справа № 815/3787/14
04 липня 2014 року
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Стеценко О.О., вивчивши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Одеського міського управління земельних ресурсів Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» Одеської міської ради про часткове скасування розпорядження, визнання свідоцтва про право власності нечинним у частині, -
До Одеського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Одеського міського управління земельних ресурсів Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» Одеської міської ради про скасування Розпорядження Управління земельних ресурсів від 25.06.1999 року № 109 в частині розгляду та врахування технічного паспорту на об'єкти та інших документів, представлених бюро інвентаризації та приватизації земельних ділянок, а саме врахування технічного паспорту , виготовленого Одеським міським бюро технічної інвентаризації від 18.05.1999 року в частині включення до експлуатації об'єктів літ. «Л1»-погреб; визнання нечинним свідоцтва про право власності на будівлі дачно-будівельного кооперативу науковий працівник «Чорномор» від 25.06.1999 року в частині визнання за ОСОБА_1 права приватної власності на господарську споруду літ. «Л1».
Відповідно до вимог статей 105, 106 КАС України, у позовній заяві зазначаються ім'я позивача та відповідача, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а у разі подання позову до декількох відповідачів,- зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів. До позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї по кількості відповідачів і третіх осіб. Якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, номер засобів зв'язку. Одночасно з позовною заявою додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
Частиною третьою статті 106 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно ч.3 ст.106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до ч.2 ст. 87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
У свою чергу, правові засади справляння судового збору, платники, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України "Про судовий збір" (далі - Закон).
Згідно ч.1 ст.2 Закону платники судового збору - це громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду.
Судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством (ч.1 ст.3 Закону).
При цьому, підпунктом 2 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову не майнового характеру встановлюється ставка судового збору 0,2 розміру мінімальної заробітної плати.
За таких обставин, відповідно до вищевказаних норм позивач повинен сплатити судовий збір за подання адміністративного позову не майнового характеру у розмірі 73,08 гривні
Крім того, Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно з ч. 2 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, позивачем оскаржуються Розпорядження Управління земельних ресурсів від 25.06.1999 року № 109 та свідоцтво про право власності від 25.06.1999 року, але позивачем не надано доказів коли само їй стало відомо про порушення своїх прав, свобод та інтересів, що позбавляє суд можливості перевірки дотримання позивачем строку звернення до адміністративного суду. З огляду на зазначене, позивачу необхідно надати суду обґрунтоване клопотання про поновлення строку звернення до суду з документальними доказами на підтвердження клопотання.
Згідно ст.108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
При таких обставинах позов повинен бути залишений без руху, а позивачу наданий термін для усунення недоліків шляхом подання належно оформленого адміністративного позову та надання доказів в обґрунтування позовних вимог відповідно до ст.106 КАС України, з урахуванням недоліків, зазначених в ухвалі суду.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 56, 105, 106, 108 КАС України, суддя,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеського міського управління земельних ресурсів Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» Одеської міської ради про часткове скасування розпорядження, визнання свідоцтва про право власності нечинним у частині - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність в п'ятиденний строк з моменту отримання ухвали усунути недоліки, викладені в ухвалі та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде визнаний неподаним та повернутий позивачу.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Стеценко О.О.