Постанова від 17.06.2014 по справі 913/2724/13

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2014 року Справа № 913/2724/13

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Дроботової Т.Б. - головуючого,

Волковицької Н.О., Рогач Л.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуТовариства з обмеженою відповідальністю "Мега-Груп-Профі"

на постановуДонецького апеляційного господарського суду від 03.03.2014

у справі№ 913/2724/13 Господарського суду Луганської області

за позовомЛуганської міської ради

доТовариства з обмеженою відповідальністю "Мега-Груп-Профі"

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачаЛенінська об'єднана державна податкова інспекція у м. Луганську Головного управління Міндоходів у Луганській області

простягнення 1651712,94 грн.

за участю представників:

позивачане з'явився (про час та місце судового засідання повідомлений належно)

відповідачаЧехонадський А.О., дов. від 24.10.2013

третьої особине з'явилися (про час та місце судового засідання повідомлений належно)

ВСТАНОВИВ:

10 жовтня 2013 року Луганська міська рада звернулась до господарського суду з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Мега-Груп-Профі" на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Ленінського району 1651712,94 грн., в тому числі 1641338,32 грн. заборгованості з орендної плати за землю та 10374,62 грн. пені, посилаючись на невиконання відповідачем обов'язку зі сплати орендної плати за період з 01.12.2011 по 31.07.2013 всупереч умовам укладеного договору та в порушення статей 96, 206 Земельного кодексу України, статті 21 Закону України "Про оренду землі", статей 274, 288 Податкового кодексу України.

Відповідач відхилив позов, вказавши, спір між сторонами з приводу порядку обчислення орендної плати вирішено судовими рішеннями у справі № 3/222-22/79, факти, встановлені якими, мають преюдиціальний характер у даній справі; при визначені належної до сплати орендної плати позивач застосував невірний коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки; позов ініційовано особою, що не є належним позивачем у даній справі.

Рішенням Господарського суду Луганської області від 21.01.2014 (суддя Рябцева О.В.) у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 03.03.2014 (судді: Будко Н.В. - головуючий, М'ясищев А.М., Сгара Е.В.) рішення місцевого господарського суду скасовано частково, позовні вимоги задоволено частково; стягнуто з відповідача на користь позивача заборгованість з орендної плати в сумі 1641321,10 грн., 32826,42 грн. судового збору за подання позовної заяви та 16413,21 грн. судового збору за подання апеляційної скарги; в іншій частині рішення залишено без змін.

Не погоджуючись з висновками апеляційного господарського суду, Товариство з обмеженою відповідальністю "Мега-Груп-Профі" подало до Вищого господарського суду України касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Донецького апеляційного господарського суду, а рішення місцевого господарського суду залишити без змін. Касаційну скаргу вмотивовано доводами про порушення апеляційним господарським судом норм матеріального та процесуального права, а саме: в порушення частини 2 статті 35 Господарського процесуального кодексу України не враховано факти, встановлені господарським судом у справі № 3/222-22/79, натомість взято до уваги постанову Окружного адміністративного суду від 18.11.2011 по справі № 2а-12267/11/2670, не дослідивши предмет позову та обставини, що досліджувались цією постановою; порушено вимогу статті 43 Господарського процесуального кодексу України що всебічного, повного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи у сукупності; порушено правила виключної підсудності справ господарським судам та не враховано, що зазначена справа підсудна Господарському суду міста Києва.

Позивач та третя особа відзиви на касаційну скаргу не подали, не скористалися правом на участь представників у судовому засіданні.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, присутнього у судовому засіданні, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в судових рішеннях, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з таких підстав.

Відповідно до статті 1117 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати чи вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду або відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або перевіряти докази

Як встановлено місцевим господарським судом та вбачається з матеріалів справи, на підставі рішення № 25/34 Луганської міської ради від 31.10.2007 Луганською міською радою і Товариством з обмеженою відповідальністю "Мега-груп-профі" укладено договір оренди землі від 15.11.2007, посвідчений нотаріально і зареєстрований у встановленому порядку, про що у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі Ленінського району м. Луганська вчинено запис від 15.11.2007 за № 040740200263. Згідно з договором в оренду передана земельна ділянка площею 18,0161 га під будівництво та розміщення будівель торговельного комплексу та благоустрій території, що знаходиться за адресою: м. Луганськ, кв. Острая Могіла. За змістом пункту 3 договору земельна ділянка вільна від забудови та некапітальних споруд, має ґрунтове покриття, зелені насадження на земельній ділянці присутні. На земельній ділянці інженерні комунікації відсутні. Договір укладено на 49 років (пункт 7 договору).

Згідно з пунктом 4 договору на момент укладання договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 51605497 грн. 00 коп., а нормативна грошова оцінка земельної ділянки без застосування коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки становить 20642126 грн. 73 коп. Після набрання чинності договором оренди землі нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки визначаються (змінюються) згідно з рішенням Луганської міської ради від 21.12.2000 № 22/4 або згідно з іншим нормативно-правовим рішенням, прийнятим замість вказаного, органом, уповноваженим орендодавцем, про що вказаний орган надає відповідні (і) довідку (и) орендарю у тижневий термін після звернення орендаря до вказаного органу.

Річна орендна плата встановлюється у розмірі 250 відсотків земельного податку (річного) у гривнях, що діє на момент укладання договору (пункт 8 договору).

Також 22.02.2008 сторонами укладено договір про внесення змін до договору оренди, зокрема, пунктом 8 договору сторони врегулювали, що річна орендна плата до моменту завершення будівництва та введення в експлуатацію торговельного комплексу встановлюється у розмірі 125 відсотків від земельного податку (річного) у гривнях, що діє на момент укладання договору оренди землі, та становить 645068 грн. 71 коп. без ПДВ на рік. Щомісячна орендна плата станом на момент укладання договору оренди землі та до моменту завершення будівництва та введення в експлуатацію торговельного комплексу становить 53755 грн. 72 коп., та згідно з чинним законодавством України сплачується без ПДВ.

11.06.2013 сторони уклали договір про внесення змін до договору оренди землі, яким доповнили пункт 4 розділу "Об'єкт оренди" новим абзацом наступного змісту: "З моменту набрання чинності договором про внесення цих змін і до 31.12.2012 включно, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 18,0161 га становить 17160335 грн. 25 коп. (з урахуванням коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки у розмірі - 0,5 "Інші землі. Землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво"), а з 01.01.2013 до введення в експлуатацію в установленому законодавством порядку закінченого будівництвом об'єкту, але не більш ніж на один рік з моменту набрання чинності договору про внесення цих змін, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 18,0161 га дорівнює сумі, яка розраховується органом, уповноваженим Луганською міською радою, з урахуванням коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки у розмірі - 0,5 "Інші землі. Землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво", згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10".

Пункт 8 договору викладено у новій редакції: "Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3,5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки і складає з моменту набрання чинності договору про внесення цих змін і до 31.12.2012 включно річний розмір орендної плати за земельну ділянку площею 18,0161 га становить 600611 грн. 73 коп. (з урахуванням коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки у розмірі - 0,5 "Інші землі. Землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво"), а з 01.01.2013 до введення в експлуатацію в установленому законодавством порядку закінченого будівництвом об'єкту, але не більш ніж на один рік з моменту набрання чинності договору про внесення цих змін, орендна плата за використання земельної ділянки площею 18,0161 га дорівнює сумі, яка розраховується органом, уповноваженим Луганською міською радою, з урахуванням коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки у розмірі - 0,5 "Інші землі. Землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво", згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10. У подальшому розмір річної орендної плати розраховується орендарем самостійно на підставі довідки, наданої органом, уповноваженим орендодавцем".

Також місцевий господарський суд встановив, що постановою Київського апеляційного господарського суду від 01.09.2011 у справі № 3/222-22/79 відмовлено у позові прокурору м. Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Мега-груп-профі" про стягнення заборгованості з орендної плати за землю в сумі 522206,68 грн. за період з грудня 2008 року по квітень 2010 року включно та 25857,33 грн. за договором оренди землі від 15.11.2007; постановою Вищого господарського суду України від 06.12.2011 постанову суду апеляційної інстанції залишено без змін.

Вирішуючи спір у справі № 3/222-22/79, апеляційний господарський суд встановив, що розрахований позивачем на підставі довідок для розрахунку орендної плати із використанням функціонального коефіцієнту у розмірі 2,5 розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки за адресою: м. Луганськ, квартал Острая Могіла площею 18,0161 га у 2008 році становить 3903803 грн., у 2009 році - 4497212,15 грн. та у 2010 році - 4762547,68 грн.; із застосуванням визначених вище розмірів нормативної грошової оцінки земельної ділянки місячна орендна плата за період з 01.12.2008 по 31.12.2008 за розрахунком позивача складає 73262,29 грн., за період з 01.01.2009 по 31.12.2009 - 84398,15 грн., за період з 01.01.2010 по 30.04.2010 - 89377,64 грн.

Натомість за змістом договором оренди землі від 15.11.2007 земельна ділянка надавалась під будівництво та розміщення торговельного комплексу і на час вирішення спору об'єкт нерухомості не побудовано, а лише проводяться будівельні роботи. Розмір коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, визначається згідно із Додатком 1, таблиця 1.1, Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, який затверджено наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук 27.01.2006 року № 18/15/21/11, де зазначено, що для земель, зайнятих поточним та відведені під майбутнє будівництво використовується коефіцієнт 0,5; для інших земель (землі зелених насаджень) - використовується коефіцієнт 0,5. За рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10, що набрало чинності з 01.03.2008, нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки відноситься до економіко-планувальної зони № 29 оціночного району № 174, та з врахуванням правильного коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки 0,5 складала станом на 01.12.2008 - 780766 грн. 00 коп./га. Відповідно річна орендна плата повинна складати 175829 грн. 48 коп., а місячна орендна плата - 14652 грн. 45 коп. Оскільки за змістом листа Державного комітету України із земельних ресурсів від 09.01.2009 № 14-22-6/87 "Про коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2008 рік" нормативну грошову оцінку земель станом на 01.01.2009 за 2008 рік необхідно індексувати на коефіцієнт індексації 1,152, нормативна грошова оцінка 1 га станом на 01.01.2009 з врахуванням індексації складає 899442 грн. 43 коп., річна орендна плата за 2009 рік складає - 202555 грн. 56 коп., а місячна орендна плата складає 16879 грн. 63 коп. Відповідно на 2010 рік нормативна грошова оцінка земельної ділянки економіко-планувальної зони № 29 оціночного району № 174 та з врахуванням коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки 0,5, що складала в 2009 році - 899442 грн. 43 коп./га. помножується на коефіцієнт індексації 1,059. Таким чином, нормативна грошова оцінка 1 га станом на 01.01.2010 з врахуванням індексації складає 952509 грн. 53 коп., відповідно річна орендна плата за 2010 рік складає 214506 грн. 33 коп., а місячна орендна плата складає 17875 грн. 53 коп.

Апеляційним господарським судом у постанові по справі № 3/222-22/79 відзначено, що орендар не може бути примушений орендодавцем до сплати орендної плати у завищеному розмірі, визначеному в договорі, без врахування правильного коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки в розмірі 0,5, оскільки цей коефіцієнт для використовуваної відповідачем земельної ділянки встановлено у відповідності з вимогами постанов Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 № 213 "Про Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів" та від 12.05.2000 № 783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель", Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 № 18/15/21/11, і рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Луганська".

Факти, встановлені апеляційним судом у постанові у справі № 3/222-22/79, відображено Луганською міською радою при веденні обліку розрахунків орендної плати за період, який був предметом судового розгляду в Господарському суді міста Києва, що відображено в акті звірення взаємних розрахунків станом на 08.01.2014.

Разом з тим, місцевим господарським судом при вирішенні даного спору у справі № 913/2724/13 встановлено, що з травня 2010 року позивач став обліковувати орендні платежі із нормативної грошової оцінки із застосуванням коефіцієнту 2,5, у зв'язку з чим у орендодавця і орендаря виникли розбіжності щодо розміру орендних платежів, які підлягали сплаті.

За розрахунком позивача за весь час дії договору орендарю нараховані орендні платежі на суму 4962033 грн. 41 коп., за розрахунком відповідача за цей же час ним нараховані платежів на суму 2610625 грн. 40 коп. Сума здійснених платежів за даними позивача і відповідача співпадає і складає станом на 08 січня 2014 року 3119940 грн. 65 коп.; за даними орендаря у нього наявна переплата з орендної плати за землю станом на 01.01.2014 в сумі 509315,25 грн.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, місцевий господарський суд зазначив про врахування відповідно до статті 35 Господарського процесуального кодексу України фактів, встановлених апеляційним господарським судом у постанові по справі № 3/222-22/79, зокрема, щодо факту встановлення функціонального коефіцієнту 0,5 при визначенні нормативної грошової оцінки земельної ділянки і орендної плати за землю на період будівництва об'єкта; виходячи з встановлених обставин справи у даній справі щодо незавершеності будівництва відповідачем об'єкта нерухомості відсутні підстави для зміни встановленого судами функціонального коефіцієнту 0,5, а обґрунтованість нарахування орендної плати в більшому розмірі позивачем не доведено.

Переглядаючи справу в повному обсязі відповідно до приписів статті 101 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції вказав на необґрунтованість застосування місцевим господарським судом положень статті 35 Господарського процесуального кодексу України, зазначивши, що предметом спору у справі № 3/222-22/79 була заборгованість за інший період, ніж у даній справі, при цьому судові рішення у справі № 3/222-22/79, всупереч твердження місцевого господарського суду, не містять висновків про встановлення коефіцієнту функціонального навантаження у розмірі 0,5.

Натомість суд апеляційної інстанції врахував постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.11.2011 у справі № 2а-12267/11/2670 якою відмовлено у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Мега-груп-профі" до Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів про визнання неправомірними дій та бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, а саме про застосування з 2011 року коефіцієнту функціонального використання спірної земельної ділянки в розмірі 0,5 та зобов'язання Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів видавати Товариству з обмеженою відповідальністю "Мега-груп-профі" довідки для розрахунку орендної плати із зазначенням саме коефіцієнту 0,5.

Водночас суд апеляційної інстанції вказав, що рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 затверджено нормативну грошову оцінку земель м. Луганська (набрала чинності з 01.03.2008), а рішенням Луганської міської ради від 27.08.2010 № 69/27 "Про деякі питання щодо укладення договорів оренди землі" визначені істотні умови договорів оренди землі.

Пунктами 4 та 8 договору оренди землі (з урахуванням змін та доповнень) сторони визначили розмір річної орендної плати та розмір нормативної грошової оцінки наданої відповідачу в оренду земельної ділянки, разом з цим, відповідно до пункту 16 договору, розмір річної орендної плати у гривнях згідно з метою використання земельної ділянки, встановленої рішенням Луганської міської ради від 31.10.2007 № 25/34, складає 1290137, 43 грн.; в подальшому розмір річної орендної плати розраховується орендарем самостійно з урахуванням форми розрахунку орендної плати, положень договору оренди землі та на підставі відповідної довідки, наданої органом, уповноваженим орендодавцем. Розрахунок розміру орендної плати за землю надається на підпис в орган, уповноважений орендодавцем.

Згідно з наявними в матеріалах справи довідками про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на 2011-2013 роки, виданими Департаментом Луганської міської ради з питань земельних ресурсів, нормативна грошова оцінка наданої відповідачу в оренду земельної ділянки складає 4762547,68 грн. та 952509,54 грн. із застосуванням функціонального коефіцієнту 2,5 та 0,5 з 11.06.2013 відповідно. Відтак за період з 01.12.2011 по 31.07.2013 відповідачу нараховані 1720634,67 грн. орендної плати за користування земельною ділянкою площею 18,0161 га за адресою: м. Луганськ, кв. Острая Могила, виходячи з такого розрахунку: орендна плата за грудень 2011 року: 4762547,68грн. (нормативна грошова оцінка) *1% *18,0161 *1,25 (договірний коефіцієнт, встановлений рішенням Луганської міської ради № 29/20 від 25.01.2008)/365 днів *31 день = 91091,73грн.; орендна плата за період з 01.01.2012 по 31.12.2012: 4762547,68 грн. (нормативна грошова оцінка) *1% *18,0161 *1,25 (договірний коефіцієнт, встановлений рішенням Луганської міської ради № 29/20 від 25.01.2008) = 1072531,69 грн.

Орендна плата за період з 01.01.2013 по 31.05.2013: 4762547,68грн. (нормативна грошова оцінка) *1% *18,0161 *1,25 (договірний коефіцієнт, встановлений рішенням Луганської міської ради № 29/20 від 25.01.2008)/365 * 151 день = 443704,89 грн.

Орендна плата за період з 01.06.2013 по 10.06.2013: 4762547,68 грн. (нормативна грошова оцінка) *1% *18,0161 *1,25 (договірний коефіцієнт, встановлений рішенням Луганської міської ради № 29/20 від 25.01.2008)/365 * 10 днів = 29384,40 грн.

Орендна плата за період з 11.06.2013 по 31.07.2013: 952509,54 грн. (нормативна грошова оцінка) *1% *18,0161 *3,5 (договірний коефіцієнт, встановлений рішенням Луганської міської ради № 31/177 від 26.12.2012 та договором про внесення змін від 11.06.2013)/365 * 51 день = 83921,93 грн.

Оскільки за даними позивача станом на 01.12.2011 за відповідачем обліковувалась переплата у розмірі 79296,35 грн., Луганська міська рада просила стягнути з відповідача в сумі 1641338,32 грн. заборгованості з орендної плати та 10374,62 грн. пені за несвоєчасне внесення орендної плати за землю за період з 01.01.2012 по 30.06.2012.

Разом з тим, за висновками суду апеляційної інстанції при розрахунку розміру орендної плати за надану відповідачу в користування земельну ділянку необхідно користуватися витягами з технічної документації про нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки, виданими Управлінням Держземагентства у м. Луганську Луганської області, згідно з якими за період з 01.12.2011 по 10.06.2013 нормативна грошова оцінка земельної ділянки розраховувалась із застосуванням функціонального коефіцієнту 2,5 з посиланням на рішення Луганської міської ради № 28/10 від 28.12.2007 про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Луганськ та Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, зареєстрованого у Мін'юсті 05.04.2006 за № 388/12262, а з 11.06.2013 згідно внесених до договору змін - із застосуванням функціонального коефіцієнту 0,5.

За витягами з технічної документації про нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки, виданими Управлінням Держземагентства у м. Луганську Луганської області, станом на 01.12.2011, 01.01.2012 та 01.01.2013 розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 180161 кв.м. за адресою: м. Луганськ, кв. Острая Могила складає 85801676,25 грн., станом на 31.07.2013 - 17160335,25 грн., виходячи з чого, за висновком апеляційного господарського суду, розрахунок розміру орендної плати за спірну земельну ділянку повинен здійснюватись таким чином: орендна плата за грудень 2011 року: 85801676,25 грн. (нормативна грошова оцінка) *1% *1,25 (договірний коефіцієнт)/365 днів * 31 день = 91090,82 грн.; орендна плата за період з 01.01.2012 по 31.12.2012: 85801676,25 грн. (нормативна грошова оцінка) *1% *1,25 (договірний коефіцієнт) = 1072520,95 грн.; орендна плата за період з 01.01.2013 по 31.05.2013: 85801676,25 грн. (нормативна грошова оцінка) *1% *1,25 (договірний коефіцієнт)/365 днів * 151 день = 443700,45 грн. орендна плата за період з 01.06.2013 по 10.06.2013: 85801676,25 грн. (нормативна грошова оцінка) *1% *1,25 (договірний коефіцієнт)/365 днів * 10 днів = 29384,14 грн. орендна плата за період з 11.06.2013 по 31.07.2013: 17160335,25 грн. (нормативна грошова оцінка) *1% *3,5 (договірний коефіцієнт)/ 365 днів * 51 день = 83921,09 грн.

Відтак, всього за період з 01.12.2011 по 31.07.2013 за розрахунком судової колегії розмір належної до сплати відповідачем орендної плати за землю складає 1720617,45 грн., а оскільки за даними позивача станом на 01.12.2011 за відповідачем обліковувалась переплата в розмірі 79296,35 грн., розмір належної до сплати орендної плати за вказаний період складає 1641321,10грн.

Судова колегія зазначає, що судом апеляційної інстанції вірно не було враховано в якості преюдиціальних фактів за змістом частини 2 статті 35 Господарського процесуального кодексу України правові висновки господарських судів, викладені в судових рішеннях у справі № 3/222-22/79.

Водночас відповідно до частини 1 статті 93 Земельного кодексу України, статті 1 Закону України "Про оренду землі", право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності; згідно зі статтею 13 Закону України "Про оренду землі" за договором оренди землі орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Частиною 1 статті 206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним, а за статтею 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

За визначеннями термінів, наведеними у статті 14 Податкового кодексу України, земельний податок - це обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів; орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою; плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до підпунктів 288.5.1, 288.5.2 статті 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

За статтею 5 Закону України "Про оцінку земель" обов'язковим елементом визначення розміру орендних платежів є нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка у відповідності до положень статті 18 цього Закону, проводиться не рідше ніж на 5-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання державою плати за користування землею.

Згідно зі статтями 13, 23 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 № 445/2011, Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності. За частиною 6 пункту 4 зазначеного Положення Держземагентство відповідно до покладених на нього завдань видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та надає інші адміністративні послуги відповідно до законодавства.

Разом з тим наведене вище законодавство не надає витягам з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок статусу правових актів, що потребують скасування та визнання недійсними у судовому порядку, таким чином, за наявності відповідних заперечень сторони про необґрунтованість наведених у цих витягах з технічної документації даних нормативну грошову оцінку земельних ділянок ці дані можуть бути перевірені судами.

Механізм нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення та населених пунктів, передбачений Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 №18/15/21/11.

Пунктом 3.3 даного Порядку визначено формулу, за якою встановлюється нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів.

При цьому, вказана оцінка залежить, зокрема, і від коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо).

Відповідно до абзацу першого пункту 3.5 Порядку коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності. Згідно з таблицею 1.1 "Коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної і ділянки" додатку 1 до підпунктів 3.5, 3.7, 3.9, 3.10 Порядку для земель, зайнятих поточним та відведених під майбутнє будівництво, встановлено коефіцієнт у розмірі 0,5.

Заперечуючи позовні вимоги, відповідач вказав на невідповідність даних, наведених у витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, вимогам зазначеного Порядку, позаяк надана йому земельна ділянка зайнята поточним будівництвом. Однак суд апеляційної інстанції не розглянув вказані доводи, надавши в порушення приписів частини 2 статті 43 Господарського кодексу України заздалегідь встановленої сили витягам з технічної документації про нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки, виданим Управлінням Держземагентства у м. Луганську Луганської області, та не перевіривши дотримання визначеної Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 №18/15/21/11.

формули, за якою встановлюється нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів та відповідність застосування коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки.

Водночас, відмовляючи у задоволенні позову, місцевий господарський суд зазначених обставин також не дослідив, помилково застосувавши приписи статті 35 Господарського процесуального кодексу України та не встановивши істотні обставини щодо належної до сплати розміру орендної плати за спірний період.

Доводи скаржника про порушення правила виключної підсудності справ господарським судам суперечать обставинам справи та спростовуються матеріалами справи, що містять надані документи, що позивач звернувся на підставі договору оренди за територіальною підсудністю справ, визначеною статтею 15 Господарського процесуального кодексу України,

Судове рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин. Обґрунтованим визнається рішення, в якому повно відображені обставини, які мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Перевіривши у відповідності до частини 2 статті 1115 Господарського процесуального кодексу України юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення у рішенні місцевого та постанові апеляційного господарського суду, колегія суддів дійшла висновків, що господарські суди в порядку статей 43, 99, 101 Господарського процесуального кодексу України не розглянули всебічно, повно та об'єктивно в судовому процесі всі обставини справи в їх сукупності; не дослідили подані сторонами в обґрунтування своїх вимог та заперечень докази, невірно застосували норми матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини.

Допущені порушення процесуальних норм унеможливлюють встановлення фактичних обставин справи, що мають значення для вирішення даного спору. З огляду на межі повноважень касаційної інстанції, визначені статтею 1117 Господарського процесуального кодексу України, постанову та рішення у даній справі слід скасувати, направивши справу на новий розгляд до місцевого господарського суду.

Під час нового розгляду справи господарським судам слід врахувати вищенаведене та вирішити спір у відповідності до вимог чинного законодавства.

На підставі викладеного, керуючись статтями 1115, 1117, пунктом 3 статті 1119, статтями 11111, 11112 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Мега-Груп-Профі" задовольнити частково.

Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 03.03.2014 у справі № 913/2724/13 Господарського суду Луганської області та рішення Господарського суду Луганської області від 21.01.2014 скасувати.

Справу направити на новий розгляд до Господарського суду Луганської області.

Головуючий Т. Дроботова

Судді Н. Волковицька

Л. Рогач