарства орієнтовною площею 42,71га, розташованої в адміністративних межах Городищенської міської ради за межами населеного пункту.

На підставі даного клопотання наказом відповідача від 11.03.2014р. № ЧК/71203101000:02:002/00002476 надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою гр. ОСОБА_4 на вказану ділянку.

10.04.2014р. гр. ОСОБА_4 знову звернулася до начальника ГУ Держземагенства у Черкаській області вже з заявою про розгляд заяви та затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 42,0545га для ведення фермерського господарства в оренду на 40 років, розташованої в адміністративних межах Городищенської міської ради за межами населеного пункту Городищенського району Черкаської області з доданим проектом землеустрою.

На підставі даної заяви відповідачем винесено наказ від 14.04.2014р. № ЧК/7120310100:02:002/00003286 «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки в оренду». Даним наказом надано гр. ОСОБА_4 земельну ділянку сільськогосподарського призначення із земель державної власності площею 42,0545га (кадастровий № 7120310100:02:002:1117) в оренду терміном на 40 років для ведення фермерського господарства (код КВ ЦПЗ - секція А, підрозділ-01.02) в адміністративних межах Городищенської міської ради Городищенського району Черкаської області за межами населеного пункту.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно положення «Про Державне агентство земельних ресурсів України» затвердженого Указом Президента України від 8 квітня 2011 року N 445/2011 (далі - Положення) Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.

Пунктом 11 ч. 11 Положення голова Держземагентства України затверджує положення про структурні підрозділи апарату Держземагентства України та положення про територіальні органи Держземагентства України.

Головне управління Держземагенства у Черкаській області діє на підставі положення «Про Головне управління Держземагенства у Черкаській області» затвердженого наказом Держземагенства України від 05.09.2012р. № 417. В даному положенні у п. 11.2 зазначено, що начальник головного управління організовує та забезпечує виконання Головним управлінням відповідно до актів законодавства, наказів Мінагрополітики України, доручень Міністра та його заступників, наказів Держземагенства України.

А відповідно до наказу Мінагрополітики України від 25.01.2013р. № 40 «Про внесення змін до наказу Мінагрополітики України від 10 травня 2012 року N 258» зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 лютого 2013 р. за N 260/22792 яким внесено зміни до Положення про Головне управління Держземагентства в області щодо наділення повноважень Держземагенства в областях передачі відповідно до закону земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області.

Згідно статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

У випадках, коли земельні ділянки надані в оренду до введення в дію цього Кодексу органами, повноваження яких з надання земельних ділянок з прийняттям цього Кодексу змінені, продовження строку оренди зазначених земельних ділянок здійснюється органами, що мають право надання вказаних земель за цим Кодексом(ч. 3 розділу X Земельного кодексу України).

Тобто, у разі зміни у розподілі повноважень, що відбулися внаслідок ухвалення ЗКУ, ніяк не впливають на чинність договорів, проте продовження їх строку здійснюється вже на нових (загальних) засадах, передбачених чинним ЗКУ.

Статтею 68 Конституції, передбачено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Отже, посилання позивача, що він звернувся вчасно з листом-повідомлення, але до Городищенської РДА, оскільки не знав про внесення змін до розпорядників землями державної власності сільськогосподарського призначення є недоцільними.

Відповідно до ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд звертає увагу позивача, що наказ від 14.04.2014р. № ЧК/7120310100:02:002/00003286 «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки в оренду» гр. ОСОБА_4 є законним, оскільки на момент звернення третьої особи до управління Держземагенства, земельна ділянка уже на знаходилась на праві оренди позивача.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, спростовано доводи позивача та доведено правомірності своїх дій, а суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови в задоволенні позовних вимог.

Статтею 159 КАС України встановлено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яке ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Керуючись ст. ст. 158-163 Черкаський окружний адміністративний суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову приватного сільськогосподарського підприємства "Агрофірма "Шульц" до Головного управління Держземагенства у Черкаській області, начальника головного управління Держземагенства у Черкаській області Гамана П.І., третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача гр. ОСОБА_4 про скасування наказу - відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Мишенко

Повний текс постанови виготовлено 04.07.2014р.