03.07.14р. Справа № 904/4196/14
За позовом Прокурора Верхньодніпровського району Дніпропетровської області в інтересах держави в особі: Державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ
до Комунального підприємства "Житловик", м. Верхньодніпровськ, Дніпропетровська область
про стягнення 22 026,98 грн.
Суддя Рудовська І.А.
Представники:
від прокуратури: Бєлік В.О., посвідчення №014109 видане 21.12.2012р.
від позивача: не з'явився
від відповідача: Налапко А.М., довіреність б/н від 01.07.2014р.
Суть спору:
Прокурор Верхньодніпровського району Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області (позивач) звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Комунального підприємства "Житловик" (відповідач) про стягнення 22026,98 грн. - збитків, заподіяних державі в результаті порушення природоохоронного законодавства України внаслідок засмічення земельних ресурсів.
В обґрунтування своїх позовних вимог прокурор посилається на порушення відповідачем Закону України "Про охорону земель", Земельного кодексу України, Закону України "Про відходи", а саме - засмічення земельних ресурсів, в результаті чого державі була заподіяна шкода, розмір якої складає 22026,98 грн.
Прокурор у судовому засіданні підтримав свої позовні вимоги та просив задовольнити їх у повному обсязі.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про місце, дату та час судового засідання повідомлений належним чином.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги прокурора визнав.
При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
В порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини судового рішення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -
В період з 21-29.03.2013 року Державною екологічною інспекцією в Дніпропетровській області на підставі статті 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", вимоги прокуратури Верхньодніпровського району Дніпропетровської області № 51-375 вих. 13 від 06.03.2013 року, наказу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровської області №338-П від 18.03.2013 року проведено позапланову перевірку дотримання вимог Закону України "Про відходи" у діяльності Комунального підприємства "Житловик", що знаходиться за адресою: вул. Слизькоухого, буд. 36, м. Верхньодніпровськ, Дніпропетровська область, під час якої було встановлено, що на підприємстві інвентаризації джерел утворення відходів та розрахунок нормативів їх утворення не проведені, відсутня нормативно-технічна документація та технологічний регламент основного виробничого процесу, підприємство не звітує по статистичній звітності форм № 1 "відходи", не ведеться первинний облік утворення промислових та побутових відходів по Формі №1-ВТ; не здійснюється сортування відходів як вторинної сировини; відсутні договори про передачу відходів на утилізацію чи розміщення, не обладнані місця тимчасового зберігання відходів Ліміти на утворення та розміщення відходів, дозвіл на розміщення відходів на 2012 -2013 р. підприємством не отримано, що є порушенням вимог ст.ст. 17,32 Закону України "Про відходи". Також, при перевірці КП "Житловик" зафіксовано факт засмічення земельної ділянки твердим побутовими відходами, які за складовано на майдані без суцільного твердого покриття, та є порушенням вимог ст.ст. 96, 164 Земельного Кодексу України.
За результатами перевірки був складений Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України за період 21-29.03.2013 року. З актом ознайомлений директор КП "Житловик" Лихолат Р.А., про що здійснений відповідний напис, без будь-яких зауважень.
У квітні 2013 року Державною екологічною інспекцією в Дніпропетровській області був здійснений розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних державі засміченням земельної ділянки твердими побутовими відходами на території Першотравенської сільської ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області в районі розташування районного звалища твердих побутових відходів Комунальним підприємством "Житловик" внаслідок порушення вимог земельного законодавства України, згідно акту перевірки держекоінспекції від 21-29.03.2013 року, відповідно до якого розмір збитків склав 22026,98 грн.
Таким чином відповідач збитки, заподіяні державі, в результаті порушення природоохоронного законодавства України внаслідок засмічення земельних ресурсів в сумі 22026,98 грн. не відшкодував, що і стало причиною спору.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Відповідно до статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави (частина 1 статті 14 Конституції України).
Частиною 1 статті 153 Господарського кодексу України закріплено, що суб'єкт господарювання, здійснюючи господарську діяльність, зобов'язаний: використовувати природні ресурси відповідно до цільового призначення, визначеного при їх наданні (придбанні) для використання у господарській діяльності; ефективно і економно використовувати природні ресурси на основі застосування новітніх технологій у виробничій діяльності; здійснювати заходи щодо своєчасного відтворення і запобігання псуванню, забрудненню, засміченню та виснаженню природних ресурсів, не допускати зниження їх якості у процесі господарювання; своєчасно вносити відповідну плату за використання природних ресурсів; здійснювати господарську діяльність без порушення прав інших власників та користувачів природних ресурсів; відшкодовувати збитки, завдані ним власникам або первинним користувачам природних ресурсів.
Згідно пунктів "а" та "б" частини 1 статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки; додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля.
Відповідно до статті 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, у тому числі здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
За змістом статті 35 Закону України "Про охорону земель" власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані, в тому числі дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням; забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям; вживати заходів запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.
Порядок розрахунку розмірів відшкодування шкоди суб'єктами господарювання та фізичними особами в процесі їх діяльності через забруднення земель хімічними речовинами, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і поширюється на всі землі України незалежно від форм їх власності встановлено Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Мінекобезпеки від 04.04.2007 р. № 171 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.04.2007 року № 422/13689 (надалі - Методика).
Пунктом 3.1 Методики закріплено, що вона застосовується під час встановлення розмірів шкоди від забруднення (засмічення) земель будь-якого цільового призначення, що сталося внаслідок несанкціонованих (непередбачених проектами, дозволами) скидів (викидів) речовин, сполук і матеріалів, внаслідок порушення норм екологічної безпеки у разі зберігання, транспортування та проведення вантажно-розвантажувальних робіт, використання пестицидів і агрохімікатів, токсичних речовин, виробничих і побутових відходів; самовільного розміщення промислових, побутових та інших відходів.
Відповідно до п.2 Методики, засмічення земель - це наявність на території земельних ділянок сторонніх предметів і матеріалів.
Землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища (пункт 3.2. Методики).
Відповідно до статті 1 Закону України "Про відходи" відходами є будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
У розумінні вказаної статті відходи не обов'язково мають бути токсичними, проте якщо вони утворились в процесі людської діяльності, то мають бути утилізовані чи видалені.
Згідно статті 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення; розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.
В пункті "в" частини 1 статті 211 Земельного кодексу встановлено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.
Відповідно до частини 1 статті 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Згідно статті 43 Закону України "Про відходи" підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.
З огляду на викладене та з урахуванням встановлених обставин справи, суд вважає, що вимоги прокурора до відповідача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у сумі 22026,98 грн. - збитків.
Відповідно до ст. 4-3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з пунктом 4 частини третьої ст. 129 Конституції України та ст. 33, ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору по справі покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 47, 33, 43, 49 ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства "Житловик" (51600, Дніпропетровська область, м. Верхньодніпровськ, вул. Слизьковухого, 36; код ЄДРПОУ 32570366) на користь Державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області (49010, м. Дніпропетровськ, вул. Лабораторна, 69; код ЄДРПОУ 37988899) 22026,98 грн. (двадцять дві тисячі двадцять шість грн. 98 коп.) - збитків, про що видати наказ.
Стягнути з Комунального підприємства "Житловик" (51600, Дніпропетровська область, м. Верхньодніпровськ, вул. Слизьковухого, 36; код ЄДРПОУ 32570366) в дохід Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31214206783005 (Державна судова адміністрація України, 050) в у відділенні банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 37989269, МФО 805012, КБКД 22030001) 1827,00 грн. (одна тисяча вісімсот двадцять сім грн. 00 коп.) - судового збору, про що видати наказ.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя І.А. Рудовська
Дата підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 ГПК України " 07 " липня 2014р.