Постанова від 26.06.2014 по справі 369/5237/14-а

Справа № 369/5237/14-а

Провадження № 2-а/369/344/14

ПОСТАНОВА

іменем України

26.06.2014 року Києво-Святошинський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Пінкевич Н.С.

при секретарі Сохань Ю.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області про визнання рішення ради протиправним, скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

У травні 2014 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з названим позовом. Свої вимоги мотивував в тим, що на підставі рішення виконавчого комітету сільської ради від 28 січня 2011 року про затвердження містобудівної документації нею були отримані декларації про початок будівництва та розпочато будівництва багатоквартирного будинку в АДРЕСА_1. За поданням прокуратури вищевказане рішення за рішенням сільської ради відмінене. Вважає рішення Крюківщинської сільської ради від 20 травня 2014 року неправомірним та таким, що суперечить позиції Конституційного Суду України, порушує її право.

Просив суд визнати протиправним та скасувати пункти 1 та 2 рішення 36 сесії 6 скликання Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 20 травня 2014 року №1.

У судове засідання представник позивача ОСОБА_1 не з'явився. Про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Представник позивача подав суду заяву про розгляд справи у його відсутність на підставі поданих доказів, подав письмові пояснення. Просив задоволити позов.

У судове засідання представник Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області не з'явився. Про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Причини неявки суду не повідомив. Клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило, заперечень проти позову суду подано не було.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

У відповідності до ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування щодо правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу право власності здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Згідно ст.ст. 142-145 Конституції України, до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».?

Пунктом 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Закріплені у ст. 144 Конституції України та ст.ст.25,26,59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», норми про акти органів місцевого самоврядування, крім юридичної форми реалізації завдань і функцій, визначають порядок прийняття і перевірки рішень органів місцевого самоврядування, з визначенням права місцевої ради здійснювати юрисдикційну діяльність щодо актів лише підконтрольних їм органів місцевого самоврядування. Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами. Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правові/відносин заперечують проти їх зміни чи припинення.

При розгляді справи судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 28 січня 2011 року №3/26 було надано дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки щодо проектування об'єктів нового будівництва, розширенняю. Реконструкції, капітального ремонту будівель та споруд та комплексного благоустрою територій в АДРЕСА_2. Після розроблення містобудівних умов та обмежень подати їх на затвердження до сесії сільської ради.

ОСОБА_1 змінила прізвище на ОСОБА_1, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серія НОМЕР_1, виданого виконавчим комітетом Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області.

29 травня 2013 року ОСОБА_1 отримала Декларацію про початок виконання будівельних робіт за адресою: АДРЕСА_2.

З акту перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил від 22 квітня 2014 року Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Київській області вбачається, що по АДРЕСА_2 виконуються будівельні роботи з будівництво багатоквартирного житлового будинку, а саме виконані будівельні роботи з будівництва цокольного поверху, п'яти поверхів та виконуються будівельні роботи з будівництва шостого поверху багатоповерхового житлового будинку.

02 вересня 2013 року ОСОБА_1 отримала Декларацію про початок виконання будівельних робіт за адресою: АДРЕСА_1.

З акту перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил від 02 квітня 2014 року Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Київській області вбачається, що по АДРЕСА_2 виконуються будівельні роботи з будівництво багатоквартирного житлового будинку.

Прокуратура Києво-Святошинського району Київської області звернувся до Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області із вимогою про вжиття вичерпних заходів щодо усунення порушень норм Земельного Кодексу України та причин, умов, що їм сприяли.

Рішенням 36 сесії 6 скликання Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 20 травня 2014 року №1 «Про розгляд подання прокуратури Києво-Святошинського району про усунення порушень вимог земельного законодавства, причин цих порушень та умов що їм сприяли»: 1. Скасовано містобудівні умови та обмеження по АДРЕСА_1. 2. Скасовано містобудівні умови та обмеження по АДРЕСА_2.

При вирішення спору суд враховує, що рішення сільської ради є індивідуальними правовими актами органу місцевого самоврядування, що визначають права і законні інтереси позивача ОСОБА_1, є юридичними фактами, на підставі якого у останньої виникають, змінюються або припиняються конкретні права, обов'язки. Рішення органу місцевого самоврядування не можуть бути скасовані в односторонньому порядку самим органом місцевого самоврядування оскільки цей орган не наділений, відповідно до Конституції України та діючими, на момент принесення протесту прокурора, законів України, юрисдикційними повноваженнями стосовно таких актів. Окрім того, це порушує конституційне право позивача на розгляд спору, що стало підставою для скасування рішення, відповідно до встановленої Конституцією України і законами України процедури, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни та припинення.

Згідно з положеннями п.1 ч.1 ст.18 КАС України адміністративні справи, у яких однією з сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа місцевого самоврядування, крім тих, що підсудні окружним адміністративним судам, підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Відповідно змісту ч.2 ст.19 Конституції України, ч.3 ст.24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи, зокрема, місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та керуються у своїй у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, кабінету Міністрів України.

Згідно з ч.3 ст.140 Конституції України органами місцевого самоврядування є сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Відповідно до ст.146 Конституції України певні питання організації місцевого самоврядування, формування, діяльності та відповідальності органів місцевого самоврядування визначаються законом.

Згідно преамбули Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" цей Закон "відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Відповідно змісту ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами; представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.

Згідно з п.34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях, зокрема, міської ради вирішуються відповідно до закону питання питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до ч.1 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року № 7- рп/2009 (у справі за конституційним поданням Харківської міської ради) щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої Статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"(справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) вказано, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення. Тому, на думку Конституційного Суду України, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Ненормативні правові акти місцевого самоврядування е актами одноразового застосування, вони вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, а тому не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

Відповідно до ст. 162 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень; зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Оскільки порушені права позивача підлягають захисту, відповідач в судове засідання не з'явився, не надав доказів щодо правомірності оскаржуваного рішення, у разі заперечення проти позову, тому суд вважає обґрунтованими доводи позову щодо визнання незаконним та скасування рішення Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 20 травня 2014 року №1 «Про розгляд подання прокуратури Києво-Святошинського району від 25 квітня 2014 року №3289 вих.14».

На підставі наведеного та керуючись ст.ст.158-163, 167, 186, 254 КАС України, Рішенням Конституційного Суду України № 7-рп/2009 від 16 квітня 2009 року суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовом ОСОБА_1 - задоволити.

Визнати незаконним та скасувати п.1 та п.2 рішення 36 сесії 6 скликання Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 20 травня 2014 року №1 «Про розгляд подання прокуратури Києво-Святошинського району від 25 квітня 2014 року №3289 вих.14».

На постанову суду може бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя